Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Plecak turystyczny - najważniejszy element ekwipunku > POLSKA


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Plecaki turystyczneKażdy turysta posiada w swoim ekwipunku przynajmniej jeden plecak, a większość miłośników gór będzie ich miała nawet kilka na różne okazje i wypady. To jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia, niezależnie od tego jaką aktywność się uprawia. To właśnie plecaki turystyczne muszą pomieścić cały pozostały sprzęt, a do tego zapewnić wysoki komfort noszenia.

Obecnie na rynku dostępna jest niemal niezliczona ilość modeli. Plecak turystyczny 30l, 40l czy 60l? Z wentylowanym systemem nośnym czy takim dobrze przylegającym? Z zewnętrznymi kieszonkami lub bez nich? Wybór jest ogromny, właśnie dlatego warto już na początku poszukiwań ustalić kilka cech, które będą miały dla nas kluczowe znaczenie. Pozwoli to zawęzić wybór i jednocześnie sprawi, że plecak w góry na pewno będzie spełniał nasze wymagania

Jaki plecak turystyczny?Plecaki turystyczne posiadają bardzo zróżnicowane konstrukcje. Podstawowym elementem odpowiadającym za komfort noszenia plecaka jest jego system nośny. Składają się na niego pasy ramienne, pas biodrowy i piersiowy oraz panel stykający się z plecami. Im większy jest plecak, tym istotniejszy staje się system nośny dla zapewnienia wygody i bezpieczeństwa na szlaku. Duży plecak dla turysty powinien mieś pasy i panel wyściełane grubą warstwą pianki, która będzie odpowiednio amortyzować i rozkładać obciążenie plecaka. Plecaki turystyczne o umiarkowanej pojemności mogą być też wyposażane w wentylowany system nośny, w którym specjalna siateczka rozpięta na stelażu zapewnia przestrzeń pomiędzy plecami a plecakiem. Warto rozważyć taki plecak turystyczny na wycieczki w czasie letnich upałów.

Zdjęcia: ---, ---, Plecaki turystyczne, POLSKA
---, ---, Plecaki turystyczne, POLSKAKolejnym ważnym elementem każdego plecaka jest dostęp do komory głównej. W ofercie czołowych producentów znajdziemy zarówno plecaki w góry zamykane zamkiem błyskawicznym, z klapą, jak i z zamknięciem rolowanym. To pierwsze rozwiązanie gwarantuje najszybszy dostęp do bagażu, klapa zapewnia wysoką wytrzymałość, a rolowane zamknięcie lepiej chroni bagaż przed wniknięciem do środka wody czy śniegu. Wybór odpowiedniego zamknięcia komory to też często kwestia indywidualnych preferencji. Poszukując odpowiedniego plecaka turystycznego warto zwrócić też uwagę na to, jakimi dodatkowymi kieszeniami dysponuje dany model. Duża siatkowa przegroda na froncie niektórych modeli może przechować kurtkę przeciwdeszczową, ale też stanowić świetne miejsce do suszenia wilgotnych koszulek w czasie drogi. Mała kieszonka z zamkiem i miękką wyściółką jest miejscem specjalnie przygotowanym na okulary przeciwsłoneczne. Standardem w większości modeli są już elastyczne kieszonki umieszczone po bokach plecaka idealne na butelkę z wodą czy przekąskę.

Plecaki turystyczne mogą być wyposażone również w praktyczne dodatki. Jeśli wyruszamy na szlak bez względu na pogodę powinniśmy zdecydować się na model wyposażony w pokrowiec przeciwdeszczowy. Duży plecak w góry może być z kolei wyposażony w dodatkowy mini plecak lub klapę z możliwością przekształcenia w poręczną torbę. To idealne rozwiązanie, kiedy wyruszamy na krótką wycieczkę lub zdobywamy szczyt, a główny bagaż zostaje w obozie. Wszystkie powyższe elementy są warte rozważenia, jednak podstawowym parametrem plecaka jest zawsze pojemność. To od ustalenia wielkości plecaka powinniśmy rozpocząć poszukiwania modelu stworzonego do naszych potrzeb. Nie ma sensu bowiem wybierać plecak turystyczny 60l, jeśli jeździmy w góry tylko na krótkie wypady.

Plecak turystyczny 30l na jednodniowe wycieczkiPlecaki o pojemności około 30 litrów to doskonały wybór na jednodniowe wycieczki po szlakach. Taka wielkość pozwala z łatwością spakować jedzenie, termos z ciepłym napojem czy butelkę z wodą, ciepłą bluzę, kurtkę przeciwdeszczową i wszystkie niezbędne drobiazgi jak mapa, kompas czy okulary przeciwsłoneczne. Dzięki niedużej pojemności, plecak turystyczny 30l wraz z zawartością będzie stosunkowo lekki. Całość pozwoli na dynamiczne poruszanie się nawet po trudniejszych szlakach a nawet bardzo wąskich ścieżkach.

Zdjęcia: ---, ---, Plecaki turystyczne 30l, POLSKA
---, ---, Plecaki turystyczne 30l, POLSKAMałe plecaki turystyczne możemy podzielić na dwa główne typy. Doskonałym przedstawicielem pierwszego z nich jest wszechstronny plecak dla turysty wybierającego łatwiejsze szlaki, a także często poruszającego się po mieście. To idealny wybór na krótkie wycieczki. Prosta konstrukcja jest najczęściej zamykana suwakiem, co gwarantuje szybki dostęp do wnętrza plecaka. Całość uzupełniona jest najczęściej małymi kieszeniami na butelkę czy telefon. Taki plecak turystyczny 30l zachowuje bardzo dużą wszechstronność i z pewnością dobrze sprawdzi się zarówno na outdoorowej wycieczce, jak i użytkowany w czasie codziennych dojazdów do pracy. Do drugiego typu plecaków można zakwalifikować małe plecaki górskie. Najczęściej są one wykonane z mocniejszych materiałów i wyposażane w dodatkowe elementy, takie jak uchwyty na kask, czekany, kije trekkingowe czy inne akcesoria niezbędne na trudniejszych szlakach. Tego typu plecaki turystyczne to doskonała propozycja na trudniejsze szlaki.

Plecak turystyczny 40l na weekendowy wypadJeśli zamierzamy wybrać się na wycieczkę z noclegiem, na przykład na przedłużony weekend, to z pewnością przyda się nieco większy model. Plecak turystyczny 40l i więcej oferuje wystarczającą ilość miejsca na dodatkową odzież, śpiwór czy kuchenkę turystyczną. W tej kategorii najczęściej występują już plecaki górskie zamykane od góry klapą. Wiele modeli wyposażonych jest w komin, a więc dodatkowy materiał w górnej części plecaka. Oferuje on możliwość zwiększenia pojemności plecaka. Kiedy plecak nie jest w pełni wypakowany można go łatwo zwinąć, aby całość lepiej dopasowała się do bagażu. Najczęściej pojemność komina jest oznaczana jako plecak turystyczny 40 + 5, gdzie wartość po plusie to pojemność komina.

Zdjęcia: ---, Plecaki turystyczne 40l, POLSKA
---, Plecaki turystyczne 40l, POLSKAPlecak turystyczny 40l to bardzo wszechstronny wybór. Podczas samotnych wędrówek ilość miejsca starczy na wypad z noclegiem, natomiast w przypadku jednodniowych wycieczek z rodziną, pozwoli pomieścić rzeczy dla wszystkich w jednym plecaku. Plecaki górskie tej wielkości mogą się między sobą bardzo różnić budową. Znajdzie się wśród nich zarówno lekki i doskonale wentylowany plecak dla turysty wybierającego łatwiejsze szlaki, jak i solidny plecak w góry, przypominający budową większe modele trekkingowe.

Duży plecak turystyczny 60l na dłuższy trekkingPlecaki turystyczne o pojemności 60 litrów i więcej przeznaczone są dla miłośników najdłuższych wędrówek. Jeśli musimy ze sobą zabrać namiot, śpiwór, kuchenkę oraz zapas jedzenia i odzieży na kilka dni górskiej wędrówki, to potrzebujemy odpowiednio pakownego modelu. Plecak dla turysty wybierającego dłuższe szlaki to konstrukcja cechująca się doskonałymi właściwościami użytkowymi. Po pierwsze są wyposażone w mnóstwo zewnętrznych kieszeni i przegród, które oferują szybki dostęp do ekwipunku wprost na szlaku. Znajdzie się w nich miejsce na kurtkę przeciwdeszczową na złamanie pogody, butelkę z napojem i przekąski do posilania się w czasie wędrówki, czołówkę, mapę i wiele innych rzeczy. Wszystkie te elementy ekwipunku będą zawsze w zasięgu ręki. Często można po nie sięgnąć nawet bez zdejmowania plecaka. Niemal każdy plecak turystyczny 60l i większy posiada troki oraz paski do mocowania dodatkowego bagażu na zewnątrz. Dzięki temu z łatwością przymocujemy do niego karimatę, namiot, czy inne większe elementy ekwipunku, które nie mieszczą się już w środku.

Zdjęcia: ---, Plecaki turystyczne 60l, POLSKA
---, Plecaki turystyczne 60l, POLSKAKażdy duży plecak w góry charakteryzuje się też mocno rozbudowanym systemem nośnym. Stelaż, grube pianki czy rozbudowany pas biodrowy oferują niezrównany komfort, ale jednocześnie podnoszą wagę całości. Plecak turystyczny 60l to dobry wybór na kilkudniowe wyprawy, ale nie będzie miał sensu na krótkich wycieczkach, podczas których wypełnimy go tylko w połowie. Oczywiście nikt nie zakaże jego użytkowania w taki sposób, ale noszenie ze sobą zbędnego ciężaru zmniejszy tylko komfort wędrówki.

Jaki plecak w góry?Wybierając plecak w góry warto wybierać modele tych producentów, którzy specjalizują się w sprzęcie górskim. Będziemy mieli wtedy pewność, że plecak został odpowiednio zaprojektowany, a zastosowane materiały cechują się odpowiednią wytrzymałością. Jest ona niezbędna na górskich szlakach, kiedy plecak będzie się często ocierał o skały podczas wędrówki czy wspinaczki, a na postojach będzie kładziony na twardym podłożu. Każdy plecak turystyczny w góry powinien mieć też możliwość łatwego zamocowania kijów trekkingowych, żeby na bardzo stromych fragmentach można było je szybko przyczepić i uwolnić ręce. Mocowanie te są również często wykorzystywane do troczenia czekana. Dobry plecak w góry posiada również mocno dopasowany system nośny, w którym priorytetem jest zachowanie stabilności bagażu. Podczas pokonywania wąskiej grani chcemy, aby plecak podążał za każdym naszym ruchem. Jeśli ma to być plecak dla turysty górskiego wybierającego najtrudniejsze szlaki, powinniśmy zrezygnować z systemów nośnych zwiększających dystans plecaka od pleców. Oferuję one lepszą wentylację, ale są zdecydowanie mniej stabilne.

Pamiętaj – plecak do turystyki ma być przed wszystkim wygodny!Niezliczona ilość konfiguracji kieszeni i komór, dziesiątki systemów nośnych i kilkadziesiąt czołowych marek outdoorowych. Przy wyborze plecaka dla turysty można się łatwo zagubić, szczególnie jeśli po określeniu wszystkich cech, jakie powinien posiadać nasz idealny model, cały czas zostaje nam do wyboru kilka różnych plecaków. Warto wtedy przypomnieć sobie o jednej głównej zasadzie. Niezależnie od tego czy wybieramy plecak turystyczny 30l, 40l czy 60l, powinien on zapewniać maksymalny komfort noszenia. Dobrze jest przymierzyć wybrany model z obciążeniem jakie będziemy w nim nosić. Tylko wygodne paski i komfortowy panel stykający się z plecami sprawi, że będziemy mogli wędrować po szlakach z bagażem na plecach przez cały dzień.

Pełną ofertę plecaków w góry, turystycznych i trekkingowych znajdziesz w ofercie sklepu 8a.pl: https://8a.pl/plecaki

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / Plecaki turystycznePOLSKA / --- / --- / Plecaki turystycznePOLSKA / --- / --- / Plecaki turystyczne 30lPOLSKA / - / --- / Plecaki turystyczne 40lPOLSKA / - / --- / Plecaki turystyczne 60l

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl