Przewodniki

RUANDA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaRUANDA
RUANDA
(Republika Ruandy)

Stolica: Kigali
Waluta: frank ruandyjski (RWF);
Języki urzędowe: francuski, angielski, kinya-ruanda

RUANDA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
 O wizę do Ruandy należy ubiegać się w Ambasadzie Ruandy w Berlinie. Należy przedstawić ważny na co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu  paszport, wypełniony formularz wizowy, zaproszenie lub list informujący o celu pobytu oraz fotografię 4x4 cm na białym tle. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Osoby mające w paszporcie wizę ruandyjską mogą mieć problemy przy przekraczaniu granicy z Demokratyczną Republiką Konga. Aktualne informacje wizowe dostępne są pod adresem www.migration.gov.rw

PRZEPISY PRAWNE
Za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi grozi kara więzienia i kara grzywny.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Ze względu na duże zagrożenie malarią planującym podróż do Ruandy zaleca się profilaktykę przeciwko tej chorobie. W regionie wybuchają co jakiś czas epidemie zapalenia opon mózgowych. Opieka medyczna jest bardzo ograniczona i często występują braki w zaopatrzeniu w podstawowe medykamenty. Dobrej jakości usługi medyczne dostępne są jedynie w klinikach prywatnych. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Obowiązuje ruch prawostronny. Podróżowanie samochodem po drogach Ruandy jest bardzo niebezpieczne - miejscowi kierowcy jeżdżą brawurowo, drogi pełne są pieszych i stad zwierząt domowych. Szczególnie niebezpieczne jest podróżowanie nocą. Główne drogi są w dobrym stanie, lecz w czasie pór deszczowych bocznymi drogami można jeździć jedynie samochodem z napędem na cztery koła. Na drogach spotyka się często blokady policyjne kontrolujące nie tylko samochody. Stacje obsługi są dostępne tylko przy głównych drogach. Wymagane jest ubezpieczenie. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym można się posługiwać przez trzy miesiące.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Zaleca się ostrożność w korzystaniu z transportu publicznego  - pojazdy są przeładowane, a kierowcy jeżdżą nieostrożnie. Szczegółowe informacje o podróżowaniu po Ruandzie można znaleźć na stronie internetowej www.gov.rw .

BEZPIECZEŃSTWO
Nie zaleca się podróżowania po zmroku. W miastach należy uważać na złodziei kieszonkowych działających głównie w zatłoczonych miejscach. Rzadko natomiast występują pospolite w innych krajach regionu kradzieże samochodów, zbrojne napady i rozboje.

ŚWIĘTA
1 lutego - Dzień Bohaterów, 7 kwietnia - Dzień Pamięci Zagłady Narodowej, 1 maja - Święto Pracy, 1 lipca - Święto Narodowe, 4 lipca - Dzień Wolności, 15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP, 25 września - Dzień Republiki, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 25 grudnia - Boże Narodzenia, a także Eid al-Fitr na zakończenie Ramadanu.

PRZYDATNE INFORMACJE:

- Klimat jest łagodny i ciepły, są dwie pory deszczowe.

- Nie ma problemów z wymianą w bankach walut zachodnich na walutę miejscową. Karty kredytowe akceptowane są tylko w hotelach i centrach handlowych w Kigali. Czeki podróżne mogą być realizowane tylko w bankach.

- Łączność telefoniczna jest generalnie dostępna. W Kigali i większych miastach działają budki telefoniczne i łączność internetowa.

- Otwarty w 1999 r. Park Narodowy Des Volcans, który słynie z występujących tam goryli górskich, można zwiedzać tylko pod ochroną strażników. Wstęp do parku możliwy jest jedynie po uzyskaniu zezwolenia Ruandyjskiego Biura Turystyki i Parków Narodowych. Rezerwacji należy dokonywać z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Wstęp kosztuje ok. 500 USD od osoby.

- W Ruandzie od lat pracują liczni polscy misjonarze i siostry zakonne.Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

RUANDA - galerie i zdjęcia z podróży

RUANDA / Rwanda / Rwanda / LudobójstwoRUANDA / Rwanda / Rwanda / W tańcuRUANDA / Góry Virunga / j.w / Przywódca stadaRUANDA / okolice Ruhengeri / okolice Ruhengeri / golden monkeyRUANDA / okolice ruhengeri / okolice ruhengeri / ruanda countrysideRUANDA / Rwanda / Rwanda / Obstawa w drodze na KarisimbiRUANDA / Góry Virunga / j.w. / Goryle górskie-rodzina MUHOZARUANDA / Volcanos National Park / Rwanda / WulkanyRUANDA / Rwanda / Rwanda / Goryl górskiRUANDA / Południe  / Kibeho / KoliberRUANDA / okolice Ruhengeri / okolice Ruhengeri / ruanda countrysideRUANDA / Góry Virunga / Park Narodowy Volkanoes / Jestem głodnyRUANDA / okolice ruhengeri / okolice ruhengeri / ruanda countysideRUANDA / brak / Parque Nacional de los Volcanes / Gorylek - ma 7 dni słodziak :)RUANDA / okolice ruhengeri / okolice ruhengeri / ruanda countrysideRUANDA / brak / Parque Nacional de los Volcanes / OczyRUANDA / brak / Parque Nacional de los Volcanes / GorylRUANDA / brak / Parque Nacional de los Volcanes / Oczy gorylkaRUANDA / Jezioro Kivu / Kibuye / Maly krawcowy mistrz:-)RUANDA / Cluj / Cluj / Cluj

RUANDA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Projekt New Life - kierunek Rwanda RUANDA 937 04-08-19
Polecam znakomity tekst RUANDA 1404 19-01-17
Rwanda 2013 RUANDA 1460 04-03-13
Ruanda/Uganda RUANDA 1533 09-12-10
6 tygodni na czarnym ladzie RUANDA 1373 07-11-09

RUANDA - artykuły i relacje z podróży


kraje: UGANDA, TANZANIA, RUANDA, MADAGASKAR, KENIA, ETIOPIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1490
liczba komentarzy: 2

Banany i cytrusy, czyli leć do Afryki

Pamiętacie książkę naszego globowego kolegi ARTUSIA, czyli Artura Malka "Banany i cytrusy, czyli jedź do Azji"? Mam nadzieję, że czytaliście, jeśli nie - musicie to błyskiem nadrobić, ponieważ kolejna książka z serii "Banany i cytrusy" już w księgarniach. Tym razem Artur zaprasza na wspólną podróż do Arfyki.

Czytaj więcej

TANZANIA / Afryka / Afryka / W drodze na najwyższe szczyty Afryki
2013-07-16
SzczytyAfryki

kraje: BURUNDI, KENIA, RUANDA, TANZANIA, UGANDA, ZAMBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2236
liczba komentarzy: 0

W drodze na najwyższe szczyty Afryki patronat medialny Globtroter.pl

W drodze na najwyższe szczyty Afryki to projekt, który ma na celu zdobycie najwyższych szczytów/miejsc w każdym afrykańskim kraju.

Czytaj więcej

RUANDA / Rwanda / Rwanda / Obstawa w drodze na Karisimbi
2013-04-25
SzczytyAfryki

kraje: RUANDA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1128
liczba komentarzy: 0

W drodze na najwyższe szczyty Afryki: Rwanda, Burundi, Tanzania 2013, czyli Afryka z szympansem za rękę - część 4

Czwarty odcinek relacji z trzeciego etapu projektu "W drodze na najwyższe szczyty Afryki". W trakcie wyjazdu odwiedziliśmy Rwandę, Burundi, Tanzanię oraz Katar. Pełna relacja oraz komplet zdjęć znajdują się na mojej stronie: http://www.stronagerbera.pl

Czytaj więcej

RUANDA / Rwanda / Rwanda / Obstawa w drodze na Karisimbi
2013-04-17
SzczytyAfryki

kraje: RUANDA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 967
liczba komentarzy: 0

W drodze na najwyższe szczyty Afryki: Rwanda, Burundi, Tanzania 2013, czyli Afryka z szympansem za rękę - część 3

Trzeci odcinek relacji z trzeciego etapu projektu "W drodze na najwyższe szczyty Afryki". W trakcie wyjazdu odwiedziliśmy Rwandę, Burundi, Tanzanię oraz Katar. Pełna relacja oraz komplet zdjęć znajdują się na mojej stronie: http://www.stronagerbera.pl

Czytaj więcej

RUANDA / Rwanda / Rwanda / Ludobójstwo
2013-04-04
SzczytyAfryki

kraje: RUANDA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1121
liczba komentarzy: 0

W drodze na najwyższe szczyty Afryki: Rwanda, Burundi, Tanzania 2013, czyli Afryka z szympansem za rękę - część 2

Drugi odcinek relacji z trzeciego etapu projektu "W drodze na najwyższe szczyty Afryki". W trakcie wyjazdu odwiedziliśmy Rwandę, Burundi, Tanzanię oraz Katar. Pełna relacja oraz komplet zdjęć znajdują się na mojej stronie: http://www.stronagerbera.pl

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl