Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Spacerkiem po Supraślu. > POLSKA


ru_da ru_da Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (1)Krótka wycieczka do urokliwego Supraśla - pełnego zabytków miasteczka pod Białymstokiem, położonego nad rzeką Supraśl, w środku Puszczy Knyszyńskiej.

Supraśl to urocze, maleńkie miasteczko położone w odległości kilkunastu kilometrów od Białegostoku, na wielkiej polanie w środku Puszczy Knyszyńskiej. Miejscowość posiada status uzdrowiska ze względu na wyjątkowy mikroklimat, zdrowe powietrze, a także lecznicze borowiny. Zlokalizowane jest malowniczo nad rzeką o tej samej nazwie, nad brzegiem której urządzono przyjemną plażę i wybudowano bulwary z alejkami do spacerów, kompleksem boisk, urządzeniami do ćwiczeń. Jest to ulubione miejsce sobotnio-niedzielnych wyjazdów mieszkańców pobliskiego Białegostoku i okolic. O Supraślu zwykło się też mówić, że jest perłą Podlasia, jego dumą i faktycznie ma to swoje uzasadnienie z uwagi na ciekawy układ urbanistyczny miasteczka oraz liczne zabytki - prawosławny monaster, pałac Buchholtzów, dwa zabytkowe kościoły, zabytkowe kaplice grobowe Zachertów i Buchholtzów na supraskim cmentarzu, drewniane domy tkaczy przy głównej ulicy, dom ogrodnika i wiele innych przykładów zabytkowej architektury drewnianej. Dla mnie to drugie (po Tykocinie) miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając Podlasie, do czego wszystkich globtroterów gorąco zachęcam – oczywiście kiedy po wielu dalekich, egzotycznych i szalonych podróżach zatęsknicie za ciszą, spokojem, czystym powietrzem i nieskażoną naturą.
Wjeżdżając do Supraśla od strony Białegostoku, tuż przy rondzie, naprzeciwko Prawosławnego Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, mamy do dyspozycji duży, nowy parking, na którym możemy spokojnie zostawić samochód, by dalej udać się pieszo. Już z parkingu mamy piękny widok na monaster.

Zdjęcia: Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (1), POLSKA
Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (1), POLSKAWarto od razu wejść przez bramę-dzwonnicę na teren kompleksu, aby obejrzeć imponującą gotycką cerkiew p.w. Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Ta monumentalna świątynia zbudowana jest w kształcie czworoboku, z czterema basztami obronnymi. Czczona jest tu cudowna Supraska Ikona Matki Bożej. Warte uwagi są też pięknie odnowione budynki klasztorne. W jednym ze skrzydeł znajduje się bardzo ciekawe Muzeum Ikon, które naprawdę warto odwiedzić.

Zdjęcia: Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (2), POLSKA
Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (2), POLSKA


Zdjęcia: Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (3), POLSKA
Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (3), POLSKA


Zdjęcia: Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (4), POLSKA
Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (4), POLSKAPo zwiedzeniu Monasteru najlepiej skierować się ulicą Klasztorną do ulicy Konarskiego, gdzie łatwo odnajdziemy tzw. Dom Ogrodnika. Jest to piękny, drewniany, kryty gontem budynek, wzniesiony w II połowie XVIII w., służący wówczas jako mieszkanie dla zatrudnionych w klasztorze ogrodników. Dom – dziś własność prywatna - otoczony jest ogrodem, od wiosny do jesieni pełnym różnobarwnych kwiatów.
Znajdując się na ulicy Konarskiego warto obejrzeć się jeszcze raz w kierunku monasteru, bo z tego miejsca mamy piękny widok zarówno na kompleks klasztorny jak i na sąsiadujący z nim Dom Ogrodnika.

Zdjęcia: Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (5), POLSKA
Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (5), POLSKA


Zdjęcia: Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (6), POLSKA
Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (6), POLSKAZ tego miejsca roztacza się też ładny widok na rzekę Supraśl i wybudowane w ostatnich latach nadrzeczne bulwary, zawsze tętniące życiem, pełne młodych i starszych mieszkańców miasteczka i turystów. Schodzimy więc schodkami na bulwary, gdzie alejką spacerową udajemy się wzdłuż rzeki w kierunku plaży i boisk sportowych. Przed sobą mamy malowniczy widok na rzekę, a z tyłu widok na klasztor – warto więc czasem spojrzeć za siebie.

Zdjęcia: Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (7), POLSKA
Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (7), POLSKA


Zdjęcia: Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (8), POLSKA
Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (8), POLSKA


Zdjęcia: Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (9), POLSKA
Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (9), POLSKAZ plaży wychodzimy na główną ulicę Supraśla – ul. 3 Maja, mając po prawej stronie piękny, secesyjny pałac Buchholtzów - słynnych supraskich fabrykantów. Obecnie mieści się tu Liceum Plastyczne. Warto wejść do środka, aby przyjrzeć się ciekawemu, zabytkowemu wnętrzu.

Zdjęcia: Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (10), POLSKA
Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (10), POLSKAZ pałacu udajemy się na spacerek główną ulicą w kierunku kościoła Świętej Trójcy. W tym miejscu czuje się szczególny klimat małego miasteczka, w którym czas jakby się zatrzymał. Wyjątkową atmosferę tego miejsca docenili nawet filmowcy. Ulica 3 Maja oraz inne miejsca Supraśla znane są z serialu „Blondynka” oraz z filmów „U Pana Boga ze piecem”, „U pana Boga w ogródku”, „U Pana Boga za miedzą”. To tu, w jednym z domów mieszkał filmowy komendant posterunku w serii „U Pana Boga…”, a w budynku naprzeciwko kościoła w ostatniej serii „Blondynki” filmowa Elwira założyła swój salon fryzjersko-kosmetyczny.

Zdjęcia: Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (11), POLSKA
Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (11), POLSKA


Zdjęcia: Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (12), POLSKA
Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (12), POLSKAPo tak długim spacerze głód na pewno zacznie nam dokuczać. Dlatego warto wstąpić do znajdującego się przy głównej ulicy baru Jarzębinka. Mieści się on w tradycyjnym, drewnianym domu i jest znany w całym regionie. Lokal jest maleńki – dosłownie kilka stolików wewnątrz, a w sezonie letnim także mini ogródek na chodniku przed wejściem. Wnętrze ciasne, ale klimatyczne, urządzone w skansenowym stylu: drewniane wykończenie, proste stoły i krzesła, dekoracje z suszonych roślin, starych naczyń kuchennych, poroży zwierząt, na ścianach zdjęcia Supraśla i okolic. W sumie niby bez rewelacji, ale zawsze wszystkie miejsca zajęte, a do tego kolejka przy barze – i to pomimo, że potrawy podawane są na plastikowych talerzach, a do jedzenia używa się jednorazowych, plastikowych sztućców. Co więc przyciąga tych wszystkich ludzi – zarówno miejscowych, jak i turystów? Jest to przede wszystkim tradycyjna, podlaska kuchnia, głównie przysmaki takie jak kartacze, babka i kiszka ziemniaczana, podpiwek. Naprawdę nigdzie nie jadłam lepszych kartaczy i ziemniaczanej babki. Każdemu, kto chce poznać prawdziwe, podlaskie smaki gorąco polecam Jarzębinkę. Nie pożałujecie! Jeśli jednak ktoś nie toleruje jednorazowych naczyń i potrzebuje eleganckiego obiadu, to ma w Supraślu do dyspozycji również inne lokale – w nich jednak nie jadałam, więc się nie wypowiadam.
Po dobrym posiłku możemy już powoli podążać w kierunku parkingu, odwiedzając jeszcze po drodze kościół Trójcy Świętej i kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (dawniej ewangelicko-augsburski), oraz ratusz miejski (pierwotnie szkoła ufundowana przez hr. Józefinę Zachert), w którym obecnie znajduje się siedziba Urzędu Miasta. Warto jeszcze zwrócić uwagą na drewniany, zabytkowy budynek Domu Ludowego, niedawno odrestaurowany.

Zdjęcia: Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (14), POLSKA
Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (14), POLSKAIdąc prosto ulicą Piłsudskiego dojdziemy do parkingu, na którym zostawiliśmy nasz samochód. A więc ostatni rzut oka na klasztor i w drogę… Ale na pewno trzeba tu kiedyś wrócić.

Zdjęcia: Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (13), POLSKA
Supraśl, Podlasie, Z serii: spacerkiem po Supraślu (13), POLSKA


Zdjęcia

POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (1)POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (2)POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (3)POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (4)POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (5)POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (6)POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (7)POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (8)POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (9)POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (10)POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (11)POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (12)POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (14)POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (13)

Dodane komentarze

Radekx1 dołączył
12.04.2004

Radekx1 2018-08-05 17:04:05

Zdecydowanie odwiedzę ten urokliwy zakątek Polski ponownie :)

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2018-06-02 22:51:11

"Ładne, spokojne miejsce. Fajnie, że je nam pokazałaś :)"

mmaJola dołączył
11.01.2018

mmaJola 2018-01-19 15:09:52

"Dziekuje, fajnie jest powspominac. Piekne miejsce."

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl