Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

www.ourownadventure.com –roczna przygoda dookoła globu > POLSKA


Ourownadventure Ourownadventure Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CHINY / - / Mur Chiński / Agnieszka wśród tubylców Jesteśmy grupą składającą się z czterech osób, które połączyło marzenie odbycia niepowtarzalnej, rocznej podróży dookoła globu. W każdym z nas myśl o podróży dojrzewała inaczej: w innym czasie, w innych okolicznościach. U jednych ta myśl przyszła niespodziewanie jak wiosenna burza i poraziła jak piorun. Wówczas jedyne co możesz zrobić, to spakować plecak i wyruszyć w drogę. U innych dojrzewała powoli, kawałek po kawałku. To Magda wyszła z konkretną propozycją, dając ogłoszenie i szukając towarzyszy. Z czasem dołączyliśmy my: Emilka, Agnieszka i Bartek. Zrobiła także kawał dobrej roboty planując trasę oraz zbierając najważniejsze informacje, na ponad rok przed planowaną datą rozpoczęcia wyprawy. Przygotowała profesjonalny budżet, opracowała apteczkę oraz konieczne szczepienia. Zebrała informacje na temat polityki wizowej państw, które mamy zamiar odwiedzić. Mimo, że przewidziany budżet na początku niektórych z nas przeraził, to jednak z czasem to co wydawało nam się prawie niemożliwe zaczęło nabierać konkretnych kształtów...

Przygotowanie podróży należy rozpocząć od postawienia sobie jasnych celów oraz uświadomienia sobie czego naprawdę chcemy od wyprawy, jak ma ona wyglądać. Nasze plany nie przewidują np. pracy po drodze. Chcemy aktywnie spędzić czas poruszając się wciąż naprzód, pamiętając, by nie zgubić się w pogoni za kolejną atrakcją. Planujemy cieszyć się nowymi miejscami i możliwościami jakimi nas może obdarzyć każdy kraj. Na trasie nie zabraknie świateł wielkiego miasta, turystycznych molochów, ani bardziej lub mniej wymagających trekingów. Mamy zamiar spędzić 12-13 miesięcy na różnych aktywnościach, w różnym klimacie. Będziemy podróżować głównie lądem, jeździć na koniach po stepie, zdobywać góry i wulkany, spływać rzekami. Bardzo rzetelnie przygotowujemy się do wyprawy, którą mamy zamiar rozpocząć w 3 tygodniu maja 2011 roku w kierunku wschodnim - tranzytem przez Białoruś do Moskwy, dalej koleją transsyberyjską do Irkucka, nad Jezioro Bajkał, następnie Mongolia, Chiny zachodnie prowincje Gansu, Syczuan, Yunnan – Wietnam, Kambodża, Laos, Tajlandia, Birma, Malezja Indonezja. Dalej skoooook z Azji (samolotem z Kuala Lumpur) do Ameryki Południowej, do boskiego Buenos Aires, Argentyna, Chile, Boliwia, Peru, Ekwador, Kolumbia, przelot z np. Bogoty lub Pereira do Panamy (lotnisko Tocumen), Kostaryka, Nikaragua, Honduras, Gwatemala, Belize, Meksyk, Europa.

Jeśli nie chcesz trafić na nieprzyjemne niespodzianki,powinieneś „przekopać” się przez niezliczoną ilość przewodników oraz informacji w sieci na temat każdego państwa. Dzięki temu będzie można zaplanować trasę. Będziesz wiedzieć, gdzie warto pójść i w czym warto brać udział. Dowiesz się także ile czasu zajmuje przedostanie się z jednego miasta do drugiego. Poznasz koszty utrzymania w danym kraju, co pomoże Ci wyliczyć budżet. Poza tak oczywistymi sprawami jak polityka wizowa, waluta czy ceny w danym kraju, należy jeszcze sprawdzić czy można się tam czuć bezpiecznie, jakich miejsc unikać albo jak należy się zachować, by nie sprawić sobie kłopotu. Cenne informacje na temat konfliktów i zamieszek, stanu politycznego, działania wymiaru prawa oraz porady na temat pomocy ofiarom przestępstw aktualizowane na bieżąco znajdziesz na stronie : www.travel.state.gov/travel Także badanie kultury oraz zachowań ludzi, których możemy spotkać na naszej drodze, może nam zaoszczędzić nie tylko nieprzychylnych spojrzeń, ale także i niebezpiecznych sytuacji.

Kolejna ważna sprawa to zdrowie, którego lekceważyć nie można. Lepiej wiedzieć wcześniej czego możemy się obawiać w danym kraju i zabezpieczyć się w miarę możliwości. Aktualne informacje o występowaniu i profilaktyce chorób takich jak malaria, żółta gorączka oraz o obowiązujących szczepieniach w danym kraju znajdziesz na wielu stronach w sieci, między innymi: http://www.who.int/ith/en/index.html. Nie zapomnij także wziąć paru leków ze sobą, odwiedzić przed podróżą swojego lekarza oraz dentystę. W gorącym klimacie próchnica rozwija się w piorunującym tempie. Kompletną apteczkę znajdziesz na stronie naszego bloga. Ważne jest dobre ubezpieczenie pokrywające między innymi leczenie szpitalne, ubezpieczenie od nagłych wypadków oraz poszukiwanie i ratownictwo.

Do naszego wyjazdu z Polski pozostało jeszcze pól roku, a każdy z nas przygotowuje się inaczej. Musimy wybrać najkorzystniejsze konto w banku, dzięki któremu najmniej stracimy na przewalutowaniach i wypłatach. Warto uporządkować sprawy związane z telefonem komórkowym, zabezpieczyć mieszkanie i zebrać wyprawkę, której waga nie powinna przekroczyć 10 kilo(ale to już historia na nowy artykuł).


Mamy konkretne plany, studiujemy dokładnie każdy cel naszej podróżny oraz atrakcje, które możemy znaleźć przemierzając glob. Zebrane informacje zamieszczamy na naszym blogu. Chcemy stworzyć stronę, która będzie nie tylko pomocą dla wielu podróżników, ale także przyjemną i ciekawą lekturą. Już teraz można znaleźć na niej wiele aktualnych informacji na temat budżetu, spraw wizowych oraz zdrowia. Pragniemy również promować ciekawe imprezy turystyczne, zdrowie w podróży, na bieżąco zamieszczać na blogu recenzje z naszych przygód i wszelkie rady. Jesteśmy młodymi, energicznymi, zdecydowanymi ludźmi, którzy nie tylko chcą podróżować, ale chcą podróżować ciekawie i dzielić się swoimi doświadczeniami. Współpracujemy już z Klubem Podróżników Atlantyda z Krakowa, dla których-po powrocie-przygotujemy cykl slajdowisk.

Zdjęcia

CHINY / - / Mur Chiński / Agnieszka wśród tubylcówWłOCHY / - / Sycylia / MagdaHISZPANIA / - / Salamanca / Emilka i pobudka w Salamance

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl