Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Miasto białych dachów > ALBANIA


addicted2travel addicted2travel Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ALBANIA / Gjirokaster / Gjirokaster / Miasto białych dachówPora na dalszy ciąg relacji ekipy addicted2travel z podróży do Albanii.

Pierwszym miejscem, które chcemy odwiedzić na naszej albańskiej trasie jest Gjirokaster. To miasto – muzeum położone jest jakieś 30 km od granicy z Grecją. Gjirokaster nazywany jest często „miastem białych dachów” – gdyż prawie wszystkie budynki starego miasta pokryte są biało-szarą dachówką. Tutaj też urodził się przywódca Albanii odpowiedzialny za wybudowanie ponad 700 tysięcy bunkrów – Enver Hodża.
Na miejsce docieramy późnym popołudniem i od razu udajemy się na spacer urokliwymi, wąskimi i stromymi uliczkami Gjirokastra. Podziwiamy panoramę miasta i wszechobecne białe dachy, a także górującą nad miastem twierdzę. Co chwilę zaczepiają nas dzieci, pozując do obiektywu i chcąc z nami choć chwilę porozmawiać.
Już zaczyna się ściemniać, kiedy opuszczamy miasto i ruszamy w kierunku wybrzeża, planując po drodze znaleźć jakiś nocleg. W połowie drogi do Sarandy zaczynamy żałować, że nie zostaliśmy w Gijorkastrze, bo jazda po Albanii po zmroku okazuje się nie należeć do łatwych i przyjemnych. Drogi są wąskie, dziurawe i nieoświetlone, a na dodatek trasa prowadzi przez góry. Na złapanie noclegu nie ma szans, bo po drodze praktycznie nic nie ma.
Kiedy docieramy do Sarandy jest już całkiem ciemno. Zatrzymujemy się przy pierwszym przydrożnym hotelu. Okazuje się, że hotele są trzy koło siebie, sprawdzamy więc ceny i wybieramy najtańszy. Cena – 10 EUR razem ze śniadaniem, albo 8,5 EUR bez śniadania. Wybraliśmy opcję ze śniadaniem, żeby rano nie szukać już niczego, tylko od razu wyruszyć do Błękitnego Oka – Syri i Kalter, które, jak się okazało, mijaliśmy po drodze.

cdn

Zdjęcia

ALBANIA / Gjirokaster / Gjirokaster / Miasto białych dachówALBANIA / Gjirokaster / Gjirokaster / Miasto białych dachówALBANIA / Gjirokaster / Gjirokaster / Miasto białych dachówALBANIA / Gjirokaster / Gjirokaster / Miasto białych dachówALBANIA / Gjirokaster / Gjirokaster / Miasto białych dachówALBANIA / Gjirokaster / Gjirokaster / Miasto białych dachówALBANIA / Gjirokaster / Gjirokaster / Miasto białych dachówALBANIA / Gjirokaster / Gjirokaster / Miasto białych dachówALBANIA / Gjirokaster / Gjirokaster / Miasto białych dachów

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl