Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Czy warto jeździć zimą na rejsy morskie? > GIBRALTAR, HISZPANIA, MAROKO


BalticAnchor BalticAnchor Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie GIBRALTAR / Gibraltar / Cieśnina Gibraltar  / Ocean 1 jachtW kilku słowach praktyczna porada czy warto zimą pływać na jachtach a latem chodzić po górach.
Przykłady cen i zdjęcia z zimowych rejsów na granicy Morza Śródziemnego i Oceanu.
Na oceanie nie mieliśmy już czasu na zdjęcia !

Zdjęcia: Cieśnina Gibraltar , Gibraltar, Ocean 1 jacht, GIBRALTAR
Cieśnina Gibraltar , Gibraltar, Ocean 1 jacht, GIBRALTARCzy warto jeździć zimą na rejsy morskie?

To wcale nie jest łatwe pytanie i nie łatwo na nie odpowiedzieć.
Najczęściej żeglarze lato widzą jako czas na żeglarstwo a zimę jako czas śniegu nart i gór. I oczywiście tak jest, tylko ……

Najbardziej popularne rejsy są latem i niestety są też najbardziej drogie. Morze w tym czasie na naszej szerokości geograficznej jest w tym czasie najbardziej słoneczne, a w szczególności Bałtyk też najbardziej żeglarski.

Ale nie wszędzie tak jest jak na Bałtyku, choć nie jest to oczywiście akwen dla mało doświadczonych żeglarzy.
W Chorwacji, Grecji (gdzie pływa setki tysięcy polskich żeglarzy) latem połowę lub więcej czasu na jachcie spędzicie napędzając jacht silnikiem. Inaczej nigdzie nie dopłyniecie. Jak ktoś chce orać morze to w tym czasie powinien płynąć na Bałtyk lub Morze północne. Jednak absolutnie nie są to rejsy dla niedoświadczonych żeglarzy. A w szczególności nie są to akwen na rejsy rodzinne.

Oczywiście adekwatnie góry zimą są śnieżne szlaki magiczne a stoki idealne dla nart.

Zdjęcia: Cieśnina Gibraltar , Gibraltar, Ocean 1 Gibraltar, GIBRALTAR
Cieśnina Gibraltar , Gibraltar, Ocean 1 Gibraltar, GIBRALTARTylko że, w dokładnie tym samym czasie wszystkie te przyjemności są najdroższe i najbardziej uczęszczane. Do tego właśnie ogromna ilość ludzi powoduje, że te same sporty, na które miesiącami czekamy często przestają być przyjemne !

Wspominam jak sam jeździłem zimą na nartach w Białce Tatrzańskiej, godzinami marznąć pod wyciągami. I musicie mi wierzyć że to nie jest normalne i nie jest tak w Alpach czy nawet Tatrach słowackich. To w Tatrach nauczyłem się zjeżdżać poza stokiem, oczywiście nie planowałem tego. Po prostu miałem dosyć stania w kolejkach do wyciągów. Teraz na narty jeżdżą latem na lodowce lub na wysokości wiecznej zmarzliny, Jest taniej, nie ma ludzi i za te same ceny co w Tatrach jeżdżę w Alpach lub jeszcze bardziej egzotycznych górach Azji.

Jadąc na żagle jest podobnie. Chcąc zdobywać doświadczenie i uczyć się żeglarstwa, warto żebyście przemyśleli zmianę planów na lato. Latem odpoczywajcie na jachcie a zimą się uczcie żeglarstwa.
Zimą rejsy są średnio o 40-50 % tańsze. Transport na rejs też jest średnio o 50% tańszy. Podobnie tydzień na nartach latem będzie ciekawszy bardziej egzotyczny i nawet do 50% tańszy latem (oczywiście tam gdzie latem jest śnieg).

Zdjęcia: Cieśnina Gibraltar , Gibraltar, Ocean 1 Gibraltar 2, GIBRALTAR
Cieśnina Gibraltar , Gibraltar, Ocean 1 Gibraltar 2, GIBRALTARJak to wygląda w cenach

Latem umiarkowanie drogi rejs w Chorwacji lub Grecji to 1200 - 1800 zł/osoba/tydzień, dojazd do Chorwacji to 700 zł do Grecji około 1000 zł. Kasa rejsowa to 100-150 Euro za tydzień.

Podsumowując średnie ceny rejsów latem; rejs w Chorwacji latem to = 2500 zł/osoba/tydzień, rejs w Grecji latem to 3100 zł/tydzień.
Jak będą wyglądać średnie ceny zimą (Afryce w Maroku, w Hiszpanii, Włoszech itd.). Rejs 790 zł, dojazd około 400 zł, kasa rejsowa 150 Euro.

Podsumowując średnio rejsy zimowe kosztują 1800 zł/osoba/tydzień

Czyli zimą Oszczędzacie, za każdy tydzień rejsu nawet 1500 zł

Ale jak będzie zimą na rejsie w Afrycie ?

Jak łatwo się domyśleć, podczas zimy i wiosny na akwenach otwartych w pobliżu Afryki jest wietrzenie, żeglarsko i na dodatek jest ciepło. Zimą nie ma tysięcy turystów, a żeglarstwo jest pouczające i to najlepsze miejsce na staż i doświadczenie. Zimą poznacie i nauczycie się nie tylko żeglarstwa, ale też wytrwałości oraz żeglowania po wodach pięknych i wymagających. Zimą nad Oceanem pogoda jest podobna do polskiej wiosny. Tylko przygoda na morzu i lądzie jest już z najwyższej półki dla żeglarzy i podróżników.
Dzięki zimowym rejsom nie tylko oszczędzicie ale też nauczycie się więcej niż latem.

Z całego serce bym sobie życzył żeby wszyscy sternicy w Chorwacji i Grecji posiadali doświadczenie zimowych rejsów na otwartych wodach. Niestety tak nie jest. Latem podczas załamania pogody ciągle słyszymy o głupich wypadkach, stratach jachtów i nieszczęściach ! I najczęściej przyczyną tych wypadków jest brak obycia , bagatelizowanie pogody i brak doświadczenia są przyczyną głupich wypadków.
A doświadczenie na wodzie zdobywa się właśnie nie podczas rejsów po sezonowych, nie podczas rejsów po wakacyjnych.

Zdjęcia: Cieśnina Gibraltar , Gibraltar, Ocean 1 Gibraltar 3, GIBRALTAR
Cieśnina Gibraltar , Gibraltar, Ocean 1 Gibraltar 3, GIBRALTARZimą na morzu dodatkowo nie męczycie się brakiem miejsc w portach, z brakiem miejsc w restauracjach, z tysiącami turystów. Zimą jest czas na naukę i doświadczenie. Dodatkowo temperatury oscylujące w nocy od 12 w dzień do 25 i wiatr wieje akurat żeby pływać pod żaglami.
Podsumowując ceny i cele dla żeglarzy.

Jak chcecie się rozwijać jako żeglarze; latem pływajcie z rodzinami a zimą uczcie się żeby zacząć samodzielnie prowadzić bezpiecznie jacht w przyszłości. To najrozsądniejsza droga przyszłego Kapitana.

Zdjęcia: Gibraltar, Gibraltar, Ocean 1 Gibraltar 4, GIBRALTAR
Gibraltar, Gibraltar, Ocean 1 Gibraltar 4, GIBRALTAR
Jakie akweny wybierać, w jakiej kolejności i w jakim sezonie, napiszę już za tydzień.

Zapraszam do mojego następnego wpisu !
Kapitan Adam Jakubczak

Zdjęcia

GIBRALTAR / Gibraltar / Cieśnina Gibraltar  / Ocean 1 jachtGIBRALTAR / Gibraltar / Cieśnina Gibraltar  / Ocean 1 GibraltarGIBRALTAR / Gibraltar / Cieśnina Gibraltar  / Ocean 1 Gibraltar 2GIBRALTAR / Gibraltar / Cieśnina Gibraltar  / Ocean 1 Gibraltar 3GIBRALTAR / Gibraltar / Gibraltar / Ocean 1 Gibraltar 4

Dodane komentarze

BalticAnchor dołączył
18.05.2013

BalticAnchor 2018-12-19 20:33:28

Ten komentarz to SPAM !!!

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl