Przewodniki

INDONEZJA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Azja



INDONEZJA
INDONEZJA
(Republika Indonezji)
Stolica: Dżakarta
Waluta: rupia indonezyjska (IDR);
Język urzędowy: indonezyjski
Inne języki: angielski, niderlandzki, jawajski, lokalne języki etniczne

INDONEZJA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obowiązek uzyskania wiz turystycznych, służbowych, pobytowych oraz tranzytowych dotyczy wszystkich obywateli polskich, niezależnie od rodzaju paszportu. Obywatele polscy mogą otrzymywać wizy turystyczne (do 30 dni pobytu na terytorium Indonezji, dotyczy tylko paszportów zwykłych a nie tymczasowych) przy wjeździe - w ściśle ustalonych punktach przekraczania granic na lotniskach i w portach morskich (tzw. visa upon arrival). Po przylocie do Indonezji wizy można otrzymywać odpłatnie (25 USD) na lotniskach w Medan, Pekanbaru, Padang, Dżakarcie (Soekarno-Hatta i Halim), Surabaya, Denpasar-Bali, Manado, Yogyakarta, Solo, Mataram-Lombok, Balikpapan, Makasar, Kupang. Wizę można uzyskać również w portach morskich: Batam, Tanjung Uban (Bintan), Belawan (Medan), Sibolga (Sumatra), Dumai, Teluk Bayar (Padang, Sumatra), Padang Bai (Bali), Jayapura (Papua), Bitung, Tanjung Balaikarimun, Tanjung Mas (Semarang), Tenau (Kupang), Pare Pare (Sulawesi), Bintang Pura (Tanjung Pinang), Soekarno-Hatta (Makassar, Sualwesi). Istnieje możliwość przedłużenia wizy „on arrival” o kolejne 30 dni w najbliższym urzędzie imigracyjnym, po złożeniu wniosku i uiszczeniu opłaty 25 USD. Nie ma możliwości otrzymania indonezyjskiej wizy na lądowej granicy między Timorem Wschodnim a Indonezją (Atambua). Przy dłuższych pobytach, przy celach wyjazdu innych niż turystyczny/biznesowy oraz w przypadku posiadania paszportu tymczasowego o wizę należy aplikować w Ambasadzie Indonezji w Warszawie, ul. Estońska 3/5, tel. +48 22 6175179 , +48 22 6175108 , fax +48 22 6174455 , email: info@indonesianembassy.pl. Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy. Ubiegający się o wizę wielokrotną musi w momencie złożenia aplikacji legitymować się paszportem ważnym minimum 18 miesięcy. Na żądanie władz imigracyjnych należy okazać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż (posiadanie biletu może być konieczne już w momencie składania wniosku o wizę w Wydziale Konsularnym Ambasady Indonezji w Warszawie). Przy wjeździe do Indonezji nie ma obowiązku wykazania się określoną kwotą pieniędzy bądź deklarowania jej na granicy. Składając wniosek o indonezyjską wizę, należy mieć przy sobie kartę kredytową lub zaświadczenie z banku potwierdzające posiadanie konta bankowego. W przeciwnym razie trzeba mieć gwarancję osoby zapraszającej, że zapewni ona środki utrzymania i opiekę. Podatek lotniskowy przy wyjeździe z Indonezji (nie ujęty w cenie biletu) wynosi w Indonezji 150 tys. IDR. Należy pamiętać, by mieć taką kwotę w miejscowej walucie.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń co do wwozu lub wywozu obcych środków płatniczych. Limit wwozu i wywozu dotyczy tylko miejscowej waluty i wynosi 5 mln IDR. Nie wolno wwozić, wywozić ani posiadać narkotyków - grożą za to surowe kary, łącznie z karą śmierci. Obowiązują ograniczenia i zakazy wywozu rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory. Wątpliwości służb celnych może wzbudzić większa ilość lekarstw, jeśli nie mają one nazw międzynarodowych. Przy wyjeździe z  Indonezji nie ma możliwości otrzymania zwrotu podatku VAT.UBEZPIECZENIE
We własnym interesie, przed rozpoczęciem podróży, każdy turysta powinien się ubezpieczyć ze względu na wysokie koszty usług medycznych w prywatnych szpitalach i klinikach. Niektóre polskie agencje ubezpieczeniowe wydają polisę, która w razie choroby obejmuje jedynie pokrywanie rachunków za usługi medyczne po powrocie do kraju, tymczasem indonezyjskie placówki medyczne wymagają natychmiastowego pokrycia kosztów leczenia. Stanowczo zaleca się dokonywanie ubezpieczeń w firmach, które mają własnych wiarygodnych przedstawicieli na terenie Indonezji i na bieżąco opłacają świadczone usługi medyczne. Warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia umożliwiającego ewakuację medyczną (np. do Singapuru) w przypadku skomplikowanych urazów lub chorób.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
W Indonezji nie ma obowiązkowych szczepień. Do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka), żółtaczka typu A i B. Należy pamiętać, że woda w kranie nie jest zdatna do konsumpcji. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej, unikanie w napojach kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw. U dzieci nadal poważny problem stanowi polio i odra. W większości prowincji istnieje zagrożenie wścieklizną u psów (szczególnie na Bali). Poza dużymi skupiskami ludzkimi występuje zagrożenie malarią (niskie ryzyko na Jawie i Bali) oraz w dużych miastach - gorączką krwotoczną denga (liczba zachorowań wzrasta szczególnie w okresie pory deszczowej od października do kwietnia, nie ma skutecznego środka zabezpieczającego przed zakażeniem). W przypadku podróży poza Jawę i Bali miejscowe władze zalecają profilaktyczne przyjmowanie lekarstw antymalarycznych oraz zwracanie uwagi na dobre zabezpieczenia przeciw komarom. Szczególną uwagę należy zwrócić na pojawianie się wśród drobiu i ludzi ognisk ptasiej grypy wywołanych szczepem wirusa grypy H5N1. Przed wyjazdem do Indonezji warto zaszczepić się przeciw zwykłej grypie, co znacznie skraca czas zdiagnozowania ptasiej grypy. Należy unikać kontaktu z drobiem i dzikimi ptakami, a także miejsc, gdzie może być obecny drób zakażony wirusem H5N1 takich jak targowiska, fermy, zakłady przetwórstwa drobiu. Wirus jest wrażliwy na wszytki rodzaje detergentów, jak i temperaturę powyżej 70 st. C. Należy szczególnie dbać o czystość rąk. Zagrożenie wirusem H1N1 nie stanowi dużego zagrożenia w Indonezji.
Opieka medyczna, zarówno państwowa, jak i prywatna, jest płatna. Poziom usług, zwłaszcza w szpitalach państwowych, jest niezadowalający; znacznie lepszy jest w klinikach prywatnych. Koszt wizyty lekarskiej wynosi przeciętnie od 20 do 50 USD (w nagłych i ciężkich przypadkach - do 200 USD); koszt jednej doby pobytu w szpitalu - od 15 USD w szpitalu państwowym (np. Szpital Wydziału Medycyny Uniwersytetu Indonezja Cipto Mangkusumo w Dżakarcie) do 250 USD w prywatnej klinice. Przeciętny koszt pobytu w szpitalu wynosi 150 USD dziennie, nie licząc opłat za usługi medyczne, badania laboratoryjne i lekarstwa. Niezbędne jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia od kosztów leczenia przed rozpoczęciem podróży do IndonezjNFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Obowiązuje ruch lewostronny.  Międzynarodowe prawo jazdy jest w Indonezji uznawane, jednak przy dłuższych pobytach, ze względu na korzystniejsze ubezpieczenie miejscowe, władze zalecają wyrobienie indonezyjskiego prawa jazdy. Poza stołeczną Dżakartą należy unikać podróżowania samochodem w nocy. Samochód można wypożyczyć w prywatnych wypożyczalniach na dowolny okres; orientacyjna cena wynosi ok. 30-40 USD dziennie. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest korzystanie z samochodu z wynajętym miejscowym kierowcą. Wszelkich płatności należy dokonywać w walucie miejscowej.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Szlaki komunikacyjne są bardzo zatłoczone i niebezpieczne. Ruch na drogach jest chaotyczny, czasami wręcz niebezpieczny (kierowcy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego). Zgodnie z przepisami indonezyjskimi cały czas należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (paszport)

BEZPIECZEŃSTWO
Przed podróżą należy zawsze wykonać kserokopię paszportu, biletów lotniczych i wiz. Wymiany gotówki najkorzystniej dokonywać w kantorach zlokalizowanych w dużych centrach handlowych lub dobrych hotelach. Należy dokładnie przeliczyć kwotę wydaną przez kasjera walutowego. W Indonezji pewne trudności może przysporzyć wymiana dolarów amerykańskich gdyż większość kantorów akceptuje tylko banknoty nowe i niezniszczone. Zagrożenie przestępczością pospolitą w stolicy kraju nie jest zbyt duże. Gorzej wygląda sytuacja na prowincji (kradzieże i rozboje). Należy pamiętać o szczególnej ostrożności przy poruszaniu się autobusami i autokarami. Hazard jest zabroniony a turyści często padają ofiarami gangów (szczególnie na Bali), oferujących nielegalne zakłady. W prowincji Aceh wprowadzono pewne elementy prawa szariackiego (islamskiego) dlatego przed udaniem się do tej prowincji należy dokładnie sprawdzić obowiązujące regulacje. W kilku prowincjach (szczególnie na Sumatrze) notowano przypadki agresji o podłożu seksualnym skierowanej do kobiet (w tym również Polek). W miarę możliwości należy unikać samotnego podróżowania oraz unikać podróży w nocy.
Przy podróżowaniu do Papui Zachodniej nadal obowiązuje specjalne zezwolenie (surat jalan), które można uzyskać w kwaterze głównej policji w Dżakarcie lub regionalnych oddziałach policji w Manokwari, Nabire, Biak lub Jayapurze (Papua Zachodnia). Uzyskanie zezwolenia może potrwać kilka dni. Po przybyciu do prowincji  należy zgłosić się na najbliższym posterunku policji. Przepisom tym nie podlegają dziennikarze, którzy uzyskali zezwolenie wydane przez MSZ Indonezji. 
Po zamachu bombowym na Bali w 2002 r., w pobliżu hotelu Marriott w Dżakarcie w 2003 r. oraz kolejnym pod Ambasadą Australii w 2004 r. podjęto działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa turystów zagranicznych przebywających w Indonezji. Mimo to wciąż istnieje poważne zagrożenie terroryzmem, na co wskazuje drugi atak na wyspie Bali w 2005 r. W lipcu 2009 r. ponownie doszło do zamachów w Dżakarcie w hotelach Marriott oraz Ritz-Carlton.Indonezja leży w obszarze szczególnie narażonym na trzęsienia ziemi, które występują na całym obszarze kraju (rzadkie są tylko na Borneo i płd-zach. Celebesie). Zachodnie wybrzeża Sumatry i południowe wybrzeża Jawy były w ostatnich latach dotknięte tsunami, które spowodowały wiele ofiar. W porze deszczowej (listopad - kwiecień) zdarzają się gwałtowne powodzie oraz osunięcia ziemi.

ŚWIĘTA
W Indonezji obchodzone są święta islamskie, chrześcijańskie, hinduistyczne i buddyjskie. Święto narodowe Indonezji, Dzień Niepodległości, obchodzone jest 17 sierpnia. W czasie świąt czynne są centra handlowe (z wyjątkiem pierwszego dnia świąt Idul Fitri, kiedy są czynne od południa).

PRZYDATNE INFORMACJE:
Z uwagi na dominujący w Indonezji islam, oprócz takich wysp jak Bali, Sulawesi Północne (d. Celebes), Papua Zachodnia i Małe Wyspy Sundajskie, niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, a szczególnie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu. Wchodząc do meczetów, należy pamiętać o zdejmowaniu butów, natomiast kobiety powinny okryć głowy chustą. Na wyspie Bali podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych należy nałożyć sarong; udostępniany jest na miejscu, najczęściej bezpłatnie.
Wszystkie duże centra handlowe są czynne od godziny 10.00 do 22.00 (również w soboty i niedziele). Ceny w sklepach są stałe.
Korzystając z taksówek, należy zwrócić uwagę, czy taksówkarz włączył taksometr, i w żadnym razie nie godzić się na przejazd na podstawie tzw. umowy.
Na terenie całej Indonezji, a w szczególności na prowincji, nie należy spożywać posiłków w tanich restauracjach bądź małych przydrożnych straganach. Grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Bezpieczniejsze są na ogół większe restauracje o odpowiednim standardzie oraz restauracje hotelowe. Ceny usług hotelowych oraz restauracyjnych są znacznie niższe od polskich, a serwis jest na dobrym poziomie.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indonezji
Ambasador: Grzegorz Wiśniewski
Indonezja, Dżakarta, Jl. Rasuna Said Kav X Blok IV/3, 12950
Tel.: +62 21 2525938 Tel. dyżurny: +62 8557800231 Faks: +62 21 2525958
dzakarta.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

INDONEZJA - galerie i zdjęcia z podróży

INDONEZJA / Jawa / Jogjakarta / twarze - DEEPTI - pełna światłaINDONEZJA / Jakarta / chinatown / rodzinkaINDONEZJA / Bali / Bali / zachód słońcaINDONEZJA / Sumatra / Siberut / Mentawai ShamanINDONEZJA / Bali / Jatiluwih / Pola ryżoweINDONEZJA / Bali / Bratan / MaluszekINDONEZJA / Bali / Uluwatu / z zycia maluchaINDONEZJA / Bali / Kintamani / niebieskookiINDONEZJA / Bali / Amed / oraczINDONEZJA / Bali / Uluwatu / Co by tu zbroic?INDONEZJA / Sumatra / Bukit Lawang / indonezyjskie twarze - MOWGLIINDONEZJA / Bali / Kintamani / swiatynia w chmurachINDONEZJA / Sumatra / Siberut / huntingINDONEZJA / środkowa Jawa / Bogor / służba sułtanaINDONEZJA / Lembongan / Jungut / twarze - SUNDY  pogromczyniINDONEZJA / - / Bali   Uprawa ryżu / IndonezjaINDONEZJA / Bali / Gunung Agung / UsmiechINDONEZJA / - / Bali   Tancerki / IndonezjaINDONEZJA / Bali / Ubud / Pod wulkanemINDONEZJA / Bali / Za Ubud -- w strone gor / Pola ryzowe na Bali

INDONEZJA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Celebes sulavesi plam podróży INDONEZJA 1127 20-08-23
Borobudur INDONEZJA 1764 05-06-23
Sumatra Medan INDONEZJA 1133 31-03-23
wyjazd do Indonezji INDONEZJA 6420 07-10-20
bali - co warto zobaczyc? INDONEZJA 23908 07-10-20
BALI INDONEZJA 9727 07-10-20
POGODA W LISTOPADZIE INDONEZJA 4632 07-10-20
Bali INDONEZJA 2519 23-07-20
Przekroczenie terminu ważności wizy INDONEZJA 3217 25-01-20
Biuro AMAZING ASIA INDONEZJA 6594 22-10-19
Kierowca na Bali INDONEZJA 3457 02-07-19
Atrakcyjność wyspy Jawa - Ankieta (nie tylko dla osób które tam były :) ) INDONEZJA 2992 13-04-19
Kierowca na Jawie i Lombok INDONEZJA 3158 09-12-18
Pamiatki INDONEZJA 3246 24-10-18
INTERNET INDONEZJA 4126 15-10-18
On arrival INDONEZJA 6247 11-10-18
Papua na wlasna rękę za grosze. Da sie INDONEZJA 5269 23-09-18
Lembongan INDONEZJA 2997 04-09-18
Termin wyjazdu INDONEZJA 3429 03-09-18
okolice Bali INDONEZJA 3908 02-09-18
GILI INDONEZJA 3565 31-08-18
Lotnisko Jakarta INDONEZJA 3091 29-08-18
gdzie surfing, malo ludzi, lokalnie i pieknie? INDONEZJA 5145 28-08-18
Przy plaży INDONEZJA 3044 21-08-18
najlepsze polaczenie Krakow - Indonezja INDONEZJA 3843 21-08-18
budżet / waluta INDONEZJA 12834 16-06-18
Pazdziernik INDONEZJA 3318 10-05-18
Bali ale może jeszcze gdzieś? INDONEZJA 5018 30-03-18
ENDE INDONEZJA 3269 26-03-18
Tani Transport po wyspie Bali INDONEZJA 3574 26-03-18

INDONEZJA - artykuły i relacje z podróży

INDONEZJA / Sumatra / Bukit lawang / W moim magicznym domu
2018-10-12
Margolencja

kraje: INDONEZJA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1453
liczba komentarzy: 0

W magicznym domu na Sumatrze

Dziwne buczenie niczym spięcie w przewododach elektrycznych, dudnienie na dachu, jakby stado bawołów przebiegało, wedrujacy po podłodze dywanik, kaleki gecko szczekajacy juz barytonem, świecące w nocy zielone oczy w łazience - tak jest w moim magicznym domu, wszystko się zdarzyć może...

Czytaj więcej

INDONEZJA / Sumatra / Bukit lawang / Ziemia na Sumatrze
2018-10-01
Margolencja

kraje: INDONEZJA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2165
liczba komentarzy: 2

Zakup ziemi na Sumatrze cz. 2

No i trzeba było darować sobie układy z właścicielem naszego wymarzonego kawalka ziemi w lesie deszczowym nad Landak River niedaleko Bukit Lawang. Ten uprzejmy człowiek chciał sprzedać nam część, przez środek której przebiegała granica z cudzą posiadłością:), o czym pisałam w poprzednim odcinku. No samo życie, rzadko zgodne z nasza logika i oczekiwaniami, ale tu, jak nigdzie indziej można sie po poczuć jak Alicja w Krainie Czarów.

Czytaj więcej

INDONEZJA / Sumatra / Bukit lawang / Kela
2018-09-24
Margolencja

kraje: INDONEZJA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1212
liczba komentarzy: 1

Kela- dziecko dżungli

Orangutany śpią na drzewach, ale w gniazdach, a nasz przyjaciel Kela żadnego gniazda nie miał, na zwykłej gałęzi parę metrów nad ziemią, nie przywiązany żadnym sznurkiem spał snem może nie całkiem błogim, bo czujnym, ale zawsze to lepiej niż na stojąco, bo na stojąco też próbował dwa razy i udało mu się trochę pospać, ale przyznaje, że to męczące, już trochę bardziej komfortowo na wodzie, na płytkiej rzece, bo gdy ta wezbrala, nie było żadnego suchego kawałka plaży, a był akurat daleko od wioski, zmrok zapadał i spać gdzieś musiał, na drzewie też nie z kaprysu, a z przymusu, bo pracował na farmie, gdzie było tylko szczere pole ryżowe, żadnych domostw, a jedyna chata, jaka tam była, akurat była zajęta, a na ziemi z uwagi na węże i takie tam, niebezpiecznie. A poznałam jego historię bliżej, gdy na drugi dzień pobytu w gesthaus Lucky Bamboo podczas poobiedniej sjesty szukaliśmy recepcjonisty i o mało go nie podeptalismy, bo ten drobnej postury chłopak, lat 28, a nikt nie dałby mu wiecej jak 18, drobnej nawet jak na azjatyckie normy, spał sobie smacznie na gołej kamiennej podłodze pod stołem w holu recepcji, mimo że obok stały duże drewniane ławy. Nigdy nie używał poduszki, nie miał czegoś takiego w dzieciństwie i teraz mu też niepotrzebna, o materacu nie wspominając.

Czytaj więcej

INDONEZJA / Sumatra / Bukit lawang / Ziemia na Sumatrze
2018-08-20
Margolencja

kraje: INDONEZJA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1261
liczba komentarzy: 2

Ziemia na Sumatrze

No Już trzeci tydzien mija w oczekiwaniu na sfinalizowanie transakcji kupna ziemi. W końcu spotkaliśmy się również z żoną wlasciela i okazała się bardzo dla nas mila, dla męża mniej:) Na drugi dzień umówiliśmy się na pomiar. Przyjechal do naszego lasu pan z urzędu jedynie z kilkumetrowa taśmą mierniczą, a że teren nierówny, skarpa, doły, napocili się panowie. Upał, komary cięły niemiłosiernie, a my posrodku lasu piliśmy już trzecia kawę w oczekiwaniu na wlasciela. W koncu sie zjawił, zadowolony, usmiechniety, zsiadł z motoru, usadowil sie pod drzewem i zaczął rozprawiać o pogodzie, ja też zaczęłam rozprawiać, że zaraz będzie zmierzch, że trzeba się pospieszyć, ale nikt nie zareagował.

Czytaj więcej

INDONEZJA / Sumatra / Bukit lawang / Mój Thomas
2018-08-18
Margolencja

kraje: INDONEZJA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2067
liczba komentarzy: 5

Czy może być jeszcze piękniej? Z cyklu moje życie na Sumatrze

Ano mieszkam w tak cudownym miejscu, że szkoda mi ostatnio czasu, na pisanie, czytanie, spanie, jak i inne przyziemne fizjologiczne czynności:)

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

Wizę indonezyjską można bez problemu uzyskać na granicy, nie ma potrzeby zakupu jej w ambasadzie w Warszawie.

2004-09-21 16:09:56 monikas

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl