Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Illiniza Sur 5248 mnpm > EKWADOR


BIG 10 2010- Antisana i Illinizas BIG 10 2010- Antisana i Illinizas Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie EKWADOR / Ekwador / Illiniza Sur / Illiniza Sur-zejscieIlliniza Sur to góra znacznie bardziej wymagająca niż Norte a nachylenie drogi normalnej miejscami sięga 65 stopni. Droga normalna prowadzi po stronie północo-zachodniej a wiejące znad Pacyfiku silne wiatry wywiewają śnieg pozostawiając twardy lód.

Przed nami krótka noc w schronisku Nuevos Horizontes na wysokości 4700 mnpm. To bardzo surowe miejsce ale dość przyjazne. Znajdziesz tam czysta wodę, gorącą herbatę i materac do spania. Illiniza Sur to góra znacznie bardziej wymagająca niż Norte a nachylenie drogi normalnej miejscami sięga 65 stopni. Największy problem z jakim możemy się zetknąć to twardy lód. Droga normalna prowadzi po stronie północo-zachodniej a wiejące znad Pacyfiku silne wiatry wywiewają śnieg pozostawiając twardy lód. Zwykle warunki jakie panują na Illiniza Sur widać z wierzchołka Norte, jednak pogoda nas nie rozpieszcza i nie wiemy co czeka nas na stokach tej góry. Illiniza Sur po raz pierwszy zdobyta została 4 maja w roku 1880 przez Jeana i Luisa Carrel. Teraz jest naszym celem. Szósta co do wysokości góra Ekwadoru dla nas tez jest szósta górą którą zdobywamy w ramach projektu BIG 10.
Pobudka o 1.30. Freddy ze schroniska tez wstaje, żeby zagotować dla nas wodę na herbatę. Banan z jogurtem, gorącą herbata i ruszamy. Noc jest dość ciepła ale pochmurna. Chwilami mam wrażenie jakbym z trudem poruszała się w gęstych chmurach. Na lodowiec prowadza dwie drogi. Jedna, znacznie krótsza pod ścianą, druga dłuższa pozwala uniknąć ryzyka spadających kamieni. Wybieramy tą dłuższą. Idziemy w dość głębokim śniegu ale wreszcie docieramy do lodowca i znajdujemy ślady które prowadzą do góry. No właśnie to droga tylko do góry, zmienia się tylko stopień nachylenia. Szczęśliwie to pozwala szybko nabierać wysokości. Po drodze mijamy dwie duże szczeliny. Jeszcze tylko końcowa stroma partia i jesteśmy na szczycie. 6 rano i na chwilę wychodzi słońce. Widok wynagradza wysiłek. Na horyzoncie, prawie jak na wyciągnięcie ręki widać Cotopaxi wyłaniający się znad gęstych chmur. To właśnie aleja wulkanów. Tylko tu w Ekwadorze stając na szczycie jednego z pięciotysięczników możesz zobaczyć inne wystające z chmur wierzchołki. To tak jakbyś sięgał nieba.

Zdjęcia

EKWADOR / Ekwador / Illiniza Sur / Illiniza Sur-zejscieEKWADOR / Ekwador / Illiniza Sur / coraz blizej schroniskaEKWADOR / Ekwador / Illiniza Sur / Illiniza Norte ze szczytu SurEKWADOR / Ekwador / Illiniza Sur / Na szczycie Illiniza SurEKWADOR / Ekwador / Illiniza Sur / Zejscie z Illinizy Sur

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl