Artyku y i relacje z podr y Globtroter w
Czy potrzebuję ubezpieczenia podróżnego, jeśli mam EKUZ? > POLSKA
Globtroter.pl artykuły partnerskie
Z badania ARC Rynek i Opinia z czerwca 2021 roku wynika, że 47 proc. Polaków spędzi w tym roku swój urlop w Polsce, a 18 proc. w Polsce i za granicą lub tylko za granicą. Natomiast około 25 proc. respondentów rezygnuje z wyjazdu. Każdy, kto wybiera się na urlop, powinien pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym. Czy planując wyjazd zagraniczny potrzebujemy ubezpieczenia, jeśli mamy EKUZ?
Jak działa EKUZ?
EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to dokument, który potwierdza prawo do leczenia w każdy kraju należącym do Unii Europejskiej i EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu) na takiej samej zasadzie na jakiej korzystają z niego obywatele danego kraju. Jest on wydawany oddzielnie dla każdego obywatela na podstawie złożonego wniosku. Jego wyrobienie jest bezpłatne. Ważna informacja jest jednak taka, że w ramach EKUZ mamy prawo do niezbędnego i nieplanowanego leczenia w ramach publicznej opieki zdrowotnej w danym kraju.
W poszczególnych państwach, w których honorowana jest karta EKUZ, mieszkańcy korzystają z opieki zdrowotnej na różnych zasadach. Jeśli w jakimś kraju za pewne usługi medyczne się płaci, to również i turysta będzie musiał je sfinansować.
Ile możemy zapłacić za taką ochronę? Oto przykładowe stawki za różne usługi medyczne:
- Bułgaria – badanie laboratoryjne w tym kraju kosztuje od 2 do 6 lewów i wymaga skierowania od lekarza. Pobyt w szpitalu kosztuje 5,8 lewa za dzień, o ile nie przekroczymy 10 dni w ciągu roku. Transport medyczny do Polski w 100 proc. pokrywa pacjent.
- Chorwacja – w tym popularnym wśród polskich turystów kraju wizyta u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje 10 kun. W przypadku leczenia specjalistycznego i szpitalnego pacjent pokrywa 20 proc. kosztów. Natomiast za ewentualny transport do Polski musi zapłacić z własnych środków.
- Hiszpania – obowiązuje pełna odpłatność za leczenie stomatologiczne. Transport powrotny do Polski jest w 100 proc. opłacany przez pacjenta.
Dlatego ubezpieczenie turystyczne jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem, dzięki niemu możemy uniknąć poniesienia wysokich kosztów. Karta EKUZ nie wystarczy – mając tylko taką ochronę, podejmujemy duże ryzyko, że w razie potrzeby skorzystania z opieki medycznej za granicą, będziemy musieli za nią zapłacić.
Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne?
Szukając ubezpieczenia, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego zakres terytorialny – czy działa ono tam, gdzie się wybieramy? Ubezpieczenie turystyczne krajowe nie będzie obowiązywać w krajach Europy i Basenu Morza Śródziemnego czy też innych państwach. Zawsze wykupując polisę powinniśmy dopasować ją do swoich planów. Znaczenie ma również rodzaj wyjazdu – czy jedziemy w celu biznesowym czy turystycznym? Czy planujemy uprawianie sportów ekstremalnych (wysokiego ryzyka, jak np. wspinaczka skałkowa, szybownictwo, kolarstwo górskie)? Cenę ubezpieczenia dopasowanego do swojego wyjazdu można wyliczyć online na stronie towarzystwa Aviva: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-turystyczne/
Po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań, m.in. odnośnie tego, czy interesuje nas ubezpieczenie turystyczne w Polsce czy ochrona w innych krajach, możemy wybrać jeden z kilku pakietów, które różnią się sumą ubezpieczenia oraz zakresem ochrony. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy aby na pewno polisa uwzględnia wszystkie ryzyka, na których nam zależy. Powinna ona dotyczyć kosztów leczenia i transportu do szpitala, kosztów szkód wyrządzonych innym osobom czy też odszkodowania w razie nieszczęśliwego wypadku. Ochrona może również obejmować skradziony lub zniszczony w skutek zdarzeń losowych bagaż, uszkodzony sprzęt sportowy czy też kradzież w mieszkaniu lub domu ubezpieczonego w czasie wyjazdu.
Umowę ubezpieczenia turystycznego najlepiej zawrzeć jeszcze przed wyjazdem za granicę. W przypadku gdy o tym zapomnimy, to będąc za granicą w dalszym ciągu możemy wykupić ochronę, ale zacznie ona obowiązywać dopiero po 3 dniach od czasu uregulowania płatności. Natomiast standardowo możemy podpisać umowę, która zapewniać będzie ochronę już od następnego dnia, natomiast najpóźniej – za 90 dni.
Źródła:
https://arc.com.pl/wakacje-w-polsce-mimo-ze-drogo/
https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
Dodane komentarze
brak komentarzy
Przydatne adresy
Brak adres w do wy wietlenia.
Inne materia y
Dział Artykuły
Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.
Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.