Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

"Między miejscami. Z psem przez Afganistan" Rory Stewart > POLSKA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
patronaty medialne

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Jak pisze Ludwika Włodek, "Między miejscami” to piękna książka drogi i mądra opowieść o Afganistanie. Napisana ze znawstwem erudyty, a zarazem z pokorą pieszego wędrowca. Wspaniała recenzja, polecamy!

Premiera książki 12 lutego!
Ksiażka została wydana przez Wydawnictwo Czarne, przekład z języka angielskiego Barbara Gadomska

Rory Stewart postanowił wyruszyć piechotą przez Afganistan — w styczniu 2002 roku, tuż po inwazji amerykańskiej. Wkroczył na ziemię targaną konfliktami narodowościowymi, walkami frakcji i sporami ideologicznymi. Ziemię surową, groźną i dziką. Wędrował niedostępnymi górskimi szlakami, podążając śladami cesarza Babura, założyciela dynastii Wielkich Mogołów. Mało brakowało, a dałby się pokonać samotności, śnieżnym przestrzeniom i zimie. Udało mu się przetrwać jedynie dzięki pomocy nieoczekiwanego towarzysza, bezzębnego psa Babura, i życzliwości napotkanych ludzi. Pozwoliło mu to wnikliwie i poruszająco opisać region, który przez dwadzieścia cztery lata toczącej się tam wojny był zamknięty przed światem.

Ludwika Włodek:
"Rory Stewart postanowił przejść na piechotę z Heratu do Kabulu. Był środek zimy 2002 roku. Wszyscy mówili mu, że się nie da. On jednak wierzył, że to możliwe. Pięćset lat przed nim tego samego wyczynu dokonał Babur, potomek Czyngischana, środkowoazjatycki watażka i późniejszy założyciel dynastii Wielkich Mogołów. Afganistan, przez który wędrował Stewart, zadziwiająco przypominał ten, który przemierzał Babur. Obaj przedzierali się przez zaspy śniegu, przeprawiali się przez wartkie wody rzeki Hari Rod i spali w glinianych chatkach wsi, których nazwy i rytm życia nie zmieniają się mimo upływu wieków. „Między miejscami” to piękna książka drogi i mądra opowieść o Afganistanie. Napisana ze znawstwem erudyty, a zarazem z pokorą pieszego wędrowca. Bez poczucia wyższości, ale i bez umizgiwania się czy sztucznej litości".


Zdjęcia: ---, ---, "Między miejscami. Z psem przez Afganistan" Rory Stewart, POLSKA
---, ---, "Między miejscami. Z psem przez Afganistan" Rory Stewart, POLSKAInformacje o autorze:
Rory Stewart urodził się w Hongkongu, a dorastał w Malezji i Szkocji. Po krótkim czasie spędzonym w armii brytyjskiej studiował w Balliol College w Oksfordzie, a następnie znalazł zatrudnienie w Foreign Office. Służył w Indonezji i w Czarnogórze. W latach 2000–2002 przewędrował ponad 9600 kilometrów przez Irak, Afganistan, Pakistan, Indie i Nepal. W 2003 roku został wysłany na placówkę do Iraku w ramach koalicyjnej cywilnej administracji kraju, jako zastępca koordynatora prowincji Maysan, a następnie Dhi Qar. W 2004 roku został członkiem Carr Center na Uniwersytecie Harvarda i otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. Jego nowa książka to Occupational Hazards, opowiadająca o pobycie w Iraku.
Rory Stewart jest laureatem nagród: Ondaatje Award przyznawanej przez Royal Society of Literature i Spirit of Scotland Award. Był także nominowany do First Book Award przyznawanej przez „The Guardian”, John Llewellyn Rhys Memorial Prize i nagrody Scottish Book of the Year.

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- /

Dodane komentarze

GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 2014-02-11 20:04:38

Już w piątek na naszym profilu na FB będzie okazja do wygrania tej oto książki :-)

GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 2014-02-09 19:29:00

Już wkrótce będzie okazja do wygrania tej książki w naszym facebookowym konkursie :-) Oczywiście poinformujemy Was wcześniej o konkursie!

Golik dołączył
06.02.2013

Golik 2014-02-09 17:02:03

Dziękuję za recenzję. Dobrze wiedzieć o tej pozycji, szczególnie że o tym kraju na rynku polskim przypominam sobie zaledwie kilka pozycji i to różnej jakości. (poza świetną Sierakowską-Dyndo) A postać Babura jako oś tej opowieści z mojego punktu widzenia stanowi dużą atrakcję.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl