Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kraków śladami kultury żydowskiej > POLSKA


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie POLSKA / Małopolska / Kraków / Rynek w KrakowieKraków może się pochwalić wielowiekową tradycją konstruktywnego współistnienia dwóch kultur, które budują niepowtarzalny charakter tego miasta – chrześcijańskiej oraz żydowskiej. Wciąż żywa, niezwykle barwna historia żydowskiego Krakowa przyciąga spragnionych wiedzy i niepowtarzalnych doświadczeń podróżników z całego kraju.

Odrobina historii na temat Krakowa

Żydzi przybyli do Krakowa w XI wieku, prawdopodobnie z Pragi. Szybko stali się oni ważną częścią społeczności, a z ich umiejętności handlowych korzystali zarówno zwykli mieszkańcy, jak i władcy wawelskiego grodu. Pod koniec XV wieku osadę żydowską przeniesiono na Kazimierz, gdzie powstała pierwsza synagoga, obecnie najstarszy zachowany tego typu budynek w Polsce.

Żydowscy kupcy zyskali liczne przywileje, co rozpoczęło okres nazywany przez rabina Mojżesza Isserlesa Paradis Judaeorum, czyli Rajem dla Żydów. Dwudziestolecie międzywojenne było czasem tolerancji, jednak II wojna światowa to bolesny okres, który przetrwało zaledwie 3000 krakowskich Żydów. Symbolem pamięci o przeszłości jest marcowy Marsz Żywych organizowany w rocznicę likwidacji getta oraz stała wystawa „Kraków. Czas okupacji 1939–1945” w Fabryce Schindlera.

Zdjęcia: Kraków, Małopolska, Rynek w Krakowie, POLSKA
Kraków, Małopolska, Rynek w Krakowie, POLSKA
Czasy współczesne w Krakowie

Życie żydowskiego Krakowa toczy się wokół Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu, które jest ośrodkiem kulturalno-edukacyjnym. Do jego zadań należy przede wszystkim integracja lokalnej społeczności, ochrona żydowskiego dziedzictwa, a także rozpowszechnianie wiedzy o historii i kulturze. Organizowane są tu:
•wykłady,
•promocje książek,
•seminaria,
•pokazy filmowe,
•koncerty,
•wystawy.
W Krakowie funkcjonuje również postępowe stowarzyszenie Beit Kraków koordynowane przez Tanję Segal, pierwszą kobietę-rabina w Polsce. Jego członkowie prowadzą zawodowy Teatr Midraszowy, organizują Muzyczny Szabat w Muzeum Galicja i realizują różnorodne projekty artystyczne. – Ważnym punktem jest również chasydzkie Centrum Chabad Lubavitch w Synagodze Izaaka, prowadzące zajęcia edukacyjne dla dorosłych, warsztaty wakacyjne dla młodzieży oraz wydarzenia religijne. Udostępnia ono swojej społeczności m.in. bogaty księgozbiór oraz mykwę – opowiada pracownik sieci AccorHotels.


Spacer po Kazimierzu w Krakowie

Kazimierz to obecnie jedna z najpopularniejszych dzielnic miasta i obowiązkowy punkt w programie zwiedzania Krakowa. To tętniące życiem miejsce spotkań różnych kultur oraz narodowości, które przyciąga podróżników z całego świata. Mieszczą się tu m.in.:
•Żydowski Dom Akademicki,
•Teatr Żydowski,
•zabytkowy budynek szkoły religijnej Talmud Tora,
•dawna Szkoła Rzemiosła, obecnie siedziba Instytutu Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego.

Na Kazimierzu znajdziemy także liczne synagogi oraz domy modlitewne. Aby dowiedzieć się nieco więcej o życiu krakowskich Żydów, warto odwiedzić Starą Synagogę, Aptekę Pod Orłem oraz Fabrykę Schindlera, a ponadto Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli i Muzeum Żydowskie Galicja. Doskonałą bazą wypadową dla osób pragnących wybrać się w podróż szlakiem kultury żydowskiej będzie ibis Kraków Centrum, komfortowy hotel w Krakowie położony zaledwie 8 minut od Centrum Kultury Żydowskiej.

Zdjęcia

POLSKA / Małopolska / Kraków / Rynek w Krakowie

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl