Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Przenieść się w czasie - u plemienia Aymara na jeziorze Titicaca > PERU


taxi taxi Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie PERU / Jezioro Titicaca / Wyspa Amantani / Nad jeziorem TiticacaWielu z nas tęskni za naturą, za prostym życiem. Przyznacie, że miło byłoby odwiedzić plemię Aymara mieszkające na wyspie na jeziorze Titacaca :-) Polecamy więc relację Taxi!

Podróże mogą przenieść Cię w czasie. Tak własnie stało się podczas pobytu u plemienia Aymara zamieszkującą wyspę Amantani na jeziorze Titicaca :-)

Płyniemy po jeziorze Titicaca. Mamy już za sobą zwiedzanie pływających wysp Uros, ale naszym celem jest dotrzeć do wyspy Amantani, aby zatrzymać się w gościnie u rodziny z plemienia Aymara.

Zdjęcia: Wyspa Amantani, Jezioro Titicaca, Nad jeziorem Titicaca, PERU
Wyspa Amantani, Jezioro Titicaca, Nad jeziorem Titicaca, PERUStateczek równym rytmem pracy motoru przesuwa nas po gładkiej tafli tego największego wysokogórskiego jeziora na świecie. Jego powierzchnia to 8288 km2, znajduje się na wysokości 3810m. n.p.m, ma 178 km długości i do 67,4 km szerokości, a maksymalna głębokość dochodzi do 281m. Jest naturalną granicą między Peru i Boliwią.
Czasami pojawiają się małe rybackie łodzie, w oddali dumnie prezentują się boliwijskie Andy, a słońce ogrzewa nasze blade europejskie twarze.

Zdjęcia: Wyspy Uros, Jez.Titicaca, Nieprzemakalna, PERU
Wyspy Uros, Jez.Titicaca, Nieprzemakalna, PERUPo czterech godzinach rejsu na tym niezwykłym jeziorze, zbliżamy się do wyspy Amantani ozdobionej dwoma wierzchołkami gór: Pachatata (Ojciec Ziemia) i Pachamama (Matka Ziemia). Na brzegu wyspy oczekują nas mieszkańcy z plemienia Aymara. Ponad dwudziestoletnia Indianka prowadzi nas do swojej rodziny i swojego gospodarstwa. Droga cały czas pnie się w górę. Jesteśmy na 4000m. n.p.m. gdy docieramy do jej domostwa. Na powitanie wybiegają dwie córki, a za nimi pojawia się mąż "naszej" Indianki z ok.1,5 rocznym chłopcem na ręku. Rozmawiamy z nimi łamaną angielszczyzną, a gestykulacje i rysowanie też przydają się nam w porozumiewaniu. Ich obejście składa się z dwóch z glinianych cegieł budynków - mieszkalnego i kuchni. Mieszkamy na pięterku z oknami wychodzącymi na jezioro Titicaca i uprawne tarasy. Gospodarze przygotowują nam jedzenie w kuchni. Nie ma tu prądu, ani bieżącej wody, nie ma lodówki, kuchenki, szafek, podłoga to klepisko, a do siedzenia służy naszym gospodarzom kilka pieńków - talerze z jedzeniem trzymają na kolanach. Wodę do mycia się i gotowania donosi się w kanistrach z wiejskiej studni. Lisa - najstarsza, 10-letnia córka parzy dla nas herbatę z liści koki rozpalając ogień za pomocą drewna w glinianym zagłębieniu, a gospodyni pichci jakąś regionalną potrawę. Dym wypełnia całą kuchnię z trudem wydostając się przez jedyny otwór tego pomieszczenia jakim są drzwi. Ale... jedzenie jest pyszne. Bawimy się z dziećmi, odwiedzamy rodziców naszych gospodarzy, którzy mieszkają niedaleko i idziemy odkrywać wyspę.

Zdjęcia: Wyspa Amantani, Jez.Titicaca, Gościnni Aymara, PERU
Wyspa Amantani, Jez.Titicaca, Gościnni Aymara, PERUWyspa ma wielkość 15 km2, a jej zbocza pokryte są kamiennymi tarasami, na których mieszkańcy uprawiają ziemniaki, pszenicę czy quinoa zwanym również ryżem Inków. Znajduje się na niej też jedna szkoła i szpitalik. Środkiem transportu są osiołki poruszające się po drogach wydeptanych przez ludzi i zwierzęta. Żadnych hoteli, żadnych samochodów. Spokój.

Zdjęcia: Wyspa Amantani, Jez.Titicaca, Gliniany domek, PERU
Wyspa Amantani, Jez.Titicaca, Gliniany domek, PERUPóżnym popołudniem wybieramy się na szczyt góry Pachamama, aby podziwiać z niego zachód słońca. Droga do góry w rozrzedzonym powietrzu nie należy do spacerku, ale za to widoki na wyspę i jezioro Titicaca cudowne. Na wierzchołku góry znajdują się zachowane do dziś ruiny budynków z czasów Inkaskich. Siedzimy zapatrzeni w zachodzące słońce i dajemy się ponieść temu pięknemu spektaklowi natury.

Zdjęcia: Wyspa Amantani, Jezioro Titicaca, Widok na jezioro Titicaca, PERU
Wyspa Amantani, Jezioro Titicaca, Widok na jezioro Titicaca, PERUZ powrotem w całkowitych ciemnościach, z latarką w dłoni oświetlającą ścieżki prowadzące do wioski, docieramy do naszych gospodarzy. Dzielimy się naszymi przeżyciami przy blasku dogasającej świecy i pełni nowych wrażeń zasypiamy.


To cudowne, że są na świecie jeszcze miejsca, w których człowiek ma możliwość obcowania z naturą i ludźmi innej kultury, z dala od zgiełku świata w którym żyjemy :-)

Zdjęcia

PERU / Jezioro Titicaca / Wyspa Amantani / Nad jeziorem TiticacaPERU / Jez.Titicaca / Wyspy Uros / NieprzemakalnaPERU / Jez.Titicaca / Wyspa Amantani / Gościnni AymaraPERU / Jez.Titicaca / Wyspa Amantani / Gliniany domekPERU / Jez.Titicaca / Wyspa Amantani / Będzie herbata z liści kokiPERU / Jez.Titicaca / Wyspa Amantani / Gościnni AymaraPERU / Jezioro Titicaca / Wyspa Amantani / Widok na jezioro Titicaca

Dodane komentarze

malusia44 dołączył
16.12.2013

malusia44 2014-03-19 15:41:23

Zazdroszczę takich wrażeń ,,,mam nadzieję że już za nie długo też przeżyję to obcowanie z naturą ,,,pozdrawiam

taxi dołączył
17.10.2012

taxi 2014-02-11 20:56:43

Dziękuję :-)

[konto usuniete] dołączył
02.05.2013

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl