Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

2. Azjatycki Konkurs Fotograficzny „Orientuj się!” > POLSKA


Festiwal_Pięć_Smaków Festiwal_Pięć_Smaków Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / - / Polska / Festiwal Pięć SmakówCzęść podróżnicza podczas 4. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków:
2. Azjatycki Konkurs Fotograficzny „Orientuj się!”

W październiku br. w Warszawie rusza czwarta edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków - jedynego w Polsce przeglądu azjatyckiej kinematografii. Podczas tegorocznej edycji zostanie zaprezentowane między innymi kino Tajlandii, Singapuru i Wietnamu, a w specjalnej sekcji – kino z Korei Południowej. Ważnymi punktami programu festiwalu będzie część podróżnicza oraz fotograficzna.

Zapraszamy do udziału w 2. edycji konkursu fotograficznego „Orientuj się!” towarzyszącemu 4. Festiwalowi Filmowemu Pięć smaków.

Szczegóły konkursu, regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie www.piecsmakow.pl/orientujsie

W jury konkursu zasiądą:
Max Cegielski (dziennikarz, pisarz, podróżnik), James Maxton-Graham (fotograf, filmowiec),
Rafał Milach (fotograf, laureat nagrody World Press Photo), Thu Thuy Vu (projektantka, absolwentka warszawskiej ASP) i dr Joanna Wasilewska (kustosz i wicedyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku).

Pula nagród to 3000 zł.

Wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie w kinie Muranów podczas festiwalu „Pięć smaków”.

W 2008 roku konkurs „Orientuj się!” poświęcony był tylko społeczności wietnamskiej w Polsce. Tym razem, podobnie jak formułę festiwalu, konkurs otwieramy także na cały kontynent azjatycki, zachęcając do spojrzenia przez obiektyw aparatu na jeden z dwóch sposobów:

I sekcja konkursowa to „Azja – made in Poland”, czyli fotografia poświęcona społecznościom azjatyckim mieszkającym w Polsce. Wietnamczycy nadal pozostają najliczniejszą mniejszością narodową w naszym kraju, choć nie brak u nas przybyszów z innych obszarów tego kontynentu. Do tej pory największym miejscem w Polsce skupiającym niespotykaną ilość narodowości był Jarmark Europa. To tam dla wielu osób spotkanie z azjatycką kulturą zaczęło się od wietnamskiej zupy phô. Dziś Stadion X-lecia, należy już do historii, w związku z budową Stadionu Narodowego. Mamy nadzieję, że ten niestety nieistniejący już autentyczny skrawek „Orientu nad Wisłą”, jak i wiele innych miejsc, sytuacji i osób, staną się inspiracją do wzięcia udziału w konkursie.
Nagroda główna: 1500 zł

II sekcję konkursu „Orientuj się!” zatytułowaliśmy „Milion zdjęć z każdej podróży”. Chcielibyśmy zachęcić Państwa do refleksji nad statusem tzw. fotografii turystycznej, w tym przypadku związanej z regionem azjatyckim. Dziś podróżowanie nieodłącznie kojarzy się z koniecznością utrwalania za pomocą aparatu wszystkich widzianych miejsc, zdarzeń i ludzi. Czy w tym szaleństwie robienia zdjęć, zastanawiamy się jeszcze nad sensem rejestrowanych obrazów? Czy w poszukiwaniu najlepszych ujęć nie naruszamy godności i prawa do prywatności mieszkańców kraju, który odwiedzamy, traktując ich przede wszystkim jak następny „obiekt do sfotografowania”? Czy poznawanie historii i kultury danego regionu sprowadza się tylko do „pstrykania” zdjęć kolejnym zabytkom?
Paradoksalnie, nawyk nieustannego fotografowania kojarzony jest właśnie z turystami z Azji, szczególnie z bardziej stechnicyzowanych jej krajów, jak Japonia, czy Korea. Czy wszyscy zatem stajemy się niewolnikami „miliona zdjęć z każdej podróży”?
Od uczestników tej części konkursu oczekujemy przede wszystkim prac, które w krytyczny sposób odniosą się do wyżej wymienionych problemów uwzględniając kontekst Azji, jako regionu świata, do którego lub z którego się podróżuje.

Nagroda główna: 1500 zł

Poza nagrodami głównymi przyznane zostaną nagrody rzeczowe i wyróżnianie honorowe.


Prace można zgłaszać do 12 października 2010.
Ogłoszenie wyników – 26 października 2010.

Zdjęcia

POLSKA / - / Polska / Festiwal Pięć Smaków

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl