Przewodniki
CZECHY - przewodnik, porady, informacje
-
kontynent:
Europa
Europa
CZECHY
(Republika Czeska)
Stolica: Praga
Waluta: korona czeska (CZK), 1 CZK
Język urzędowy: czeski
Inne języki: słowacki
Ważne informacje dla podróżnych z Polski:
PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Czeskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w dobrym stanie technicznym i pozwala na ustalenie tożsamości.
Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.
Dodatkowe informacje w wersji elektronicznej są dostępne na stronie internetowej MSZ: www.msz.gov.pl w dziale Informacje konsularne - „Informacje dla obywateli polskich wyjeżdżających do innych krajów UE/EOG”. W przypadku pobytu nie przekraczającego trzech miesięcy obywatele UE nie potrzebują pozwolenia na pobyt. Przy pobycie dłuższym (np. z powodu zatrudnienia, studiów, prowadzenia działalności gospodarczej) obywatel UE może wystąpić z wnioskiem o wydanie karty czasowego pobytu. Wniosek taki należy złożyć do właściwej ze względu na miejsce pobytu jednostki policji ds. cudzoziemców i pogranicza.
PRZEPISY CELNE
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej.
PRZEPISY PRAWNE
Na terenie Republiki Czeskiej posiadanie wwóz, wywóz i udostępnianie jakiejkolwiek, nawet minimalnej ilości narkotyków, środków odurzających jest niezgodne z obowiązującym prawem i podlega karze (pozbawienia wolności od roku do 10 lat).
UBEZPIECZENIE, SŁUŻBA ZDROWIA
Od 1 stycznia 2006 r. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zastąpiła dotychczasowy druk E111, umożliwiający obywatelom Unii korzystanie z opieki medycznej w innych krajach członkowskich. Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ w Polsce. EKUZ uprawnia do korzystania wyłącznie z podstawowych usług medycznych i dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne np. w przypadku konieczności transportu medycznego (świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków). Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl. Wizyta u lekarzy i wystawianie recept są odpłatne.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
W Republice Czeskiej uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. Najistotniejsze informacje o zasadach ruchu drogowego:
obowiązek całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania;
obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej w wyposażeniu samochodu;
całkowity zakaz używania antyradarów;
w przypadku korka na autostradzie lub drodze ekspresowej obowiązek utworzenia 3-metrowego wolnego pasa przejazdu;
obowiązek używania kierunkowskazów przy wyprzedzaniu rowerzystów;
obowiązek powiadamiania policji o wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a także gdy doszło do uszczerbku na zdrowiu lub spowodowania szkody przekraczającej wartość 50 tys. CZK (ok. 7 tys. PLN)
obowiązkowe opony zimowe w okresie od 01.11. do 31.03., bez względu na warunki pogodowe, które w danym momencie panują. Nieprzestrzeganie powyższych zasad jest karane mandatem (obowiązuje, wprowadzony w 2008r. znak drogowy nakazujący posiadanie tzw. wyposażenia zimowego samochodu - opony zimowe).
zakaz zatrzymywania się i parkowania w miejscach zastrzeżonych dla inwalidów;
obowiązek ograniczenia prędkości na terenie zabudowanym - 50 km/godz., na terenie nie zabudowanym - 90 km/godz., na autostradach i drogach ekspresowych na terenie zabudowanym - 80 km/godz., na terenie nie zabudowanym - 130 km/godz. (o ile znaki drogowe nie stanowią inaczej);
zakaz używania telefonów komórkowych w czasie jazdy;
osoby do 12. roku życia (lub do 18. roku życia, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu) mogą podróżować na autostradach i drogach szybkiego ruchu tylko w fotelikach lub dwupunktowych pasach bezpieczeństwa. Na pozostałych drogach obowiązek ten dotyczy jedynie miejsca obok kierowcy.
Policja drogowa może nałożyć mandat za brak naklejki PL; naklejka nie jest wymagana w przypadku pojazdu z nowymi, tzw. unijnymi tablicami rejestracyjnymi.
Policjant może zatrzymać prawo jazdy w określonych przypadkach przewidzianych ustawą (np. spowodowanie śmierci lub uszczerbku na zdrowiu
w wypadku drogowym z winy kierowcy, ucieczka z miejsca wypadku, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, odmowa poddania się badaniom na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, a także badaniom na zawartość alkoholu we krwi - o ile wcześniejsze badania dały wynik pozytywny, prowadzenie pojazdu samochodowego bez wymaganych uprawnień). Zatrzymane prawo jazdy odsyłane jest do organu, który dokument wydał, wraz z informacją o przyczynach zatrzymania. W określonych sytuacjach (zagrożonych mandatem minimum 5000 CZK), np. w razie odmowy przyjęcia mandatu, policjant może żądać od kierowcy kaucji w wysokości od 5000 do 50 000 CZK na poczet nałożonego mandatu.
W przypadku niewpłacenia kaucji policjant może uniemożliwić dalszą jazdę. Niestawienie się na rozprawę powoduje utratę kaucji.
Winiety. Korzystanie z autostrad oraz dróg szybkiego ruchu jest odpłatne - wymaga wykupienia winiety. Winiety można kupić na przejściach granicznych i stacjach benzynowych. Korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu bez winiety zagrożone jest mandatem.
Uwaga: Przestrzeganie dozwolonej prędkości jest przedmiotem szczególnej troski policji czeskiej. Uprawnienia do mierzenia prędkości i zatrzymywania pojazdów nadano również straży (policji) miejskiej.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń.
BEZPIECZEŃSTWO
Z uwagi na częste kradzieże należy zachować ostrożność i szczególnie chronić dokumenty oraz pieniądze w środkach komunikacji publicznej, na dworcach kolejowych, w sklepach i na terenie popularnych obiektów turystycznych, a także w pociągach międzynarodowych przejeżdżających przez terytorium Republiki Czeskiej. Równie często zdarzają się kradzieże i włamania do samochodów.
ŚWIĘTA
Dni wolne i święta: 1 stycznia, 1 maja, 8 maja, 5-6 lipca, 28 września, 28 października, 17 listopada, 24-26 grudnia.
PRZYDATNE INFORMACJE:
Polski złoty jest wymienialny w większości kantorów (směnárna) w Pradze i na Morawach.
Telefony dyżurne: policja 158, pogotowie 155, nr ogólny 112.
Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej
ambasador: Jan Pastwa
Czechy, Praga, Valdštejnska, 118 00
Tel.: +420 257 099 500 Tel. dyżurny: +420 257 099 500 Faks: +420 257530399
praga.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Instytut Polski w Pradze
I radca - dyrektor IP: Piotr Drobniak
Czechy, Praga, Malé náměstí 1, 110 00
Tel.: +420 224 214 708 Tel. dyżurny: +420 224 212 274 Faks: +420 224 223 010
praga.ip.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie
konsul generalny: Anna Olszewska (język konsula czeski, angielski, rosyjski)
Czechy, Ostrawa, Blahoslavova 4, 701 00
Tel.: +420 596 118 074 Tel. dyżurny: +420 596 118 074 Faks: +420 596 118 073
ostrawa.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:
Ambasada RP
ul. Valdštejnská 8, 11801 Praha 1
tel. (0-04202) 575-30-388; fax (0-04202) 573-30-399/135
tlx (66) 121841 POLAC
e-mail: ambrpczechy@mbox.vol.cz; http://www.ambol.cz/
Wydział Konsularny
Vŕclavské Namesti 49, 110 00 Praha 1
tel. (0-04202) 2422 8722-4; fax (0-04202) 2422-7320
e-mail: konspol@mbox.vol.cz
Konsulat Generalny RP w Ostrawie
ul. Blahoslavova 4, 70100 Ostrava
tel. (0-042069) 611-80-74/6; fax (0-042069) 611-80-73
http://filus.edu.pl./konsul
e-mail: konsulatrp.ostrawa@grendel.cz
Konsulat RP W Brnie
ul. Pellicova 2C
602 00 Brno
tel/fax (4205) 43244872
e-mail: mrkev@law.muni.cz
CZECHY - forum, opinie, porady i informacje
CZECHY - artykuły i relacje z podróży

kraje: CZECHY
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 3204
liczba komentarzy: 0
Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się do Czech
Dzięki temu artykułowi zdobędziesz najważniejsze informacje o podróżowaniu po Czechach. Poruszymy kwestię cen, noclegów, wyżywienia i transportu. Twoja wycieczka będzie miała szansę być doskonale zaplanowana, co sprawi, że przywieziesz z wypadu jak najlepsze wspomnienia!

kraje: CZECHY
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 847
liczba komentarzy: 0
Zdarky – oaza spokoju na Pograniczu Kłodzkim
Žďárky to niewielka miejscowość, którą turyści odwiedzają ze względu na przecinające miasteczko trasy rowerowe, a także lasy i stadniny konne.

kraje: WĘGRY, SłOWACJA, CZECHY, POLSKA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 2396
liczba komentarzy: 0
Kraje Grupy Wyszehradzkiej 2020 - samochodowa wyprawa przez Polskę, Słowację, Węgry i Czechy
Samochodowa trasa objazdowa przez polskie góry, Słowację, Węgry i ciekawe miejsca w Czechach blisko polskiej granicy. Podróż po sąsiednich krajach w czasie pandemii koronawirusa.

kraje: CZECHY
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4209
liczba komentarzy: 0
Morawy Południowe - kraina wina
Morawy Południowe to region w Republice Czeskiej położony przy granicach z Austrią i Słowacją. Region ten znany jest z wielu zabytków, a także z uprawy winorośli, której sprzyjają: łagodny klimat, pagórkowate ukształtowanie terenu oraz odpowiednia gleba. Tradycje winiarskie sięgają na Morawach starożytności, a w średniowieczu kontynuował je m.in. zakon templariuszy.

kraje: CZECHY
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 2364
liczba komentarzy: 0
Wycieczka do Pragi — sprawdź, jakie są jej największe atrakcje
Przy planowaniu wakacyjnej wycieczki najczęściej wybór pada na Włochy, Grecję lub Hiszpanię. Tymczasem zapominamy o innych, równie atrakcyjnych kierunkach turystycznych, a w szczególności o naszych południowych sąsiadach — Czechach i Słowacji. Wycieczka do Pragi to świetny sposób na spędzenie wakacyjnego weekendu, zwiedzenie ciekawych obiektów turystycznych, a także spróbowanie czeskiej kuchni.
CZECHY - pozostałe materiały w serwisie
Dodaj komentarz
Komentarze
Przydałaby się jakas aktualizacja oraz informacja, kiedy te informacje były ostatni raz aktualizowane
Najaktywniejsi Użytkownicy
Nowi użytkownicy
Nowości
04-18 Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?
Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?
04-15 Podróż w czasach zarazy
Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.