Forum dyskusyjne

PLAN ZWIEDZANIA NA 4-5 dni

kategoria podróże po świecie

Marti* dołączył
20.10.2015

Marti* 15:31 | 26.08.2016

Cześć!

Wybieramy się do Norwegii (2 osoby), na zwiedzanie fiordów i tego co po drodze. Czy ktoś służy planem podróży na 4-5 dni? Chcemy wynając auto, gdzie najtaniej? Jak wygląda jeżdzenie po Norwegii autem, odległości?

Czy ktoś chciałaby również skorzystać z wrześniowej eskapady tam i zaoszczedzic przy tym na portfelu wspólnie podróżując ze mną i mężem? :)

dookolaglobu.pl dołączył
19.06.2016

dookolaglobu.pl 01:01 | 01.09.2016

Witalski,
ja się do Was nie przyłączę bo mi nie po drodze ;p ale w Norwegii chwilę mieszkałem więc coś mogę podpowiedzieć. Z planem podróży nie pomogę, dużo tam zwiedzałem ale to były pojedyncze wypady w konkretne miejsce zawsze.

Co do wypożyczenia auta to ja używałem jedynie firmy spod Oslo (z Kløfta), nazywa się trollrental i jest prowadzona przez bardzo sympatycznego Polaka. Można się z nim dogadać w wielu kwestiach. Ceny co najmniej 2krotnie niższe niż w hertzah i innych. W innych regionach nie znam, ale też kombinował bym w kierunku "polskich" wypożyczalni. Poszukaj na "forum norwegia" lub "moja norwegia" (znajdziesz w google).

Jeśli zamierzasz przybyć na lotnisko pod Oslo - Rygge lub Torp, (fiordy to nie tam ale nie wiem jaki masz plan) to polecam skorzystać z tamtejszych polskich przewoźników. Za cenę niższą niż regularny autobus wiezie na dworzec, oni przewiozą Cię pod wskazany przez Ciebie adres. Ja używałem pks oslo.

Teraz co do używania auta w Norwegii.

Prędkość
Karzą za każde, nawet najmniejsze przekroczenie prędkości. Tam nawet ludzie mają w oczach radary i będą się stukać w głowę na Twój widok gdy będziesz rażąco łamał ograniczenia prędkości, serio.
W Norwegii jest niewyobrażalna ilość fotoradarów i wszystkie są działające. Są też patrole z radarami na stojakach, nie kryją się w krzakach bo widać ich często z daleka ale są. Czasem potrafią też wystawić "czujkę" paręset metrów przed kontrolą a to już trąca o czyhanie na jelenia. Do tego jest bardzo dużo patroli incognito. Raz, dwa razy na tydzień widywałem jak kogoś łapali na autostradzie. Jeździj zgodnie z przepisami. PS. Nie widać aby nastawiali się na obce blachy, łapią na chybił trafił.

Bramki
Oprócz kosztu wynajmu auta pewnie przyjdzie Ci zapłacić za bramki. W Oslo sa na każdym kroku, dalej jest dużo mniej, zwykle przez dużymi mostami czy tunelami. Małe tunele, czyli do 8km ;D są zwykle darmowe.

Parkingi
ZAWSZE płać za postój. Uważaj bo płatne są również parkingi przed marketami. Tam prawie nie ma darmowych miejsc parkingowych jak w PL. Nawet jeśli jest na takim parkingu napisane, że parking dla klientów jest darmowy do 1h to i tak musisz iść do parkomatu i nacisnąć zielony guziczek aby dostać bilet na darmowe parkowanie. Bez tego jest mandat. W Norwegii może nie żyją z mandatów za prędkość ale na pewno żyją z kar za parkowanie. Po 5 minutach postoju bez biletu masz mandat za nawet 400zł i zawsze Cię namierzą, to nie jest pisane na wyrost. Jeśli uważasz, że nie zdążysz wrócić do samochodu na czas to lepiej zapłać od razu za więcej minut/godzin bo lepiej wydać kolejne 20 koron/h niż dostać 900koron kary. Ciekawostka, jeśli zapłacisz kartą kredytową to po powrocie jeśli nie wykorzystałeś w pełni opłaconego z góry czasu, parkomat zwróci Ci nadpłaconą część Nie każdy tak działa ale dużo z nich tak. Wkładasz wtedy kartę ponownie i on sam już wie o co chodzi i zwraca pieniądze na konto.

Norwegia jest obłędnie droga, na to musicie się przygotować. Benzyna 5-7zł za litr. Chleb najtańszy 5zł, porządny 20zł. Woda 0,5L 10zł, ale można pić wszędzie z kranu bo jest dobra, tam to jest norma. Piwo puszkowe w sklepie 12zł, nie można pić z kranu ;D Domek na campingu dla 4 osób 400zł.
Dobre jest to, że namiot możesz rozstawić gdzie chcesz za darmo (poza campingiem mam na myśli). W spożywczaku szukajcie produktów z czerwoną etykietą firstpris, one są dotowane przez państwo i mają niższe ceny niż reszta asortymentu. To są pełnowartościowe rzeczy tylko mają niższe ceny aby było każdego w miarę stać na nie.

Mam nadzieję, że coś pomogłem i że przywieziecie tony dobrych wrażeń z tego pięknego kraju!

A gdyby ktoś był ciekaw jak Monty Python by opisywał swoje podróżnicze przygody to zapraszam tu www.dookolaglobu.pl  ;)
Gdy już przedstawię naszą 7-tygodniowa wyprawę motocyklową na Bałkany to pewnie skrobnę też coś o Norwegii ;)

Marti* dołączył
20.10.2015

Marti* 11:28 | 01.09.2016

Cześć! :)

super podpowiedzi, dziękuję Ci baaardzo!!! :)

Mój plan podróży rozpoczyna się na Lotnisku w Modlinie, skąd lecimy do Gdańska. Z Gdańska kolejno do Stavanger. Na miejscu mamy 4,5 dni. Wracamy z Bergen do Chopina.
Co do pobytu na miejscu to objazd wygląda tak:
Modlin-Gdańsk-Stavanger-Preikestolen-Lysefjorden-Język Trolla-Hardangerfjorden-Voringfossen-Naeroyfiord-Laerdalstunnelen-Niga rdsbreen-Geirangerfiord-Dalsnibba-Geiranger-Trollstigen-....wodospad-B ergen-Warszawa

Niektóre wskazane wyżej miejscowości będą zaliczane objazdem. W których obszarach polecasz zatrzymać się na nocleg? Potrzebuję zarezerwować 4 noclegi dla mojej 4-ro osobowej grupy.

Co sądzisz o czasowości na naszą podróż, wystarczająca?

W którym miejscu (bo wiem że niedaleko Bergen) jest ten najsłynniejszy wodospad w Norwegii?

Jak widzisz naszą trasę to na ile PLN określasz koszt podróży autem (paliwo,promy, parkingi, autostrady)?

Na których odcinkach będziemy musieli przeprawiać się promem i jaki tego koszt?

Jesteśmy chętni na 3 godzinną wycieczkę po lodoowcu, które biuro z przewodnikiem i wypożyczeniem sprzętu-raki/czekany-polecasz? Nie wiem czy będą miejsca...

Będę zobowiązana za odpowiedzi :)))

PS. Szkoda, że to piwo jednak z kranu nie leci ;)

Pozdrawiam,
Marti :))))))

Marti* dołączył
20.10.2015

Marti* 12:07 | 02.09.2016

Słuchajcie! Mam 1 wolne miejsce w samochodzie-moja grupa liczy 4 osoby, więc jeśli ktoś na szybko chciałby się dołączyć to piszcie!

Pozdrawiam,
Marti :)

dookolaglobu.pl dołączył
19.06.2016

dookolaglobu.pl 14:39 | 02.09.2016

Cześć,
nie na wszystko odpowiem bo nie wszędzie byłem i nie pamiętam wielu rzeczy. Po prostu musisz sobie je sprawdzić na necie u źródła.
W Norwegii 95% społeczeństwa mówi po angielsku więc nie ma problemu, żeby napisać w tym języku. Na pewno dostaniesz odpowiedź.

Tu pytania o drogi i promy www.naf.no/kontakt-oss/ 
O noclegi pytaj na campingach, taką grupą najlepiej jest tam wynająć chatkę na campingu, ok 400zł jak wspominałem.

Na bramki/mosty/tunele przygotuj jakieś 200-300zł. Na parkingi to nie wiem, zależy ile parkujesz i gdzie. Mają różne stawki, od 15kr do 30kr za godzinę chyba. Paliwo... to można sobie akurat samemu obliczyć.

Z czasem to może być słabo albo na styk jeśli będziecie biegać ;) Półka to 1 dzień marszu w te i z powrotem, to samo Język trola - to jest dość wymagająca trasa i dłuższa niż na Półkę. A jeszcze musisz pokonać autem odległość między nimi co zajmuje 1 dzień wraz ze znalezieniem i przygotowaniem noclegu. 3 dni to już są chyba, że ktoś po marszu będzie chciał kierować nocą - dużo widoków byście stracili.
Nie wiem gdzie są pozostałe rzeczy na mapie, gdzieś w pobliżu pewnie więc... sprawdź sobie na google maps czy 1-2 dni starczy Ci na resztę, żeby to objechać. Na pewno Voringfossen to sprawa do obejrzenia w godzinę gdy już się tam jest (z parkingu przy ulicy i z tarasu przy hotelu), choć ja polecam też zejść w dół kanionu i zobaczyć wodospady od dołu (ok 2h na to trzeba).

Nic nie wiem o lodowcu.

Pozdrawiam

OneDayStop dołączył
09.03.2016

OneDayStop 13:33 | 19.09.2016

Hej

My właśnie wróciliśmy z roadtrippa po Norwegii (i Europie północnej).
Oslo - onedaystop.com/2016/08/15/oslo/ 
Stavanger - onedaystop.com/2016/08/16/stavanger/ 
Preikestolen - onedaystop.com/2016/08/17/preikestolen/ 
Trolltunga - wkrótce wiecej na blogu
Lodowce (Briksdalsbreen i obok Kjenndal - lepszy)
Bergen
Geiranger (Dalnisiba i Skagefla)
Trollstigen
Alesund
Trondheim

Ogólnie - do Norwegii nie jeździ się oglądać miasta. Na Stavanger wystarczy Wam max 4h, na Bergen - 5h. Parking w mieście trzeba liczyć 20 NOK/h. Wystarczy zobaczyć Bergen a resztę czasu przeznaczyć na jeżdżenie po fiordach.

Polecam trasy widokowe - www.nasjonaleturistveger.no/en/routes 
Zwłaszcza 63 (geiranger - trollstigen).
Fajna jest 13tka i również Droga Śnieżna. Część tras z końcem września/ października jest zamykana.

W nocy i rano jest tam już mega zimno.
Trasy hikingowe - mimo iż są oznaczone jako "proste" to bez butów górskich nie radzę. Rano będzie ślisko, a błoto to standard.

Jeśli możecie - na trasy wyruszajcie jak najwcześniej, bo potem robi się na nich ciasno.

Trolltunga to 11h (25km) marszu i dwa ostre podejścia. Jest ślisko i sporo błota. Sezon tam się już kończy, o czym przypominają znaki. Parking to 100 nok + autobus 50 nok/osoba w jedną stronę.

Ściągnijcie sobie mapy hikingowe offline na telefon.
Promy to średnio 110 NOK.

Tanie sklepy z jedzeniem to Rema1000 i Kiwi.

Good luck! Norwegia jest piękna :)

OneDayStop dołączył
09.03.2016

OneDayStop 00:24 | 27.10.2016

OK, dla potomnych dodane relacje:

Trolltunga - onedaystop.com/blog/trolltunga/ 
Drogi widokowe między STavanger a Bergen - onedaystop.com/blog/ze-stavanger-bergen-drogi-widokowe-norwegii  /
Droga Śnieżna - onedaystop.com/blog/aurlandsfjellet-droga-sniezna/ 
Lodowce (Briksdalsbreen i obok Kjenndal - lepszy) - onedaystop.com/blog/lodowiec-jostedalsbreen-kjenndal-briksdal/ 
Bergen - onedaystop.com/blog/bergen/ 
Geiranger (i Skagefla) - onedaystop.com/blog/skagefla-geiranager/ 
Trollstigen i Złota Droga - onedaystop.com/blog/golden-road-trollstigen/ 

DorothyLDN dołączył
15.11.2016

DorothyLDN 11:37 | 15.11.2016

Wielkie dzięki na pewno wpiszę te miejsca na naszą listę!
Marzy mi się wyjazd do Stavanger i ogólnie do Norwegii. Ich fiordy i widoki są nie z tej ziemi, przepiękne.
Planujemy wyjechać na dwa tygodnie intensywnych wędrówek na przełomie kwietnia/maja 2017.

Pogoda wtedy może być trochę deszczowa, więc chyba musimy również przygotować specjalną odzież. Jeśli chodzi o trekkingowe, outdoorowe ubrania to uwielbiam firmę Regatta ( www.regatta.pl/  ). W Polskie góry jak wychodziliśmy to też w ubraniach tej firmy, nigdy nas nie zawiodły, wygodne i na każdą pogodę.

Zsuzsanna dołączył
09.12.2016

Zsuzsanna 09:43 | 09.12.2016

W kwestii ubrań, to jeśli nie wybieracie się na trudniejsze czy długie trasy przy kiepskiej pogodzie (co w ogóle jest średnim pomysłem), to na Norwegię poza sezonem mocno zimowym wystarczy nawet Decathlon, tylko butów nie polecam.

Kilka postów wyżej pojawiło się sporo fajnych porad dla początkujących. Potwierdzam, żeby z prędkością na drodze uważać. Na krótszy wyjazd można zabrać jedzenie ze sobą, w porównaniu z cenami w innych krajach nawet liofilizaty mogą być dobrą alternatywą na obiad, jeśli nie wyhaczy się miejsca, w którym można zjeść trochę taniej.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl