Przewodniki

BAHRAJN - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaBAHRAJN
BAHRAJN


(Królestwo Bahrajnu)

Stolica: Manama
Waluta: dinar Bahrajnu (BHD);
Język urzędowy: arabski
Inne języki: angielski

BAHRAJN


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Od obywateli RP wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu. Wjazdowa wiza turystyczna jednokrotna jest ważna przez jeden miesiąc od daty jej wydania (na czas pobytu do siedmiu dni), a wjazdowa wiza pobytowa jednokrotna jest ważna przez trzy miesiące od daty jej wystawienia (na czas pobytu do trzydziestu dni). Najbliższa Ambasada Królestwa Bahrajnu znajduje się w Berlinie. Każdy rodzaj wiz (oprócz tranzytowej) wymaga sponsora, czyli poparcia ze strony osoby prywatnej lub instytucji w Bahrajnie. Cudzoziemiec udający się do Bahrajnu winien otrzymać od sponsora pobytu promesę jednej z wiz: jest to niezbędne z uwagi na to, że niektóre linie lotnicze nie chcą zabierać na pokład samolotu podróżnych bez dokumentu potwierdzającego, że otrzymają oni wizę na lotnisku w Manamie. Cudzoziemcy przybywający w celach handlowych otrzymują 72-godzinną wizę wjazdową (po okazaniu biletu powrotnego lub biletu na dalszą trasę) bezpośrednio na lotnisku, bez dodatkowych formalności. Na lotnisku można również uzyskać jednokrotną wizę tranzytową ważną 48 godzin pod warunkiem posiadania ważnej wizy pobytowej kraju docelowego. Pobyt na podstawie trzymiesięcznej wizy pobytowej można przedłużyć maksymalnie o dalsze trzy miesiące w departamencie imigracyjnym MSW Bahrajnu. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Odmienne przepisy wizowe obowiązują cudzoziemców, którzy przybyli w celu podjęcia pracy zarobkowej bądź są partnerami handlowymi lub inwestycyjnymi zarówno prywatnych, jak i państwowych przedsiębiorstw w Bahrajnie. Władze Bahrajnu nie stosują ograniczeń co do wwozu i wywozu środków płatniczych. Nie ma obowiązku udokumentowania kwoty minimalnej na każdy dzień pobytu. Nie wymaga się też okazywania biletu powrotnego.

PRZEPISY CELNE
Obowiązuje zakaz wwozu wydawnictw pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, broni i amunicji. W Bahrajnie, w odróżnieniu od kilku innych krajów regionu, nie obowiązuje prohibicja.

MELDUNEK
Obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców powiązany jest z procedurą wizową: wniosek wizowy zawiera dokładne dane sponsora oraz jego aktualny adres i jest jednocześnie formą meldunku.

UBEZPIECZENIE
Polskie polisy ubezpieczeniowe nie są uznawane.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
W Bahrajnie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są też wymagane szczepienia ochronne. Wiza pobytowa uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w placówkach państwowych. Posiadacz wizy turystycznej może korzystać jedynie z usług prywatnych ośrodków zdrowia. Koszt wizyty wynosi od 20 do 100 USD i nie obejmuje stawek za zabiegi lub kuracje. Doba w szpitalu prywatnym kosztuje od 200 do 500 USD. Podstawowe lekarstwa są łatwo dostępne bez recepty.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Akceptowane jest (przez 6 miesięcy od przybycia) zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce. Wizy pobytowe uprawniają do uzyskania, na podstawie krajowego lub międzynarodowego prawa jazdy, prawa jazdy Bahrajnu ważnego we wszystkich krajach Zatoki Perskiej.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Poza strefami wojskowymi nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju.

BEZPIECZEŃSTWO
Nie odnotowuje się większych zagrożeń przestępczością pospolitą. Ostrożność należy zachować w dzielnicach zamieszkanych przez pracowników niewykwalifikowanych oraz w miejscach publicznych, w których sprzedawany jest alkohol.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które powinny wystrzegać się strojów z dużym dekoltem, zbyt krótkich sukienek i szortów (należy zakrywać ramiona i kolana).
Podczas ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) w miejscach publicznych należy powstrzymywać się od jedzenia i picia napojów, palenia tytoniu, a nawet żucia gumy. W tym czasie szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie ubioru.
Nie należy wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy bez przewodnika. Bahrajn jest nastawiony raczej na ruch turystyczny grupowy niż indywidualny, dlatego zaleca się podróże na wyspę w grupach zorganizowanych.
Dni wolne od pracy to piątek i sobota. Banki czynne są od niedzieli do czwartku. Wymiany walut można dokonywać w kantorach i bankach.
W związku ze słabym rozwojem sieci komunikacji miejskiej, wykorzystywanej głównie przez pracowników niewykwalifikowanych, można korzystać z wypożyczalni samochodów. Wypożyczenie średniej wielkości pojazdu kosztuje 10 BHD (25 USD) za dobę (koszty benzyny są wliczone w cenę). Korzystając z przejazdów taksówkami, warto ustalać opłatę za przejazd „z góry”, aby uniknąć nieporozumień. Zaleca się korzystanie z plaż publicznych w grupach kilkuosobowych

Adresy placówek UE w Manamie:

Ambasada Republiki Federalnej Niemiec
Alhasan Building, 1th floor
Shaikh Hamad Causeway 668
Diplomatic Area 317
P.O. Box 10306
Manama
Tel.: +973-17-530210
Fax: +973-17-536925/ 536282

Ambasada Francji
Diplomatic Area 319,
Road 1901, Villa 51A
P.O. Box 11134
Manama
Tel.:+973-17-298600
Fax.:+973-17-298637


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Brak placówki dyplomatycznej.
Ambasador RP w Kuwejcie akredytowany jest również w Bahrajnie

BAHRAJN - galerie i zdjęcia z podróży

BAHRAJN / Muharraq / Starówka / Esy-floresyBAHRAJN / Muharraq / Promenada / Marsz po zdrowieBAHRAJN / Manama / Port / MeczetBAHRAJN / Seef / Wybrzeże / StareBAHRAJN / Manama / Wybrzeże / NoweBAHRAJN / Al-Muhafazat al-Dżanubijja /  Jebel Dukhan / Tree of Life

BAHRAJN - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Wiza na lotnisku BAHRAJN 6185 11-07-15
wiza tranzytowa w Bahrajnie BAHRAJN 5015 28-01-15

BAHRAJN - artykuły i relacje z podróży

NEPAL / Chitwan National Park / Chitwan National Park / Kapiel ze słoniem
2011-09-01
ancilka

kraje: BAHRAJN, NEPAL, WIELKA BRYTANIA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 3102
liczba komentarzy: 3

Trekking do bazy pod Everestem i kąpiel ze słoniami czesć II

Jesienią 2009 roku spędzilismy miesiac w Nepalu. Kilka dni łazilismy po Kathmandu, przeszlismy szlak z Jiri do Gorak Shep, lecielismy maleńkim samolocikiem z Lukli do stolicy a pod koniec pobytu pojechalismy do Parku Narodowego Chitwan, gdzie kąpalismy się ze słoniami

Czytaj więcej

NEPAL / - / Machermo / Flagi modlitewne
2011-09-01
ancilka

kraje: WIELKA BRYTANIA, NEPAL, BAHRAJN
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 3273
liczba komentarzy: 0

Trekking do bazy pod Everestem i kąpiel ze słoniami częsć I

Jesienią 2009 roku spędzilismy miesiac w Nepalu. Kilka dni łazilismy po Kathmandu, przeszlismy szlak z Jiri do Gorak Shep, lecielismy maleńkim samolocikiem z Lukli do stolicy a pod koniec pobytu pojechalismy do Parku Narodowego Chitwan, gdzie kąpalismy się ze słoniami

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl