Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kiedy raki wspinaczkowe są wymagane do wspinaczki? > POLSKA, WłOCHY


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Raki wspinaczkoweUbranie na cebulkę i termos z ciepłym napojem to nie jedyny konieczny ekwipunek na zimowy wypad w góry. Wspinaczka górska po ośnieżonych i oblodzonych szlakach to nie lada wyzwanie, więc dbaj o swoje bezpieczeństwo. Zapobiegaj upadkom i osunięciom, nosząc buty wspinaczkowe z rakami. Kiedy założyć raki i jakie wybrać?

Kiedy zapakować raki do wspinania do swojego plecaka?Główną funkcją raków wspinaczkowych jest pewne stawianie kroków na niezbyt pewnej powierzchni. Co to znaczy? Jeżeli śledzisz poczynania alpinistów, na pewno wiesz, że raki to nieodłączny element zdobywania przez nich kolejnego ośmiotysięcznika. Jednak niewielu turystów, którzy wyjeżdżają w góry raz do roku i wędrują w stronę niższych szczytów, wie, że zabranie ze sobą raków do wspinania poza sezonem letnim nakazuje po prostu zdrowy rozsądek. Wprawdzie większość z nich nie należy do najlżejszych akcesoriów wspinaczkowych, ale znacznie poprawią one Twoje bezpieczeństwo.

Jeżeli wyjeżdżasz w polskie góry w sezonie zimowym, raki powinny znaleźć się w Twoim bagażu. Wielu turystom wydaje się, że na szlaku nie leży jeszcze biały puch, ale TOPR-owcy i GOPR-owcy co roku ostrzegają: nic bardziej mylnego! Pokrywa śnieżna pojawia się w naszym kraju już w połowie jesieni i nie ustępuje aż do wiosny. Jeżeli masz w planach wędrówkę na same szczyty, raki do wspinania to Twój absolutny must have.

Nie tyle istotne jest, jakie raki w Tatry i Bieszczady czy we włoskie Alpy wybierzesz, ale że w ogóle będziesz wędrował z nimi po górach. Sprawę ułatwiają zresztą specjalne pokrowce na raki, które uchronią przed ewentualnym skaleczeniem o ich ostre zęby. Będziesz mógł bez obaw sięgać po termos z gorącą kawą i gorzką czekoladę, a w razie pojawienia się śniegu lub lodu na trasie wędrówki szybko założysz raki na buty wspinaczkowe.

Jakie raki do wspinaczki wybrać?Wybór idealnych raków w góry dyktuje sama trasa wspinaczkowa. Inne musisz zabrać, kiedy wybierasz się na umiarkowanie trudny szlak, a inne, kiedy poruszasz się po terenie o mieszanym albo wyłącznie po śniegu i lodzie. W pierwszym przypadku warto wybrać ocieplane trekkingowe buty w góry , w drugim niezbędne będzie obuwie wysokogórskie. Odpowiednie na buty trekkingowe są raki koszykowe, na sztywniejsze buty ze specjalnym panelem umożliwiającym przypięcie raka ‒ półautomatyczne, a na wysokogórskie ‒ raki automatyczne.

Raki do wspinania ‒ wygląd „nakładek” na górskie butyNiezależnie od rodzaju, raki wspinaczkowe łączy konstrukcja i materiał, z którego zostały wykonane. Omawiane akcesorium górskie przygotowano tak, aby jeden rozmiar raka pasował do kilku rozmiarów butów. Udało się to osiągnąć dzięki konstrukcji, w której panel przedni i panel tylny scala ze sobą łącznik, umożliwiający dostosowanie raka do obuwia. Ma to jeszcze jedną zaletę ‒ buty górskie, choć rozmiar wkładki jest ten sam, mogą de facto mieć różne wymiary zewnętrzne. Aby nie kupować kolejnych raków do każdej pary, wystarczy odpowiednio połączyć oba panele.

Liczba zębów i materiał, z jakiego wykonano raki do wspinania, zależy od ich przeznaczenia. Tworzy się je z twardego metalu, np. wytrzymałej hartowanej stali albo stali nierdzewnej. Osobom, które (ze względu na łatwość trasy) raczej rzadko będą sięgać po raki, poleca się akcesoria z lekkich stopów metali. Nie obciążają one specjalnie plecaka, a w razie trudniejszych warunków pozwolą na zachowanie bezpieczeństwa podczas chodzenia. Raki turystyczne, w sam raz na buty trekkingowe, mają najczęściej 10 zębów, a te do wspinaczki wysokogórskiej ‒ nawet 12.

Wybierając się zimą w góry, należy ubrać się na cebulkę, zabrać kaloryczne przekąski i termos z gorącym napojem. Niezbędne są też raki chroniące przed upadkiem i poślizgnięciem się na oblodzonym szlaku. Przyda się również czekan i kask wysokogórski.

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / Raki wspinaczkowe

Dodane komentarze

Angrywaldeuszek dołączył
01.12.2016

Angrywaldeuszek 2021-08-03 10:39:13

Raki warto brać nawet jak idziesz w sezonie zimowym na łatwe szlaki w Tatrach, bez nich mogą okazać się trudne... Nie warto kupować tzw raczków na gumowych paskach, pękają albo spadają po czasie

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl