Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Montenegro na cito! > CZARNOGÓRA


Iwona Niedopytalska Iwona Niedopytalska Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CZARNOGÓRA / Boka Kotorska / okolice Tivatu / Gospa od MiloCzarnogóra kojarzy się przede wszystkim z Zatoką Kotorską, czyli romantycznym romansem lądu z wodą. Można się tu zaręczyć, wziąć ślub, przeżyć miodowy tydzień, a nawet wybrać w ostatnią podróż przed rozstaniem, jeśli ktoś chce pożegnać się z klasą.

Zdjęcia: okolice Tivatu, Boka Kotorska, Gospa od Milo, CZARNOGÓRA
okolice Tivatu, Boka Kotorska, Gospa od Milo, CZARNOGÓRAGdzie nie spojrzysz – góry. Przed tobą, za tobą i po obu stronach. Większe, mniejsze, porośnięte piniami, gajami oliwnymi, makią oraz zupełnie nagie. Góry, na których albo wygrzewa się słońce, albo, dla odmiany, chmury kładą się cieniem, przepływając powoli, zawieszając się na szczytach i trwając tak, póki ich wiatr nie rozgoni. Spektakl światła sprawia, że szczyty zmieniają się z chwili na chwilę. Jaśnieją w słońcu, albo stają się ciemne i mroczne. Po prostu Czarnogóra.

Zdjęcia: Bijela, Boka Kotorska, Cienie chmur na górach, CZARNOGÓRA
Bijela, Boka Kotorska, Cienie chmur na górach, CZARNOGÓRAA w samym środku tych gór, schodzących majestatycznie do wody, jakby chciały ochłodzić się w błękicie – zatoka, zwana przez miejscowych Boką Kotorską. Dlaczego Boka? Od włoskiego słowa bocca, które oznacza usta. Skąd skojarzenie z ustami? Część najbardziej wgryziona w ląd rzeczywiście może przypominać wycięcie górnej wargi, ale reszta? Nie mam bladego pojęcia. Może językowaty kształt skojarzył się komuś z tą częścią twarzy?

Zdjęcia: okolice Perastu, Boka Kotorska, Wyspa św. Jerzego, CZARNOGÓRA
okolice Perastu, Boka Kotorska, Wyspa św. Jerzego, CZARNOGÓRAWody zatoki w porównaniu z greckimi morzami (te kocham najbardziej), wyglądają zupełnie inaczej. Tam przestrzeń, wolność i namiętność fal otwartego morza, tu nieziemskie krajobrazy i niebieskość rozlana od brzegu do brzegu.

Zdjęcia: Herceg Novi, Boka Kotorska, Zatoka Kotorska w pochmurny dzień, CZARNOGÓRA
Herceg Novi, Boka Kotorska, Zatoka Kotorska w pochmurny dzień, CZARNOGÓRA


Zdjęcia: Prcanj, Boka Kotorska, Otulone górami, CZARNOGÓRA
Prcanj, Boka Kotorska, Otulone górami, CZARNOGÓRAA na brzegach zieleń lub miasteczka przytulone do gór, wtopione w przyrodę, ożywiające krajobraz. Jedne naturalnie wkomponowane w podnóża, inne otoczone murami, z twierdzami, świadczącymi o burzliwej historii. Piękne w tym swoim walecznym duchu, po prostu unikatowe.

Zdjęcia: Herceg Novi, Boka Kotorska, Stare mury, CZARNOGÓRA
Herceg Novi, Boka Kotorska, Stare mury, CZARNOGÓRAWarto odwiedzić najważniejsze spośród nich - to, od którego wzięła się nazwa zatoki, czyli Kotor, ale polecam również piękny Perast, malutki Prcanj, interesujące Herceg Novi czy kapiący luksusem w porcie Tivat. W każdym z tych miejsc można się zakochać, w każdym zgubić i na nowo odnaleźć.

Zdjęcia: Prcanj, Boka Kotorska, W słońcu, CZARNOGÓRA
Prcanj, Boka Kotorska, W słońcu, CZARNOGÓRA


Zdjęcia: Perast, Boka Kotorska, Piękny Perast, CZARNOGÓRA
Perast, Boka Kotorska, Piękny Perast, CZARNOGÓRA


Zdjęcia: Herceg Novi, Boka Kotorska, Centrum Herceg Novi, CZARNOGÓRA
Herceg Novi, Boka Kotorska, Centrum Herceg Novi, CZARNOGÓRABoka Kotorska, zwana przez wielu Fiordami Południa, jest największa w tej części Europy, ale nie jest jakaś ogromna.Tworzy ją pięć mniejszych zatok: Hercegnovski zaliv, Tivatski zaliv, Morinjski zaliv, Risanski zaliv i Kotorski zaliv.
Zajmuje obszar 87 kilometrów kwadratowych, a jej linia brzegowa ma 100 km. Podobno 52 km stanowią plaże. Ten, kto jest wielbicielem kąpieli i marzy o wylegiwaniu się na brzegu, w Czarnogórze ma do wyboru dwie opcje plaż: wąziutkie, często wybetonowane, albo wysypane żwirem, gdzie wejście do wody odbywa się z drabinki lub po kamienistym dnie lub piaszczyste, z łagodnym wejściem do morza. Niestety, te drugie w obrębie zatoki nie są zbyt częste. Wyjątek stanowi tzw. „święty archipelag” z wyspą św. Marka. Natomiast piasku (drobnego, nieco ciemniejszego niż bałtycki), należy się spodziewać jedynie na wybrzeżu, przy otwartym morzu, w okolicy miasta Ulcinj.

Zdjęcia: Bijela, Boka Kotorska, Prom na horyzoncie, CZARNOGÓRA
Bijela, Boka Kotorska, Prom na horyzoncie, CZARNOGÓRACi, którzy lubią nurkować nie będą się nudzić. Dno jest piaszczysto-skaliste, a niewątpliwą atrakcją są groty, zatopione wraki, a także dość czysta, lekko chłodna, orzeźwiająca woda.

Ja jednak nie skupiałabym się na tym, co pod wodą, a bardziej na tym, co na wodzie lub nad wodą, bo do Montenegro przyjeżdża się głównie po to, żeby patrzeć. Widoki są po prostu nieziemsko piękne. Z tego właśnie powodu obszar ten wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia

CZARNOGÓRA / Boka Kotorska / okolice Tivatu / Gospa od MiloCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Bijela / Cienie chmur na górachCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / okolice Perastu / Wyspa św. JerzegoCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Herceg Novi / Zatoka Kotorska w pochmurny dzieńCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Prcanj / Otulone góramiCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Herceg Novi / Stare muryCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Prcanj / W słońcuCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Perast / Piękny PerastCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Herceg Novi / Centrum Herceg NoviCZARNOGÓRA / Boka Kotorska / Bijela / Prom na horyzoncie

Dodane komentarze

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2018-10-30 20:03:54

Iwona,duuuuużo gorsze fotki trafiają na Globa.I to bez pięknego opisu.:)

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2018-08-27 13:10:51

"To głównie Twoja zasługa, że tam pojechałam :)"

tearose dołączył
27.03.2012

tearose 2018-08-26 18:12:27

A nie mówiłam?;) Miło się czytało, Iwonko. Dla opisu tak urokliwych miejsc, właściwe są tylko piękne słowa:)

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2018-08-10 19:06:35

ru_da, jest mi szalenie miło, że zajrzałaś. Dziękuję :)

ru_da dołączył
16.06.2014

ru_da 2018-08-10 13:36:05

Z przyjemnością przeczytałam. Pozdrawiam, Iwonko.

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2018-08-10 09:29:18

Dzięki, Baobab-ko za wyłapanie literówki. Co dwie pary oczu to nie jedna. Miło, że zajrzałaś i spojrzałaś, a nawet nie uciekłaś z powodu jakości zdjęć ;))) Buziaki

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2018-08-09 17:59:48

Jak zwykle: marka Iwona, czyli malowniczy opis poetyckim językiem, z poszanowaniem interpunkcji.:) Tylko, czy aby ta powierzchnia Zatoki to nie w kilometrach? Bo te 87 m2 brzmi ciut ubogo ;)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl