Przewodniki

TIMOR WSCHODNI - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaTIMOR WSCHODNI
Stolica: Dili
Waluta: dolar amerykański (USD)
Języki urzędowe: tetum, portugalski
Inne języki: indonezyjski, angielski

TIMOR WSCHODNI


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Posiadanie wizy przed wyjazdem na Timor nie jest wymagane - 30 dniową wizę turystyczną lub biznesową wykupuje się na lotnisku w Dili za 30 USD. Nie ma możliwości uzyskania wizy wjazdowej na lądowej granicy timorsko - indonezyjskiej (Atambua). W przypadku dłuższego pobytu należy złożyć wniosek w urzędzie imigracyjnym w Dili. Przy wjeździe paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Na żądanie urzędnika imigracyjnego należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do dalszej podróży. Przy wyjeździe z Timoru obowiązuje podatek wyjazdowy w wysokości 10 USD. Należy pamiętać, że przepisy imigracyjne na Timorze ulegają ciągłym zmianom.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń co do wwozu lub wywozu obcych środków płatniczych. Obowiązuje wypełnienie deklaracji celnej na granicy i zgłoszenie wwozu kwoty większej niż 1.000 USD. Nadal bardzo niewiele punktów usługowych na Timorze akceptuje karty płatnicze.

PRZEPISY PRAWNE
Za posiadanie, przywóz lub wywóz narkotyków grożą bardzo surowe kary. Zabroniony jest również wywóz rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory.

UBEZPIECZENIE
Nie należy udawać się w podróż zagraniczną bez ważnego ubezpieczenia od kosztów leczenia. W przypadku Timoru, szczególnie istotne jest aby wykupiona polisa ubezpieczeniowa obejmowała również pokrycie kosztów ewentualnej ewakuacji medycznej. Na Timorze brakuje podstawowej opieki medycznej i poważniejsze urazy lub choroby leczone są w szpitalach australijskich lub w Singapurze.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Na Timorze Wschodnim powszechnie występują malaria i gorączka krwotoczna denga, okazjonalnie: japońskie zapalenie mózgu (encephalitis - istnieje możliwość wcześniejszego szczepienia). Powszechnie występują takie choroby jak gruźlica, tyfus i żółtaczka. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej, unikanie w napojach, kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw. Zalecana jest wizyta lekarska co najmniej miesiąc przed wyjazdem.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Na skutek konfliktu zbrojnego z wojskami indonezyjskimi w latach 1999-2002, zamieszek w 2006 r. oraz wieloletnich zaniedbań inwestycyjnych korzystanie z dróg poza stolicą jest bardzo uciążliwe, a w porze deszczowej wręcz niemożliwe. Międzynarodowe prawo jazdy jest uznawane niemniej zaleca się korzystanie z samochodu z wynajętym miejscowym kierowcą.

BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże i rozboje) nie jest duże. Należy pamiętać o ostrożności podczas jazdy autobusami (kradzieże kieszonkowe) i taksówkami. W miarę możliwości należy unikać samotnego podróżowania oraz unikać podróży w nocy.
Sytuacja polityczna obecnie oceniana jest jako stabilna ale zawsze istnieje ryzyko niepokojów społecznych. Do ostatnich poważnych zamieszek doszło w 2006 i 2008 r.
Timor leży w strefie sejsmicznej i trzęsienia ziemi są zjawiskiem częstym. W porze deszczowej (listopad - kwiecień) zdarzają się gwałtowne powodzie oraz osunięcia ziemi.

RELIGIA
Na Timorze Wschodnim dominuje katolicyzm (98%). Inne wyznania to islam, protestantyzm, hinduizm, animizm.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

TIMOR WSCHODNI - galerie i zdjęcia z podróży

TIMOR WSCHODNI / Baucau / Laga / Jak wodny, to wodnyTIMOR WSCHODNI / Oecussi / Ambeno / PomnikTIMOR WSCHODNI / Oecussi / Ambeno / DomostwoTIMOR WSCHODNI / Oecussi / Ambeno / ZabytekTIMOR WSCHODNI / Dili / Pałac gubernatorski / Palacio do GovernoTIMOR WSCHODNI / Baucau / Laga / Dyski

TIMOR WSCHODNI - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Prom Dili - Oecussi TIMOR WSCHODNI 622 18-07-17

TIMOR WSCHODNI - artykuły i relacje z podróży

TIMOR WSCHODNI / Oecussi / Ambeno / Pomnik
2018-10-13
gastropoda

kraje: TIMOR WSCHODNI
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 408
liczba komentarzy: 3

Oecussi-Ambeno

Niektórzy mówią na całość obszaru Oecussi, niektórzy Ambeno – ponoć to to samo tylko jedno jest w tetum, drugie po portugalsku. Ponoć, bo inna wersja to taka, że obie nazwy oznaczają dwa różne plemiona z przeszłości.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl