Przewodniki

KOREA PÓŁNOCNA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaKOREA PÓŁNOCNA
KOREAŃSKA REPUBLIKA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA
Stolica: Pjongjang (Pyongyang)
Waluta: won (WN), 1 won = 100 chonów
oficjalny kurs wymiany: 1 EUR = 136 wonów (możliwe nieznaczne wahania
Język urzędowy: koreański

KOREA PÓŁNOCNA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP zamierzający wjechać na terytorium Korei Północnej objęci są obowiązkiem wizowym (wiza jest płatna, wydawana przez Ambasadę KRL-D w Warszawie, przeciętny czas oczekiwania wynosi 2 tygodnie, zwykle około 4 tygodni). Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Wymagany okres ważności paszportu przy ubieganiu się o wizę: co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego przekroczenia granicy. Należy również pamiętać o konieczności uzyskania wizy chińskiej, co najmniej dwukrotnej, w przypadku tranzytu przez Chiny. Na terenie KRL-D dopuszczalna jest praktycznie tylko turystyka grupowa. W wyjątkowych przypadkach możliwe są indywidualne pobyty turystyczne, w całości zaplanowane i zorganizowane przez miejscowe biura turystyczne. Jednym z warunków jest przydzielenie stałej opieki tłumacza-asystenta, bez którego nie można poruszać się po kraju. Zainteresowani przyjazdem turystycznym winni skorzystać z ofert internetowych biur turystycznych współpracujących z podmiotami północnokoreańskimi (w większości operujące z terytorium Chin). Niekiedy organizowane są pobyty turystyczne związane ze specjalnymi okazjami - jak np. targi przemysłowe, handlowe, masowe pokazy gimnastyczne Arirang, uroczystości państwowe, święta itp. Wyjazdy turystyczne mają ściśle określony program, od którego nie ma odstępstw. Swoboda w wyborze czasu i miejsca zwiedzania jest wykluczona, dlatego swoje oczekiwania należy zawsze dokładnie weryfikować z ofertą autoryzowanych przez władze KRL-D biur podróży.
Najwygodniejszą drogą podróży do Korei Północnej są połączenia lotnicze.
Mniej popularnym środkiem transportu jest połączenie kolejowe PEKIN-DANDONG-PJONGJANG. Podróż trwa około 30 godzin, cena biletu w jedną stronę: około 170 EURO. 
Przekroczenie granicy samochodem (przejście graniczne na rzece Yalu łączące chińskie miasto DANDONG z koreańskim SINUIJU) nie jest możliwe. Nie ma również możliwości przekroczenia granicy z Republiką Korei (Korea Południowa), która oddzielona jest od KRL-D specjalną strefą zdemilitaryzowaną (DMZ). Przy wjeździe do KRL-D nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Nie są wymagane ubezpieczenia, zaleca się jednak ich wykupienie.
PRZEPISY CELNE
Istnieje obowiązek zgłoszenia przywożonej waluty. Przy wjeździe do KRL-D i przy wyjeździe cały bagaż, w tym podręczny, jest dokładnie prześwietlany i sprawdzany. Przy wjeździe należy zadeklarować posiadany sprzęt foto-wideo oraz nośniki informatyczne (ich wwóz jest jednak dozwolony). Telefony komórkowe oraz urządzenia GPS są odbierane do depozytu na przejściach granicznych i zwracane przy wyjeździe. Posiadanie takich urządzeń przez obcokrajowców na terytorium KRL-D jest surowo zabronione i próba ich przemytu może zakończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. Z uwagi na brak systemu podatkowego nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

UBEZPIECZENIE
Polisy polskich i międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane przez koreańskie placówki opieki zdrowotnej (w ramach usługi bezgotówkowej). Niemniej, warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne umożliwiające późniejszą refundację kosztów ewentualnego leczenia.

MELDUNEK
Cudzoziemcy objęci są obowiązkiem meldunkowym. Po przyjeździe należy złożyć paszport w dzielnicowej komendzie milicji. Zwracany jest po kilku dniach. W przypadku dłuższych pobytów, pieczęć meldunkową należy uzyskać po upływie każdego kolejnego miesiąca. Osoby zatrzymujące się w hotelu składają paszporty w recepcji.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Szczepienia nie są obowiązkowe, zaleca się jednak przyjęcie dawek przypominających niektórych szczepionek (wg wytycznych polskich władz sanitarno-epidemiologicznych). Wskazane jest szczepienie WZW A/B. Przy wjeździe do KRL-D należy wypełnić deklarację zdrowotną potwierdzającą brak symptomów chorobowych (kaszel, podwyższona temperatura itp.). Istnieje znaczne ryzyko dolegliwości gastrycznych związanych z zanieczyszczeniem wody, warzyw i owoców. Warto zabrać ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy, zwłaszcza środki przeciw zatruciom pokarmowym, przeciwbólowe, oraz inne specjalistyczne w zależności od indywidualnych potrzeb. Opieka lekarska oferuje usługi wyłącznie na podstawowym poziomie, możliwości leczenia nie odpowiadają światowym standardom. Dotyczy to również nagłych przypadków. Skomplikowane zabiegi i operacje wymagają natychmiastowego przewiezienia do szpitala za granicę. Możliwe jest skorzystanie ze specjalnego transportu medycznego. Przelot specjalnym samolotem do Pekinu kosztuje około 30 tys. EUR. W sytuacjach wymagających skorzystania z pomocy medycznej organizacją wizyty i konsultacji lekarskiej zajmuje się miejscowy opiekun. Należy pamiętać o wysokim ryzyku wtórnych zakażeń szpitalnych (gronkowiec, żółtaczka itp.).
W przypadku wybuchu epidemii wirusowych nie ma możliwości zakupu lekarstwa Tamiflu jak również uzyskania laboratoryjnej diagnozy. Chorzy nie są izolowani.INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Międzynarodowe oraz polskie prawo jazdy nie są honorowane; należy wymienić je na koreańskie, po zapoznaniu się z miejscowymi przepisami ruchu drogowego (opłata 35 EUR, można tego dokonać w komisariacie milicji drogowej - wyłącznie w środy, czas oczekiwania na wydanie - minimum 2 tygodnie). Obowiązuje ruch prawostronny. Benzyna i olej napędowy dostępne są tylko w większych miastach, jakość bardzo zła (cena około 0,9 EUR za 1 litr), wskazane jest zaopatrzenie się przed wyjazdem poza stolicę w zapas benzyny w kanistrach. Poziom usług serwisowych jest bardzo niski - brak części zamiennych i wiedzy specjalistycznej. Oznakowanie dróg, nazwy miejscowości - wyłącznie w języku koreańskim. Mapy dla kierowców są praktycznie niedostępne na miejscowym rynku.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
W podróżowaniu po KRL-D obowiązują liczne ograniczenia. Bez uzyskania specjalnej zgody można poruszać się jedynie w pasie 20-50 km od stolicy, na wyjazd poza ten rejon należy otrzymać specjalne zezwolenie. Wiele obszarów kraju objętych jest stałym zakazem dla obcokrajowców. Na rogatkach miast, przy skrzyżowaniach i zjazdach z głównych dróg znajdują się posterunki kontrolne. Sieć dróg poza stolicą jest słabo rozwinięta, stan 90% nawierzchni - bardzo zły (w większości drogi szutrowe). Nie można samodzielnie wynajmować samochodów - dostępne są jedynie taksówki lub pojazdy z kierowcą. Brak odpowiedniej kultury jazdy, rażąca niedbałość w zakresie przepisów ruchu drogowego. Charakterystyczna jest jazda środkiem jezdni, nieużywanie kierunkowskazów i lusterek, nagłe zajeżdżanie drogi, wtargnięcia pieszych. Pojazdy są często nieoświetlone (również w nocy) - w takich warunkach ryzyko wypadku komunikacyjnego jest bardzo wysokie.

BEZPIECZEŃSTWO
Nie odnotowuje się zagrożeń dla cudzoziemców o charakterze kryminalnym ani terrorystycznym, choć sporadycznie zdarzały się przypadki drobnych kradzieży. Zachowanie cudzoziemców jest stale monitorowane i kontrolowane; dotyczy to w szczególności kontaktów z miejscową ludnością, fotografowania obiektów i scenek ulicznych itp. Jakiekolwiek działania wykraczające poza ramy ustalone przez władze mogą narazić cudzoziemca na nieprzyjemności. Zdarzały się incydenty z udziałem polskich i innych obywateli z powodu wykonywania przez nich zdjęć określanych przez miejscowe władze jako ukazujące kraj w złym świetle. W takich przypadkach cudzoziemcy są zatrzymywani (czasami spontanicznie przez przypadkowych przechodniów), doprowadzani na posterunek policji, gdzie są przesłuchiwani, a zdjęcia kasowane (w przypadku uznania fotografii za „szpiegowskie” konsekwencją może być kara więzienia). W razie niepewności, wskazane jest zapytanie miejscowego opiekuna o możliwość zrobienia zdjęcia w danym miejscu. W przypadku udziału w zorganizowanej wycieczce należy unikać wdawania się dyskusje o charakterze polityczno-ideologicznym z przewodnikami w muzeach, jak również zadawania „trudnych” pytań. Może to zostać bardzo źle odebrane i uznane za postawę wrogą wobec istniejącego porządku.
PRZYDATNE INFORMACJE:
Sklepy czynne są we wszystkie dni tygodnia od 10.00 do 18.00 z przerwą w porze obiadowej (13.00-14.00). W Pjongjangu istnieje również sklep całodobowy w tzw. dzielnicy dyplomatycznej. Większość sklepów dostępna jest tylko dla Koreańczyków. Ceny za artykuły spożywcze należą do najwyższych na świecie.
Cudzoziemcy obowiązani są do dokonywania płatności w EUR. Można płacić także w japońskich jenach, chińskich Juanach (RMB) oraz dolarach amerykańskich. Możliwości korzystania z waluty miejscowej są bardzo ograniczone z uwagi na wyjątkowo niekorzystny kurs oficjalnej wymiany. Próby dokonania wymiany waluty po kursie czarnorynkowym mogą zostać uznane za poważne przestępstwo.
Jest sporo restauracji na przyzwoitym poziomie. Ceny zróżnicowane w zależności od standardu, niekiedy bardzo wysokie. Kuchnia koreańska - mimo że nie oferuje tylu dań, co chińska - jest smaczniejsza dla przeciętnego Europejczyka. Należy spróbować miejscowych specjałów - Kimchi (kapusta na ostro), Kuksu (rodzaj pikantnego makaronu), Pulgogi (smażone plastry mięsa), Tubu (grillowane tofu) itp. W przypadku stołowania się w tanich lokalach należy liczyć się z zatruciami pokarmowymi z powodu braku higieny w składowaniu i przetwarzaniu żywności oraz ze względu na odmienną florę bakteryjną. Ryzyko zatrucia jest małe w restauracjach przeznaczonych dla cudzoziemców.
Woda z kranu jest niezdatna do picia - należy korzystać (również do gotowania i płukania jamy ustnej) tylko z butelkowanej wody mineralnej. W restauracjach należy unikać dodawania do napojów lodu - zwykle robiony jest z nieprzegotowanej wody z kranu.
Koszt tygodniowego pobytu (hotele, przejazdy, zwiedzanie, wyżywienie) wynosi od ok. 1200 EUR w górę. Cena pokoju hotelowego najniższej kategorii - od 50 EUR, przeciętnie ok. 100 EUR. Należy liczyć się z tym, że ciepła woda będzie dostępna tylko w określonych godzinach wieczornych (np. między 19.00 a 20.00), może szwankować ogrzewanie lub nastąpią wyłączenia prądu. Bilety na widowiska Arirang kosztują około 100 EUR od osoby.
Znajomość języków obcych bardzo słaba, również w hotelach i restauracjach.
Na granicy zabierane są do depozytu wwożone przez obcokrajowców telefony komórkowe. Obcokrajowcy rezydujący (np. zatrudnieni) mają możliwość zakupu telefonów komórkowych sieci „Koryolink” (technologia 3G - zakup aparatu i karty SIM za około 200 EUR), która operuje w stolicy oraz na większości terytorium kraju. Z telefonów tych istnieje możliwość wykonywania połączeń międzynarodowych (około 7 EUR za minutę do Polski).
Telefony stacjonarne i telefaksy są dość zawodne, a opłaty za połączenia zagraniczne należą do najwyższych na świecie (1 minuta połączenia z Polską kosztuje ok. 5 EUR). Z ulicznych, publicznych aparatów telefonicznych nie można prowadzić rozmów międzymiastowych ani międzynarodowych - zamawia się je na poczcie międzynarodowej lub w hotelach. Nie ma ogólnie dostępnych połączeń internetowych.
Należy pamiętać o różnicy czasu między Polską a KRL-D: 7 godzin w czasie letnim (przykładowo: w Polsce godz. 13.00, w KRL-D 20.00), 8 godzin w czasie zimowym (w KRL-D nie ma zmiany czasu na zimowy).
Klimat, mimo podobnej do Polski szerokości geograficznej jest o wiele bardziej uciążliwy. Zimy są słoneczne i suche, ale bardzo mroźne i wietrzne. Latem, temperatura dochodzi do 40 st. C przy wilgotności 90%. W porze monsunu (lipiec) możliwe wielodniowe, obfite opady deszczu. Najlepszą porą na przyjazd jest kwiecień, maj oraz wrzesień.Polakom przyjeżdżającym do KRL-D zaleca się kontakt z placówką jeszcze przed wjazdem na terytorium tego kraju. Późniejszy kontakt może być utrudniony bądź niemożliwy.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej
Ambasador: Edward Pietrzyk
Korea Północna, Pjongjang, Taedonggang - Munsudong,
Tel.: +8502 3817331 Tel. dyżurny: +8502 3817325 Faks: +8502 3817637
pjongjang.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

KOREA PÓŁNOCNA - galerie i zdjęcia z podróży

KOREA PÓŁNOCNA / AZJA / PHENIAN / CENTRALNY DWORZEC KOLEKOWY W PHENIANIEKOREA PÓŁNOCNA / Azja / Korea Północna / Wakacje w Korei PółnocnejKOREA PÓŁNOCNA / - / Jagdan, Korea Północna / JangdanKOREA PÓŁNOCNA / AZJA / PHENIAN / KOREA POLNOCNA CZYLI W KRAINIE KIM JONG UN'A !KOREA PÓŁNOCNA / Pyongyang / Pyongyang / Poranna mgiełkaKOREA PÓŁNOCNA / AZJA / DOJAZD DO PHENIANU / KOREA POLNOCNA - SZOSY SZEROKIE NA ...KILKANASCIE SAMOCHODOWKOREA PÓŁNOCNA / AZJA / OK. 100 KM OD PHIENIANU / ROLNICTWO W KOREI POLNOCNEJKOREA PÓŁNOCNA / AZJA / PHENIAN / HOTEL BUDOWANY OD 25 LAT W PHENIANIEKOREA PÓŁNOCNA / AZJA / PHENIAN / POLICJANTKA REGULUJACA RUCHEM NA ULICACH PHENIANUKOREA PÓŁNOCNA / AZJA / PHENIAN / PHENIAN I KORKI ULICZNE !KOREA PÓŁNOCNA / AZJA / METRO JEST B. GLEBOKIE, SLUZY JAKO SCHRON  / PHENIAN - KOREA POLNOCNA - W METRZEKOREA PÓŁNOCNA / AZJA / PANMUNJON / PANMUNJON - GRANICA OD STRONY KOREI POLNOCNEJKOREA PÓŁNOCNA / AZJA / PHENIAN / W POLNOCNOKOREANSKIM RAJU NA ZIEMI !KOREA PÓŁNOCNA / Azja / Korea Północna / Wakacje w Korei PółnocnejKOREA PÓŁNOCNA / Azja / Korea Północna / Wakacje w Korei PółnocnejKOREA PÓŁNOCNA / Azja / Korea Północna / Wakacje w Korei PółnocnejKOREA PÓŁNOCNA / Azja / Korea Północna / PjongjangKOREA PÓŁNOCNA / Azja / Korea Północna / Wakacje w Korei Północnej 4KOREA PÓŁNOCNA / Azja / Korea Północna / Wakacje w Korei PółnocnejKOREA PÓŁNOCNA / Azja / Korea Północna / Wakacje w Korei Północnej

KOREA PÓŁNOCNA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
역삼오피⧴《《o'ps's 62 ⚫컴》》& KOREA PÓŁNOCNA 1 08-12-20
오피쓰 opss 61ᴥ컴 KOREA PÓŁNOCNA 123 05-11-20
분당휴게텔 opss61ᴥ컴 KOREA PÓŁNOCNA 121 05-11-20
Korea Północna KOREA PÓŁNOCNA 2813 18-07-19
wyprawa do Korei Polnocnej KOREA PÓŁNOCNA 4547 17-06-11
spotkanie Grup... KOREA PÓŁNOCNA 2654 06-09-08

KOREA PÓŁNOCNA - artykuły i relacje z podróży

KOREA PÓŁNOCNA / Azja / Korea Północna / Pjongjang
2012-03-29
iloveyourmici.blox.pl

kraje: KOREA PÓŁNOCNA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3961
liczba komentarzy: 4
Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl