Forum dyskusyjne


Parę uwag dla wybierających się do Boliwii

kategoria podróże po świecie

kraj Boliwia

marek.kos dołączył
29.01.2007

marek.kos 21:13 | 25.08.2007

Parę uwag dla wybierających się do Boliwii. Wczoraj wieczór wróciłem z Ameryki Południowej. 90 procent samochodów używanych przez boliwijskie agencje turystyczne nie przeszłoby kontroli technicznej w Polsce. Bardzo często kierowca jest jednocześnie kierowcą, mechanikiem, kucharzem i przewodnikiem. W ciągu dnia zajmuje się prowadzeniem samochodu dopóki jest sprawny, naprawami, na postoju podłącza kuchenkę gazową i zamienia się w kucharza.
Wieczorem, kiedy pasażerowie idą spać, zabiera się za samochód: uzupełnia brakujące płyny, dokręca śruby, skręca drutem i sznurkiem różne obluzowane elementy samochodu. Pracuje kilkanaście godzin na dobę. Wycieczki odbywają się w rejony, gdzie w promieniu kilkuset kilometrów nie ma zakładów naprawczych ani stacji benzynowych.
Obejrzycie dodane przed chwilą zdjęcie zatytuowane "opona". Przy szybkości ponad 100 km/h z hukiem pękła dętka i rozleciała się opona. Samochód oczywieście zmienił tor jazdy, ale na szczęscie w pobliżu nie było ani innego samochodu, ani drzewa, nie było nawet drogi, więc nawet nie wypadł z drogi, tylko spokojnie się zatrzymał. Zwróćcie uwagę na resor po lewej stronie zdjęcia. Jest pęknięty i związany urwanym paskiem klinowym. W Boliwii nie wyrzuca się zepsutych części samochodowych, bo w każdej chwili mogą znaleźć inne pożyteczne zastosowanie. To zdarzenie miało miejsce na Salar de Uyuni w drugiej godzinie trwającej 3 dni prawie 1000-kilometrowej podróży po bezdrożach Altiplano. Drugi raz opona pękła następnego dnia na wysokości około 4600 m.n.p.m., tym razem jednak bez huku i przy mniejszej prędkości. Wybierając się w podróż nawet zwykłym kursowym autobusem, dobrze jest mieć ciepłe ubranie, zapas żywności i dużo wody, nie tylko do picia bo może się zdarzyć, że zabraknie wody w chłodnicy i kierowca poprosi pasażerów aby mu odstąpili swoje zapasy, jeśli chcą jechać dalej.


garimo dołączył
06.02.2007

garimo 12:22 | 27.08.2007

Dzieki:)bardzo przydatne. Wiesz moze czy w bankomatach w Boliwii/Peru akceptowane sa karty visa electron?pzdr
s.Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl