Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

BIG 10 2010 Antisana i Illinizas > EKWADOR


BIG 10 2010- Antisana i Illinizas BIG 10 2010- Antisana i Illinizas Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie EKWADOR / - / Antisana i Illinizas / BIG 10 2010W listopadzie rusza nasza kolejna wyprawa do Ameryki Południowej. Tym razem do Ekwadoru i jest ona elementem większego projektu, którego celem jest zdobycie Wielkiej Ekwadorskiej Dziesiątki.

Jeszcze nie minął rok od chwili kiedy wróciliśmy do kraju a już trudno nam usiedzieć w miejscu. Miało być ukochane Peru i to w lipcu. Jednak ilość i ciężar zawodowych zobowiązań sprawił, że nawet niezręcznie było prosić o urlop ;). Jest więc Ekwador.

Wyruszamy 23 listopada. To będzie już czwarta wizyta w Ekwadorze i już kilka razy usłyszeliśmy, że wybieramy się tam, tym razem chyba „dla odmiany” ;). Kolejne odwiedziny w tym kraju zrodziły w nas pomysł by zdobyć całą Wielką Ekwadorską Dziesiątkę, czyli wszystkie szczyty wyrastające ponad 5 tysięcy metrów nad poziom morza. Projekt wydał się ciekawy chociażby dlatego, że zdobywanie tych gór to bardzo różnorodne doświadczenia. Są wśród nich olbrzymy pokryte wielkimi czapami lodowymi jak choćby Chimborazo, Cayambe czy Antisana, są wciąż wściekle aktywne wulkany jak Tungurahua czy Sangay, są też wulkany wymagające większych umiejętności technicznych jak Illiniza Sur czy El Altar. Dla każdego coś miłego :).

Podczas wcześniejszych wypraw zdobyliśmy cztery szczyty z Wielkiej Dziesiątki (Chimborazo 6310 mnpm, Cotopaxi 5897 mnpm, Cayambe 5790 mnpm, Sangay 5230 mnpm) a na najbliższej wyprawie planujemy zdobyć kolejne trzy pięciotysięczniki:
- Antisana 5758 mnpm,
- Illiniza Sur 5245 mnpm
- Illiniza Norte 5105 mnpm.

Górskie oblicze Ekwadoru zwykle kojarzone jest z aleją wulkanów z której najczęściej zdobywa się Cotopaxi lub ewentualnie Chimborazo. Zaplanowane na naszą obecną wyprawę góry to mało popularne szczyty do których docierają Ci którzy tak jak my zdążyli się zakochać w Andach. Może uda nam się zarazić Cię południowo-amerykańskim bakcylem.

Antisana 5758m – to czwarty co do wysokości szczyt Ekwadoru. Spośród tych najwyższych zdecydowanie najrzadziej odwiedzany. To wciąż aktywny wulkan, jednak w porównaniu z Cotopaxi nie ma charakterystycznego stożkowatego kształtu. Stoki pokryte są bardzo „aktywnym” lodowcem co powoduje, że opis drogi w jednym sezonie jest nieprzydatny w kolejnym. Zobaczymy zatem co czeka nas na stokach tej góry :)

Ilinizas – wierzchołki Sur i Norte dostarczają amatorom wspinaczki zupełnie różnych doświadczeń. Iliniza Norte 5105mnpm oferuje dość proste podejście ze schroniska położonego poniżej przełęczy między wierzchołkami. Iliniza Sur 5245mnpm to bardziej wymagająca droga, pokrytym lodem zboczem o nachyleniu do 60 stopni. Z wierzchołków Ilinizas roztacza się piękny widok na ekwadorską „Aleję Wulkanów” a w szczególności na wyróżniający się swym pięknem, pobliski Cotopaxi – i ma to ogromne znaczenie, szczególnie z fotograficznego punktu widzenia ;).

Później by dać odpocząć oczom od bieli śniegu i lodu popatrzymy dla kontrastu na soczystą zieleń dżungli w Reserva Faunistica Cuyabeno. To największy obok Yasuni obszar chroniony w Ekwadorze. Obejmuje 6000 km2 lasu deszczowego w obszarze Rio Cuyabeno i dorzeczu Rio Aguarico. To najdalej na wschód wysunięty fragment ekwadorskiego Oriente, wcinający się klinem między granice z Kolumbią i Peru. Stanowi siedlisko 494 gatunków ptaków, 450 gatunków ryb, słodkowodnych delfinów, anakondy, kajmanów i wielu innych zwierząt.

A co jeszcze? Czas pokaże choć tym razem nie mamy go zbyt wiele. Nie będzie leniuchowania i oglądania wieczorami Shown the Sheep ;). Ale i tak nie mogę się doczekać kiedy wsiądę do samolotu.
Do e-słyszenia już z Ekwadoru :).

Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie patronom medialnym, partnerom i naszemu sposorowi sprzętowemu firmie ODLO.

1. Patroni medialni:
a) www.globtroter.pl
b) Magazyn Górski
c) Magazyn Turystyki Górskiej NPM
d) www.adrenalina.onet.pl
e) www.goryonline.com
f) www.ceneria.pl
g) Internetowe Radio A
h) Serwis Wspinaczki Mikstowej www.drytooling.com.pl

2. Partnerzy
a) Chodzieski Dom Kultury
b) www.chatapolska.pl
c) Poznański Klub Podróżnika

3. Sponsor sprzętowy
a) Odlo ( www.odlo.pl/odlo.html)

Zdjęcia

EKWADOR / - / Antisana i Illinizas / BIG 10 2010

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl