Forum dyskusyjne

Chorwacja - planowanie podróży

kategoria podróże po świecie

MarikaLaura dołączył
26.01.2014

MarikaLaura 23:05 | 26.01.2014

Witam,
W tym roku planuję wraz z narzeczonym podróż do Chorwacji.
Jedziemy autem z instalacją LPG. Ruszamy z Wrocławia tak więc domniemana trasa będzie przebiegać przez Czech,Austrię,Słowenię.
Chcemy jechać w ciemno lub ewentualnie rezerwować coś wcześniej " z polecenia" kogoś kto już był w danym miejscu :)
Jest to nasza pierwsza taka wycieczka, więc mam w związku z tym kilka pytań.

1. Jak Wasze wrażenia w podróży do Chorwacji autem?
Domyślam się, że w wyżej wymienionej trasie będziemy napotykać płatne autostrady oraz trzeba będzie zakupić winiety...Jakie są to mniej więcej koszty? Gdzie takie winiety się zakupuje?

2. Czy musimy posiadać paszporty jadąc przez wymienione wyżej kraje? Czytałam na ten temat trochę i opinie są bardzo podzielone...

3. Jak wygląda sprawa z zakupem LPG na stacjach w trasie?
Czy końcówki gazu są takie same jak w Polsce?

4. Polecacie jakieś konkretne miejsce gdzie warto nocować?
Takie według Was...najpiękniejsze :)

5. Polecacie jakieś miejsca do spania?
Coś z godnymi warunkami, blisko do plaży i najlepiej w przystępnej cenie :)

6. Co polecacie zwiedzić? Gdzie pojechać?
Słyszałam coś o jakimś wodospadzie gdzie można się nawet wykąpać...jest coś takiego czy to bujda? :)

7. Co polecacie ze sobą wziąć?

8. Jaką walutę ze sobą wziąć oprócz Euro?
Czy winiety wszędzie też kupię za euro oraz zapłacę za autostrady?

9. Był ktoś w Chorwacji w Czerwcu? Jak tam wyglądają temperatury w tym miesiącu?

Trochę tych pytań jest, ale liczę na Waszą pomoc :)

Może jeszcze jakieś rady?

loo dołączył
05.02.2013

loo 11:34 | 27.01.2014

Cześć,
Byłem w Chorwacji samochodem 4 lata temu, dlatego warto by ewentualnie zweryfikować poniższe informacje. Startowałem z Wielkopolski, ale jechałem przez mój Wrocław :). Polecam Wam wyjazd wieczorem. Unikniecie dzięki temu korków przed Wiedniem, które wg opinii niektórych wyprawowiczów mogą Wam zająć nawet kilka godzin. Trasę Wrocław - Rogoźnica pokonałem w ok. 15h jadąc spokojnie, zgodnie z przepisami z dwoma przystankami na tankowanie, kawę i przekąskę. We Wrocławiu byłem ok. 22, przedmieścia Wiednia mijałem o 2. Przez Słowenię z uwagi na dość drogie wówczas winiety jechałem nie autostradą, a zwykłymi drogami i był to strzał w dziesiątkę. Malownicze wioski o wschodzie słońca pięknie wyglądały.

1. Winiety będą Ci potrzebne na autostradach w Czechach, Austrii i Słowenii. W Chorwacji płacisz na autostradach. Ja płaciłem kartą, są do tego odrębne pasy przy bramkach i z reguły dużo mniejsze kolejki. W Czechach warto płacić koronami, za winietę kupioną w EUR zapłaciłem prawie 2 razy więcej, podobnie wygląda np. opłata za toaletę na stacji.

2. Paszport potrzebny jest w Chorwacji, ale podobno niepisaną zasadą jest wpuszczanie Polaków z samymi dowodami. Wolałem nie sprawdzać, paszport wyrobiłem.

5. Mogę odszukać dane kontaktowe do przesympatycznego starszego małżeństwa w Rogoźnicy, u których miałem wynajęty apartament. Wówczas za 2 pokoje, łazienkę i kuchnię płaciłem 50 EUR/doba. Z tarasu do wody 2 razy bliżej niż z kuchni :).

7. Nurkowe ABC, buty do wody, karimaty...

MarikaLaura dołączył
26.01.2014

MarikaLaura 15:19 | 27.01.2014

Dziękuję Ci ślicznie za cenne informacje.
Jeżeli możesz to odszukaj ten kontakt...
A polecisz jakieś miejsca warte zobaczenia? W jakim miesiącu byłeś?

marule dołączył
04.02.2014

marule 22:56 | 04.02.2014

witam ja polecam Wam camping solaris w Szybeniku naprawdę warto, tanio przyzwoite namioty i naprawdę zadbane łazienki tylko rezerwować trzeba szybciej . byłem z narzeczoną we wrześniu zeszłego roku temperatura powietrza w granicach 25C, wody 20C. również jechaliśmy samochodem z trójmiasta, jechaliśmy przez Słowacje(winiety kupiliśmy na stacji w Polsce pod granicą) i Węgry(winiety na granicy).
Z Lpg nie ma problemu praktycznie wszędzie jest i w podobnej cenie co w Polsce
co do wodospadów to są ;) nazywają się KRK i naprawdę warto tam pojechać. można się tam kąpać :D
najlepiej ze sobą wziąć dobrą nawigacje bo można się pogubić, koszty jedzenia w Chorwacji tak jak w Polsce więc nie warto brać ze sobą.
w euro można płacić praktycznie wszędzie ale lepiej mieć ze sobą kuny na 1 dzień w Chorwacji dopóki się nie znajdzie kantora ;P złotówki też można w Chorwacji wymienić na kuny
a paszporty lepiej mieć na granicy z Chorwacją cały czas sprawdzają :)

olaw2 dołączył
16.02.2014

olaw2 00:09 | 17.02.2014

witam!
1 proponuje zerknąć w necie jest konfiguracja jeśli jedziecie na LPG
1.1 zorientujcie się czy nie trzeba adaptera do tankowania LPG
2 waluta euro 60%oraz trochę kun 40%; jest dobry przelicznik na miejscu Euro do kuna
3 drogi są najlepsze w samej Chorwacji wszędzie autostrady/Austria Czechy nie bardzo z jakością/
4 proponuje dobrą nawigację - to min 1000km w jedną stronę /nawet jak się zgubicie czy szukacie czegoś na miejscu lub stacji LPG/ jest nie zastąpiona
5 paszport warto zabrać ze sobą
6 winiety kupisz przed każdym przejściem granicznym 24/h z tym napradę nie ma problemu -są oznaczenia WINIET/dlatego proponuje zabrać głownie euro bo większość na trasie płacicie w Euro +posiłek kawa i samo tankowanie/
7 w Chorwacji na stacjach w barach i sklepach płaćcie Kunami /pominiecie przelicznik/
8 raczej nie płaćcie kartą ponieważ jest 2 krotny przelicznik przez bank /na Euro a później na PLN/samą karę dobrze mieć oczywiście jako zabezpieczenie gdyby coś..
9 miejcie ze sobą wodę jest również niezastąpiona np.w drodze ;)
10 mogę polecić sprawdzony namiar w okolicy Splitu na spokojnej wysepce gdzie byliśmy w zeszłym roku jeśli masz pytania pisz olawaglik@poczta.fm
pozdrawiam

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl