Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Gdzie w tym roku na wakacje pojadą Polacy > POLSKA


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie POLSKA /  /  / Ubezpieczenia w podróżyW tym roku na letnie wakacje wyjedzie 16,5 mln Polaków. Większość z nich, podobnie jak w latach poprzednich, wyjedzie na urlop w Polsce. 26proc. z planujących wypoczynek pojedzie za granicę (4,2 mln Polaków). Do jakich krajów pojadą? Czy zorganizują wyjazd samodzielnie czy skorzystają z usług biura podróży? I jak przygotują się do wyjazdu?

Gdzie w tym roku na wakacje pojadą Polacy?

Najpopularniejszymi destynacjami letnich wojaży pozostaje Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi, kolejno: Chorwacja, Grecja, Włochy, Węgry, Portugalia. Zaskoczeniem jest w tym roku Egipt i Turcja, które odnotowały spadek zainteresowania wśród polskich turystów, co spowodowało że oba te państwa wypadły z listy 10 najpopularniejszych destynacji urlopowych.

Zdjęcia: , , Zagraniczne wyjazdy Polaków, POLSKA
, , Zagraniczne wyjazdy Polaków, POLSKAZ roku na rok wśród turystów rośnie liczba osób, które organizują wakacje na własną rękę. W tym roku jest tych osób więcej niż klientów biur podróży. Wybierają oni na miejsce wypoczynku takie kraje jak Chorwacja, Włochy oraz Hiszpania. Dla porównania klienci biur podróży najchętniej wybierają Grecję, Hiszpanię z Wyspami Kanaryjskimi oraz Włochy.


Polacy bardziej świadomi

Systematycznie rośnie liczba Polaków, która podróżuje za granicę z ubezpieczeniem turystycznym. W tym roku polisę wakacyjną wykupi aż 73proc. wyjeżdźających poza granice RP. To wzrost o 3 punkty procentowe, w stosunku do 70 proc.. turystów z polisą w 2016 roku. W 2013 roku jedynie 58proc.planujących urlop zagraniczny planowało zawrzeć takie ubezpieczenie. Ta pozytywna zmiana wśród społeczeństwa oznacza, że świadomość ubezpieczeniowa Polaków rośnie. Wpływ mogą mieć m.in. pokazywane w wiadomościach czy zasłyszane w radio lub innych mediach historie Polaków, którzy musieli ponieść bardzo wysokie koszty leczenia za granicą. Czasem leczenie pokrywali sami w całości, bo nie mieli w ogóle ubezpieczenia podróżnego. Innym razem suma ubezpieczenia przeznaczona na koszty leczenia w podstawowym zakresie polisy wykupionej często w biurze podróży nie starczyła na uregulowanie wszystkich wydatków medycznych.

Zdjęcia: , , Ubezpieczenia turystyczne podczas wyjazdów zagranicznych, POLSKA
, , Ubezpieczenia turystyczne podczas wyjazdów zagranicznych, POLSKATuryści planujący wyposażyć się na czas urlopu w polisę, to głównie osoby z dużych miast, w wieku między 30 a 49 rokiem życia, z wykształceniem wyższym oraz zarobkami na gospodarstwo domowe powyżej 3 500 PLN.


Prawdziwe historie najlepiej obrazują potrzebę ubezpieczenia

Wypadek samochodowy polskiego turysty we Francji doskonale obrazuje sytuację, w której trzeba zmierzyć się nie tylko z poważnymi problemami zdrowotnymi, ale też z ogromnymi kosztami. Turysta z Polski miał wypadek samochodowy w wyniku którego trafił do szpitala. Miał bardzo poważne obrażenia. Rozległe rany, a także konieczność dokonania przeszczepu skóry na ręku. Z miejsca zdarzenia zabrał go do szpitala helikopter medyczny. Sam transport był kosztowny, bo wyniósł 22 tys. PLN, a do tego leczenie kosztowało 340 tys. PLN. Dodatkowo ubezpieczyciel zorganizował i opłacił transport medyczny do Polski specjalnym ambulansem wyposażonym w pompę próżniową.


Gdyby nie ubezpieczenie, koszty w wysokości 365 tys. PLN mogłyby być trudne do pokrycia z własnej kieszeni. Helikopter: 22 000 PLN Hospitalizacja: 340 000 PLN Hotel: 1 000 PLN Ambulans: 2 000 PLN

Łączny koszt: 365 000 PLN

Dane: Mondial Assistance, prawdziwe historie


Ubezpieczenie turystyczne to w największym skrócie pomoc dla osoby, która uległa wypadkowi lub zachorowała za granicą. Bez posiadanej polisy podróżnej taka osoba stanęłaby w obliczu bardzo wysokich zobowiązań finansowych w stosunku do placówki służby zdrowia danego kraju. Z polisą podróżną koszty te przejmuje na siebie ubezpieczyciel. Warto pamiętać, że polisa turystyczna to nie tylko świadczenia związane z leczeniem. To także wiele innych opcji m.in. odpowiedzialność cywilna, NNW czy ubezpieczenie bagażu.


Na co zwracać uwagę wybierając polisę turystyczną

Zdjęcia: , , Ubezpieczenia w podróży, POLSKA
, , Ubezpieczenia w podróży, POLSKA1) Po pierwsze SUMA UBEZPIECZENIA

Suma ubezpieczenia to kwota, do której ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność za opłacenie zagranicznych kosztów leczenia, udzielenia pomocy, transportu medycznego. Określamy ją w zależności od regionu świata, do którego wyjeżdżamy. Bowiem wysokość kosztów opieki zdrowotnej jest zróżnicowana w zależności od państwa. Zobowiązanie za pobyt w szpitalu może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Nie bez znaczenia na wysokość sumy ubezpieczenia ma także cel naszej podróży np. czy jedziemy do pracy, czy będziemy tylko wypoczywać czy może także uprawiać sport ekstremalny.


EUROPA

Podróżując po Unii Europejskiej oraz krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Liechtenstein) posiadacze karty EKUZ mają zapewnioną podstawową, bezpłatną opiekę medyczną. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia refundację kosztów leczenia tylko w ośrodkach medycznych, które mają podpisaną umową z odpowiednikiem polskiego NFZ. Refundacja jest dokonywana na takich samych zasadach, jakie obowiązują w danym państwie – często może się okazać, że pewne koszty jak np. przeprowadzenie operacji nie są pokryte z EKUZ. Dodatkowo w ramach EKUZ nie będą pokryte wydatki związane z leczeniem stomatologicznym oraz transportem medycznym do Polski.


Dlatego wybierając się na wakacje do Europy, pomimo posiadanej karty EKUZ, dla bezpieczeństwa finansowego lepiej mieć dodatkowo ubezpieczenie turystyczne. Rekomendowana suma ubezpieczenia na ten region świata wynosi minimum 200 tys. PLN. Polisa na taką kwotę pozwoli na opłacenie pobytu w szpitalu przez 3 tygodnie, a także ewentualnych wydatków na badania, zabiegi i operacje, lekarstwa oraz transport medyczny do kraju.


AMERYKA PÓŁNOCNA

Koszty opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie należą do jednych z najwyższych na świecie. Dlatego polisa turystyczna do regionu świata powinna być na sumę ubezpieczenia ok. 400 tys. PLN. Ubezpieczenie z taką sumą pozwoli na uregulowanie zobowiązań za trzy tygodnie opieki medycznej.


AMERYKA ŚRODKOWA I POŁUDNIOWA

Ubezpieczenie turystyczne dla osób wybierając się do państw Ameryki Południowej i Środkowej powinno być na sumę ubezpieczenia ok. 200 – 300 tys. PLN. Koszty leczenia w tym regionie też są zróżnicowane. Hospitalizacja za dobę kosztuje od 40 USD (ok. 150 PLN) w Argentynie do 550 USD w Wenezueli (ok. 2000 PLN). Podane ceny nie uwzględniają opłat za m.in. operacje czy diagnostykę.


AZJA

Na wyjazd do Azji rekomendujemy ubezpieczenie podróżne na sumę ubezpieczenia 200 tys. PLN. Pobyt w szpitalu w zależności od kraju waha się między 60 a 200 USD (220-740 PLN), a koszt wizyty u lekarza wynosi około 90 USD (335 PLN). Za dodatkowe usługi takie jak badania i lekarstwa trzeba zapłacić oddzielnie.


AUSTRALIA

By podróż po Australii była bezstresowa, przynajmniej pod kątem ewentualnych zdarzeń medycznych, należy mieć ubezpieczenie podróżne na 200 - 300 tys. PLN. W Australii opieka medyczna jest na wysokim poziomie, a ceny za nią są wysokie. Doba hospitalizacji wynosi ok. 800 AUD (ok. 2300 PLN), a wizyta u internisty to koszt ok. 80 AUD (230 PLN).


AFRYKA

Rekomendowana suma ubezpieczenia na polisie turystycznej do Afryki powinna opiewać na około 300 tys. PLN. Opłata za pobytu w szpitalu w Angoli za dobę waha się od 500 do ponad 2000 USD (nawet do 3800 PLN). Turysta nie może skorzystać z publicznej opieki zdrowotnej, bowiem przeznaczona jest ona tylko dla obywateli tego kraju. Zmuszony jest więc skorzystać z pomocy medycznej w prywatnej przychodni lub szpitalu, a tam musi być przygotowany na wniesienie opłaty „wstępnej”. Dla porównania w Republice Południowej Afryki dzienna hospitalizacja to koszt ok. 2000 - 5000 ZAR (do 1450 PLN). Trzeba być przygotowanym, że za inne usługi – nawet drobne zabiegi czy diagnostyka - płaci się dodatkowo i to często wysokie kwoty.


2) Jaki jest limit usług assistance

Usługi assistance obejmują m.in. koszty akcji ratowniczej (poszukiwanie w górach i na morzu), transport z miejsca zachorowania do następnego etapu podróży, transport i pobyt osoby bliskiej do osoby hospitalizowanej czy zorganizowanie kierowcy zastępczego.


Warto zwrócić uwagę na limity takich zdarzeń jak pokrycie kosztów akcji ratowniczej. Godzina pracy śmigłowca to ok. 5000 zł, ale akcja ratunkowa może potrwać dużo więcej, dlatego sugerowana minimalna suma ubezpieczenia to około 10 000 euro na tego typu zdarzenie.


Istotne jest, aby w zakresie polisy koszty związane z leczeniem ambulatoryjnym, a także transportem ubezpieczonego do placówki medycznej lub pomiędzy placówkami były do głównej sumy ubezpieczenia (tj. bez limitów).


Przykrą, ale bardzo kosztową sprawą jest sprowadzenie zwłok do kraju. Polisa powinna obejmować koszty tego zdarzenia do głównej sumy ubezpieczenia.


W trakcie podróży zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje i wtedy miłym dodatkiem jest możliwość przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej o 24 lub 48 godzin.


Dla narciarzy niektóre firmy ubezpieczeniowe przewidują również sportowy assistance, w ramach którego ubezpieczony może odzyskać koszty za niewykorzystany karnet czy koszty związane z zamknięciem tras zjazdowych w przypadku, gdy uległ wypadkowi, albo trasy zostały zamknięte ze względu na złą pogodę.3) Choroby przewlekłe

Osoby, które mają zdiagnozowaną chorobę przewlekłą, koniecznie powinny wykupić ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje koszty leczenia chorób przewlekłych. Dzięki temu, gdy na wakacjach stan zdrowia pogorszy się, wydatki związane z opieką medyczną pokryte będą z polisy.


Jako choroby przewlekłe uznawane są przez towarzystwa ubezpieczeń problemy zdrowotne, które zostały już wcześniej potwierdzone w badaniach lekarskich. Przykładowe choroby przewlekłe to np. alergie, astma, nowotwory, cukrzyca, epilepsja, choroby układu krążenia i wieńcowe, choroba Alzheimera czy Parkinsona, a także osteoporoza i niedoczynność tarczycy.


Większość klientów kupujących polisę turystyczną wraz ubezpieczeniem kosztów leczenia zakłada, że wszystkie sytuacje zdrowotne, jakie spotkają go na wyjeździe będą opłacone z polisy podróżnej. Może się jednak okazać, że za zaostrzenie chorób wcześniej zdiagnozowanych, trzeba będzie samemu zapłacić. Bowiem wielu ubezpieczycieli traktuje zaostrzenie choroby przewlekłej jako zakres usług ponad standard. I wtedy klient, który nie ma wykupionej dodatkowej opcji związanej z kosztami leczenia chorób przewlekłych, będzie musiał pokryć zobowiązania w stosunku do placówki medycznej z własnej kieszeni. Na szczęście są też zakłady ubezpieczeń jak UNIQA, które pokrywają koszty leczenia związane z chorobami przewlekłymi w ramach podstawowego zakresu. UNIQA nie traktuje tego jako dodatkowy zakres ochrony i nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.4) Odpowiedzialność cywilna

Warto zadbać, aby polisa podróży zagranicznej była rozszerzona dodatkowo o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.


To ważne przede wszystkim, wtedy, gdy na wyjeździe będziemy uprawiać sport, jedziemy z dziećmi, zwierzętami czy będziemy mieszkać na kwaterze. W razie wyrządzenia szkód osobie trzeciej możemy być spokojni, że nasza polisa z OC pokryje ewentualne zdarzenia (np. leczenie po pogryzieniu przez psa, wstawienie szyby, zbitej podczas gry w piłkę, zalanie kwatery).


W Ameryce Północnej zasądzone odszkodowania są bardzo wysokie, znacznie wyższe niż w Europie (również ze względu na drogą służbę zdrowia).


Bez polisy turystycznej ani rusz

Wyjeżdżając na wymarzone wakacje za granicę, nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu turystycznym. Polisa podróżna to wydatek od kilkudziesięciu złotych od osoby. Oczywiście jej całościowy koszt zależy od tego kilku aspektów: długość trwania podróży, kierunku wyjazdu, sumy ubezpieczenia, opcji dodatkowych jak np. OC w życiu prywatnym, NNW, ubezpieczenie bagażu. Jednak mimo wszystko, należy pamiętać że relacja kosztu polisy do kosztów, jakie może ona pokryć, gdy się coś wydarzy jest ogromna. Co więcej, z polisą masz też wsparcie assistance – ubezpieczyciel nie tylko pokrywa koszty pewnych zdarzeń to jeszcze pomaga Ci zorganizować pewne sprawy jak np. transport medyczny do kraju, pomoc w odzyskaniu i ponownym wysłaniu bagażu, pomoc tłumacza czy pożyczenie pieniędzy gdy zabranie turyście pieniędzy lub zostanie okradziony.

Zdjęcia

POLSKA /  /  / Ubezpieczenia w podróżyPOLSKA /  /  / Zagraniczne wyjazdy PolakówPOLSKA /  /  / Ubezpieczenia turystyczne podczas wyjazdów zagranicznych

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl