Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Hiszpania jakiej nie znacie - szlakiem wiatraków, Błędnych Rycerzy... > HISZPANIA


skandaluzja36 skandaluzja36 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie HISZPANIA / Kastylia La Mancza / region La Manczy/Hiszpania kontynentalna / Hiszpania jakiej nie znacie - szlakiem wiatraków, Błędnych Rycerzy...Pejzaże La Manczy są tłem dla przygód Don Kichote - pasjonata powieści rycerskich, pięćdziesięcioletniego szlachcica owładniętego szaleństwem i tęsknotą za życiem, jakie wiodą bohaterowie książek, które przeczytał. Pewnego dnia przybiera imię Don Kichote i wyrusza na spotkanie przygody.
Kraina, pełna średniowiecznych zamków, wiatraków, winnic i gajów oliwnych i podążający jej zakurzonymi drogami szalony rycerz na wychudzonej szkapie, rozbudzają wyobraźnię czytelników od kilkuset lat. Szlak Don Kichote znany jest od dawna ale dopiero od kilku lat stał się ofertą turystyczną, która ma przyciągnąć w te strony miłośników hiszpańskiej literatury i poszukiwaczy przygód. Legenda Don Kichote stworzyła modę na turystykę literacką.
Dopiero w 2005 roku, z okazji 400-lecia publikacji pierwszej części powieści, władze Południowo-Wschodniej Hiszpanii wyznaczyły i przygotowały szlak dla odwiedzających. Opisy, zawarte w książce, nie zawsze pozwalają dokładnie określić nazwy miast, gdzie toczyły się jego kolejne przygody. Co do kilku, które zostały wymienione z nazwy, nie ma żadnych wątpliwości. Obrosły już legendą i obecność Cervantesa czuje się na każdym rogu uliczki. Tam trafił Azorin i tam chcę zaprosić naszych Czytelników.
Wyznaczony szlak (2,5 tys. km) nie przestrzega surowych kryteriów literackich. Aby przebyć go w całości, należałoby spędzić z Don Kichotem kilka wakacyjnych miesięcy.

Dlatego proponuję okrojony szlak, prowadzący najsłynniejszymi zakątkami, który można przejechać bez wysiłku w dziesięć dni. Podzieliłam go na cztery etapy. Zapraszam na swoją stronę: http://www.hiszpania-przewodnik-intymny.com/

Niemal każdy zakątek tej słonecznej równiny kryje zapowiedź wspaniałej przygody.​

Skaliste pojedyncze góry nagle wyrastają przed nami i stanowią „wieżę obserwacyjną”. Okolica zawsze kryje niespodziankę; rzymskie ruiny, średniowieczny zamek, czy też legendarne wiatraki stojące tu od czasów błędnych rycerzy. Wiele z nich nadal działa.​
Ze wzgórza widzimy miasteczka w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Niekończąca się równina jest urozmaicona gajami oliwnymi, dębami iberyjskimi, wygasłymi wulkanami, ciągnącymi się kilometrami uprawami winogron. I ta ziemia … koloru ochry.​
Tych, którzy zachwycają się tym regionem, zaskakują wciąż jego kontrasty: z jednej strony półpustynne okolice ​Alkazár i jej rdzawo-brązowe ziemie, z drugiej mokradła Tablas Daimiel​, szczyty ​Sierra de Alcaraz, stepy parku Cabañ​eros, aż po pulsującą zielenią Ruiderę z kaskadami, wodospadami, jeziorami.​
Na długo zapamiętacie wrażenia z tej wyprawy. Odkrywanie historycznych miejsc, które zapierają dech w piersiach, dreszczyk emocji, gdy mijamy krajobrazy, które znamy z opisów Cervantesa, niezwykle wzruszenia, gdy możemy dotknąć kamieni, murów, które pamiętają czasy błędnego rycerza sprzed 400 lat.

To propozycja dla tych, którzy lubią sami rysować na mapie swój szlak, uciekają przed kurortami pełnymi turystów, szukają tej prawdziwej Hiszpanii, gdzie mieszkańcy witają przybysza uśmiechem, a w przydrożnej gwarnej karczmie miejscowy campesino poczęstuje nas szklanką wina.

Zdjęcia

HISZPANIA / Kastylia La Mancza / region La Manczy/Hiszpania kontynentalna / Hiszpania jakiej nie znacie - szlakiem wiatraków, Błędnych Rycerzy...HISZPANIA / Kastylia La Mancza / region La Manczy/Hiszpania kontynentalna / Hiszpania jakiej nie znacie - szlakiem wiatraków, Błędnych Rycerzy...HISZPANIA / Kastylia La Mancza / region La Manczy/Hiszpania kontynentalna / Hiszpania jakiej nie znacie - szlakiem wiatraków, Błędnych Rycerzy...

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl