Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kim byl Priessnitz??? > CZECHY


trylu57 trylu57 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CZECHY / Jesenik / Jesenik-Lazne / Hotel-UzdrowiskoPod ostatnimi moimi fotkami często się pojawia się to nazwisko.Kto to był?Chcę w kilku słowach przybliżyć Wam postać tego człowieka,a przy okazji pokazać ,że często przypadek decyduje co robimy w dorosłym życiu.

Vincent Priessnitz urodził się w Lipowa Lazne w 1799 roku.Był szóstym i najmłodszym dzieckiem w rodzinie.Po śmierci najstarszego brata przerywa naukę i zajmuje się gospodarstwem.W szkole do prymusów nie należał ,a potwierdza to fakt,że właściwie to był analfabetą.W wieku 17 lat ulega wypadkowi.Spadł z konia ,a skutkiem było złamanie dwóch żeber.Rodziny nie stać na fachową opiekę medyczną.I tu właśnie jest ten PRZYPADEK.....Vincent sam się leczy.Robi okłady używając wody z pobliskich żródeł.No i wraca do zdrowia.Okrzyknięto go "wodnym lekarzem".
W 1826 roku zjawiają się pierwsi kuracjusze dla których wybudowano dom kuracyjny z łażnią.
Jednak zostaje oddany do sądu za znachorstwo.Sprawę wygrywa,a w 1830 roku od władz austriackich dostaje oficjalne zezwolenie na prowadzenie zakladu kuracyjnego opartego na metodach wodolecznictwa.Zakład się rozbudowuje.Powstają nowe budynki.
Do śmierci Priessnitza z jego usług skorzystało 36000 pacjentów.
Jak wcześniej powiedziałem był analfabetom,ale jego córka Jadwiga skrzętnie spisywała metody ojca i dzięki temu pozostały dowody jego pracy.Obecnie znajdują się one w instytucie historii medycyny Uniwersytetu Wiedeńskiego.
Bogaci kuracjusze w dowód wdzięczności fundowali piękne pomniki i obudowy miejscowych żródełek,które zachowały się do dnia dzisiejszego.Można je podziwiać spacerując po parku położonym na zboczach pagórka Studniczni Vrch.
Lata 2010 to czas kiedy przeprowadzono gruntowny remont i uruchomiono nowoczesne centrum balneologiczne.Stąd też wiedzie wiele ciekawych szlaków w pobliskie góry.Tras rowerowych też nie brakuje,a zimą i narciarze znajdą tu ośnieżone stoki.Czyli???........dla każdego coś miłego.
Zapraszam do odwiedzenia tych ciekawych miejsc i wypicia wspaniałej,zimnej wody prosto ze żródła.

Zdjęcia

CZECHY / Jesenik / Jesenik-Lazne / Hotel-UzdrowiskoCZECHY / Góry Opawskie / Jesenik-Park Priessnitza / Jedno z wielu.....CZECHY / Góry Opawskie / Jesenik / Pomnik PriessnitzaCZECHY / Góry Opawskie / Lazne Jesenik / Węgierski pomnik w CzechachCZECHY / Góry Opawskie / Lazne jesenik / Widok na Lazne Jeenik

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl