Artyku y i relacje z podr y Globtroter w

Pracuj mniej, podróżuj więcej, czyli: Za Darmo Nie Umarło! > POLSKA


itchyfeet itchyfeet Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdj cie WIELKA BRYTANIA / brak / Niegdzieślandia / Fotka do arykułu: Pracuj mniej, podróżuj więcej, czyli: Za Darmo Nie Umarło!Tuż po drugiej wojnie światowej, na pytanie jak wzmocnić amerykańską gospodarkę, jeden z analityków handlu Victor Lebow tak oto sformułował rozwiązanie: „Nasza ogromnie produktywna gospodarka [...] wymaga, abyśmy uczynili konsumpcję naszym stylem życia, abyśmy przemienili kupowanie i używanie dóbr w rytuały, abyśmy szukali zadowolenia duchowego, zadowolenia naszego ego w konsumpcji [...] musimy konsumować, spalać, zastępować i wyrzucać rzeczy w coraz szybszym tempie.”

KONSUMPCJONIZM

Tuż po drugiej wojnie światowej, na pytanie jak wzmocnić amerykańską gospodarkę, jeden z analityków handlu Victor Lebow tak oto sformułował rozwiązanie: „Nasza ogromnie produktywna gospodarka [...] wymaga, abyśmy uczynili konsumpcję naszym stylem życia, abyśmy przemienili kupowanie i używanie dóbr w rytuały, abyśmy szukali zadowolenia duchowego, zadowolenia naszego ego w konsumpcji [...] musimy konsumować, spalać, zastępować i wyrzucać rzeczy w coraz szybszym tempie.” Niedługo potem, przewodniczący rady doradców ekonomicznych prezydenta Eisenhowera dołączył do niego mówiąc: „ostatecznym celem amerykańskiej gospodarki jest wytwarzać więcej dóbr konsumenckich.” W ciągu ostatnich kilku dekad zachodnia cywilizacja przeistoczyła się w świat, w którym wyznacznikiem jakości życia jest teraz ilość nagromadzonych przez nas dóbr materialnych. Twórcy reklam korzystając z przeróżnych technik i zabiegów starają się manipulować naszą podświadomością przekonując nas, że przedstawione w nich produkty są nam nie tylko niezbędne do życia, ale wręcz konieczne do osiągnięcia pełni szczęścia. W erze internetu i kart kredytowych nie musimy już nawet wychodzić z domu, żeby wejść w posiadanie „potrzebnych” nam przedmiotów. Niestety, życie w świecie nieustannej konsumpcji powoduje, że jesteśmy zmuszeni pracować coraz więcej, a co za tym idzie, poświęcamy coraz mniej czasu rodzinie, przyjaciołom i samym sobie. Gdzie się podziały te czasy, kiedy cerowanie skarpetek było na porządku dziennym, ubrania były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a każdy z nas nosił sweter, czapkę lub szalik zrobione na drutach przez babcię? Poniżej lista kilku wciąż darmowych usług, produktów oraz sposobów na spędzenie wolnego czasu.

zobacz: storyofstuff.com - dający do myślenia film dokumentalny (po angielsku) na temat cyklu eksploatacyjnego dóbr materialnych oraz usług

ZA DARMO: PODRÓŻOWANIE

W maju 2001 roku Holender Ramon Stoppelenburg zostawił portfel w domu i, z kilkoma koszulkami na zmianę, aparatem fotograficznym i laptopem w plecaku, wyruszył w podróż dookoła świata. Jego wyprawa, podczas której postanowił nie wydać ani grosza, wywołała drwiące uśmieszki na wielu twarzach. Mimo to, w ciągu kolejnych dwóch lat, udało mu się odwiedzić 18 krajów, w których poznał blisko 10,000 osób, spał w 500 różnych łóżkach, zjadł 1,500 posiłków i skorzystał z 600 pryszniców. Swoje przeżycia opisywał na bieżąco na swojej stronie internetowej (letmestayforaday.com), przez którą również przyjmował zaproszenia od ludzi chcących ugościć go w swoich domach. Dzięki mediom śledzących jego poczynania, udało mu się nagłośnić swój projekt, znaleźć sponsorów chętnych zapłacić za jego bilety i otrzymać aż 3,577 zaproszeń z 72 krajów od osób chcących wspomóc go w tej niezwykłej wędrówce. Podróż dookoła świata to nie lada wyzwanie i większości ciężko znaleźć czas na taką eskapadę. Na weekend poza miastem jednak chyba każdego z nas stać. Wystarczy założyć parę wygodnych butów, spakować kilka konserw, namiot i w drogę! Mimo iż biwakowanie „na dziko” nie jest w pełni legalne, to przy odrobinie wyczucia i zdrowego rozsądku, rozbicie namiotu z dala od domostw nie powinno przysporzyć nam żadnych kłopotów. Przy tego typu kempingowaniu należy pamiętać jednak, żeby rozbijać namiot późno i zwijać go wcześnie rano oraz żeby zabrać ze sobą wszystkie śmieci (również te pozostawione przez innych).

servas.pl - polska strona organizacji, której celem jest „szerzenie idei światowego pokoju, równości wszystkich ludzi, tolerancji dla przedstawicieli innych ras, wyznań i narodowości oraz głębszego otwarcia się na odmienne sposoby myślenia i style życia” poprzez zachęcanie ludzi z różnych części świata do wzajemnego odwiedzania się, bliższego poznawania stylu życia, uczestniczenia w ich codziennych zajęciach oraz dzielenia się swymi doświadczeniami.

couchsurfing.com - strona, dzięki której podróżnicy mogą skontaktować się z mieszkańcami odwiedzanych miejsc, otrzymać informacje na ich temat, a często nawet zakwaterowanie.

globalfreeloaders.com - społeczność internetowa, której członkowie oferują podróżnikom dach nad głową.

hospitalityclub.org - 328,629 członków w 207 krajach (także po polsku)

sleepinginairports.net - porady dotyczące spania na lotniskach. Rankingi najlepszych i najgorszych portów lotniczych.

nastopa.pl - serwis przeznaczony dla kierowców i pasażerów. Kierowcy deklarują chęć zabrania pasażera, natomiast pasażerowie ogłaszają się w poszukiwaniu transportu.

hitchhikers.org - ogłoszenia kierowców szukających towarzystwa na trasie. Wybierz opcję „advanced search” i zaznacz „only show free rides”, żeby przeglądać oferty bezpłatne.

rideboard.autostop.lt - ogłoszenia dla autostopowiczów

mindmyhouse.com - mieszkanie w zamian za opiekę nad domem, psem i kotem (opłata roczna: $20)

ZA DARMO: EDUKACJA

Przez ostatnie kilka dziesięcioleci na naszych oczach dokonują się historyczne zmiany sposobu, w jaki żyjemy, uczymy się, pracujemy i komunikujemy. Rozwój technologii cyfrowych oraz nagła eksplozja możliwości przepływu informacji doprowadziły do wyłonienia się społeczeństwa informacyjnego, w którym niematerialne dobro, jakim jest informacja stało się równoważne, a nawet cenniejsze od dóbr materialnych. Edukacja stała się produktem sprzedawanym klientom - studentom przez uczelnie i, obok wody i zdrowia, uważana jest za towar dnia jutrzejszego. Jednocześnie, swobodny przepływ informacji, który umożliwia globalna sieć internetowa, sprawia, że wiedza jest dziś coraz bardziej dostępna dla coraz szerszego grona ludzi na całym świecie. Wikipedia - wielojęzyczna encyklopedia internetowa tworzona przez użytkowników zawiera już 609,621 haseł w języku polskim (w angielskim - 2,904,510) i wciąż rośnie. Dla porównania: encyklopedia PWN posiada zaledwie 140,000 definicji. Sieci łączące uczelnie również dają nieograniczone możliwości nauki. Dzięki idei OpenCourseWare, zainicjowanej w 2002 przez Massachusetts Institute of Technology, do której należy już ponad 100 uniwerystetów na całym świecie, nie tylko nie musimy już uczęszczać na zajęcia w szkole, ale możemy również pobrać nieodpłatnie materiały lekcyjne i obejrzeć wykłady na ekranie naszego komputera.

ocwconsortium.org - oficjalna strona OpenCourseWare oraz lista uniwersytetów w 33 krajach biorących udział w programie (Polski niestety brak).

ocw.mit.edu, ocw.nd.edu, ocw.usu.edu, oyc.yale.edu - amerykańskie uniwersytety udostępniające swoje wykłady oraz materiały edukacyjne w ramach programu OpenCourseWare. Od astronomii po filozofię.

openlearn.open.ac.uk - pierwszy z brytyjskich uniwersytetów, który przystąpił do OpenCourseWare.

bbctraining.com/onlineCourses.asp - coś dla zainteresowanych pracą w radiu i telewizji, a także dla chcących polepszyć jakość swoich wakacyjnych filmów wideo.

musicradar.com/tuition - jak zagrać riffy w stylu Jimmy’ego Hendrixa lub zabębnić na perkusji jak John Bonham - muzyczne lekcje wideo.

e-angielski.com - wirtualna szkoła angielskiego

mission.com.pl/darmowe_kursy.html - emailowy kurs angielskiego

byki.com - oprogramowanie do nauki języków obcych

language-learning-advisor.com - porady i linki związane z nauką języków obcych

poetryarchive.org - kolekcja nagrań poezji recytowanych przez ich legendarnych twórców

bookcrossing.yoyo.pl - zarejestruj swoją książkę na stronie, zostaw ją na ławce w parku, w kafejce lub hotelu i obserwuj jej wędrówkę po świecie.

kurshtml.boo.pl - jak założyć własną stronę www. Oczywiście za darmo.

ZA DARMO: TELEKOMUNIKACJA

Rozmowy telefoniczne i dostęp do internetu stają się tańsze z roku na rok. Niektórzy przewidują nawet, że w niedalekiej przyszłości opłaty za te usługi zostaną całkowicie zniesione i zastąpione reklamami. Jak na razie jednak wyłącznie mieszkańcy Dubaju mogą wykonywać połączenia telefoniczne za darmo, a jedynym miastem posiadającym całkowicie darmową bezprzewodową sieć internetową jest Mountain View w Kaliforni. Firma Google, która ma tam swoją siedzibę sprawiła prezent mieszkańcom miasta i wkrótce planuje zrealizować podobny projekt w San Francisco. Choć dla większości z nas nieodpłatny internet i rozmowy telefoniczne to tylko senne marzenia, to posiadacze przenośnych komputerów już teraz mogą korzystać z gratisowych sposobów na komunikację.

free-hotspot.com - strona, na której po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwy miasta można odnaleźć najbliższy, darmowy punkt Wifi

wififreespot.com - głównie USA, ale również Europa i inne części świata

hotspot-locations.com - prawie 33000 miejsc na całym świecie

atlas-wifi.pl - hotspoty w Polsce, możliwość dodawania nowych punktów

skype.com, icq.com, gadu-gadu.pl - komunikatory internetowe pozwalające na prowadzenie rozmów oraz konferencji wideo

www.jabberpl.org - umożliwia rozmowy z użytkownikami komunikatorów innych firm

Bramki SMS umożliwiające wysyłanie wiadomości tekstowych na telefony komórkowe:

www.text.plusgsm.pl/sms/ - Plus GSM

sms.orange.pl - Orange

sms.inspiracja.com - SMS: Era, Heyah, Plus GSM, Orange; MMS: Era i Heyah

textmefree.com - więcej krajów i kontynentów

trycktill.com/eng, unlockitfree.com - strony z kodami do zdejmowania blokad simlock w telefonach komórkowych

ZA DARMO: OPROGRAMOWANIE

Znienawidzeni i zwalczani przez wielkie koncerny branży komputerowej takie jak Microsoft i Apple. Oskarżani, między innymi, o powodowanie utraty miejsc pracy oraz brak wkładu w rozwój ekonomii. Za swoją pracę nie biorą jednak ani grosza. Tysiące programistów rozrzuconych po całym świecie, którzy udostępniają nam nie tylko bezpłatne, gotowe do użycia programy, ale również kody, dzięki którym każdy, kto potrafi, może je ulepszyć, przerobić, dostosować do własnych potrzeb lub użyć ich fragmentów we własnych aplikacjach. Inicjatywę Open Source, czyli Otwartego Oprogramowania rozpoczął w latach 80-tych Richard Stallman - haker z Instytutu Technologii w Massachusetts, który zapoczątkował ruch na rzecz wolnego oprogramowania (free software movement). Jednym z jego głównych założeń była „wolność rozpowszechniania kopii, byście mogli pomóc sąsiadom”. Kilkanaście lat później, aby ominąć niedomównień związanych ze słowem „free” (w języku angielskim oznacza zarówno „darmowy” jak i „wolny”), nazwę zmieniono na Open Source. Systemy Otwartego Oprogramowania, które są aktualizowane praktycznie codziennie, są o wiele bardziej bezawaryjne i, przede wszystkim, bezpieczniejsze od ich komercyjnych odpowiedników. Jedyną ich wadą wydaje się być jednak brak prawnych właścicieli, co oznacza, że w przypadku utraty jakichkolwiek danych spowodowanej przez daną aplikację, nikt nie wypłaci nam za to odszkodowania. Innymi słowy: wszystko na własną odpowiedzialność.

linux.org - uniksopodobny system operacyjny będący jednym ze znamiennych przykładów wolnego i otwartego oprogramowania.

ubuntu.com - wersja GNU/linux przeznaczona dla zwykłych śmiertelników. Zawiera wszelkie potrzebne aplikacje: przeglądarkę internetową, oprogramowanie biurowe, komunikator internetowy.

mozilla.com - darmowa przeglądarka internetowa powszechnie uważana za bezpieczniejszą od Windows Internet Explorer.

thunderbird.pl - jeden z najbardziej zaawansowanych funkcjonalnie programów do obsługi poczty elektronicznej i grup dyskusyjnych.

openoffice.org - pakiet oprogramowania biurowego konkurencyjny dla pakietów Apple iWork (450PLN) i Microsoft Office (250PLN)

gimp.org - odpowiednik Adobe Photoshop (2300PLN) - programu do obróbki zdjęć

inkscape.org - zbliżony do CorelDRAW (1800PLN) i Adobe Illustrator (2500PLN) program do tworzenia grafiki wektorowej

blender.org - porównywalny do Autodesk 3ds Max (8000PLN) program do tworzenia animacji trójwymiarowych

kompozer.net i nvu.com - programy do tworzenia stron internetowych rywalizujące z FrontPage (800PLN) oraz Dreamweaver (1500PLN)

celtx.com - oprogramowanie dla scenarzystów dostępne w 19 językach (w tym polski); zbliżone do programu Final Draft (800PLN)

virtualdub.org - podobnie jak Adobe Premiere (3500PLN) ten program do obróbki filmów oferuje szereg funkcji do edycji klipów wideo

tekst i zdjęcia: Marcin Gwizdoń

Zdj cia

WIELKA BRYTANIA / brak / Niegdzieślandia / Fotka do arykułu: Pracuj mniej, podróżuj więcej, czyli: Za Darmo Nie Umarło!

Dodane komentarze

itchyfeet do czy
20.06.2009

itchyfeet 2009-06-23 13:16:20

I tak trzymać!
Ja kilka miesięcy temu spakowałem (prawie) wszystkie graty do pudeł i zrzuciłem je na skład i co ciekawe jeszcze nie zdażyło mi się, żebym "potrzebował" cokolwiek z tych rzeczy - próbuję wypracować sobie technikę "plecak i paszport zawsze spakowany i gotowy do drogi" (polecam postać Libora Zicha z filmu "Spotkania na krańcach świata Wernera Herzoga)))
Jeszcze trzy pudła książek do przeczytania i jestem całkowicie wolny!
:D

nastka1505 do czy
14.06.2009

nastka1505 2009-06-23 13:00:27

W miarę możliwości kreuję swój świat no logo i staram się nie ulegać amerykańskiej pustce konsumpcyjnego społeczeństwa.Przez miliony"pustaków"żyjących ponad stan mamy globalny kryzys i 160 mln głodujących.Polecam przede wszystkim idę CS i HC.Prawdziwe podróżowanie ,poznawanie ludzi,ich życia a nie przemielonej papki oferownej przez biura podróży

itchyfeet do czy
20.06.2009

itchyfeet 2009-06-23 00:32:46

Politycy i polityka wszędzie są jednakowi. Najważniejsze to nie przesiąknąć tym wszystkim i żyć własnym życiem.
A co do "walki z Systemem" - od kilku lat pracuję i podróżuję średnio pół na pół i to nie zarabiając kroci. Wszystko się sprowadza do ustalenia sobie priorytetów - jeśli ktoś chce/potrzebuje mieć mieszkanie, nowy samochód i cokolwiek inne "normalny" człowiek powinien mieć to niech sobie o to walczy. Życie jest jednak krótkie i czy ktoś zakończy swoją podróż na tym świecie z tłustym czy też szczupłym kontem to nie ma w ogóle znaczenia - i tak nas wszystkich zjedzą te same robale :D
Pozdrawiam

itchyfeet do czy
20.06.2009

itchyfeet 2009-06-23 00:29:50

Politycy i polityka wszędzie są jednakowi. Najważniejsze to nie przesiąknąć tym wszystkim i żyć własnym życiem.
A co do "walki z Systemem" - od kilku lat pracuję i podróżuję średnio pół na pół i to nie zarabiając kroci. Wszystko się sprowadza do ustalenia sobie priorytetów - jeśli ktoś chce/potrzebuje mieć mieszkanie, nowy samochód i cokolwiek inne "normalny" człowiek powinien mieć to niech sobie o to walczy. Życie jest jednak krótkie i czy ktoś zakończy swoją podróż na tym świecie z tłustym czy też szczupłym kontem to nie ma w ogóle znaczenia - i tak nas wszystkich zjedzą te same robale :D
Pozdrawiam

Bradiaga do czy
12.05.2009

Bradiaga 2009-06-23 00:03:34

Szlachetna i słuszna inicjatywa. Osobiście jednak wątpię, by ktokolwiek, kiedykolwiek wygrał a Systemem. Co się teraz dzieje? - Płacimy za błędy japiszonów, którzy zapomnieli (z I-semestru) słów: recesja, kryzys. Chcieli bez końca kreować popyt na nieruchomości (i in.) za pomocą wirtualnego pieniądza. O politykach i polityce, szczególnie u nas - szkoda gadać.

Przydatne adresy

Brak adres w do wy wietlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2025 Globtroter.pl