Przewodniki

NIGER - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaNIGER
NIGER
(Republika Nigru)
Stolica: Niamey
Waluta: frank CFA (Zachodnioafrykański)
Język urzędowy: francuski

NIGER


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP muszą mieć wizy na przejazd i pobyt. Można je uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Nigru (najbliższe znajduje się w Berlinie). Osoba ubiegająca się o wizę winna mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności oraz przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie w czasie pobytu w Nigrze i ewentualnie powrotny bilet lotniczy. Nie ma możliwości otrzymania wizy po przylocie na lotnisku.

PRZEPISY CELNE
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

PRZEPISY PRAWNE
Konsekwencje naruszenia prawa są w Nigrze bardzo dotkliwe. Obowiązujące uregulowania prawne wprowadzają bardzo surowe kary, przy czym z uwagi na inercję systemu wymiaru sprawiedliwości już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do bardzo przykrych sytuacji. Posiadanie narkotyków jest ścigane i podlega surowym karom. Należy bezwzględnie przestrzegać zakazu fotografowania obiektów wojskowych i budynków rządowych, dokładnie zamykać samochód i starać się nie przewozić pieniędzy i kosztowności.

UBEZPIECZENIE
Posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych może być kontrolowane. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Warunki sanitarne są ekstremalne. Najlepiej pić butelkowaną wodę mineralną, dokładnie myć warzywa i owoce, a w restauracjach zamawiać wyłącznie gorące posiłki. Przy wjeździe wymagane jest od cudzoziemców powyżej 1 roku życia posiadanie książeczki szczepień z adnotacją o szczepieniu przeciwko żółtej febrze. Zaleca się ponadto szczepienia przeciwko meningokowemu zapaleniu opon mózgowych, błonicy, tężcowi, polio, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W pewnych przypadkach - zwłaszcza przy podróżach poza ośrodki miejskie - wskazane jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. W południowej, przylegającej do Nigerii części kraju występuje duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych (głównie w czasie pory suchej, od lutego do lipca), gruźlicą oraz AIDS. Pod względem epidemiologicznym szczególnie niebezpieczna jest pora deszczowa. W większych miastach na południu kraju czynne są szpitale prywatne i państwowe o zróżnicowanym poziomie usług medycznych. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Podróżując samochodem, należy mieć międzynarodowe prawo jazdy. W razie wypadku samochodowego należy niezwłocznie zgłosić się na najbliższy posterunek policji (ze względu na reakcje ludności nie pozostawać na miejscu wypadku). Odradza się podróżowanie nocą.PODRÓŻOWANIE PO KRAJU, BEZPIECZEŃSTWO
Niamey ma bezpośrednie połączenia lotnicze z Paryżem, Casablanką oraz niektórymi stolicami Afryki Zachodniej. Transport drogowy wewnątrz kraju jest słabo rozwinięty i bardzo niebezpieczny ze względu na fatalny stan większości dróg, zły stan techniczny pojazdów, brak umiejętności kierowców i zwierzęta przebiegające drogę (jedna z głównych przyczyn wypadków). Działa kilka linii autokarowych łączących ze sobą większe miasta w Nigrze (Niamey, Dosso, Maradi, Zinder, Tahoua, Agades) oraz Niamey ze stolicami i większymi ośrodkami miejskimi sąsiednich krajów (Cotonou, Ouagadougou). Ludność miejscowa korzysta głownie z prywatnych minibusów (tzw. „taxi brousse”), które nie zapewniają jednak nawet minimalnego komfortu podróży. Połączenia drogowe z północą kraju (Agades) i z granicą malijską (Gao) mogą być okresowo zamykane ze względu na pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa.

UWAGA: Cały kraj, nie wyłączając stolicy, jest obecnie obszarem podwyższonego zagrożenia atakami ze strony lokalnego odłamu Al Kaidy (AQMI), który wyspecjalizował się w porywaniu cudzoziemców (turystów, pracowników zachodnich organizacji pomocowych, dyplomatów) dla okupu - nie cofając się przed zabójstwami zakładników. Na terenie kraju działają również liczne zorganizowane grupy przestępcze trudniące się handlem ludźmi, przemytem broni i narkotyków. Nierozwiązany pozostaje problem niepodległościowych dążeń Tuaregów zamieszkujących północ kraju, co grozi w każdej chwili ponownym wybuchem starć z siłami rządowymi. Stanowczo odradzamy jakiekolwiek podróże do Nigru. Osobom podróżującym do tego kraju sugerujemy zgłoszenie podróży Ambasadzie RP w Trypolisie (Libia) oraz bezwzględne stosowanie się do zaleceń miejscowych władz.

PRZYDATNE INFORMACJE:        
Niger jest jednym z najuboższych państw Afryki. Większość terytorium kraju zajmuje Sahara, w związku z czym ludność (ok. 14,2 mln) skupiona jest w regionie południowym, graniczącym z Nigerią.
Walutę można wymieniać w biurach wymiany i w hotelach, jak również u ulicznych handlarzy. Należy zwrócić uwagę na duże nominały, gdyż często oferowane są fałszywe banknoty o nominale 10 000 CFA. Najbardziej znane karty kredytowe i czeki podróżne są honorowane tylko sporadycznie w Niamey.
Poza stolicą hotele zapewniają bardzo spartańskie warunki.
Pora deszczowa na południu kraju trwa od końca czerwca do września. Najwyższe temperatury utrzymują się od marca do czerwca.
Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych sprzedawców są zazwyczaj niższe, ale asortyment jest dość ubogi, a jakość towarów mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza propozycja ceny oferowana przez sprzedawcę obcokrajowcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on rzeczywiście sprzedać towar.
Częste są przerwy w dostawie prądu, szczególnie w porach gorącej i deszczowej (na południu kraju: od marca do września).
Ludność nie jest niechętna fotografowaniu, należy jednak zawsze upewnić się, czy można zrobić zdjęcie.Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

NIGER - galerie i zdjęcia z podróży

NIGER / Niger środkowy / Agadez / Bez wirusa a pustoNIGER / Niger południowy / Malanville / Gospodarstwo popegieerowskieNIGER / Niger południowy / Dosso / Budując domNIGER / Niger południowy / Zinder / Powaga i młodośćNIGER / Niger południowy / Dosso / Jak kolorowe motyle

NIGER - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data

NIGER - artykuły i relacje z podróży

MAROKO / - / Afryka / Pataty i Pomarańcze
2012-07-16
patatyipomarańcze

kraje: MAROKO, NIGER, MALI, KONGO, KENIA, NAMIBIA, RPA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4543
liczba komentarzy: 1
Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl