Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Na urlop do Szwecji > SZWECJA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SZWECJA / Skania / Wyspa Ivö / Kolorowe glinkiAmatorom morskiej przygody chciałbym polecić podróż na wyciągnięcie ręki, krótki urlop promami Stena Line na trasie Gdynia - Karlskrona. Możemy wybrać się własnym samochodem, można wybrać się tylko z plecakiem, by później korzystać z komunikacji autobusowej, bądź kolejowej. Amatorzy rowerów będą zachwyceni Szwecją, która jest krajem bardzo przyjaznym dla rowerzystów, zaś Stena Line zabierze nasz rower bez dodatkowych opłat. Podczas każdego rejsu znajdziemy na pokładzie mnóstwo atrakcji i rozrywki - m.in. jest dyskoteka, są restauracje, bary i sklepy. Są organizowane zabawy i konkursy. Szczegóły rejsów, możliwość rezerwacji biletów oraz więcej informacji znajdą państwo na stronie http://www.stenaline.pl
Po przypłynięciu do Szwecji można zwiedzić na rowerach Karlskronę i okolicę lub wsiąść w samochód i pojechać dalej na północ. Można wybrać rejs z jednodniowym pobytem w Karlskronie i zwiedzić ją pieszo lub rowerowo. Można też wybrać wersję z noclegami i zwiedzaniem malowniczego Regionu Blekinge, w którym leży miasto Karlskrona. Poznać bogactwo lasów i jezior, połączonych licznymi ścieżkami turystycznymi oraz podziwiać piękno malowniczych przybrzeżnych wysepek.
Istnieje także możliwość zwiedzania Karlskrony i okolic podczas fakultatywnych wycieczek, proponowanych przez przewoźnika Stena Line, na przykład do Kalmar i Olandii lub Zielonej Skanii.

Skania, jeden z najpiękniejszych przyrodniczo obszarów Skandynawii, oferuje turystom wiele atrakcji: od ścieżek rowerowych wśród pól rolniczego południa, poprzez spływy kajakowe rzekami i jeziorami, po wędrówki bajkowymi lasami wzgórz północnej części regionu. Miłośnicy tradycyjnego plażowania znajdą piaszczyste plaże, ale amatorzy przygody z pewnością ulegną dzikiemu krajobrazowi szkierów.
Tutaj odkryjemy historię zaklętą w średniowiecznych murach i przedpotopowych skamienielinach. Poznamy urokliwe miejsca i unikatowe zabytki Szwecji. Wystarczy wybrać się na wycieczkę autokarową, aby zobaczyć malownicze krajobrazy wokół jeziora Ivösjön i popłynąć specjalnym statkiem na owianą legendami wyspę Ivö. Tam pod opieką eksperta, poszukując szczątków dinozaurów, mamy okazję poczuć się paleontologiem. Być może dokonamy tutaj własnego odkrycia z prehistorii Szwecji. Kościółek na wyspie Ivö najlepiej odwiedzić w maju, gdy kwitną otaczające go jabłonie. Pobliskie źródełko wg tradycji związane jest z osobą Świętej Urszuli. W lesie i nad jeziorami często można odpocząć i przenocować w specjalnie wzniesionych chatkach i szałasach. Zielona Skania to kraina zamków, kamiennych kościołów i średniowiecznych ruin. Malowidła naścienne w kościele w Gualöv , dawny średniowieczny klasztor Bäckaskog i zwiedzanie największego miasta regionu Kristianstad przybliżą nam wielowiekową historię, kulturę i tradycję tej części Szwecji. Kristianstad, to największe miasto regionu, założone przez duńskiego króla Chrystiana IV. Częściowo zachowana historyczna zabudowa, szerokie bulwary, dom Stanisława Leszczyńskiego, a po drugiej stronie rzeki Helgeå nowe centrum przyrodnicze Naturum. Przy Kristianstad Naturum rozpoczyna się szlak turystyczny, wiodący przez mokradła Vattenriket, rezerwat biosfery. Teren można zwiedzić łodzią, jeepem lub pieszo. W pobliżu miasta znajduje się najniższy punkt w Szwecji, -2,41 m poniżej poziomu morza. Naturum Vattenriket - centrum informacji o florze, faunie, geologii i walorach turystycznych okolic Kristianstad. W nowoczesnym budynku, zbudowanym z drewna przez duńskich architektów, wykorzystano nowoczesne techniki ekspozycji i przyjazne środowisku rozwiązania. W Naturum znajduje się restauracja i atrakcyjne tarasy widokowe. Kościół Św.Trójcy (Heliga Trefaldighetskyrkan) w Kristianstad jest wspaniałym przykładem północnego renesansu, a kościółek w Näsum to perła baroku. Zamki i pałace rozsiane są gęsto po Skanii, wiele z nich wznieśli jeszcze Duńczycy. Ciekawym miejscem jest zamek w Bäckaskog, pierwotnie średniowieczny klasztor, położony na przesmyku między jeziorami. Mnisi słynęli z upraw, a ryby wyciągali wprost z potoku płynącego pod podłogą kuchni. W roku 1584 zamek stał się duńską twierdzą, a od XIX wieku letnim zamkiem królewskim. Restauracje zamkowe pielęgnują najlepsze tradycje lokalnej kuchni.
www.zielonaskania.pl; www.crossbaltica.pl
Podczas wycieczki po zielonej Skanii czeka nas jeszcze popołudniowa wizyta w tradycyjnej suszarni chmielu w Näsum i prezentacja warzonego tu regionalnego piwa. Pełni turystycznych wrażeń powrócimy do hotelu, bądź na pokład, gdzie czeka moc atrakcji – do samego rana!

Polecam aktywny wypoczynek ze Stena Line, połączony z odkrywaniem nowych miejsc.
www.zielonaskania.pl; www.crossbaltica.pl
http://www.zoover.pl/szwecja/skania/mapa

Zdjęcia

SZWECJA / Skania / Wyspa Ivö / Kolorowe glinkiSZWECJA / Skania / Gualöv / Sredniowieczny kościół w Gualöv SZWECJA / Skania / Gualöv / Sredniowieczny kościół w Gualöv - ołtarzSZWECJA / Skania /  Gualöv / Koło fortunySZWECJA / Skania / Kristianstad  / Park Naturum w Kristianstad SZWECJA / Skania / Bäckaskog / Zamek w BäckaskogSZWECJA / Skania / Bäckaskog / Kaplica zamkowaSZWECJA / Skania / Kristianstad  / Centrum przyrodnicze Naturum W Kristianstad SZWECJA / Skania / Kristianstad  / Kościół Św.Trójcy w KristianstadSZWECJA / Skania / Kristianstad  / Kościół Św.Trójcy, organy

Dodane komentarze

janusz44 dołączył
13.02.2013

janusz44 2014-04-07 21:14:36

Należałoby dodać coś o Olandii, Gotlandii i Faro. Tam są chyba największe atrakcjie - muzea, alvarety, raukary. Polecam zwiedzanie wymienionych szwedzkich wysp za pomocą wędrówek rowerem i ekwipunkiem. Niezbędny jest namiot, kuchenka turystyczna i wogóle sprzęt biwakowy. Szwecja jako jedyny kraj Europy, gdzie dozwolone są noclegi-biwaki w dowolnym miejscu.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl