Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Montenegro na cito! > CZARNOGÓRA


Iwona Niedopytalska Iwona Niedopytalska Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CZARNOGÓRA / Boka Kotorska / okolice Tivatu / Gospa od MiloCzarnogóra kojarzy się przede wszystkim z Zatoką Kotorską, czyli romantycznym romansem lądu z wodą. Można się tu zaręczyć, wziąć ślub, przeżyć miodowy tydzień, a nawet wybrać w ostatnią podróż przed rozstaniem, jeśli ktoś chce pożegnać się z klasą.Gdzie nie spojrzysz – góry. Przed tobą, za tobą i po obu stronach. Większe, mniejsze, porośnięte piniami, gajami oliwnymi, makią oraz zupełnie nagie. Góry, na których albo wygrzewa się słońce, albo, dla odmiany, chmury kładą się cieniem, przepływając powoli, zawieszając się na szczytach i trwając tak, póki ich wiatr nie rozgoni. Spektakl światła sprawia, że szczyty zmieniają się z chwili na chwilę. Jaśnieją w słońcu, albo stają się ciemne i mroczne. Po prostu Czarnogóra.A w samym środku tych gór, schodzących majestatycznie do wody, jakby chciały ochłodzić się w błękicie – zatoka, zwana przez miejscowych Boką Kotorską. Dlaczego Boka? Od włoskiego słowa bocca, które oznacza usta. Skąd skojarzenie z ustami? Część najbardziej wgryziona w ląd rzeczywiście może przypominać wycięcie górnej wargi, ale reszta? Nie mam bladego pojęcia. Może językowaty kształt skojarzył się komuś z tą częścią twarzy?Wody zatoki w porównaniu z greckimi morzami (te kocham najbardziej), wyglądają zupełnie inaczej. Tam przestrzeń, wolność i namiętność fal otwartego morza, tu nieziemskie krajobrazy i niebieskość rozlana od brzegu do brzegu.
A na brzegach zieleń lub miasteczka przytulone do gór, wtopione w przyrodę, ożywiające krajobraz. Jedne naturalnie wkomponowane w podnóża, inne otoczone murami, z twierdzami, świadczącymi o burzliwej historii. Piękne w tym swoim walecznym duchu, po prostu unikatowe.Warto odwiedzić najważniejsze spośród nich - to, od którego wzięła się nazwa zatoki, czyli Kotor, ale polecam również piękny Perast, malutki Prcanj, interesujące Herceg Novi czy kapiący luksusem w porcie Tivat. W każdym z tych miejsc można się zakochać, w każdym zgubić i na nowo odnaleźć.

Boka Kotorska, zwana przez wielu Fiordami Południa, jest największa w tej części Europy, ale nie jest jakaś ogromna.Tworzy ją pięć mniejszych zatok: Hercegnovski zaliv, Tivatski zaliv, Morinjski zaliv, Risanski zaliv i Kotorski zaliv.
Zajmuje obszar 87 kilometrów kwadratowych, a jej linia brzegowa ma 100 km. Podobno 52 km stanowią plaże. Ten, kto jest wielbicielem kąpieli i marzy o wylegiwaniu się na brzegu, w Czarnogórze ma do wyboru dwie opcje plaż: wąziutkie, często wybetonowane, albo wysypane żwirem, gdzie wejście do wody odbywa się z drabinki lub po kamienistym dnie lub piaszczyste, z łagodnym wejściem do morza. Niestety, te drugie w obrębie zatoki nie są zbyt częste. Wyjątek stanowi tzw. „święty archipelag” z wyspą św. Marka. Natomiast piasku (drobnego, nieco ciemniejszego niż bałtycki), należy się spodziewać jedynie na wybrzeżu, przy otwartym morzu, w okolicy miasta Ulcinj.Ci, którzy lubią nurkować nie będą się nudzić. Dno jest piaszczysto-skaliste, a niewątpliwą atrakcją są groty, zatopione wraki, a także dość czysta, lekko chłodna, orzeźwiająca woda.

Ja jednak nie skupiałabym się na tym, co pod wodą, a bardziej na tym, co na wodzie lub nad wodą, bo do Montenegro przyjeżdża się głównie po to, żeby patrzeć. Widoki są po prostu nieziemsko piękne. Z tego właśnie powodu obszar ten wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia

CZARNOGÓRA / Boka Kotorska / okolice Tivatu / Gospa od MiloCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Bijela / Cienie chmur na górachCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / okolice Perastu / Wyspa św. JerzegoCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Herceg Novi / Zatoka Kotorska w pochmurny dzieńCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Prcanj / Otulone góramiCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Herceg Novi / Stare muryCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Prcanj / W słońcuCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Perast / Piękny PerastCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Herceg Novi / Centrum Herceg NoviCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Bijela / Prom na horyzoncie

Dodane komentarze

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2018-08-10 19:06:35

ru_da, jest mi szalenie miło, że zajrzałaś. Dziękuję :)

ru_da dołączył
16.06.2014

ru_da 2018-08-10 13:36:05

Z przyjemnością przeczytałam. Pozdrawiam, Iwonko.

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2018-08-10 09:29:18

Dzięki, Baobab-ko za wyłapanie literówki. Co dwie pary oczu to nie jedna. Miło, że zajrzałaś i spojrzałaś, a nawet nie uciekłaś z powodu jakości zdjęć ;))) Buziaki

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2018-08-09 17:59:48

Jak zwykle: marka Iwona, czyli malowniczy opis poetyckim językiem, z poszanowaniem interpunkcji.:) Tylko, czy aby ta powierzchnia Zatoki to nie w kilometrach? Bo te 87 m2 brzmi ciut ubogo ;)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

08-07
Prezent dla Podróżnika - 5 obłędnych pomysłów!

Niezależnie od kierunku, który obierzecie w tym roku, zachęcamy Was do odkrycia najlepszych globtroterskich akcesoriów i stylowych gadżetów, które w piękny sposób uzupełnią podróżniczy ekwipunek.

08-05
Dobry smartfon wody się nie boi, czyli o telefonach wodoszczelnych.

Jeśli nie nam samym, to z pewnością któremuś z naszych bliższych czy dalszych znajomych przydarzyła się feralna sytuacja, kiedy trzeba było łowić smartfon w wodzie niczym ryby. Ktoś inny z kolei mógł zapomnieć wyciągnąć go ze spodni przy gorączkowym nastawianiu pralki. Nie mówiąc o naglącej potrzebie skorzystania z jakiejś aplikacji pod strugami lejącego deszczu.

07-29
Do Charkowa na piwo i nie tylko...
07-28
Nie tylko Lofoty i Nordkapp...
07-25
Przejażdżka rowerowa z widokiem n...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl