Przewodniki

GWINEA BISSAU - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaGWINEA BISSAU
GWINEA BISSAU
(Republika Gwinei Bissau) 
Stolica: Bissau
Waluta: frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Finansowej (XOF);
Język urzędowy: portugalski
Inne języki: kreolski i inne afrykańskie

GWINEA BISSAU


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Wizy wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Gwinei Bissau (Paryż, Bruksela). Turysta podróżujący przez Senegal może uzyskać wizę w Dakarze lub w konsulacie w Ziguinchor. Należy mieć wystarczające środki utrzymania, nie ma jednak wymogu okazywania ich przy wjeździe.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Zaleca się ścisłe przestrzeganie zasad higieny tropikalnej. Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Występuje tu ponadto duże zagrożenie malarią, w tym malarią mózgową. Obowiązkowe jest szczepienie Di-Per-Te. Gwinea Bissau jest terenem endemicznym wielu groźnych chorób, w tym wścieklizny, zapalenia opon mózgowych, gorączki tyfoidalnej, cholery, malarii. Ze względu na duże ryzyko zachorowania zalecane jest szczepienie przeciw zapaleniu opon mózgowych, cholerze, żółtaczce typu A i B. Przed przyjazdem należy zasięgnąć informacji, czy nie występuje niebezpieczeństwo epidemii tych chorób, a także zaopatrzyć się w dobrze wyposażoną apteczkę. W Gwinei Bissau praktycznie nie ma infrastruktury medycznej, a w razie niespodziewanej i nagłej choroby szybka ewakuacja chorego może się okazać niemożliwa.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Podróżującym samochodem prywatnym z Dakaru zaleca się przekraczanie granicy na przejściu Wassadou-Pirada; pozostałe szlaki bywają uciążliwe ze względu na dużą liczbę blokad. Stan dróg nie jest najlepszy. Podczas pory deszczowej (od lipca do września) znaczna ich część jest nieprzejezdna. Uwaga: W razie kolizji samochodowej można się spotkać z agresywną reakcją miejscowej ludności. W takiej sytuacji, zgodnie z zaleceniem gwinejskiej policji, bezpieczniej jest nie wysiadać z samochodu i odjechać od razu na najbliższy posterunek.BEZPIECZEŃSTWO
Stan destabilizacji politycznej i militarnej ostatnich lat uległ w 2007 r. poprawie, nie jest to jednak kraj o zadowalającym poziomie bezpieczeństwa i infrastruktury turystycznej. Istnieje duże ryzyko kradzieży i wszelkiego rodzaju wypadków (samochodowych, morskich itp.).

PRZYDATNE INFORMACJE:
Baza hotelowa jest uboga. Walorami turystycznymi są klimat i przyroda. Ludność jest życzliwie nastawiona do turystów, jednak narastające ubóstwo jest przyczyną pogorszenia się stanu bezpieczeństwa. Gwinea Bissau jest krajem chętnie odwiedzanym przez amatorów myślistwa i rybołówstwa, udających się na wyspy Bijagos. Brak profesjonalnej infrastruktury morskiej; korzystanie z miejscowych łodzi odradzamy.
Gwinea Bissau ma połączenie lotnicze z Lizboną (2 razy w tygodniu) i Dakarem (5 razy w tygodniu). Ponadto z Dakaru jeżdżą do Bissau tzw. taxi-brousse.
Nie ma możliwości posługiwania się kartami płatniczymi, użycie czeków bankowych jest bardzo problematyczne.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

GWINEA BISSAU - galerie i zdjęcia z podróży

GWINEA BISSAU / Wyspy Bijagos / Indena / Dzieci zawsze są ciekawe obcychGWINEA BISSAU / Archipelag Bijagos / jw / SzamanGWINEA BISSAU / Bijagos / wyspa Roxa / Chłopiec z wyspy Roxa...Gwinea BissauGWINEA BISSAU / Wyspy Bijagos / Indena / Rodzeństwem trzeba zajmować się od najmłodszych latGWINEA BISSAU / - / Bissora / Codzienna PracaGWINEA BISSAU / Wyspy Bijagos / Indena / Typowa wioskaGWINEA BISSAU / Wsch. G.B. / Pitche / Czekając na GodotaGWINEA BISSAU / Wyspy Bijagos / Rubane / Opieka i pracaGWINEA BISSAU / Wsch. G.B. / Cuntabane / Wesoła czeredaGWINEA BISSAU / Wyspy Bijagos / Indena / ZabawaGWINEA BISSAU / Wyspy Bijagos / Rubane / NektarnikGWINEA BISSAU / Wsch. G.B. / Mampata / Wodospad SaltinhaGWINEA BISSAU / Wyspy Bijagos / Roxa / Maszyny rolnicze nie są najnowsze GWINEA BISSAU / Stolica / Bissau / Pałac prezydenckiGWINEA BISSAU / archipelag Bijagos / wyspa Rubane / KobraGWINEA BISSAU / Wyspy Bijagos / Rubane / Sęp brunatnyGWINEA BISSAU / Stolica / Bissau / Stare MiastoGWINEA BISSAU / Bijagos / Wyspa Rubane / Witamy w rajuGWINEA BISSAU / Afryka Zachodnia  / no idea  / zycie wiejskie

GWINEA BISSAU - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
szukamy 2 osób GWINEA BISSAU 645 01-04-18
Gwinea Bissau - film z podróży GWINEA BISSAU 1123 22-09-16

GWINEA BISSAU - artykuły i relacje z podróży

SENEGAL / prowincja Casamance / Cap Skirring / -
2016-03-01
ArturG

kraje: GAMBIA, GWINEA BISSAU, SENEGAL
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 5682
liczba komentarzy: 5

Z Gambii do Gwinei Bissau

Senegal, Gambia i Gwinea Bissau to trzy państwa sąsiadujące ze sobą lecz o odmiennej historii. Pierwsze było kolonią francuską, drugie angielską, a trzecie portugalską.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl