Przewodniki

PERU - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Ameryka PołudniowaPERU
PERU
(Republika Peru)
Stolica: Lima
Waluta: nowy sol (PEN); (w obiegu także dolar amerykański)
Języki urzędowe: hiszpański, keczua
Inne języki: ajmara

PERU


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych (pobyt do 90 dni) oraz podróżujący tranzytem są zwolnieni z obowiązku wizowego. Okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony (zaleca się przynajmniej 6 miesięcy). Nie wymaga się określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przy wylotach za granicę nie obowiązuje opłata lotniskowa (jest ona wliczona w bilet), natomiast na niektórych lotniskach krajowych przy przelotach liniami wewnętrznymi obowiązuje jeszcze opłata lotniskowa ok. 6 USD.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń i regulacji prawnych dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy w kwocie mniejszej niż 10 tys. USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować podczas przekraczania granicy). Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie obowiązujących. Należy jednak zwrócić uwagę na przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Wywóz wyrobów rzemiosła artystycznego i ludowego poddany jest kontroli. Zabronione jest wywożenie dóbr kultury o znacznej wartości, w szczególności archeologicznej, bez specjalnych zezwoleń. Przy zakupie wyrobów artystycznych imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód zakupu (niektórzy rzemieślnicy stosują charakterystyczne oznaczenia swoich wyrobów).

PRZEPISY PRAWNE
Peru należy do krajów, w których działają mafie narkotykowe. Przemyt i posiadanie środków odurzających, a także handel nimi podlegają wysokim karom - od 8 do 25 lat pozbawienia wolności. W żadnym wypadku nie należy podejmować się przewożenia przez granicę przesyłek lub paczek z nieznaną zawartością lub pochodzących od nieznajomych osób.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego. Funkcję meldunku spełnia wręczany na przejściach granicznych formularz wjazdowy, który należy bezwzględnie zwrócić przy wyjeździe (jego utrata przedłuża odprawę na granicy).

UBEZPIECZENIE
Nie jest obowiązkowe, należy jednak pamiętać, że w razie wypadku trzeba pokryć wszelkie koszty medyczne. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane przez stronę peruwiańską, o ile są one uznawane międzynarodowo.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
W Peru dość powszechnie występuje żółtaczka typu A (pokarmowa). Zagrożenie chorobami tropikalnymi na wybrzeżu i w górach jest niewielkie. W tropikalnych regionach nizinnych na wschodzie i północy kraju (Loreto, Ucayali, Amazonas) występuje umiarkowane zagrożenie malarią i dengą. Szczepienia ochronne w zasadzie nie są wymagane. Służba zdrowia powiadamia o konieczności takich szczepień, jeśli pojawiają się symptomy epidemii, a podróżujący udają się na obszary zagrożone. Szczepień przeciw żółtej febrze można dokonać na miejscu (koszt ok. 15 USD), co najmniej na 10 dni przed udaniem się w rejony zagrożone chorobą. Szczepienie przeciw cholerze nie jest wymagane ze względu na małą skuteczność.

Podczas podróży w wyżej położone regiony Peru (np. do Cuzco, ok. 3400 m n.p.m.) u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche): bóle głowy, brzucha czy torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie efektu soroche jest przestrzeganie odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim.

Opieka medyczna jest ogólnie dostępna w większych ośrodkach miejskich. Koszt wizyty lekarskiej w klinikach o europejskim standardzie jest wyższy niż w Polsce i wynosi 50 -100 USD. Doba w szpitalu lub klinice kosztuje od 50-100 USD wzwyż. Przy zakupie leków należy korzystać z dużych, markowych aptek, gdyż zdarzają się przypadki sprzedawania podrobionych produktów farmakologicznych. Większość aptek nie żąda okazania recepty od lekarza nawet przy zakupie antybiotyków.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma urzędowych ograniczeń, jednak wjeżdżając w rejony, w których dotychczas działają na niewielką skalę organizacje terrorystyczne oraz kartele kokainowe (departamenty San Martin - dolina rzeki Huallaga, oraz Ayacucho i Apurimac - dolina rzeki Ene), należy zachować szczególną ostrożność. Nie zaleca się wyjazdów w regiony graniczące z Kolumbią (wzdłuż rzeki Putumayo) oraz Ekwadorem (Kordyliera Kondora). Należy liczyć się z możliwością blokad dróg na obszarach górskich i wiejskich, w wyniku czego pewne regiony mogą być okresowo odcięte od reszty kraju. Ważniejsze drogowe przejścia graniczne to Aguas Verdes i La Tina (Ekwador), Desaguadero i Kasani (Boliwia) oraz Tacna (Chile). Stanowczo zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy podróżowaniu po dżungli, szczególnie szlakami wodnymi, w tym bezwzględne korzystanie z przewodników miejscowych oraz utrzymywanie kontaktu z lokalnymi władzami administracyjnymi bądź policyjnymi w poszczególnych wioskach i miasteczkach.Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne przedsiębiorstwa autobusowe. Zazwyczaj posiadają one własne terminale, często oddalone od siebie. Autokary należące do bardziej renomowanych firm, obsługujące główne miasta na wybrzeżu oraz Puno, Cuzco i Arequipa, są w dobrym stanie technicznym. W mniejszych ośrodkach działają gorsze, mniej regularne linie, mające wysłużony, często zawodny tabor. W porze deszczowej (od listopada do kwietnia) w regionach górskich należy liczyć się z przerwami w komunikacji z uwagi na lawiny błotne.

Istnieją połączenia rzeczne obsługujące miasta na wschodzie kraju (np.: Pucallpa i Iquitos), skąd można udać się Amazonką do Brazylii (Tabatinga). Stanowczo zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy indywidualnym podróżowaniu po dżungli, szczególnie szlakami wodnymi, w tym bezwzględne korzystanie z przewodników miejscowych oraz utrzymywanie kontaktu z lokalnymi władzami administracyjnymi bądź policyjnymi w poszczególnych wioskach i miasteczkach.

Kilka razy w miesiącu działa kolej łącząca Limę z Huancayo (tzw. kolej Malinowskiego).

Peru ma dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych i linii lotniczych obsługujących trasy wewnętrzne. Ze względu na utrudnienia komunikacyjne mogące wystąpić w trakcie podróży po Peru zaleca się zaplanowanie powrotu do Limy co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem w stosunku do daty planowanego powrotu do Polski. Jest to szczególnie istotne w przypadku posiadania biletu tzw. tanich przewoźników, którzy nie oferują możliwości zmiany terminu lotu ani zwrotu pieniędzy za bilet, niezależnie od okoliczności losowych.

BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest duże. Należy uważać na kradzieże i napady połączone z kradzieżami, zwłaszcza w centrach turystycznych, na dworcach autobusowych, lotniskach i w środkach komunikacji miejskiej. Zaleca się ostrożność przy wyborze środków komunikacji krajowej, szczególnie autobusów. Zdarzają się również napady na statki i łodzie pływające po rzekach w dżungli (Am,azonka, Ucayali).

Na trasie z lotniska do centrum Limy zaleca się korzystanie z taksówek firm oficjalnie uzna-nych przez władze lotniska i mających swoje stanowiska wewnątrz terminalu przylotów. Natomiast zdecydowanie odradza się korzystanie z przypadkowych taksówek odjeżdżających z postoju przed dworcem lotniczym.

Ważne dokumenty można zdeponować w sejfach hotelowych. Nie należy nosić przy sobie dużej ilości pieniędzy ani paszportu. Turyści powinni mieć przy sobie fotokopię paszportu, poświadczaną przez Ambasadę RP w Limie.

ŚWIĘTA
W Peru obchodzone są podstawowe święta katolickie. Dni wolne od pracy to: Nowy Rok, Wielki Czwartek i Wielki Piątek, 29 czerwca - Piotra i Pawła, 28 i 29 lipca - Święto Narodowe Peru, 30 sierpnia - Dzień św. Róży z Limy, 8 października - rocznica bitwy pod Angamos, 8 grudnia - Dzień Matki Boskiej Niepokalanej, 25 grudnia - Boże Narodzenie. W przypadku świąt przypadających w dni wolne od pracy, często decyzją władz przenosi się ich obchody na najbliższy poniedziałek.

PRZYDATNE INFORMACJE:

- Urzędy czynne są w godzinach 9.00-13.00 i 14.00-17.00 (poniedziałek-piątek). Większość sklepów jest otwarta w godzinach 9.00-21.00. Czynne są również sklepy całodobowe.

- Akceptowane są karty kredytowe (np.: VISA, MasterCard, American Express).


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Peru
Radca: Dariusz Latoszek
Peru, Lima, Av. Salaverry 1978, Jesús María, Lima, Lima 11
Tel.: +51 1 4713920 Tel.: +51 1 4713925 Tel.: +51 1 4714813 Tel. dyżurny: +51 999 400 552 Faks: +51 1 4714813
lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

PERU - galerie i zdjęcia z podróży

PERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Peru / Nasca / Płaskowyż Nasca z Cessny.PERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / AREQVIPA / AREQVIPA / Mgła  PERU / Arequipa / Colca Valley / w Colca ValleyPERU / Andy /   / W Andach - KonkursPERU / AREQUIPA / AREQUIPA / co tamPERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Kanion  Kolca / Kanion  Kolca / Ręczna robotaPERU / Jezioro Titicaca / Wyspa Taquile / UliczkaPERU / Titikaka / Titikaka / TitikakaPERU / - / Canion Colca / dziki zachodPERU / Hurascaran / Hurascaran / ParkaPERU / Peru / Peru / Wulkanizacja ?PERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Kanion Kolca / Kanion Kolca / Na śnieg  się zanosi PERU / Truhilio / Truhilio / TruhilioPERU / Arequipa / Colca / Canion ColcaPERU / Arequipa / Arequipa / Spacer po rynku

PERU - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
wróciłem z PERU i CHILE PERU 4871 22-08-18
PERU HOP BUS PERU 422 13-08-18
Peru, Boliwia - pora deszczowa PERU 787 04-05-18
Wakacje w Ameryce środkowej czy poludniowej? PERU 861 03-04-18
szukamy towarzyszy - PERU / BOLIWIA - 12.04 – 02.05 PERU 445 12-02-18
Machu Picchu-z Cuzco jak dojechac itp,Help! PERU 14174 31-12-17
Peru- Boliwia w długi wekeend majowy. Zapraszamy! PERU 425 12-12-17
Maria Kralewska - czy ktoś korzystał z usług? PERU 9301 03-11-17
Peru - Boliwia maj,czerwiec PERU 1192 14-10-17
PILNE 2 dniowe głosowanie na promocję KLM! PERU 547 08-10-17
Machu piccuhu i Huscaran PERU 765 14-07-17
Bohaterowie do programu "Polacy w świecie" PERU 1035 28-06-17
Bilety, lotniska, linie PERU 935 13-05-17
Wyprawa Peru, Chile, Argentyna (Aconcagua) PERU 1644 19-04-17
Jak dojechać gdzie przebywać, ceny w Peru PERU 31315 12-04-17
Peru-relacja z podróży PERU 4985 12-04-17
Peru Boliwia waluta PERU 981 10-04-17
Bilety Peru PERU 1694 30-03-17
Peru i Boliwia PERU 1911 09-03-17
styczeń 2017 PERU 1665 16-01-17
Peru-podróż samochodem PERU 7387 15-01-17
Iquitos, Lagunas - dżungla PERU 2056 08-01-17
Wolontariat i Podróżowanie po Peru (lub inny kraj Ameryki Połudiowej) PERU 1215 02-01-17
Jak wiechac do Peru z biletem w jedna strone PERU 1096 17-10-16
autobusy PERU 1508 08-10-16
Ayahuasca: w nieznane. PERU 1415 29-09-16
Peru w maju - kilka info PERU 1472 08-08-16
szkum osób planujących wyjazd do Peru PERU 5774 14-04-16
Tanie biuro w Iquitos PERU 1369 11-04-16
Aktualne ceny Peru PERU 4724 11-04-16

PERU - artykuły i relacje z podróży

PERU / Vilcabamba / Vilcabamba / Zatopione w gąszczy ruiny Wielkiej Vilcabamby
2018-05-01
Ed Bochnak

kraje: PERU
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 455
liczba komentarzy: 1

Wielka Vilcabamba cz.4 > PERU

Ostatnia czwarta cześć relacji z mojej wędrówki do Wielkiej Vilcabamby, ostatniej, legendarnej stolicy Inków.

Czytaj więcej

PERU / Vilcabamba / Vilcabamba / Juvenal Cobos  wspomina wyprawę Tony Halika i Elżbiety Dzikowskiej
2018-02-15
Ed Bochnak

kraje: PERU
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 871
liczba komentarzy: 0

Wielka Vilcabamba cz.3

Opis wyprawy do ostatniej stolicy Inków,Wielkiej Vilcabamby. W dżungli. Wpierw do góry, stromymi zboczami na cztery tysiące metrów n.p.m. na przełęcz De Malaga, a później w dół, serpentynami do rzeki Urubamby. I dalej wyboistą drogą przez zieloną dolinę Vilcabamby, by po siedmiu godzinach jazdy zatrzymać się w górskiej wiosce Huancacalle. Po wyjściu z pojazdu uderzyło nas suche wysokogórskie powietrze, byliśmy na trzech tysiącach metrów nad poziomem morza.

Czytaj więcej

PERU / Cusco / Choquequirao / Kanion  rzeki Apurimac.
2017-12-27
Ed Bochnak

kraje: PERU
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 756
liczba komentarzy: 0

Wielka Vilcabamba cz.2 >Choquequirao> PERU

Opis wyprawy do ostatniej stolicy Inków,Wielkiej Vilcabamby.Pobyt w Choquequirao.

Czytaj więcej

PERU / cusc / Cusco / Pomnik Pachacuteca
2017-11-06
Ed Bochnak

kraje: PERU
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1105
liczba komentarzy: 1

Wielka Vilcabamba

Opis wyprawy do ostatniej stolicy Inków,Wielkiej Vilcabamby. Imperium Inków było przez wieki największą cywilizacją w paśmie Andów. Sięgało od dzisiejszego Ekwadoru po skalne fiordy w Chile. To niemal całe zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej, ponad 5000 kilometrów.

Czytaj więcej

PERU / Cusco / Cordillera Vilcanota / Trekking w kierunku lodowca
2015-07-13
Sylwia Perkowska

kraje: PERU
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1131
liczba komentarzy: 0

Kobiety na szczytach Ameryki Łacińskiej, czyli projekt Mujer Montaña

Jeśli marzycie o rozpoczęciu przygody ze wspinaczką wysokogórską, to jest na to świetny sposób. Konieczcie śledźcie projekt Mujer Montaña, który zrodził się w 2013 r. w Ameryce Południowej.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-20
W magicznym domu na Sumatrze

Dziwne buczenie niczym spięcie w przewododach elektrycznych, dudnienie na dachu, jakby stado bawołów przebiegało, wedrujacy po podłodze dywanik, kaleki gecko szczekajacy juz barytonem, świecące w nocy zielone oczy w łazience - tak jest w moim magicznym domu, wszystko się zdarzyć może...

10-16
Kair Siwa i Piramidy cz 14 ostatnia

chyba najdłuższy odcinek. Mam nadzieję, ze kilka osób dobrnie do końca... Tym razem Mokattam i Heliopolis z polską perełką... Dużo informacji o Koptach.

10-14
Na krótko w Holandii...
10-12
Mołdawia i delta Dunaju...
10-10
W krainie prawdziwego Ceausescu i...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl