Przewodniki

REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaREPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI
REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA


Stolica: Bangi (Bangui)
Waluta: frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF), 1 XAF = 100 centymów
Język urzędowy: francuski
Inne języki: sango

REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

Uwaga: Od wyborów parlamentarnych i prezydenckich w 2005 r. sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej stopniowo stabilizuje się. Jednak w 2007 r. na północy i na wschodzie kraju okresowo wybuchały walki z rebeliantami. W każdej chwili możliwy jest wybuch zamieszek lub walk zbrojnych. Tereny na pograniczu z Czadem i Sudanem, z uwagi na działające w tych okolicach uzbrojone bandy, należą do bardzo niebezpiecznych. Odradza się turystom planowanie jakichkolwiek podróży w te rejony Republiki Środkowoafrykańskiej. W przypadku podróży służbowej niezbędne jest uzyskanie zgody miejscowych władz; czasami konieczna jest jazda w konwoju.

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy obowiązani są mieć wizy pobytowe i tranzytowe. Można je otrzymać w placówkach dyplomatycznych Republiki Środkowoafrykańskiej, np. w Niemczech, Francji lub Rosji. Istnieje możliwość uzyskania wizy turystycznej do Republiki Środkowoafrykańskiej w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie. Wszelkie pytania w sprawie szczegółowych warunków uzyskania wizy oraz jej ważności należy kierować bezpośrednio do Ambasady Francji. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego. Podczas podróżowania po kraju zalecamy przedstawianie miejscowym władzom tylko potwierdzonych kopii, a nie oryginałów dokumentów (paszport, prawo jazdy, dokumenty pojazdu).

PRZEPISY CELNE
Można wwozić różne przedmioty w ograniczonych ilościach (na własny użytek), m.in. 1 karton papierosów, 1 l alkoholu, 20 filmów do aparatu fotograficznego. Wyroby rękodzieła zakupione na miejscu podlegają ocleniu.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Wymagane są szczepienia przeciw żółtej febrze i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Z uwagi na duże zagrożenie malarią warto zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa. Należy wystrzegać się kąpieli w wodach stojących. Należy też unikać spożywania produktów niewiadomego pochodzenia i wody z kranu, napojów z lodem i surowych warzyw. Służba zdrowia jest na niskim poziomie.
NFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Sieć dróg jest dość dobrze rozwinięta, w większości są one nie utwardzone i dlatego zaleca się używanie samochodów terenowych. Należy prowadzić samochód powoli i zatrzymywać się na każde żądanie sił porządkowych, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Podczas rozmowy z siłami porządkowymi trzeba zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość przy negocjowaniu możliwości przejazdu. Gdyby doszło do wypadku z obrażeniami ciała, nie należy pozostawać na miejscu, lecz pojechać na najbliższy posterunek żandarmerii (avenue Nasser w Bangi) lub komisariat policji ze względu na możliwość agresywnej reakcji miejscowej ludności. Zaleca się jak najszybciej powiadomić Konsulat Francji w Bangi. Z zakupem paliwa mogą być problemy, zwłaszcza na prowincji. W dłuższą podróż trzeba zabrać kanistry. Ubezpieczenie jest obowiązkowe.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Ze względów bezpieczeństwa osoby podróżujące po kraju powinny korzystać z komunikacji lotniczej.

PRZYDATNE INFORMACJE:

-    Zaleca się unikanie fotografowania i filmowania, zwłaszcza w stolicy. Można uzyskać zgodę na fotografowanie do celów zawodowych w środkowoafrykańskiej agencji prasowej (koszt 105 EUR). Całkowicie zakazane jest fotografowanie pałacu prezydenckiego, okolic willi szefa państwa (PK 11), lotniska i wszystkich budynków publicznych.

-    Kilka sieci telefonów komórkowych działa w Bangi i w większych miastach. Taryfy są niskie, również za rozmowy z Europą. Na używanie telefonu satelitarnego typu Thuraya należy uzyskać zgodę.

-    W Bangi jest dużo hoteli o średnim i niskim standardzie, najwyższy standard ma hotel Oubangi (dawniej Sofitel).

-    Karty kredytowe i czeki na ogół nie są akceptowane.

-    Towary pochodzenia europejskiego są 2-, 3-krotnie droższe od mi-    Towary pochodzenia europejskiego są 2-, 3-krotnie droższe od miejscowych.

-    Obowiązuje zakaz nabywania biżuterii i kamieni szlachetnych (poza sklepami mającymi licencję władz).

-    W Republice Środkowoafrykańskiej panuje klimat tropikalny wilgotny. Są dwie pory roku: pora deszczowa trwa od maja do listopada, średnia temperatura powietrza przekracza 30 st. C, często padają ulewne deszcze; w porze suchej, między grudniem a kwietniem, temperatura waha się od 20 do 25 st. C.

 


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI - galerie i zdjęcia z podróży

REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI / Sao Tome / Sao Tome / ...REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI / Sao Tome / Rolas / ...REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI / Sao Tome  / Sao Tome e Principe / ...REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI / Sao Tome / Sao Tome / ...REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI / Sao Tome / Rolas / ...REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI / Sao Tome / Rolas / ...REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI / Sao Tome / Sao Tome / ...REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI / Sao Tome / Rolas / ...REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI / Sao Tome / Rolas / ...REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI / Sao Tome / Rolas / ...REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI / Sangha / Park Narodowy Dzanga Sangha / Słoń leśnyREPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI / Sangha / Lidjombo / Dziś prawdziwych Bajaka już nie maREPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI / Sangha / Bayanga / Afrykańska MariaREPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI / Sangha / Park Narodowy Dzanga Sangha / Dzanga BaiREPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI / Sangha / Bomanjoko / Rzeka Sangha

REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
sama z dzieckiem REPUBLIKA ŚROD 2

REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI - artykuły i relacje z podróży

RPA / RPA / Park dla drapieżników / Spacer z lwami
2013-11-11
Mala Goska

kraje: REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2717
liczba komentarzy: 0

Pierwszy spacer z lwami

Największych emocji podczas wolontariatu w parku dla drapieżników dostarczały mi spacery z lwami,

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl