Przewodniki

SAINT VINCENT i GRENADYNY - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Ameryka PółnocnaSAINT VINCENT i GRENADYNY
SAINT VINCENT I GRENADYNY
Stolica: Kingstown
Waluta: dolar wschodniokaraibski (XCD), 1 XCD = 100 centów;
Język urzędowy: angielski
Inne języki: patois

SAINT VINCENT i GRENADYNY


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Przy wjeździe na wyspy Saint Vincent i Grenadyny w celach turystycznych obywateli polskich nie obowiązują wizy. Czas pobytu określa przy wjeździe urzędnik kontroli granicznej. Paszport w chwili wjazdu musi być ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy. Obowiązuje okazanie biletu powrotnego lub biletu na dalszą podróż oraz środków finansowych wystarczających na utrzymanie podczas pobytu. Kwota pieniędzy na dzień pobytu nie jest określona. Podróżni opuszczający Saint Vincent i Grenadyny mają obowiązek opłaty podatku wyjazdowego w wysokości 40.00 XCD na lotnisku. W przypadku tranzytu, pasażerowie przebywający poniżej 24 godzin mogą opuścić lotnisko bez opłat.

PRZEPISY CELNE
Zabrania się wwozu żywności bez specjalnej licencji. Nie zezwala się na wwożenie zwierząt z Ameryki Północnej, Europy, Afryki i Azji jeśli nie przeszły sześciomiesięcznej kwarantanny. Pozostałe przepisy celne nie odbiegają od powszechnie stosowanych.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE
Uznawane są międzynarodowe ubezpieczenia.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Szczepienie przeciw żółtej febrze jest wymagane od osób przyjeżdżających z Afryki lub Ameryki Łacińskiej. Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce. W nagłych wypadkach można uzyskać bezpłatną pomoc w General Hospital w stolicy kraju. Wizyta w prywatnej klinice kosztuje od 80 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Pojazdy można prowadzić tylko wtedy, gdy na podstawie ważnego prawa jazdy uzyska się miejscowe tymczasowe prawo jazdy. Koszt - 50 USD, można je uzyskać m.in. w wypożyczalniach samochodów. Ruch lewostronny.

BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością pospolitą, należy unikać poruszania się po zmroku w odludnych miejscach oraz afiszowania się z gotówką i biżuterią. Na plażach nie ma ratowników, w związku z czym należy zachować szczególną ostrożność podczas pływania. Utonięcie to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci turystów na St. Vincent i Karaibach w ogóle.

ŚWIĘTA
Nowy Rok, 14 marca - Dzień Bohaterów Narodowych, Wielki Piątek, Wielkanoc, 1 maja - Święto Pracy, Whit Monday (poniedziałek po Zielonych Świątkach), 1 lub 2 tydzień czerwca - karnawał, 27 października - Dzień Niepodległości, 25-26 grudnia - Boże Narodzenie.

PRZYDATNE INFORMACJE
Większość kart kredytowych jest akceptowanych.
Banki otwarte są od 8.00 do 15.00 od poniedziałku do czwartku oraz do 17.00 w piątki. Wszystkie banki honorują czeki podróżne i wymieniają większość walut. Należy mieć przy sobie paszport przy realizowaniu czeków podróżnych.
Instytucje rządowe zwykle otwarte są od 8.00 do 16.15 od poniedziałku do piątku, z godzinną przerwą obiadową od 12.00 do 13.00.
Sklepy są zwykle otwarte od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku oraz od 8.00 do 12.00 w soboty. Supermarkety i domy handlowe otwarte są zazwyczaj od 8.00 do 20.00.
Napięcie prądu na Saint Vincent i Grenadyny to 220/240 V AC, z wyłączeniem Petit Sr. Vincent, gdzie napięcie wynosi 110 V AC.
Dolar wschodniokaraibski (XCD) jest popularnie nazywany EC.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie e-konsulat.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

SAINT VINCENT i GRENADYNY - galerie i zdjęcia z podróży

SAINT VINCENT i GRENADYNY / Saint Vincent / Diamond / Offline

SAINT VINCENT i GRENADYNY - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data

SAINT VINCENT i GRENADYNY - artykuły i relacje z podróży

Brak artykułów do wyświetlenia.
Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl