Przewodniki

WYSPY SALOMONA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Australia i OceaniaWYSPY SALOMONA

WYSPY SALOMONA
Stolica: Honiara
Waluta: dolar Wysp Salomona (SBD), 1 SBD = 100 centów;
Język urzędowy: angielski

WYSPY SALOMONA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Wizę turystyczną uzyskuje się bezpłatnie na lotnisku na okres do 3 miesięcy. Należy mieć pasz¬port ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu, bilet powrot¬ny oraz dowód posiadania środków finansowych wystarczających na czas pobytu. Wiza turystyczna może być przedłużona na kolejne 3 miesiące, na wniosek skierowany do dyrektora urzędu imigracyjnego. Opłata wyjazdowa wynosi 40 SBD.

PRZEPISY CELNE I PRAWNE. Wprowadzane są czasowe ogra¬niczenia w przywozie leków. Surowo karane są przestępstwa związane z narkotykami i homoseksualizm. Za przeklinanie grożą kary (nawet więzienia).

UBEZPIECZENIE. Zalecane jest wykupienie pełnego ubezpie¬czenia (zwłaszcza zdrowotnego) z opcją ewakuacyjną.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Na wyspach występują ma¬laria, gruźlica, choroby układu pokarmowego. Opieka medycz¬na jest na bardzo niskim poziomie i rzadko dostępna (całkowity brak usług medycznych w rejonach wiejskich); poważniejsze przypadki wymagają przetransportowania chorego na leczenie do Australii lub Nowej Zelandii.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Obowiązuje ruch lewostron¬ny. Drogi są bardzo złe, nie są przestrzegane przepisy ruchu dro¬gowego. Lokalni kierowcy nagminnie otwierają drzwi podczas jazdy. W stolicy można wynająć samochód.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Przeloty wewnętrzne odbywają się bez problemu, ale samoloty są często pełne i konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Promy są nierzadko przeładowane i nie zachowują standardów podróżowania. Zdarzają się odwołania lotów międzynarodowych (zwłaszcza do Honiary) z bar¬dzo krótkim wyprzedzeniem.

BEZPIECZEŃSTWO. W kraju panuje bezprawie i chaos, występuje duże zagrożenie bezpieczeństwa osobistego, dlatego zaleca się czasowe odłożenie podróży na wyspy. Osoby, które mimo to zdecydują się na przyjazd, powinny zachować szczególną ostrożność. Zagrożenie przestępczością, także z użyciem broni palnej, jest stosunkowo duże (w stolicy oraz na wyspie Guadal¬canal), a działania policji są mało skuteczne.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Wyspy Salomona położone są w tropikalnomonsunowej stre¬fie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Na wo¬dach przybrzeżnych występują silne przypływy, a w porze deszczowej (listopad–kwiecień) cyklony.
• Często występują zakłócenia telekomunikacyjne.
• Informacje dla osób planujących nurkowanie: na archipelagu nie ma komór dekompresyjnych. Można zapisać się do organiza¬cji Divers Alert Network (DAN) (http://www.diversalertnetwork. org), która publikuje dokładne informacje, m.in. o bezpiecznym nurkowaniu i lokalizacji najbliższych komór dekompresyjnych.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

WYSPY SALOMONA - galerie i zdjęcia z podróży

WYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal, Aruliho / Eric z RosieWYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal, Aruliho / Salomońskie dzieciWYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal / ...i dzieciWYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal / Plaża Bonegi.  Z wody wystaje fragment wraku japońskiego okrętu Kinugawa Maru z okresu II Wojny ŚwiaWYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal, Aruliho / Żyjący supermarket - na Salomonach jest mnóstwo owoców.  Tu tzw. \\WYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal / Ulewa na Salomonach...WYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal / Mały TomeWYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal, rzeka Mataniko / Najlepszy sposób na przedostanie się do wioski to położyć na wodzie jakąś starą dechę...WYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal / Mały Tome 2WYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal, Honiara / Na targu w stolicyWYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal, rzeka Mataniko / Pranie w rzece MatanikoWYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal, Aruliho / Mała RosieWYSPY SALOMONA / Pactyfik, Oceania / Guadalcanal, Honiara / Kobieta z dzieckiem na targu w stolicyWYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal / Wodospad/kaskada MatanikoWYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal, przedmieścia Honiary / Bujna zieleń Salomonów...WYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal / Chata z dziećmi...WYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal / WYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal, Honiara / Przed Parlamentem Wysp SalomonaWYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal / Piekło (?) salomońskiej dżungliWYSPY SALOMONA / Pacyfik, Oceania / Guadalcanal, Aruliho / Wędrówka do wioski

WYSPY SALOMONA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data

WYSPY SALOMONA - artykuły i relacje z podróży

WYSPY SALOMONA / Pactyfik, Oceania / Guadalcanal, Honiara / Kobieta z dzieckiem na targu w stolicy
2011-05-13
solomonexpedition

kraje: WYSPY SALOMONA
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 5034
liczba komentarzy: 0

W krainie "Smoczych Węży", olbrzymów i tajemniczych ruin. Wyprawa na Wyspy Salomona tropem przekazów i opowieści rdzennych mieszkańców

Na Wyspach Salomona, będących częścią Melanezji, wciąż funkcjonują przekazywane od setek, a może tysięcy, lat mity, legendy, podania, dotyczące tajemniczych istot, świateł i ruin. Czy za tymi opowieściami może kryć się choć ziarnko prawdy?

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl