Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Moje perypetie lotnicze (3) > CZECHY, POLSKA, WłOCHY


Smok-1 Smok-1 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ROSJA / Irkucka Oblast / Irkuck / Podajnik do bagażu (rosyjskie klimaty)Opis ostatnich sytuacji związanych z liniami lotniczymi (w tym jedna najnowsza), może komuś przydadzą się informacje o sposobach postępowania linii w problemach różnej natury, zdarzających się podczas lotniczych eskapad

Przelot Warszawa – Hanoi, linie lotnicze LOT, listopad 2012, standard europejski, Polska

Bilet kupiony w super promocji prawie rok wcześniej (listopad-grudzień 2011) w ramach tzw. szalonej środy. Cena rewelacyjna, jak na tę część świata, lot bezpośredni z Warszawy (czyli dochodzi możliwość nadania większego bagażu), same plusy. Długo się nie zastanawiałem. Bilet kupiony, trwa wertowanie przewodników, zastanawianie się nad koncepcją wyjazdu, itp.

Niestety, na początku lutego 2012 LOT ogłosił iż z końcem marca kasuje bezpośrednie połączenia do Wietnamu. W tym momencie nasuwa się ciekawa myśl – jak to możliwe, że jeszcze miesiąc, dwa wcześniej promowali kierunek, który następnie zamykają ? Czyżby departament promocji LOT mieścił się na innym piętrze niż departament siatki połączeń ?

W każdym bądź razie w ciągu tygodnia dostaję maila z prośbą o kontakt w sprawie przelotu. Dzwonię, i dowiaduję się, że mam 3 możliwości: zwrot pieniędzy (nic z tych rzeczy), zmiana daty przelotu (LOT lata do końca marca 2012 (termin nie odpowiada) lub negocjowanie połączenia alternatywnego w dowolnym terminie, ograniczenie czasowe było bodajże w ciągu roku (wybieram). Pierwotna opcja – lecę przez Dohę (Katar) – może być. Po dwóch tygodniach, zmiana planu – skoro LOT lata do Pekinu, proponują mi właśnie taki, i późniejszy przelot Pekin – Hanoi (oczywiście wszystko w obie strony). W powrotnej drodze jest nocleg w Pekinie (fundują hotel). Potrzebna będzie wiza chińska (fundują również wizę).

Podsumowując – bardzo fajnie rozwiązany problem z odwołanym lotem. Niezwykle sympatyczna obsługa, wszystko przebiegało bez zarzutu, godne polecenia. Nie chciałbym specjalnie chwalić naszego narodowego przewoźnika – no bo jednak rozwiązywali problem, który sami stworzyli – ale w tym konkretnym przypadku inne linie mogłyby się wiele nauczyć.

Przelot Praga – Mediolan – Rzym – Rio de Janeiro, linia lotnicza Alitalia, marzec 2013, standard europejski, Czechy / Włochy

No bilet trochę dziwny, ale za to tani, i kupiony w ramach promocji multi-city. Problemy oczywiście zaczęły się na lotnisku w Pradze. Pojawiam się na szczęście trochę wcześniej niż to jest wymagane, szukam na tablicy ogłoszeń lotu do Mediolanu i konsternacja, bo takowego nie ma.

Pierwotny plan był taki, że mam jakieś 2,5 godziny w Mediolanie na przesiadkę i kolejne półtorej godziny w Rzymie. Czyli w teorii zdążam spokojnie na wszystkie loty. A teraz nie wiem co się dzieje. Z informacji odsyłają mnie do punktu obsługi przewoźnika współpracującego z Alitalią (wyobraźcie sobie, że na lotnisku nie ma biura samego przewoźnika!), tamże informują mnie, że oprócz tego, że takimi sprawami się nie zajmują (sic!), dostaję numer telefonu do biura Alitalii w Pradze, ewentualnie ogólny numer infolinii, ale generalnie według nich jest wszystko w porządku, bo przelot do Mediolanu jest, tylko później. Faktycznie jest, przesunięty o 2 godziny, czyli pozostaje już tylko pół godziny w samym Mediolanie na znalezienie odpowiedniego terminala, odprawę, bo oni oczywiście mogą wystawić bilet na przelot tylko do Mediolanu. Czy to wystarczy ? Oczywiście, że nie! Co robić ? Nie wiadomo – generalnie takimi sprawami się nie zajmują, itd.

Idę do przedstawicielstwa Czech Airlines (jest tam też logo Alitalii, czyli sprzedają bilety), ale oni nie rozwiązują problemów, tylko patrz wyżej. W końcu znajduję kogoś bardziej chętnego do pomocy – pani z KLM/Air France szuka w systemie mojej rezerwacji (nie znajduje, nie wiem dlaczego ?), ale dzwoni do czeskiej Alitalii. Tutaj też schody, bo generalnie nie widzą żadnego problemu, pół godziny w Mediolanie, może wystarczy, może nie, ale w końcu po usilnych naleganiach zgadzają się znaleźć alternatywne połączenie. Jest takowe przez Wenecję, samolot jest niedługo, muszą tylko coś tam potwierdzić, oddzwonią…

Czekam godzinę, nie oddzwaniają, oczywiście dzwonię jeszcze raz, przepraszają, ale szukają (czego można szukać przez godzinę w ramach jednej opcji lotu ?), zadzwonią. Czekam godzinę, faktycznie oddzwaniają, mogę lecieć przez Wenecję. Trwało to chwilę, ale w końcu udało się. Jeszcze tylko przy odprawie do Wenecji trzeba wszystko potwierdzić, znowu telefony, tym razem już nie ja dzwonię, tylko przedstawiciel linii i mam bilet Praga – Wenecja. O pozostałą część lotu muszę się pomartwić w Wenecji.

Oczywiście nie muszę chyba dodawać, że ani wcześniej, ani później nikt z Alitalii nie raczył mnie poinformować o zmianach godzin wylotu z Pragi (oczywiście w systemie rezerwacyjnym jest i adres mailowy, i numer telefonu). Taka firma.

Ciągu dalszego (na tym etapie) mam nadzieję nie będzie, ale zobaczymy ....

Zdjęcia

ROSJA / Irkucka Oblast / Irkuck / Podajnik do bagażu (rosyjskie klimaty)

Dodane komentarze

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2017-07-05 19:12:00

Właśnie, może szkoda, że ostatecznie nie zostali kupieni przez Lufthansę ...

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 2017-07-05 11:14:32

Jednak Alitalia, to firma z zasadami. Mają zasadę olewania klientów i trzymają się jej z żelazną konsekwencją.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl