Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Podróż na Celebes do krainy Tana Toradja. Część II > INDONEZJA


bardo bardo Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie INDONEZJA / Sulawesi Południowe / Lemo - kraina Toradjów / skała z komorami grobowymi - LemoPolecamy wszystkim udającym się do Indonezji., aby odwiedzili Sulawesi Południowe i piękną oraz ciekawą krainę Tana Toradja.

Oprócz chowania zmarłych w drążonych w głazach czy skałach komorach grobowych, Toradżowie stosowali też tzw. „wiszące groby”, czyli na palach wbitych w skały czy ściany jaskini, ustawiali na platformach po kilka trumien. Po latach trumny rozpadają się, a kości wypadają i leżą pod skałami, nikt ich nie grzebie i nie usuwa.
Na pólkach stoją tu również drewniane figury tau-tau, a które się dba, w przeciwieństwie do szczątków ludzkich. .Jest to myślę ,dla większości z nas trudne do zrozumienia i zaakceptowania, gdy przechodzi się obok takiej ilości kości i czaszek ludzkich.
Dużą różnorodność grobów znajdziemy w wiosce Kete Kesu, a koniecznie też trzeba zobaczyć grobowce w Lemo , Londa w jaskini Tampangallo, czy w Suraya i Kambira.
Własnie w Kambira wielkim zaskoczeniem był dla nas sposób pochówku małych dzieci. Otóż w lesie bambusowym stoi wielkie , stare drzewo, którego pień jest nacinany, a w powstały otwór składane są ciała małych dzieci. Dopóki otwór się nie zasklepi zasłania się go matą z włókien palmowych. Wg wierzeń Toradżów, biała żywica drzewa ma zastąpić mleko matki. Dzieci muszą być pochowane w ciągu 3 dni od śmierci.
Na oglądanym przez nas drzewie jest bardzo dużo pionowych rys po zasklepionych nacięciach.

Koniecznie trzeba objechać wioski wokół Rantepao, aby zobaczyć tradycyjne domy Toradżów -tong-konan z charakterystycznymi, nie spotykanymi gdzie indziej, dachami zakrzywionymi jak rogi bawole, lub o kształcie lodzi, którymi dawno temu w te okolice przybyli przodkowie Toradżów,
Szczególnie pięknie zdobione są spichlerze na ryż, będące miniaturami domów. Zarówno domy jak i spichlerze stoją na palach. Ciekawy jest sposób zabudowy wioski , gdzie domy stoją w dwóch szeregach naprzeciwko siebie, polecamy wioskę Palawa i Kete-Kesu.
Kraina Tana Toradja jest górzysta. – najwyższe szczyty sięgają 3.000 mnpm, a każdy spłachetek wolnej od kamieni ziemi wykorzystany jest na tarasy ryżowe. Piekną panoramę można obejrzec z punktu widokowego w pobliżu wioski Lempo.
Polecamy wszystkim udającym się do Indonezji., aby odwiedzili Sulawesi Południowe i piękną oraz ciekawą krainę Tana Toradja.

Zdjęcia

INDONEZJA / Sulawesi Południowe / Lemo - kraina Toradjów / skała z komorami grobowymi - LemoINDONEZJA / Południowe Sulawesi / wioska w Kete-Kesu / niezwykłe domy ToradżówINDONEZJA / Sulawesi Południowe / Lemo - kraina Toradjów / czekają na odpowiedni momentINDONEZJA / Sulawesi Południowe / Lemo - kraina Toradjów / pola ryżowe w pobliżu LemoINDONEZJA / Sulawesi Południowe / kraina Tana Toradja / grobowiec pośród pól ryżowych

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl