Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Park Bisofery i zjawiska krasowe > SZWAJCARIA


Szwajcaria Aktywnie Szwajcaria Aktywnie Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SZWAJCARIA / Kanton Luzern / Entlebuch / Park Biosfery w AlpachNieskazitelna roślinność i piękne kajobrazy w centralnej Szwajcarii niedaleko miasta Lucerna. Wysokie torfowiska z unikalną roślinnością oraz zjawiska krasowe zostały docenione przez UNESCO. Gdybyście kiedyś mieli okazję być w tym regionie nie można pominąć wyjścia na pasmo górskie Schrattenfluh, część Szwajcarskich Prealp. 6km pasmo jest jednym z największych obszarów krasowych w Szwajcarii. Od niepamiętnych czasów jest systematycznie badany przez speleologów i wciąż zaskakuje odkrywców nowymi jaskiniami.

Obszar jest rezerwatem biosfery. Niezwykle pięknym. Połączenie pastwisk alpejskich, kwiecistych łąk i gór,

Zdjęcia: Entlebuch, Kanton Luzern, Park Biosfery w Alpach, SZWAJCARIA
Entlebuch, Kanton Luzern, Park Biosfery w Alpach, SZWAJCARIA

Charakteryzuje go różnorodność biologiczna. Od bardzo kwaśnych podmokłych terenów do suchych siedlisk krasowych znajdziemy wiele odmian roślin. Zdecydowanie można powiedzieć o raju dla botaników.

Zdjęcia: Entlebuch, Kanton Luzern, Góry i łąka, SZWAJCARIA
Entlebuch, Kanton Luzern, Góry i łąka, SZWAJCARIA


Różnorodność biologiczna ma wielką wartość estetyczną. Szwajcarzy wykorzystują skutecznie swoje krajobrazy do reklam. Według szacunków Federalnego Urzędu ds. Środowiska szwajcarski krajobraz wart jest około 70 miliardów CHF.
Żyje tam wiele bardzo rzadkich i wyjątkowych gatunków zwierząt i owadów. Co mnie zadziwiło to fakt istnienia skorpiona o grubości 2mm, żyjącego w jaskiniach Schrattenfluh. Jest to pseudoskorpion (pseudoblothrus thiebaudi), którego można rozpoznać tylko pod mikroskopem.
Na powierzchni 395km² można znaleźć niepowtarzalne torfowiska, Łącznie 46 torfowisk wysokich i 60 torfowisk o znaczeniu krajowym o łącznej powierzchni około 2000 hektarów.

Zdjęcia: Entlebuch, Kanton Luzern, Torfowisko, SZWAJCARIA
Entlebuch, Kanton Luzern, Torfowisko, SZWAJCARIA


Teren jest godny odwiedzenia. Z dala od ruchu ulicznego i na kwiecistych alpejskich łąkach można naprawdę dobrze odpocząć.

Zdjęcia: Entlebuch, Szwajcarskie krajobrazy, SZWAJCARIA
Entlebuch, Szwajcarskie krajobrazy, SZWAJCARIA

Region oferuje wiele atrakcji i dobrze przygotowaną sieć ścieżek pieszych, ponadto m.in. miejsca na grill i piknik, miejsca zabaw dla dzieci, ścieżki tematyczne i kulinarne oraz kąpiele błotne w terenie.
nteresującą może się okazać „ścieżka energii”, gdzie na przygotowanych po drodze 6-ciu platformach tematycznych, można zapoznać się z różnymi źródłami energii (m.in. wodą, gazem czy wiatrem).

Zdjęcia: Entlebuch, Wiatrak, SZWAJCARIA
Entlebuch, Wiatrak, SZWAJCARIA

Spotkamy tam kolejkę linową z Sörenberg oraz kolejkę parową z Brienz na na Brienz Rothorn. Widoki olśniewające.
W ofercie ścieżek spacerowych, można znaleźć m.in. drogę wzdłuż rzeki Emmen, park doświadczeń związanych z torfowiskami czy drogę na Schrattenfluh, gdzie można podziwiać zjawiska krasowe..

Zdjęcia: Entlebuch, Kanton Luzern, Zjawiska krasowe, SZWAJCARIA
Entlebuch, Kanton Luzern, Zjawiska krasowe, SZWAJCARIA
Zjawiska krasowe są w dalszym ciągu dla nas fascynujące. Możecie je spotkać w różnych postaciach w Polsce. Regionem najbardziej na to podatnym jest Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Ciekawostką mogą być np. podziemne rzeki, które co chwile zmieniają swoje miejsce przepływu. Studnie, które jednego dnia mają wodę a drugiego dnia są puste. Zapadająca się nagle ziemia, czasami też część domu. Także polecam Wam kiedyś się tam przejechać, pobawić w odkrywców zjawisk krasowych i popytać mieszkańców, mogą się okazać niezłych źródłem wiedzy.

Zdjęcia

SZWAJCARIA / Kanton Luzern / Entlebuch / Park Biosfery w AlpachSZWAJCARIA / Kanton Luzern / Entlebuch / Góry i łąkaSZWAJCARIA / Kanton Luzern / Entlebuch / TorfowiskoSZWAJCARIA / - / Entlebuch / Szwajcarskie krajobrazySZWAJCARIA / - / Entlebuch / WiatrakSZWAJCARIA / Kanton Luzern / Entlebuch / Zjawiska krasowe

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl