Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

7. Festiwal Filmowy Pięć Smaków > POLSKA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Festiwal Pięć Smaków 7 edycja7. Festiwal Filmowy Pięć Smaków – jedyny w Polsce, coroczny przegląd filmów azjatyckich, odbędzie się w warszawskich kinach Muranów i Luna w dniach 4-11 listopada 2013. Oto pierwsze szczegóły programu tegorocznej edycji oraz – premierowo – nowy plakat.

W tym roku sekcja Focus poświęcona będzie Hongkongowi. Znajdą się w niej filmy najważniejszych twórców tamtejszej kinematografii. Jednym z nich jest Johnnie To, którego eksplorujące kino gatunkowe dzieła wielokrotnie prezentowano i nagradzano na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes, Wenecji, Locarno. Jego mało znane w Polsce filmy, np. Fulltime Killer (2001), Running on Karma (2003) czy Sparrow (2008), należą do klasyki kinematografii Hongkongu. W programie festiwalu znajdzie się także Drug War (2012), kolejna odsłona jednego z charakterystycznych tematów przewijających się przez twórczość reżysera – wojny narkotykowych mafii i policji. Film był prezentowany podczas festiwali filmowych w Rotterdamie oraz Rzymie. Był również nominowany do Azjatyckich Nagród Filmowych w trzech kategoriach: najlepszy montaż, film i scenariusz.

Poza klasycznymi tytułami uznanych twórców w programie znajdą się także najciekawsze filmy wyprodukowane w ostatnich latach oraz wybór tytułów krótkometrażowych. Zobaczymy m.in. Isabellę (2006) Pang Ho-Cheunga. Inny kontrowersyjny film tego reżysera pt. Vulgaria (2012) prezentowaliśmy w sekcji Nowe Kino Azji podczas poprzedniej edycji festiwalu. Zrealizowana sześć lat wcześniej Isabella to opowieść o policjancie, którego kawalerskie życie zostaje wywrócone do góry nogami przez córkę, nagle wkraczającej do jego świata. Film był nominowany do Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Konkursowa sekcja Nowe Kino Azji to stały element programu festiwalu. Obejmie najnowsze filmy z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć najlepsze produkcje regionu. Jednym z tytułów biorących udział w konkursie będzie Poor folk (2013), najnowszy film Midi Z. Twórca jest znany uczestnikom zeszłorocznej edycji festiwalu – zrealizowany przez niego Powrót do Birmy był prezentowany w sekcji Wolność w Azji. Podobnie jak w tamtej produkcji, Poor folk skupia się na postaciach, którym daleko do optymizmu. Bohaterowie są birmańskimi nielegalnymi imigrantami w Tajlandii, a ich głównym zajęciem jest m.in. przemyt narkotyków i handel ludźmi. Midi Z ze swoją produkcją odwiedził festiwale w Pusan, Bombaju, Rotterdamie i Vancouver.
Jak w roku poprzednim, nagrody w konkursie przyzna People’s Jury - kilkunastoosobowe jury złożone z pasjonatów, amatorów lub półprofesjonalistów, powołane w drodze konkursu.

Kolejną częścią programu będzie retrospektywa filmów kultowego japońskiego twórcy – Tetsui Nakashimy. Urodzony w 1959 r. reżyser i scenarzysta to jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych filmowców, wielokrotnie nagradzany przez Japońską Akademię Filmową oraz na międzynarodowych festiwalach (m.in. w Puchon, Singapurze, Hong Kongu, Yokohamie, Montrealu i Udine). Mimo niedużego dorobku uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych japońskich reżyserów. Spod jego ręki wyszły takie tytuły jak Beautiful Sunday (1998), Kamikaze Girls (2004), czy Memories of Matsuko (2006). Wielokrotnie nagradzane Confessions (2010) to historia wyrafinowanej zemsty, rozgrywająca się miedzy młodą nauczycielką a jej uczniami. Film był japońskim kandydatem do Oscara.

W programie nie zabraknie Kina Grozy – także podczas tegorocznej edycji fani horroru po raz kolejny będą mieć okazję do udziału w nocnym maratonie filmowym tej azjatyckiej specjalności. Znajdzie się w nim inna produkcja Pang Ho-Cheunga, Dream Home (2010), o którym magazyn Filmmaker pisał: „(...) Jeden z najmocniejszych horrorów ostatnich kilkunastu lat. Ta przesiąknięta krwią zabawa z gatunkiem rodem z Hongkongu zyskuje drugie dno jako satyryczne spojrzenie na kryzys w budownictwie i bankowości, który załamał rynki na całym świecie.”

Podczas 7. edycji kontynuację będzie miał entuzjastycznie przyjęty cykl filmów tajwańskiej Nowej Fali, prezentowanych na taśmach 16mm w kawiarni Południk Zero. Zaprezentowany zostanie kolejny zestaw wybranych tytułów z tego bogatego w arcydzieła nurtu tajwańskiego kinematografii.

W tym roku przedstawiamy nową identyfikację wizualną festiwalu. Od 2008 roku ceniony plakat ilustrowała charakterystyczna azjatycka maska w pięciu wersjach: gorzkiej, kwaśnej, słonej, łagodnej i pikantnej. Jego autorką jest Małgorzata Gurowska, która w swoim dorobku ma projekty m.in. dla Fundacji Bęc Zmiana (logo, "Notes na 6 tygodni", plakaty), klubu Saturator, Galerii Studio, Królikarni, Czułego Barbarzyńcy, Yours Gallery, Teatru Powszechnego, bydgoskiego Teatru Polskiego, Muzeum Karykatury, Antalis Poland.


Żegnając się z maską przedstawiamy Pięć Smaków w nowej odsłonie. Autorami plakatu są Przemysław Ostaszewski oraz Małgorzata Żółkiewska, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wspólnie tworzący studio graficzne Multiversal.

7. edycja Festiwalu odbędzie się w kinach Muranów i Luna w dniach 4-11 listopada.

Patroni: Stopklatka, TVP Kultura, TOK FM, Kino, Ekrany, AMS, Exklusiv, Filmaster, Hatak, Hiro, IRKA, Kontynenty, Peron4, Popmoderna, Globtroter.
Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Japan Foundation, Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Polsce, Ambasada Japonii w Polsce, Konsulat Generalny RP w Hongkongu, Kinoplex, Kino Luna, Kino Muranów, Południk Zero.
Szczegóły: www.piecsmakow.pl

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / Festiwal Pięć Smaków 7 edycja

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl