Forum dyskusyjne


Płudniowo-wschodnia Turcja

kategoria podróże po świecie

kraj Turcja

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 22:19 | 13.07.2020

Robimy z kolega małą wycieczkę (na wariackich papierach) i brakuje nam i czasu i sprawdzonych informacji.
Czy ktoś ostatnio (nie później niż 2018) był w tym rejonie: Ararat, jezioro Van - szczególnie wulkany Nemrut i Suphan, Gobekli Tepe?
Jak z rozbijaniem namiotów i z noclegami u lokalsów?
Jak z wymianą waluty, jest gdzie wymienić, czy lepiej w Stambule?
Kurdowie wolą $, czy swojskiego lira?
Skąd najlepiej startować do Gobekli Tepe?
Zaczynamy w Igdir i będziemy posuwać się w stronę Syryjskiej granicy, aż do Gobekli Tepe przy granicy z Syrią - namiary na jeszcze jedno zajebiste miejsce gdzieś po drodze?
Jakieś dodatkowe uwagi!

Nie wiem czy to możliwe, ale bardzo proszę o nie udzielanie mi uwag ogólnych, zależy mi wyłącznie na informacjach z pierwszej ręki z tych konkretnych destynacji.

Pozdro. Paweł


gastropoda dołączył
19.05.2011

gastropoda 12:34 | 15.07.2020

Rozumiem, że informacja na jesień 2017 już Cię nie interesuje...


Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 13:47 | 15.07.2020

[Treść została poddana moderacji!]


paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 15:02 | 15.07.2020

Cześ Gastropoda, miło Cię słyszeć, oczywiście że interesuje, szczególnie z takiego źródła jak Ty. Czekam z niecierpliwością

Rozumiesz już po co te didaskalia. Niestety Pan młotek był czujny i znalazł wytrych, a wiadomo, że wątek bez Pana młotka jest wątkiem niepełnym.


paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 15:29 | 15.07.2020

Czy w Igdir lub dogubayazit kupię kartusz z gazem do Jetboila?


Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 21:10 | 15.07.2020

Zadzwoń, coś tam mam.


ireneusz sacher dołączył
13.11.2015

ireneusz sacher 18:53 | 18.07.2020

Cześć
W Dugubajazid pytaj o Murata on tam wszystko może załatwić
Ma kemping nad miastem pod pałacem Ishaka
Pozdrawiam Irek


Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 18:00 | 15.07.2020

[Treść została poddana moderacji!]


paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 11:43 | 26.07.2020

>Cześć
>W Dugubajazid pytaj o Murata on tam wszystko może załatwić
>Ma kemping nad miastem pod pałacem Ishaka
>Pozdrawiam Irek

Dzięki kolego, już o nim słyszałem i mam Go na uwadze.
Pozdrawiam
Paweł


gastropoda dołączył
19.05.2011

gastropoda 20:53 | 15.07.2020

[Treść została poddana moderacji!]


paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 11:54 | 26.07.2020

Dziękuję wszystkim za uwagi.

Jeżeli ktoś chciałby się wybrać na Ararat, to trzeba mieć na uwadze, że Tureckie Ministerstwo Turystyki obecnie nie wydaje pozwoleń na wejście! ... Jednak Kurdowie mają to w dupie i bez problemu podejmują się prowadzenia turystów. Pewnie można by spróbować wejścia samodzielnie, jednak, nie wiem ile w tym prawdy, miejscowi dosyć niechętnie reagują na takie eskapady. Nie znam Turcji i nie będę ryzykować dlatego zamierzam skorzystam z usług przewodnika.

Pozdrawiam
Paweł


paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 11:23 | 22.09.2020

Jak z dostępnością w Turcji kartuszy z gazem z zewnętrznym gwintem (Jetboil), ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie? Będę miał pół dnia w Stambule - znalazłem kilka sklepów w sieci, ale kartuszy w ogóle nie prowadzą))-:
Pozdr. Paweł


paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 02:56 | 27.10.2020

Niesiony falą entuzjazmu w związku z faktem, że kolejny raz już widzę forum oczyszczone ze spamu postanowiłem dokończę swój wątek zanim ten entuzjazm mi minie (-: Niech to będzie mój wkład w przywrócenie temu forum charakteru globtroterskiego.

Na początku postawiłem kilka pytań, na które znam już odpowiedzi, a także mam kilka dodatkowych uwag, więc się nimi podzielę: Informacje dotyczą południowo-wschodniej Turcji.
Noclegi są niebywale tanie jak na taki kraj, hotele i hostele stoją prawie puste, więc ceny są bardziej niż atrakcyjne, a z noclegiem nie ma najmniejszego problemu. Obecnie nie ma potrzeby bukowania miejsc: przykład z górnej półki: w Sanliurfie zatrzymałem się w 5* hotelu ((-: odrobina luksusu jeszcze nikomu nie zaszkodziła - nocleg ze śniadanie 75 zł - śniadanie na oszklonym tarasie, na 15 piętrze, z widokiem na miasto; w Dogubayazit - 50 zł.
Jeżeli chodzi o walutę, to najkorzystniejszy kurs zaproponowano nam w terminalu lotnisku w Stambule, od 500 euro kurs jest zdecydowanie korzystniejszy i przy takiej kwocie kantor gwarantuje rewymianę nadwyżki gdyby taka została - można od razu załatwić sprawę wymiany. W hotelu można płacić w dolarach, w euro lub w lirach - kurs uczciwy. Przewodnikowi od Araratu zapłaciłem w dolarach.
Język angielski dużo słabszy niż, na przykład, w Iranie, szczególnie duży problem robi to przy zakupie biletów autobusowych łączonych kursów. Wszyscy "no able", ale koniecznie chcą ci sprzedać jakiś bilet. Przy zakupie biletów dodatkowo pojawia się problem covidowy, czyli kod HES - to jest jakaś baza dla obcokrajowców, która ma potwierdzić, że nie mieliśmy styczności z covidem, chyba? , ale ważniejszy jest aspekt praktyczny: bez tego nie sprzedadzą Wam biletów - a wygląda to tak, że ludek, u którego chcecie kupić bilet próbuje połączyć się z tą baza przez zwykły telefon komórkowy i prawie nigdy mu to się nie udaje, potem dołącza się następny i następny i wszyscy coś tam wpisują i każdy wpisuje nazwisko inaczej i nie ma sensu ich poprawiać, bo inaczej nie pojedziecie. Godzina przed odjazdem, to minimum. Odniosłem wrażenie, że mają spory problem z jednoczesnym czytaniem i pisaniem (-: Na jednym z biletów, ludek, przepisał moje nazwisko z paszportu w takim brzmieniu: PERZAGOL - 3 litery się zgadzają, a moje nazwisko składa się z 10 znaków ((-: Na krótszych trasach lepiej jeździć busem, tam nie ma tego całego zamieszania. Drogi świetne, nawet na największych zadupiach, a sieć autobusowa rozwinięta.
Bardzo dużo wojska, takiego prawdziwego. Na drogach blokady, transportery opancerzone, długa broń, także maszynowa, kontrole, przeszukania, wyprowadzają ludzi z autobusu - zabierają paszporty - niestety traci się je z oczu i zdecydowanie nie robią wrażenia chętnych do dyskusji w tej kwestii. Karnie razem z Kurdami oddawaliśmy dokumenty. Taka kontrola może trwać i godzinę, więc trzeba się liczyć z opóźnieniami. Raz nawet wyprowadzili mnie z autobusu i przyznam, że trochę puls mi przyspieszył.
Gobekli Tepe - to oczywiście z Sanliurfy - są cztery autobusy, ja jechałem o 10'00, powrotne są dwa, coś koło 12 i 16
Ararat, to najbrzydsza góra, na której byłem - zajmuje pierwsze miejsce na mojej liście gór nie do zobaczenia po raz drugi.
Ważna kwestia gazu do maszynek, ponieważ używam jetboila, to oczywiście tym się interesowałem. W Stambule nie ma problemu, są sklepy alpinistyczne i turystyczne w stylu europejskim, więc jeżeli lecicie dalej samolotem, to bez problemu można poprosić o nadanie kurierem do miejscowości w której lądujecie i problem z głowy (potrzebują dwa dni robocze) - nie pamiętam ile dokładnie kosztowała ta usługa, ale nie była droga. Natomiast na wschodzie już takich sklepów nie widziałem i nie znalazłem, problem pomogli rozwiązać młodzi ludzie poznani w knajpie - zaprowadzili mnie do sklepu z fajkami wodnymi - jest ich sporo - i o dziwo były kartusze i z gwintem zewnętrznym oraz przebijane. Używają tego do zasilania ozdobnych lamp - więc nie szukać sklepów turystycznych tylko z fajkami wodnymi i najlepiej mieć zdjęcie, bo gdybym tego nie zrobił, to za cholerę byśmy się nie dogadali, bo kartuszy jako takich nie sprzedają i nie ma ich wyeksponowanych, jest to element lampy i trzeba go z niej wyciągnąć.
Nie ma co zabierać kąpielówek nad jezioro VAN, to jezioro sodowe, pH prawie 10, to trochę tak jakby pływać w mydle ((-:
Jakieś pytania? - jestem do dyspozycji, dopóki nie minie mi entuzjazm ((-:


Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl