Przewodniki
SZWECJA - przewodnik, porady, informacje
-
kontynent:
Europa
Europa
SZWECJA
(Królestwo Szwecji)
Stolica: Sztokholm
Waluta: korona szwedzka (SEK)
Język urzędowy: szwedzki
Inne języki: angielski
Ważne informacje dla podróżnych z Polski:
PRZEPISY WJAZDOWE
Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu do 3 miesięcy na terytorium Królestwa Szwecji jest ważny paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających bezpieczeństwu państwa lub zdrowiu publicznemu.
PRZEPISY CELNE
Osoby wjeżdżające bezpośrednio z obszaru UE nie płacą cła za przewożone rzeczy przeznaczone do użytku osobistego. Ograniczenia i specjalne wymogi dotyczą wwozu: zwierząt, alkoholu, tytoniu, broni i amunicji, niebezpiecznych narzędzi, strzykawek lekarskich wraz z igłami. Niedozwolony jest wwóz narkotyków, środków dopingujących, pornografii. Restrykcje wywozowe obejmują m.in. materiały palne, produkty o znaczeniu strategicznym oraz przedmioty o szczególnej wartości dla kultury.
Wwożone na terytorium UE środki pieniężne w kwocie przewyższającej 10 tys. EUR należy zadeklarować. Trzeba tego dokonać także przy wyjeździe ze Wspólnoty.
Bezcłowy przywóz alkoholu z innego kraju UE do Szwecji możliwy jest pod warunkiem, że wwiezie go osobiście osoba, która ukończyła 20 lat, i będzie on przeznaczony jedynie na własne potrzeby. Jeżeli podróżny nie jest w stanie uwiarygodnić posiadania przewożonych dóbr na własny użytek, urzędnik celny może podjąć decyzję o ich zarekwirowaniu. Wyroby tytoniowe mogą być wwiezione tylko przez osobę mającą ukończone 18 lat i tylko do użytku własnego.
Uwaga: Urząd celny ma prawo przeprowadzać kontrole na obszarze całego kraju.
Szczegółowe informacje dotyczące importu i eksportu towarów dostępne są na stronie internetowej szwedzkiego Urzędu Ceł: www.tullverket.se. Przy zakupach w Szwecji obowiązuje podatek VAT (moms) i akcyza na wybrane towary, takie jak alkohol i papierosy. Prawie wszystkie towary objęte są podstawową stawką VAT w wysokości 25% ceny.
Przywóz zwierząt. Właściciel psa lub kota może wwieźć zwierzę do Szwecji pod warunkiem właściwego oznakowania go tatuażem lub mikrochipem oraz przedstawienia aktualnego paszportu dla zwierzęcia z udokumentowaniem odpowiednich szczepień i badań (szczepienie przeciw wściekliźnie wraz z testami na antyciała, odrobaczenie). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Urzędu ds. Rolnictwa: www.jordbruksverket.se
Przywóz broni. Przywóz broni do Szwecji z terenu Polski w celach łowieckich i sportowych następuje na podstawie Europejskiej Karty Broni Palnej oraz udokumentowanego celu przywozu.
UBEZPIECZENIE
Ze względu na wysokie koszty usług medycznych w Szwecji zaleca się wykupienie indywidualnej polisy ubezpieczeniowej od kosztów leczenia, od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz na powrót chorego do kraju.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Osoby opłacające w Polsce składki na NFZ w nagłych przypadkach mają prawo do skorzystania w Szwecji z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. W tym celu należy okazać bezpośrednio w placówce medycznej dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ uprawnia jedynie do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie.
Podróżni udający się do Szwecji powinni pamiętać, że opieka medyczna dla osób ubezpieczonych nie jest bezpłatna. Odpłatność za poszczególne usługi jest określana przez szwedzkie władze lokalne. Osoby objęte ubezpieczeniem zapłacą taką samą kwotę jak obywatele Szwecji: za wizytę u specjalisty lub pomoc w nagłym wypadku (w zależności od województwa i specjalności lekarza) od 130 do 300 SEK. Leczenie dzieci osób ubezpieczonych (do lat 20) jest bezpłatne. Za lekarstwa na receptę do kwoty 900 SEK obowiązuje odpłatność w 100%. Na kolejne zakupy przysługują zniżki.
W przypadkach nagłych zachorowań można udać się także na ostry dyżur do najbliższego szpitala lub w uzasadnionych sytuacjach wezwać karetkę, korzystając z numeru alarmowego 112.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Ważne prawo jazdy wydane w Polsce jest ważne także na terenie Szwecji. Bezwzględny limit wieku dla osób kierujących pojazdami samochodowymi wynosi 18 lat.
Ponadto warto wiedzieć, że:
niezależnie od pory dnia i roku używanie świateł mijania jest obowiązkowe;
z uwagi na bardzo częste i tragiczne w skutkach kolizje ze zwierzyną leśną (np. z łosiami) należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia samochodu przez tereny zalesione;
rygorystycznie traktowane są ograniczenia prędkości na drogach (autostrady - 100/120 km/godz., drogi - 70/90 km/godz., teren zabudowany - 40/60 km/godz.); nie istnieje żaden „margines tolerancji”;
wszyscy pasażerowie samochodu muszą używać pasów bezpieczeństwa;
obowiązkowe są specjalne siedzenia posiadające homologację UE dla dzieci do wzrostu 135 cm;
prawo szwedzkie jest bardzo surowe w stosunku do osób łamiących przepisy drogowe, a w szczególności prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu (dozwolony limit stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila, a w wydychanym powietrzu 0,1 mg/l); kary za łamanie przepisów są surowe i bezwzględnie egzekwowane (od wysokiego mandatu i odebrania prawa jazdy aż do pozbawienia wolności);
Uwaga: Urzędy konsularne w Szwecji przestrzegają kierowców przed spożywaniem alkoholu podczas podróży promowej do portów szwedzkich. Kontrola trzeźwości kierowców jest przeprowadzana rutynowo w docelowych portach.
Polacy przyjeżdżający do Szwecji nie muszą legitymować się zieloną kartą, wystarczy dowód ubezpieczenia OC; zaleca się wykupienie polisy AC oraz Assistance ze względu na wysokie koszty holowania samochodu;
w razie wypadku można kontaktować się z lokalna policją lub w uzasadnionych sytuacjach dzwonić na telefon alarmowy 112 ;
w razie uzasadnionej potrzeby można kontaktować się z centralą pomocy drogowej pod numerami telefonu: 020 91 00 40 lub 020-38 38 38 (jeśli dzwoni się z innego kraju: 00 46 8 731 40 00).
W Szwecji funkcjonuje telefon alarmowy 112, dzięki któremu można powiadomić o wypadku lub zagrożeniu oraz w uzasadnionych sytuacjach wezwać policję, pogotowie, straż pożarną lub inne służby ratownicze. Powszechna jest znajomość języka angielskiego.
Jeśli zaistnieje potrzeba skontaktowania się z policją szwedzką można dzwonić pod numer: 114 14 (z Polski należy dzwonić pod numer: 00 46 77 114 14 00).
Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Szwecji
ambasador: Adam Hałaciński
Szwecja, Sztokholm, Karlavägen 35, 114 31
Tel.: +46 8 50575000 Tel. dyżurny: +46 70 922 08 92 Faks: +46 8 50575086
sztokholm.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Instytut Polski w Sztokholmie
Szwecja, Sztokholm, Mosebacke torg 4, 116 46
Tel. dyżurny: +46 850 575050
sztokholm.ip.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Malmö
Konsul Generalny: Stanisław Cygnarowski
Szwecja, Malmö, Adolf Fredriksgatan 13, 217 74
Tel.: +46 709 122 744 Tel. dyżurny: +46 40 987 987 Faks: +46 40 914 339
malmo-info@msz.gov.pl
Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie
Kierownik Wydziału Konsularnego: Radomir Wojciechowski
Szwecja, Sztokholm, Prästgardsgatan 5, 172 32 Sundbyberg
Tel.: +46 8 56 482 900 Tel. dyżurny: +46 70 922 08 92 Faks: +46 8 56 482 910
sztokholm.amb.wk@msz.gov.pl
Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:
SZWECJA - forum, opinie, porady i informacje
SZWECJA - artykuły i relacje z podróży

kraje: NORWEGIA, DANIA, SZWECJA, NIEMCY
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 760
liczba komentarzy: 1
Norwegia 2022 - wakacyjna objazdowa trasa po krainie fiordów cz. 2
Opis wakacyjnej trasy z 2022 roku, obejmującej południowo-zachodnią Norwegię.

kraje: NORWEGIA, DANIA, SZWECJA, NIEMCY
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 754
liczba komentarzy: 0
Norwegia 2022 - wakacyjna objazdowa trasa po krainie fiordów cz. 1
Opis wakacyjnej trasy z 2022 roku, obejmującej południowo-zachodnią Norwegię.

kraje: SZWECJA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 15203
liczba komentarzy: 0
Prom do Szwecji – jak wygląda podróż, ile czasu płynie prom, jaka jest cena?cji
Podróż do Skandynawii to marzenie wielu osób. Można je spełnić na różne sposoby; jednym z ciekawszych jest rejs promem do Szwecji, uważanej powszechnie za serce Skandynawii i najbardziej charakterystyczne państwo północy. Jak wygląda podróż promem, ile czasu zajmuje oraz – ile kosztuje?

kraje: NIEMCY, DANIA, SZWECJA, FINLANDIA, ESTONIA, ŁOTWA, LITWA, NORWEGIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1990
liczba komentarzy: 0
Skandynawia 2019 - Laponia, Nordkapp, Senja, norweskie fiordy - cz. 2
Wyprawa do Skandynawii w 2019 to już mój piąty samochodowy wyjazd w ten piękny rejon. Naszym celem w tym roku jest przejechanie całego półwyspu - od najdalej wysuniętych na północ i wschód miejsc, aż po sam południowo-zachodni kraniec Norwegii.

kraje: NIEMCY, DANIA, SZWECJA, FINLANDIA, ESTONIA, ŁOTWA, LITWA, NORWEGIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2509
liczba komentarzy: 0
Skandynawia 2019 - Laponia, Nordkapp, Senja, norweskie fiordy - cz. 1
Wyprawa do Skandynawii w 2019 to już mój piąty samochodowy wyjazd w ten piękny rejon. Naszym celem w tym roku jest przejechanie całego półwyspu - od najdalej wysuniętych na północ i wschód miejsc, aż po sam południowo-zachodni kraniec Norwegii.
SZWECJA - pozostałe materiały w serwisie
Dodaj komentarz
Komentarze
Najaktywniejsi Użytkownicy
Nowi użytkownicy
Nowości
04-18 Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?
Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?
04-15 Podróż w czasach zarazy
Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.