Przewodniki

PERU - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Ameryka PołudniowaPERU
PERU
(Republika Peru)
Stolica: Lima
Waluta: nowy sol (PEN); (w obiegu także dolar amerykański)
Języki urzędowe: hiszpański, keczua
Inne języki: ajmara

PERU


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych (pobyt do 90 dni) oraz podróżujący tranzytem są zwolnieni z obowiązku wizowego. Okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony (zaleca się przynajmniej 6 miesięcy). Nie wymaga się określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przy wylotach za granicę nie obowiązuje opłata lotniskowa (jest ona wliczona w bilet), natomiast na niektórych lotniskach krajowych przy przelotach liniami wewnętrznymi obowiązuje jeszcze opłata lotniskowa ok. 6 USD.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń i regulacji prawnych dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy w kwocie mniejszej niż 10 tys. USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować podczas przekraczania granicy). Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie obowiązujących. Należy jednak zwrócić uwagę na przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Wywóz wyrobów rzemiosła artystycznego i ludowego poddany jest kontroli. Zabronione jest wywożenie dóbr kultury o znacznej wartości, w szczególności archeologicznej, bez specjalnych zezwoleń. Przy zakupie wyrobów artystycznych imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód zakupu (niektórzy rzemieślnicy stosują charakterystyczne oznaczenia swoich wyrobów).

PRZEPISY PRAWNE
Peru należy do krajów, w których działają mafie narkotykowe. Przemyt i posiadanie środków odurzających, a także handel nimi podlegają wysokim karom - od 8 do 25 lat pozbawienia wolności. W żadnym wypadku nie należy podejmować się przewożenia przez granicę przesyłek lub paczek z nieznaną zawartością lub pochodzących od nieznajomych osób.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego. Funkcję meldunku spełnia wręczany na przejściach granicznych formularz wjazdowy, który należy bezwzględnie zwrócić przy wyjeździe (jego utrata przedłuża odprawę na granicy).

UBEZPIECZENIE
Nie jest obowiązkowe, należy jednak pamiętać, że w razie wypadku trzeba pokryć wszelkie koszty medyczne. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane przez stronę peruwiańską, o ile są one uznawane międzynarodowo.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
W Peru dość powszechnie występuje żółtaczka typu A (pokarmowa). Zagrożenie chorobami tropikalnymi na wybrzeżu i w górach jest niewielkie. W tropikalnych regionach nizinnych na wschodzie i północy kraju (Loreto, Ucayali, Amazonas) występuje umiarkowane zagrożenie malarią i dengą. Szczepienia ochronne w zasadzie nie są wymagane. Służba zdrowia powiadamia o konieczności takich szczepień, jeśli pojawiają się symptomy epidemii, a podróżujący udają się na obszary zagrożone. Szczepień przeciw żółtej febrze można dokonać na miejscu (koszt ok. 15 USD), co najmniej na 10 dni przed udaniem się w rejony zagrożone chorobą. Szczepienie przeciw cholerze nie jest wymagane ze względu na małą skuteczność.

Podczas podróży w wyżej położone regiony Peru (np. do Cuzco, ok. 3400 m n.p.m.) u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche): bóle głowy, brzucha czy torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie efektu soroche jest przestrzeganie odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim.

Opieka medyczna jest ogólnie dostępna w większych ośrodkach miejskich. Koszt wizyty lekarskiej w klinikach o europejskim standardzie jest wyższy niż w Polsce i wynosi 50 -100 USD. Doba w szpitalu lub klinice kosztuje od 50-100 USD wzwyż. Przy zakupie leków należy korzystać z dużych, markowych aptek, gdyż zdarzają się przypadki sprzedawania podrobionych produktów farmakologicznych. Większość aptek nie żąda okazania recepty od lekarza nawet przy zakupie antybiotyków.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma urzędowych ograniczeń, jednak wjeżdżając w rejony, w których dotychczas działają na niewielką skalę organizacje terrorystyczne oraz kartele kokainowe (departamenty San Martin - dolina rzeki Huallaga, oraz Ayacucho i Apurimac - dolina rzeki Ene), należy zachować szczególną ostrożność. Nie zaleca się wyjazdów w regiony graniczące z Kolumbią (wzdłuż rzeki Putumayo) oraz Ekwadorem (Kordyliera Kondora). Należy liczyć się z możliwością blokad dróg na obszarach górskich i wiejskich, w wyniku czego pewne regiony mogą być okresowo odcięte od reszty kraju. Ważniejsze drogowe przejścia graniczne to Aguas Verdes i La Tina (Ekwador), Desaguadero i Kasani (Boliwia) oraz Tacna (Chile). Stanowczo zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy podróżowaniu po dżungli, szczególnie szlakami wodnymi, w tym bezwzględne korzystanie z przewodników miejscowych oraz utrzymywanie kontaktu z lokalnymi władzami administracyjnymi bądź policyjnymi w poszczególnych wioskach i miasteczkach.Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne przedsiębiorstwa autobusowe. Zazwyczaj posiadają one własne terminale, często oddalone od siebie. Autokary należące do bardziej renomowanych firm, obsługujące główne miasta na wybrzeżu oraz Puno, Cuzco i Arequipa, są w dobrym stanie technicznym. W mniejszych ośrodkach działają gorsze, mniej regularne linie, mające wysłużony, często zawodny tabor. W porze deszczowej (od listopada do kwietnia) w regionach górskich należy liczyć się z przerwami w komunikacji z uwagi na lawiny błotne.

Istnieją połączenia rzeczne obsługujące miasta na wschodzie kraju (np.: Pucallpa i Iquitos), skąd można udać się Amazonką do Brazylii (Tabatinga). Stanowczo zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy indywidualnym podróżowaniu po dżungli, szczególnie szlakami wodnymi, w tym bezwzględne korzystanie z przewodników miejscowych oraz utrzymywanie kontaktu z lokalnymi władzami administracyjnymi bądź policyjnymi w poszczególnych wioskach i miasteczkach.

Kilka razy w miesiącu działa kolej łącząca Limę z Huancayo (tzw. kolej Malinowskiego).

Peru ma dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych i linii lotniczych obsługujących trasy wewnętrzne. Ze względu na utrudnienia komunikacyjne mogące wystąpić w trakcie podróży po Peru zaleca się zaplanowanie powrotu do Limy co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem w stosunku do daty planowanego powrotu do Polski. Jest to szczególnie istotne w przypadku posiadania biletu tzw. tanich przewoźników, którzy nie oferują możliwości zmiany terminu lotu ani zwrotu pieniędzy za bilet, niezależnie od okoliczności losowych.

BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest duże. Należy uważać na kradzieże i napady połączone z kradzieżami, zwłaszcza w centrach turystycznych, na dworcach autobusowych, lotniskach i w środkach komunikacji miejskiej. Zaleca się ostrożność przy wyborze środków komunikacji krajowej, szczególnie autobusów. Zdarzają się również napady na statki i łodzie pływające po rzekach w dżungli (Am,azonka, Ucayali).

Na trasie z lotniska do centrum Limy zaleca się korzystanie z taksówek firm oficjalnie uzna-nych przez władze lotniska i mających swoje stanowiska wewnątrz terminalu przylotów. Natomiast zdecydowanie odradza się korzystanie z przypadkowych taksówek odjeżdżających z postoju przed dworcem lotniczym.

Ważne dokumenty można zdeponować w sejfach hotelowych. Nie należy nosić przy sobie dużej ilości pieniędzy ani paszportu. Turyści powinni mieć przy sobie fotokopię paszportu, poświadczaną przez Ambasadę RP w Limie.

ŚWIĘTA
W Peru obchodzone są podstawowe święta katolickie. Dni wolne od pracy to: Nowy Rok, Wielki Czwartek i Wielki Piątek, 29 czerwca - Piotra i Pawła, 28 i 29 lipca - Święto Narodowe Peru, 30 sierpnia - Dzień św. Róży z Limy, 8 października - rocznica bitwy pod Angamos, 8 grudnia - Dzień Matki Boskiej Niepokalanej, 25 grudnia - Boże Narodzenie. W przypadku świąt przypadających w dni wolne od pracy, często decyzją władz przenosi się ich obchody na najbliższy poniedziałek.

PRZYDATNE INFORMACJE:

- Urzędy czynne są w godzinach 9.00-13.00 i 14.00-17.00 (poniedziałek-piątek). Większość sklepów jest otwarta w godzinach 9.00-21.00. Czynne są również sklepy całodobowe.

- Akceptowane są karty kredytowe (np.: VISA, MasterCard, American Express).


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Peru
Radca: Dariusz Latoszek
Peru, Lima, Av. Salaverry 1978, Jesús María, Lima, Lima 11
Tel.: +51 1 4713920 Tel.: +51 1 4713925 Tel.: +51 1 4714813 Tel. dyżurny: +51 999 400 552 Faks: +51 1 4714813
lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

PERU - galerie i zdjęcia z podróży

PERU / brak / Andy / Salon fryzjerskiPERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Jezioro Titicaca / Wyspa Taquile / UliczkaPERU / Paracas / Paracas / Lody na pustyniPERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / AREQUIPA / AREQUIPA / Kierunek  CuzcoPERU / brak / NAZCA / KoliberPERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Cusco  / Andy / Dostojne lamyPERU / islas ballest / islas ballestas / lwy morskiePERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Ancash / Park Narodowy Huascaran / Laguna QuerocochaPERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Peru / Peru / TargowiskoPERU / Andy / Kordyliery / PeruwiańczykPERU / Machu Picchu / Machu Picchu / Machu Picchu z Machu Picchu

PERU - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Bilety PERU 2410 13-03-22
chętni na wyprawę???? PERU 240 07-02-22
Wyprawa do Amazonii-Iquitos-Pytania PERU 2662 14-01-22
WYPRAWA PERU 20.11-20.12.2021 PERU 333 10-11-21
Podróże do Peru w czasach pandemii PERU 2443 15-07-21
Peru PERU 2599 12-11-20
Linie lotnicze PERU 4332 03-04-20
tambopata PERU 3147 17-02-20
Tania Wycieczka do Peru - Niesamowity Kraj Inków PERU 1437 25-01-20
Tanie wycieczki zorganizowane do Peru :) PERU 4063 18-12-19
Bilety lotnicze, zakwaterowanie, transport PERU 4791 04-12-19
połączenia lotnicze autobusowe noclegi PERU 3869 04-12-19
Peru własnym sumptem PERU 3696 30-10-19
informacje PERU 3211 26-07-19
Maria Kralewska - czy ktoś korzystał z usług? PERU 15358 18-05-19
Peru wynajętym samochodem PERU 4693 18-05-19
Jak dojechać gdzie przebywać, ceny w Peru PERU 37419 18-05-19
wróciłem z PERU i CHILE PERU 9952 22-08-18
PERU HOP BUS PERU 3976 13-08-18
Peru, Boliwia - pora deszczowa PERU 4610 04-05-18
Wakacje w Ameryce środkowej czy poludniowej? PERU 4391 03-04-18
szukamy towarzyszy - PERU / BOLIWIA - 12.04 – 02.05 PERU 3923 12-02-18
Machu Picchu-z Cuzco jak dojechac itp,Help! PERU 19200 31-12-17
Peru- Boliwia w długi wekeend majowy. Zapraszamy! PERU 3996 12-12-17
Peru - Boliwia maj,czerwiec PERU 4806 14-10-17
PILNE 2 dniowe głosowanie na promocję KLM! PERU 4154 08-10-17
Machu piccuhu i Huscaran PERU 4580 14-07-17
Bohaterowie do programu "Polacy w świecie" PERU 5435 28-06-17
Bilety, lotniska, linie PERU 4857 13-05-17
Wyprawa Peru, Chile, Argentyna (Aconcagua) PERU 5853 19-04-17

PERU - artykuły i relacje z podróży

PERU / Vilcabamba / Vilcabamba / Zatopione w gąszczy ruiny Wielkiej Vilcabamby
2018-05-01
Ed Bochnak

kraje: PERU
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1604
liczba komentarzy: 1

Wielka Vilcabamba cz.4 > PERU

Ostatnia czwarta cześć relacji z mojej wędrówki do Wielkiej Vilcabamby, ostatniej, legendarnej stolicy Inków.

Czytaj więcej

PERU / Vilcabamba / Vilcabamba / Juvenal Cobos  wspomina wyprawę Tony Halika i Elżbiety Dzikowskiej
2018-02-15
Ed Bochnak

kraje: PERU
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3241
liczba komentarzy: 0

Wielka Vilcabamba cz.3

Opis wyprawy do ostatniej stolicy Inków,Wielkiej Vilcabamby. W dżungli. Wpierw do góry, stromymi zboczami na cztery tysiące metrów n.p.m. na przełęcz De Malaga, a później w dół, serpentynami do rzeki Urubamby. I dalej wyboistą drogą przez zieloną dolinę Vilcabamby, by po siedmiu godzinach jazdy zatrzymać się w górskiej wiosce Huancacalle. Po wyjściu z pojazdu uderzyło nas suche wysokogórskie powietrze, byliśmy na trzech tysiącach metrów nad poziomem morza.

Czytaj więcej

PERU / Cusco / Choquequirao / Kanion  rzeki Apurimac.
2017-12-27
Ed Bochnak

kraje: PERU
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1723
liczba komentarzy: 0

Wielka Vilcabamba cz.2 >Choquequirao> PERU

Opis wyprawy do ostatniej stolicy Inków,Wielkiej Vilcabamby.Pobyt w Choquequirao.

Czytaj więcej

PERU / cusc / Cusco / Pomnik Pachacuteca
2017-11-06
Ed Bochnak

kraje: PERU
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2781
liczba komentarzy: 1

Wielka Vilcabamba

Opis wyprawy do ostatniej stolicy Inków,Wielkiej Vilcabamby. Imperium Inków było przez wieki największą cywilizacją w paśmie Andów. Sięgało od dzisiejszego Ekwadoru po skalne fiordy w Chile. To niemal całe zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej, ponad 5000 kilometrów.

Czytaj więcej

PERU / Cusco / Cordillera Vilcanota / Trekking w kierunku lodowca
2015-07-13
Sylwia Perkowska

kraje: PERU
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2028
liczba komentarzy: 0

Kobiety na szczytach Ameryki Łacińskiej, czyli projekt Mujer Montaña

Jeśli marzycie o rozpoczęciu przygody ze wspinaczką wysokogórską, to jest na to świetny sposób. Konieczcie śledźcie projekt Mujer Montaña, który zrodził się w 2013 r. w Ameryce Południowej.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl