Przewodniki

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaREPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA
Waluta: escudo Zielonego Przylądka (CVE)
Język urzędowy: portugalski
Inne języki: kreolski, balanse, wolof

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

PRZEPISY PRAWNE
Handel środkami odurzającymi oraz ich zażywanie są zabronione i podlegają karze od 1 roku do 8 lat pozbawienia wolności.

UBEZPIECZENIE
Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju, po uprzednim upewnieniu się, że jest respektowane w danym kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma obowiązkowych szczepień, jednak od turystów podróżujących przez Senegal (lub inny kraj afrykański) wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce typu A i B. Zagrożenie malarią jest niskie. Szpitale, ośrodki zdrowia i apteki są dość dobrze wyposażone, jednak nie na wszystkich wyspach jest dostępna fachowa pomoc medyczna. W stosunku do krajów sąsiednich (Afryka Zachodnia) standardy higieniczne są na dużo wyższym poziomie. Niewskazane jest spożywanie lodów, soków ze świeżych owoców i warzyw w stanie surowym oraz mięsa i ryb nie poddanych procesowi pełnego smażenia/pieczenia czy też gotowania.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Republika Zielonego Przylądka położona jest na 10 większych wyspach i na 5 wysepkach bezludnych. Wyspy o największych walorach turystycznych to: Sao Vicente, Boa Vista i Sal. Do niedawna możliwe było podróżowanie między wyspami tylko drogą lotniczą. Obecnie wprowadzono połączenia morskie, co znacznie obniża koszty podróży. Głównymi portami lotniczymi w RZP są: międzynarodowe lotnisko w Praia oraz nowo otwarte lotnisko w Boa Vista, natomiast porty morskie znajdują się w Porto Grande i Sal. Archipelag posiada 3.050 km dróg. Na Santiago i Sao Vicente są wypożyczalnie samochodów. Jedyna droga asfaltowa łączy lotnisko ze stolicą. Prowadząc samochód, należy zachować dużą ostrożność, ponieważ kierowcy nie są zdyscyplinowani, a na wyspach nie ma pomocy drogowej.

BEZPIECZEŃSTWO
Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na stronie MSZ i Ambasady RP w Rabacie. Republika Zielonego Przylądka w ostatnich latach stała się mniej bezpieczna. Zdarzają się kradzieże kieszonkowe i zuchwałe napady bandyckie. Wskazane jest poruszanie się w grupie, zwłaszcza po zmroku. Z powodu dużego ryzyka kradzieży zaleca się pozostawienie w depozycie hotelowym paszportu, ważnych dokumentów, biżuterii i większych sum pieniędzy. Warto rozważyć możliwość skorzystania z usług profesjonalnych przewodników. Należy unikać samotnego przebywania na dzikich plażach.

PRZYDATNE INFORMACJE:
W większych miastach można posługiwać się popularnymi kartami kredytowymi (VISA).
Infrastruktura turystyczna utrzymana jest na wysokim poziomie, zwłaszcza na wyspach Sal, Santiago, Sao Vicente. Wybór hoteli jest duży: od międzynarodowych sieci po małe pensjonaty. Doba w pensjonacie kosztuje ok. 40-50 EUR.

Kraj atrakcyjny turystycznie, o przyjaznym klimacie. Z powodu występowania silnych prądów podwodnych, podczas kąpieli w oceanie należy zachować szczególną ostrożność. Do najbardziej niebezpiecznych kąpielisk należą plaże na wyspach Sal i Sao Nicolau.

Sprzedaż alkoholu młodzieży poniżej 18 roku życia oraz spożywanie alkoholu przez małoletnich są zakazane.
Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym jest przestępstwem.

Na wyspach panuje klimat podrównikowy suchy, średnia roczna suma opadów wynosi 100-250 mm, a średnie temperatury 22-27 st. C; amplituda temperatur nie przekracza 10 st. C; pora deszczowa w okresie sierpień - wrzesień.

Kurs wymiany do Euro wynosi ok. 109 CVE, a średni kurs wymiany USD - 80 CVE.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Od obywateli RP wymagane są wizy. Wystawiają je placówki dyplomatyczne za granicą, w Polsce akredytowana jest Ambasada Republiki Zielonego Przylądka w Berlinie: Stavanger Strasse 16, 10439 Berlin, tel.: + 49 30 2045 0955, faks: + 49 30 2045 0966, e-mail: info@embassy-capeverde.de, strona internetowa: www.embassy-capeverde.de Ponadto wizę wjazdową można otrzymać na niektórych lotniskach międzynarodowych na miejscu.

Z uwagi na możliwe nagłe zmiany przepisów wjazdowych i celnych, w sprawie aktualnych informacji na ten temat (również przepisów celnych) należy każdorazowo zwracać się do Ambasady Republiki Zielonego Przylądka.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA - galerie i zdjęcia z podróży

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA / Wyspy Zielonego Przyladka / w poblizu Mindelo / Wyspa oprawiona w blekit REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA / Ilho do Sal / Santa Maria / Najsłodsze afrykańskie maleństwaREPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA / Ilho do Sal / Santa Maria / Kryształ Oceanu AtlantyckiegoREPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA / Sal / Santa Maria / RZP_1REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA / Ilho do Sal / Viveiro Botanic Garden / Oaza spokoju - Viveiro Botanic GardenREPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA / -Santiago / Tarrafal / Cabo VerdeREPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA / Ilho do Sal / Espargos / Stolica wyspy - EspargosREPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA / Wyspa Santo Antao  / Fontainhas / Wioska otoczona górami REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA / Ilho do Sal / Santa Maria / Cabo Verde

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Marzec REPUBLIKA ZIEL 1398 23-02-18
Wyspy Zielonego Przyladka REPUBLIKA ZIEL 1871 13-07-16

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA - artykuły i relacje z podróży

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA / Ilho do Sal / Santa Maria / Cabo Verde
2019-01-28
Arek i Kamil

kraje: REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 631
liczba komentarzy: 0

Wyspy Zielonego Przylądka - Grudzień2018/Styczeń2019

Świąteczna wycieczka na Wyspy Zielonego Przylądka w poszukiwaniu spokoju i ciepła.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl