Przewodniki

JEMEN - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaJEMEN
JEMEN
(Republika Jemeńska)
Stolica: Sana
Waluta: rial jemeński (YER);
Język urzędowy: arabski

JEMEN


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP mogą ubiegać się o wizę pobytową w Ambasadzie Republiki Jemeńskiej w Warszawie. Można również otrzymać wjazdową na jednym z przejść granicznych. Najpewniej, aby była to granica lotnicza. Warto jednakże każdorazowo potwierdzić te informację w ambasadzie Jemenu.
Posiadanie wizy izraelskiej w paszporcie wyklucza możliwość uzyskania wizy jemeńskiej. Przy wjeździe wymagana jest co najmniej 6-miesięczna ważność paszportu. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. W przypadku przedłużenia pobytu należy wznowić ważność wizy w Biurze Imigracyjnym.

PRZEPISY CELNE
Wwożoną walutę trzeba zadeklarować na lotnisku. Wymiany dewiz na riale dokonuje się w kantorach prywatnych. W Jemenie obowiązuje prohibicja. Przepisy dopuszczają jednak wwóz 2 butelek alkoholu przez cudzoziemców. Bagaże turystów poddawane są dokładnej kontroli celnej.

MELDUNEK
O obowiązku meldunkowym decyduje każdorazowo straż graniczna na lotnisku.

UBEZPIECZENIE
Nie ma uregulowań dotyczących obowiązku posiadania ubezpieczeń komunikacyjnych i osobowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Występuje jednak zagrożenie malarią, tyfusem, żółtą febrą, brucelozą, AIDS. Ze względu na niedostateczne warunki sanitarne zaleca się korzystanie wyłącznie z prywatnej służby zdrowia. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 10 USD. Za dobę pobytu w szpitalu trzeba zapłacić ok. 100 USD. Dostęp do opieki medycznej jest ograniczony, na prowincji praktycznie zerowy.INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Mimo że Jemen nie jest stroną konwencji o ruchu drogowym z 1968 r., międzynarodowe prawo jazdy w zasadzie jest uznawane przez 90 dni od daty wjazdu.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Podróż indywidualnego turysty na terytorium Jemenu jest możliwa po uzyskaniu oficjalnego zezwolenia Policji Turystycznej. Policja nie wydaje zgody na podróże w regiony objęte konfliktami zbrojnymi.

BEZPIECZEŃSTWO
W związku ze znacznym pogorszeniem się poziomu bezpieczeństwa w Jemenie odradza się wszelkie podróże turystyczne oraz ograniczenie podróżowania do tego kraju do niezbędnego minimum. Zaleca się pozostawanie w obrębie stolicy. Szczególnie odradza się podróżowanie do prowincji Aden, Abyan, Saada, Hadramout, Al-Jawf oraz Marib. Zaleca się również powstrzymanie się od żeglugi po wodach Zatoki Adeńskiej w związku z utrzymującym się zagrożeniem piractwa.
Dodatkowo należy pamiętać, iż cały basen Zatoki Adeńskiej oraz południowa część Morza Czerwonego są akwenami zagrożonymi piractwem. Zaleca się maksymalne ograniczenie żeglowania po tych akwenach, szczególnie na małych jednostkach, oraz utrzymywanie bezpiecznej odległości od brzegu i zawijanie wyłącznie do dużych portów w regionie (Aden, Dżibuti, Al-Hudaida). Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą oraz porwaniami.

OBYCZAJE
Jemen jest krajem muzułmańskim o konserwatywnej tradycji w kwestiach sposobu zachowania i ubioru, szczególnie kobiet. Wskazane jest noszenie przez kobiety nakrycia głowy oraz długiej odzieży, przykrywającej nogi i ramiona.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak polskiej placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

JEMEN - galerie i zdjęcia z podróży

JEMEN / - / Mukalla / RodzinkaJEMEN / - / okolice Shibam / Producent glinyJEMEN / - / okolice Shibam / Chłopczyk w turbanie.JEMEN / - / gdzieś w drodze / Dziewczynka nastacji benzynowejJEMEN / - / gdzieś w Wadi Hadramaut / Kobieta w polu.JEMEN / - / Wadi Hadramaut / W drodze do pracy.JEMEN / - / Sana / WitrażJEMEN / - / Manakha / HarazJEMEN / - / Sana / Młode Jemenki przed domem.JEMEN / - / Sana / Na progu domu.JEMEN / - / Schibam / Jemeńskie drapacze chmur.JEMEN / - / Aden / Morze Arabskie.JEMEN / - / Schibam / Popołudnie. Gra w pikę nożną.JEMEN / - / Sana / WitrażJEMEN / - / Schibam / Okno na światJEMEN / - / Wadi Hadramaut / Z pola do domu.JEMEN / Jemen / Dar al Hajar / w pobliżu Sana'aJEMEN / - / Schibam / Wieżowce o zachodzie słońca.JEMEN / - / Manakha / Wioska w Górach Haraz.JEMEN / - / Szihara / W drodze ze studni.

JEMEN - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Samolotem do Jemenu JEMEN 1742 03-08-16
wojna w Jemenie JEMEN 1310 10-03-16
i Socotra... JEMEN 4157 04-12-14
czy ma ktoś jakieś aktualne informacje o Jemenie czy ktoś był w tym roku i może jakoś pomóc? JEMEN 1890 22-12-12
Jemen JEMEN 1969 08-10-10
Pomocy Jemen Oman JEMEN 1954 24-03-10
JEMEN- zdjecie JEMEN 1999 23-09-07
JEMEN - czy bezpiecznie JEMEN 2355 27-08-07

JEMEN - artykuły i relacje z podróży

JEMEN / Socotra / Socotra / Sokotra
2014-04-08
Natural Born Vagabond

kraje: JEMEN
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4202
liczba komentarzy: 3

Sokotra -- czyli sen o utraconym raju.

Zdarza się Wam śnić o raju? Jeśli chcecie przekonać się, czy istnieje koniecznie przeczytajcie relację z Sokotra!

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl