Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Od bazyliki Ta’Pinu do baterii Joannitów w Żebbuġ > MALTA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MALTA / Gozo / Wied il-Mielah / Lazurowe okno, mniej znane, lecz równie okazałe Jak wiele do zaoferowania ma Gozo, druga co do wielkości wyspa Malty, przekonamy się podczas kilkugodzinnego spaceru, który możemy rozpocząć w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny z Ta’Pinu w okolicy miejscowości Gharb. Podczas ośmiokilometrowej trasy poznamy słynne zabytki architektury oraz cuda natury:

Zdjęcia: Wied il-Mielah , Gozo, Lazurowe okno, mniej znane, lecz równie okazałe, MALTA
Wied il-Mielah , Gozo, Lazurowe okno, mniej znane, lecz równie okazałe, MALTA

Łuk skalny w Wied il-Mielaħ, przepiękne skaliste klify i ich niezwykłe formy skalne, oraz liczne skamieliny, kamienistą plażę na dnie kanionu Wied il-Ghasri, baseny solankowe Xwejni, oraz baterię artyleryjską w Żebbuġ zbudowaną przez Zakon Rycerzy Joannitów. https://conlamochila.com/bateria-qolla-l-bajda/

Na szlak nie mają wstępu autobusy, można jedynie dojść dość wygodnymi drogami i ścieżkami lub dojechać rowerem, bądź małym autem. Do bazyliki Ta’Pinu możemy dojechać autobusem ze stolicy wyspy Victoria.

Zdjęcia: Għarb, Gozo, Bazylika Ta' Pinu, MALTA
Għarb, Gozo, Bazylika Ta' Pinu, MALTA

Początki sanktuarium Najświętszej Maryi Panny z Ta’Pinu sięgają XVI wieku gdy istniała tutaj kaplica rodowa. W roku 1587 nowy właściciel ziemi Pinu Gauci, przeznaczył sporą kwotę na odbudowę kaplicy i zmienił jej nazwę na Ta’Pinu. Następnie ufundował obraz Wniebowzięcia NMP, który namalował Amadeo Perugino.

Zdjęcia: Bazylika Ta' Pinu, Gozo, Obraz Najświętszej Maryi Panny z Ta’Pinu, MALTA
Bazylika Ta' Pinu, Gozo, Obraz Najświętszej Maryi Panny z Ta’Pinu, MALTA

W roku 1883 rolniczka Carmni Grima z pobliskiej wsi Gharb, gdy przechodziła obok kaplicy w drodze do domu, usłyszała głos, który nakazywał jej wstąpić do kaplicy. Nie było tam nikogo, a jednak ponownie usłyszała głos, który poprosił ją o trzykrotne odmówienie modlitwy „Zdrowaś Mario”. Podobny głos słyszał tam kilkakrotnie inny mieszkaniec. Oboje udali się do biskupa, który po przeanalizowaniu zdarzeń, stwierdził cud. Później nastąpiła seria „cudownych uzdrowień” modlących się chorych z okolicy. A także – co uznano za potwierdzenie cudownego charakteru tego miejsca – ominięcie Gozo przez zarazę, która wybuchła na Malcie.

Zdjęcia: Zachodnia część wyspy, Gozo , Sanktuarium w Ta’Pinu, MALTA
Zachodnia część wyspy, Gozo , Sanktuarium w Ta’Pinu, MALTA

http://www.krajoznawcy.info.pl/sanktuaria-ta%E2%80%99pinu-i-xewkija-2502
Tak powstało nowe miejsce kultu, do cudownego miejsca zaczęli coraz liczniej przybywać pielgrzymi. Z ich ofiar w 1919 roku rozpoczęto budowę okazałej świątyni. Prace zakończono 13 grudnia 1931 roku, rok później kościół poświęcono i przekazano wiernym. W 1932 r. papież Pius IX podniósł kościół do rangi Bazyliki Mniejszej, w tym samym roku obraz został koronowany przez kardynała Alessio Lepicera. Obok bazyliki stoi wysoka wieża zegarowa, a zarazem dzwonnica. Zaś na pobliskim wzgórzu Għammar Hill jest droga krzyżowa z 14 stacjami oraz figurami naturalnej wielkości.

Zdjęcia: Bazylika Ta' Pinu, Wzgórze Għammar Hill, Gozo, Stacja drogi krzyżowej, MALTA
Bazylika Ta' Pinu, Wzgórze Għammar Hill, Gozo, Stacja drogi krzyżowej, MALTA


26 maja 1990 roku podczas pielgrzymki na Maltę, sanktuarium maryjne w Ta’Pinu odwiedził papież Jan Paweł II, który dołożył do obrazu pięć złotych gwiazd, odprawił mszę świętą i spotkał się z biskupami, wykładowcami i alumnami seminarium.

Zdjęcia: Għarb , Gozo, Bazylika Ta' Pinu, wnętrze, MALTA
Għarb , Gozo, Bazylika Ta' Pinu, wnętrze, MALTA

18 kwietnia 2010 roku papież Benedykt XVI podarował obrazowi Złotą Różę.
Po wizycie sanktuarium Ta’Pinu udajemy się do miejscowości Għarb, skąd wygodna droga wśród pól doprowadzi nas do łuku skalnego Wied il-Mielaħ, powszechnie nazywanego „Drugim Lazurowym Oknem”​. W ostatnim czasie ​Wied il-Mielaħ​ wzbudza sporo emocji. Jedni pragną, aby pozostało sekretnym miejscem znanym tylko ​amatorom wspinaczki oraz turystyki pieszej i rowerowej. Inni wnioskują o budowę drogi i doprowadzenie tam komunikacji publicznej, co zostało definitywnie wykluczone i słusznie, ponieważ północna część Gozo jest wyjątkowa właśnie z powodu słabej dostępności dla turystyki masowej.

Zdjęcia: Wied il-Mielah , Gozo, To warto zobaczyć, MALTA
Wied il-Mielah , Gozo, To warto zobaczyć, MALTA


https://www.timesofmalta.com/articles/view/20170315/local/wied-il-mielah-arch-should-get-maximum-protection-gharb-council.642480
To sprawia, że Wied il-Mielaħ Window​ staje się teraz jeszcze bardziej cenne jako atrakcja turystyczna. Wielu turystów pragnie zobaczyć je na własne oczy. Dolina Wied il-Mielaħ bogata w florę jest pięknym miejscem do spacerów, szczególnie jesienią i wiosną. Droga z Għarb prowadzi bezpośrednio do końca doliny, równolegle do starego koryta rzeki. Dalej wąskimi schodami wzdłuż skały dojdziemy do barierki, skąd rozlega się widok na skalne okno, będące częścią skalnego klifu.

Zdjęcia: Wied il-Mielah , Gozo, Dawno, dawno temu..., MALTA
Wied il-Mielah , Gozo, Dawno, dawno temu..., MALTA

Otaczający nas krajobraz kształtowany przez działanie erozyjne wiatru i wody deszczowej można opisać jako \"księżycowy\". Są tu odsłonięte półki z wapieniem, w wielu miejscach widać skamieliny. Wiatr i deszcz wyrzeźbiły fascynujące i piękne kształty.

Zdjęcia: Wied il-Mielah , Gozo, Erozja, MALTA
Wied il-Mielah , Gozo, Erozja, MALTA

Kontynuujemy naszą wędrówkę północnym wybrzeżem wyspy Gozo do zatoki Xwejni, mając po prawej latarnię morską Giordan. Po drodze, tuż nad lustrem wody, dostrzeżemy wiele morskich pieczar. Klify w wielu miejscach poznaczone przez otwory, pęknięcia i szczeliny.

Zdjęcia: Wied il-Mielah , Gozo, Spacer brzegiem, MALTA
Wied il-Mielah , Gozo, Spacer brzegiem, MALTA

Kiedy wydaje się, że za chwilę znajdziemy się na widocznej z oddali drodze do Żebbuġ, okazuje się, że płaskowyż przecina kanion Wied il-Ghasri. Jest przepięknym miejscem, które musimy obejść w prawo, nadrabiając dodatkowy kilometr by przejść na jego przeciwległy brzeg, a następnie zejść schodami na kamienistą plażę na dnie kanionu.

Zdjęcia: Wied il-Ghasri , Gozo, Cuda natury, MALTA
Wied il-Ghasri , Gozo, Cuda natury, MALTA

Na szczęście dolina i kanion Wied il-Ghasri są mniej znane turystom, dlatego nie ma tu tłumów. Wied il-L-Għasri jest bardzo popularny wśród nurków, którzy lubią odwiedzać okoliczne podwodne jaskinie. Bardzo wąska i zaciszna zatoka jest również rajem dla tych, którzy szukają spokojnego kąpieliska. Po kąpieli i odpoczynku ruszamy dróżką wśród częściowo uprawnych pól, która prowadzi nas do salin Xwejni,

Zdjęcia: Xwejni, Gozo, Saliny, MALTA
Xwejni, Gozo, Saliny, MALTA

sztucznych basenów solankowych, wykorzystywanych do wyodrębnienia soli z wody morskiej przez odparowanie. Podobno istnieją tutaj pozostałości łaźni rzymskich. W przydrożnym sklepiku warto zaopatrzyć się w sól morską z Gozo.

Zdjęcia: Xwejni, Gozo, Sklepik z solą morską, MALTA
Xwejni, Gozo, Sklepik z solą morską, MALTA

Zdjęcia: Zatoka Xwejni, Gozo, Droga do Żebbuġ, MALTA
Zatoka Xwejni, Gozo, Droga do Żebbuġ, MALTA


Już wkrótce dostrzeżemy pomiędzy zatokami Xwejni i Qbajjar, charakterystyczne wzgórze znane jako Qolla l-Bajda czyli Biały Pagór. Bateria artyleryjska Qolla l-Bajda w Żebbuġ na Gozo, została zbudowana przez Zakon Rycerzy Joannitów w latach 1715-1716, jako jedna z serii fortyfikacji nadbrzeżnych dokoła Wysp Maltańskich. Budynek baterii został zaprojektowany przez inżynierów wojskowych Jacques’a de Camus d\'Arginy i Bernarda de Fontet.

Zdjęcia: Marsalforn, Gozo, Dla dwojga, MALTA
Marsalforn, Gozo, Dla dwojga, MALTA

Bateria była pierwotnie uzbrojona w sześć dział, lecz w roku 1770 jej uzbrojenie stanowiły cztery działa 6-funtowe, 276 kul okrągłych oraz 60 kartaczy. Bateria zachowała swój oryginalny wygląd do późnych lat 70. XX wieku, kiedy to została przekształcona w dyskotekę i snack bar, znany jako Wieża.

Zdjęcia: Żebbug, Gozo, Bateria artyleryjska Qolla l-Bajda, MALTA
Żebbug, Gozo, Bateria artyleryjska Qolla l-Bajda, MALTA

Aktualnie budynek jest opuszczony i w stanie zaniedbanym, będąc w samym centrum prawnej batalii pomiędzy rządem, a firmą prywatną. Jest jedyną zachowaną częścią łańcucha fortyfikacji, osłaniających Marsalforn i pobliskie zatoki przed tureckimi i berberyjskimi atakami. Pozostałe wieże, baterie, reduty i umocnienia zostały zburzone lub rozebrane. Obok znajdują się baseny solankowe.

Zdjęcia: Marsalforn, Gozo, Promenada, MALTA
Marsalforn, Gozo, Promenada, MALTAKończąc nasz prawie 10 kilometrowy spacer urwistym brzegiem wyspy Gozo natkniemy się na rybaków,

Zdjęcia: Marsalforn, Gozo, Przed połowem, MALTA
Marsalforn, Gozo, Przed połowem, MALTA

a to znak, że czas spróbować miejscowych specjałów w jednym z kilkunastu barów i tawern.Po smacznym obiedzie, bogatsi o doznania estetyczne i duchowe wrócimy autobusem do Victorii, pamiętając, że poznaliśmy tylko cząstkę tej pięknej, małej wyspy Gozo.

Zdjęcia

MALTA / Gozo / Wied il-Mielah / Lazurowe okno, mniej znane, lecz równie okazałeMALTA / Gozo / Għarb / Bazylika Ta' PinuMALTA / Gozo / Bazylika Ta' Pinu / Obraz Najświętszej Maryi Panny z Ta’PinuMALTA / Gozo / Zachodnia część wyspy / Sanktuarium w Ta’PinuMALTA / Gozo / Bazylika Ta' Pinu, Wzgórze Għammar Hill / Stacja drogi krzyżowejMALTA / Gozo / Għarb / Bazylika Ta' Pinu, wnętrzeMALTA / Gozo / Wied il-Mielah / To warto zobaczyćMALTA / Gozo / Wied il-Mielah / Dawno, dawno temu...MALTA / Gozo / Wied il-Mielah / ErozjaMALTA / Gozo / Wied il-Mielah / Spacer brzegiemMALTA / Gozo / Wied il-Ghasri / Cuda naturyMALTA / Gozo / Xwejni / SalinyMALTA / Gozo / Xwejni / Sklepik z solą morskąMALTA / Gozo / Zatoka Xwejni / Droga do ŻebbuġMALTA / Gozo / Marsalforn / Dla dwojgaMALTA / Gozo / Żebbug / Bateria artyleryjska Qolla l-BajdaMALTA / Gozo / Marsalforn / PromenadaMALTA / Gozo / Marsalforn / Przed połowem

Dodane komentarze

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2017-11-30 14:23:34

Dziękuję. W tym przypadku połączyłem dwie inne trasy, tak było łatwiej znaleźć drogę do mniej znanego lazurowego okna

dixi dołączył
27.04.2009

dixi 2017-11-29 23:06:16

Bardzo ciekawa i profesjonalnie opisana trasa,dziękuję Antoni za inspiracje do powrotu na Gozo dokładniejszego poznania tej niezwykle ciekawej wyspy.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

 1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
 2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
 3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
 4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl