Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

DualSport RIDERS na szkoleniu z ratownictwa i pierwszej pomocy > POLSKA


SZARPANINA_2012 SZARPANINA_2012 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / - / Zabrze / Szkolenie w MotoRatFotorelacja z przygotowań do wyprawy SZARPANINA 2012 - Kosowo Macedonia Albania 14-28 lipca 2012

Kiedy tylko organizatorzy wyprawy SZARPANINA 2012 skontaktowali się z firmą Motorat - Motocyklową Szkołą Jazdy i Ratownictwa z Zabrza, ich współpraca od razu nabrała bardzo konkretnej formy. W niedzielę 24 czerwca szef Motoratu Rafał, ratownik i dyspozytor medyczny oraz instruktor nauki jazdy wraz z Angelą, pielęgniarką systemu ratownictwa, zarządzili zbiórkę o 9.00 rano.

Pełna werwy grupa DualSport Riders (ArturS, Sowizdrzał, Tomasz, Thorgal77, MarioM06) zaparkowała swoje maszyny pod salą wykładową Motoratu w Zabrzu, po czym krok po kroku wszyscy zaczęli uzupełniać swoją wiedzę i umiejętności z podstaw ratownictwa, pierwszej pomocy i zabezpieczania miejsca wypadku. Kubki dobrej kawy dodały wszystkim wigoru, więc zakładanie opatrunków, masaż serca i sztuczne oddychanie (ćwiczone na fantomie), a nawet przerzucanie z brzucha na plecy (i odwrotnie) dobrze zbudowanego Tomka (ochrzczonego z tego powodu jako ,,fanTomek'') szły nad podziw nieźle.

Równie wartko przebiegły ćwiczenia z zabezpieczania wypadku i poszkodowanych, wyposażania apteczki, zabezpieczania głowy i ściągania kasku rannemu motocykliście oraz wielu innych zagdanień.

Artur: Dobrze, że Rafał pokazał nam takie chwyty i ustwaienia ciała, dzięki którym nawet 100kg fanTomka mogło zostać poruszone i odratowane przez malutkiego Maria.
Mario: Nie moc silnika, lecz technika czyni zawodnika :)
Sowizdrzał: Zdumiewające, ile wiadomości o ratownictwie pokutowało gdzieś w głowie po licznych ,,szkoleniach BHP'', a dopiero praktyka pokazała jak to się ma do rzeczywistości.
Tomasz: Chociaż mam uprawnienia ratownika WOPRu, sporo z tego co dziś usłyszałem, było dla mnie nowe. Także ksywka ,,fanTomek'' ;)

Punktualnie o 12.30 pod Szkołę Jazdy i Ratownictwa zajechał swoja Hondą XR650R Adam z MotoHybrid, który wywiózł całą ekipę na pobliską zabrzańską hałdę. Jak oznajmił, odrobina techniki jazdy przed wyprawą w dalekie góry nie zaskodziła jeszcze nikomu... Kilkaset metrów szutrowej ścieżki i już w warunkach stricte bojowych, DualSport Riders przekonali się, czym jest naprawdę udzielanie pierwszej pomocy. Ich oczom ukazał się bowiem następujacy widok: przewrócony motocykl, pod nim wydzierający się w niebogłosy człowiek w kasku, obok dymiący samochód z nieprzytomnym i krwawiącym kierowcą (!)

Niby wszystkie sytuacje były omówione na ćwiczeniach, ale nad zastosowaniem tej wiedzy w praktyce amatorzy wyprawy w bałkańskie góry musieli sie mocno nabiedzić. Do tego stresogenne warunki potęgował jeszcze.... udawany atak terrorystów (!) - instruktorzy z Motoratu odziani w araftki i z paintballową bronią w rękach, strzelali zdezorientowanym Ridersom nad uszami, trącali ich kolbami i lufami, mylili liczenie ucisków serca i oddechów.

Słowem, ,,Sajgon'' czy ,,pandemonium'' to najdelikatniejsze określenia sytuacji, która miała tam miejsce. Ponadto jeden z terrorystów zaczął pozorować ranę postrzałową, więc pojawił się trzeci ranny do opatrzenia... Każda dobra zabawa ma to do siebie, że szybko się kończy, niestety. W najmniej oczekiwanym momencie Rafał polecił zakończyć ćwiczenia i wszyscy przystąpili do podsumowania szkolenia.

[img]http://szarpanina2012.dualsport.pl/wp-content/gallery/adam-motohybrid/p1270503.jpg[/img]

Szczegółowa analiza sytuacji, ocena zachowania poszczególnych osób w grupie jak i całej grupy oraz obszerny materiał zdjęciowy to najważniejszy urobek tego niesamowitego dnia. A jak Ridersom poszło? W sumie nieźle, choć błędów oczywiście się nie ustrzegli. Ich wnioski:

Artur: Dobrze wiedzieć, że do uratowania innego człowieka, zwłaszcza kogoś bliskiego lub kolegi, wystarcza tak niewiele umiejętności...
Tomasz: ... z tym że musisz je systematycznie odnawiać i trenować, bo inaczej zapomnisz z dnia na dzień. To jak z jazdą na rowerze, czy motocyklu.
Thorgal77: No i odległości, Panowie, odległości pomiędzy jadącymi, bo inaczej widząc wypadek powiększymy liczbę jego ofiar, zamiast im pomóc.

Oprócz zabawy, Ridersi zostali wyposażeni w kawał solidnej wiedzy o ratownictwie i udzielaniu pierwszej pomocy przy wypadkach. Oprócz wiedzy, zapoznali się także z dwoma niezwykle praktycznymi patentami motocyklowymi, opracowanymi przez MotoRat. Pierwszy patent to apteczka, którą motocyklista powinien mieć zawsze przy sobie, w formie torebki-,,nerki'' lub saszetki na pasku. Dostęp do środków opatrunkowych jest wówczas szybki i pewny. Demonstracja urządzona przez Rafała i Angelę nie pozostawiła co do tego żadnych wątpliwości.
Drugi patent, to odblaskowy pokrowiec na kask - jak wiadomo, motocykli nie wyposaża się w trójkąty ostrzegawcze, a oznaczenie miejsca wypadku, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności jest kluczowe (!) Produkowany przez MotoRat pokrowiec prosto i skutecznie spełnia to zadanie. Wszyscy Ridersi otrzymali od MotoRatu pokrowce w prezencie. Oby zostały w bagażu jak najdłużej.

Ostatnia część szkolenia uczestników wyprawy SZARPANINA 2012 została zorganizowana przy pomocy Adama z firmy Motohybrid (Zabrze). Adam w pełnym rynsztunku pojawił się na swojej Hondzie XR650R i przeciągnął Ridersów przez kilka hałdowych niespodzianek (las, błoto, piach itp.).
[img]http://szarpanina2012.dualsport.pl/wp-content/gallery/adam-motohybrid/p1270624.jpg[/img]
Ridersi wysłuchali także niedługiego, ale treściwego wykładu o właściwych pozycjach ciała na motocyklu w różnych rodzajach terenu i zapoznali się z kilkoma wariantami hamowania i przyspieszania. Jak zwykle w takich przypadkach, niby te wszystkie techniki są jasne, ale fachowo i obrazowo podana wiedza, to jest to, za co Adamowi należą się największe podziękowania.

To już ostatni etap przygotowań do wyprawy SZARPANINA 2012. Za kilka dni, czyli 14 lipca dokładnie o 6.00 cała szóstka DualSport RIDERS wyrusza w kierunku południowym. Poszczególne etapy wyprawy będzie można śledzić - o ile zasięg sieci pozwoli - na http://szarpanina2012.dualsport.pl

SPONSORZY: Modeka (Wrocław), Motokuźnia (Czeladź), DlaMotocyklisty (Chorzów)
Partnerzy: MotoRat (Zabrze), Rikaline (Wrocław), Forbiker24.pl (Kielce), CADDO (Zabrze)

Zdjęcia

POLSKA / - / Zabrze / Szkolenie w MotoRatPOLSKA / - / Zabrze / Szkolenie w MotoRat 2 POLSKA / - / Zabrze / Szkolenie w MotoRat 3POLSKA / - / Zabrze / Szkolenie w MotoRat 4POLSKA / - / Zabrze / Szkolenie w MotoRat 5

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl