Forum dyskusyjne

gwatemala na dwa tyg z dziećmi - brak planów

kategoria podróże po świecie

celuloz dołączył
17.11.2014

celuloz 20:33 | 12.01.2015

cześć,

kupiłem wyjazd na ferie jakiś czas temu i w sumie to zaczynam teraz czytać o tym kraju i jest parę ciekawych miejsc toteż
mam kilka pytań do osób które były w tym kraju:
- nie moge znaleźć wypożyczalni samochodów z opcją wzięcia auta w gwatemali i mozliwością zwrotu w cancun w meksyku (chcialbym wrocic do gwatemali samolotem)
- inna opcja to jakiś lokales z busem na dwa tyg. i objazdówka - polecicie kogoś?
- z dziećmi ktoś był? jakieś rady? (7 i 9 lat)

z góry dziękuję za pomoc

bog41 dołączył
02.09.2012

bog41 12:40 | 13.01.2015

Z dziećmi, to raczej klasyczna trasa turystyczna:

Gwatemala City - Przejazd do Antigua
Zwiedzanie Antigua + wycieczki zorganizowane na miejscu, np. okolice Antigua, wsie Majów, wulkany

Panajachel (nad j. Antitlan)
Zwiedzanie okolicy zorganizowane na miejscu np. okolice jeziora, wioski Majów w górach

transfer do Coban via Gwatemala City
zwiedzanie Semuc (wodospady i jaskinie)

transfer do Flores
Zwiedzanie Tikal zorganizowane we Flores

Powrót z Flores do Gwatemala City

Wypożyczanie samochodu w Gwatemali odradzam, pomiędzy miejscowościami turystycznymi dobrze funkcjonuje komunikacja autobusowa. W Antigua jest sporo biur turystycznych, nie będzie zatem problemu z zorganizowaniem na miejscu całego pobytu w Gwatemali.

celuloz dołączył
17.11.2014

celuloz 19:54 | 14.01.2015

>
>Wypożyczanie samochodu w Gwatemali odradzam, pomiędzy miejscowościami turystycznymi
>dobrze funkcjonuje komunikacja autobusowa. W Antigua jest sporo biur turystycznych,
>nie będzie zatem problemu z zorganizowaniem na miejscu całego pobytu w Gwatemali.
>

dziękuję za wskazówki,
czemu odradzasz ten samochód? jeździłem już w różnych krajach, koszt jest akceptowalny a jednak z dzieciakami autobusami to jest hardkor a auto daje spora elastyczność

bog41 dołączył
02.09.2012

bog41 11:46 | 16.01.2015

Też preferuję wypożyczony samochód. W Ameryce Centralnej tak zwierzałem Meksyk i Kostarykę. Niektóre okolice Gwatemali wydawały mi się natomiast zbyt niebezpieczne na przejazdy wypożyczonym samochodem. Oczywiście to kwestia ocenna, ale uzbrojeni cywile, nocna strzelanina w Coban, czy restauracje i hotele zabezpieczone jak warownie trochę odstręczały od korzystania z własnego samochodu. Jeśli się jednak zdecydujesz na wypożyczenie, to uwzględnij, że niektóre drogi w górach są nieprzejezdne dla samochodu osobowego.
Sugerując autobusy miałem na myśli autokary turystyczne, a nie chicken busy.

celuloz dołączył
17.11.2014

celuloz 10:17 | 17.02.2015

no i wróciłem więc dla zainteresowanych info dot. transportu.
wszyscy łącznie z gestorami hoteli w gwatemali których pytalem via email odradzali wynajem auta polecając busy.
moim zdaniem głównym powodem jest to, że bez auta jesteś skazany na ich oferte wycieczek.

wypożyczyłem nissane Versa 1,6 w firmie Guatemala Renta Autos za 467$ na 12 dni. (firma uczciwa a auto zadbane więc polecam)

zdecydowanie polecam też tę formę transportu ponieważ jest najszybsza, jadąc w 4 osoby zdecydowanie najtańsza i jesteś wolny.
trasa: Guatemala - Antigua i wulkany - Panajachel - Lanquin (Semuc Champey) (to był zły pomysł bo ostatnie 11km to katorga dla auta) - Flores - Tikal - Flores - Rio Dulce - Guatemala) razem ok. 1700km. Niestety do Belize musieliśmy pojechac autobusem bo nie nie mogliśmy z powodów formalnych autem.
Odcinek który normalnie przejeżdżałem autem w 3,5h autobus wlókł się ponad 6h i kosztował 25$ od osoby w jedna stronę.

bezpieczeństwo: ludzie jeżdzą normalnie i nawet wolniej niz w polsce, nie miałem ani jednej sytuacji gdzie poczułbym się niekomfortowo - a jadąc na lotnisko w polsce co najmniej dwie. jeżdziliśmy też często w nocy ale po głównych drogach. We flores w nocy auto stało na ulicy pod hotelem z otwarta szyba w drzwiach i nic nie zgineło - natomiast w Antigua trzeba parkowac na stacji benzynowej bo jest niebezpiecznie (koszt 15 QTZ noc)

stan dróg: nieciekawie, tylko panamaricana w dobrym stanie reszta: trzeba bardzo uważać na dziury oraz na monstrualne progi często bez żadnego oznakowania tak wysokie, że przejeżdżając osobówką ocierasz się podwoziem, dodatkowo nie uzywają piktogramów na znakach tylko napisów w jęz. hiszpańskim. jest dużo stromych podjazdów i zjazdów nawet po kilkanaście kilometrów - trzeba umieć jeździc po górach i hamowac silnikiem.

koszt paliwa: 3 zl litr (uwaga trzeba tankowac benzynę premium bo normal ma tylko 87 oktanów)

ludzie bardzo przyjaźni, do Tikal są organizowane dwie grupy zwiedzających rano i po południu - ja pojechaliśmy swoim autem to byliśmy tam jedynymi turystami bez busa i sami od ok. g12 do g14 - wrażenie niesamowite.

Nawigacja i internet: kupiłem za chyba 22$ karte Clairo na lotnisku z 5GB transferu i używałem Google maps - Garmin się nie sprawdził. trase warto konsultowac z miejscowymi bo ja musiałem się przeprawiać przez rzekę brodem jak jechałem tylko z googlem.

generalnie guatemale polecam - w Belize byliśmy na wyspie caye caulker - zdecydowanie nie mój klimat.

skupiłem się na temacie podróżowania autem bo takich informacji brakuje.

[konto usunięte] dołączył
03.12.2012

[konto usunięte] 11:48 | 18.02.2015

Auto rezerwowałeś przez internet czy na miejscu? I czy może pamiętasz ceny wynajmu "za terenówkę"?

celuloz dołączył
17.11.2014

celuloz 00:23 | 19.02.2015

>Auto rezerwowałeś przez internet czy na miejscu? I czy może pamiętasz ceny wynajmu
>"za terenówkę"?

przez internet w zasadzie wychodząc z domu na samolot, żałuje że nie wziąłem Mazdy BT-50 dual cab - byla w podobnej cenie poprzez carrentals.com ale nie chciałem wyglądac jak amerykański turysta. własnie 90% aut na trasie to pickupy a ja się wyróżniałem cywilnym nissanem.

bigmark dołączył
26.12.2008

bigmark 11:58 | 18.02.2015

A jak się dostałeś do Gwatemali ?Przez USA ? też kierunek Am.Śr. rozważałem, ale bilety są strasznie drogie, masz jakiś patent?

03.12.2012

[konto usunięte] 12:12 | 18.02.2015

Ja parę lat temu leciałem przez Los Angeles - wychodziło wtedy najtaniej - ale mnie nie dotyczy problem wizy. Z ominięciem USA to chyba KLM coś takiego ma. Można też przez Meksyk.

celuloz dołączył
17.11.2014

celuloz 00:26 | 19.02.2015

>A jak się dostałeś do Gwatemali ?Przez USA ? też kierunek Am.Śr. rozważałem, ale
>bilety są strasznie drogie, masz jakiś patent?

bilety kupilem rok wczesniej poprzez info z fly4free mega tanio na trasie Malaga - Guatemala - Madryt. łącznie z dolotem norwegianem i powrotem ryanerem bilety wyszły w sumie z bagażem po ok. 1650zł/osoba - ale niestety z noclegami w maladze i madrycie dodatkowo.

bigmark dołączył
26.12.2008

bigmark 08:36 | 19.02.2015

Przez Los Angeles , jak pisał colmar, to trochę okrężna droga , rzeczywiście hiszpańskimi byłoby najłatwiej, tym bardziej że odpada tranzyt przez USA z tymi ich wizami. A podobało ci się w Gwatemali, warto było jechać ? Posługujesz się hiszpańskim ?Azję PłdWsch już objechałem , teraz zastanawiam się nad innymi kierunkami, może AmŚrodk?

pozdr
bm
bigmarkk.wordpress.com/ 

celuloz dołączył
17.11.2014

celuloz 10:17 | 19.02.2015

>Przez Los Angeles , jak pisał colmar, to trochę okrężna droga , rzeczywiście
>hiszpańskimi byłoby najłatwiej, tym bardziej że odpada tranzyt przez USA z tymi ich
>wizami. A podobało ci się w Gwatemali, warto było jechać ? Posługujesz się
>hiszpańskim ?Azję PłdWsch już objechałem , teraz zastanawiam się nad innymi
>kierunkami, może AmŚrodk?
>
>pozdr
>bm
>bigmarkk.wordpress.com/ 

Gwatemala nam się bardzo spodobała, nawet moge stwierdzić że porównywalnie z brazylia i argentyną - ceny też trochę niższe, klimat przyjemny stale ok 25 - 27 st jak byliśmy teraz, na pewno na dwa tyg. warto się wybrać aczkolwiek większośc ludzi których spotkaliśmy (najwięcej jest kanadyjczyków) podróżowało busami minimum miesiąc a najczęściej 3 przy okazji zwiedzając honduras i belize.
dla mnie miejscem numer 1 w gwatemali oprócz Tikal jest Semuc champey i jaskinia której zwiedzanie w totalnych ciemnościach ze świecami w tym połowę drogi płynąc/skacząc ze ścian lub się wspinając jest niezapomnianym przeżyciem (dzieciaki były zachwycone).
Z krajów które dotąd zwiedzałem w obu amerykach i azji (ale w Azji tylko Srilanke, Indie, Tajlandie, Malediwy i Koree) przyroda chyba najatrakcyjniejsza jeżeli chodzi przynajmniej o krajobrazy - byliśmy w lutym.
Nie znam hiszpańskiego i poza hotelami faktycznie ciężko się dogadać po angielsku gdziekolwiek. Widziałem też, że były dostępne mapy drogowe Gwatemali na allegro i żałowałem, że nie kupiłem bo mnie się nie udało kupić na miejscu.

Ważne: jadąc weźcie ze sobą tylko banknoty dolarowe w idealnym stanie - jakiekolwiek uszkodzenie nawet minimalne powoduje, że ich nie akceptują. zresztą wymiana walut to odrębna historia bo można tylko w bankach gdzie wszystko dzieje się bardzo powoli i trzeba stracić minimum 40 minut a często więcej - w dodatku w części banków są limity kwotowe i można wymienić max 200$ jednorazowo. przy płatności karta zazwyczaj doliczają 7% a w dodatku nie mam pojęcia dlaczego żaden bankomat nie akceptował mojej karty mastercard ani maestro.

03.12.2012

[konto usunięte] 12:08 | 19.02.2015

@bigmark - dłuższa droga nie oznacza droższa. Z tego co pamiętam Warszawa - Paryż - Los Angeles - Guatemala C. i nazad ok.900 USD, szybkie transfery, bilet kupowany na 3 tyg przed i przede wszystkim z możliwością zmian. Bilet sygnowany przez Air France. Coś, za coś :-)

03.12.2012

[konto usunięte] 12:02 | 19.02.2015

Te bilety to Air Europa?

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl