Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Tongo - Talensi (w wiosce animistów) > GHANA


Smok-1 Smok-1 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie GHANA / Upper East / Tengzuk / Pałac szefa wioskiJeśli interesuje Was koncepcja animizmu i chętnie odwiedzilibyście jedno z takich plemion, to polecamy relację z wizyty w wiosce Tengzuk w północnej Ghanie (marzec 2014).

Musiałem zdjąć koszulę, buty, skarpetki, zostawić aparat fotograficzny. Zostałem w samych slipach, ciekawe co teraz ? Najgorsze nie było jednak palące słońce i brak cienia, tylko konieczność dojścia do jaskini na bosaka. Chodziliście kiedyś po rozgrzanych kamieniach z ostrymi krawędziami całkowicie boso – wrażenie bliskie stąpaniu po rozżarzonych węglach. Nie wiem jak oni to robią, ale wydaje się, że miejscowi zupełnie nie zwracają uwagi na temperaturę skał, przeskakując z kamienia na kamień pną się w górę. No cóż, trzeba zacisnąć zęby i nie dać po sobie poznać, że niewygodnie, a w stopy niemiłosiernie parzy. Idę więc, starannie dobierając kolejne miejsca na postawienie stopy, przydałoby się nieco cienia, ale na to nie ma najmniejszych szans, słońce świeci dokładnie z góry, a na niebie nie ma ani jednej chmurki.

Zdjęcia: Tengzuk, Upper East, Pałac szefa wioski, GHANA
Tengzuk, Upper East, Pałac szefa wioski, GHANAW końcu dochodzimy do jaskini, najświętszego miejsca ludu Talesi (Tale), miejsca, które jeszcze niedawno można było zwiedzać wyłącznie w stroju Adami i Ewy. Aktualnie wystarcza już rozebranie się od pasa w górę (dotyczy wszystkich) i chodzenia na bosaka. W porównaniu z poprzednimi pieczarami ta grota (w zasadzie szerokie pęknięcie granitowej skały, rozległa półka skalna – szkoda, że nie można robić zdjęć) jest znacznie większa, a sądząc po stertach piór we wnętrzu, pełni również główna rolę w obrzędach animistycznych (poświęcanie zwierząt, ofiary, gwarantujące pomyślność zbiorów i hodowli).

Zdjęcia: Tengzuk, Upper East, Najświętsze miejsce animistów, GHANA
Tengzuk, Upper East, Najświętsze miejsce animistów, GHANAWe wnętrzu siedzi zresztą jakiś pochylony miejscowy i odprawia jakieś gusła. Jeden z przewodników podchodzi do mnie:

- Wiesz, teraz powinieneś zostawić mu jakąś ofiarę. (oczywiście chodzi o pieniądze)

OK. Tego nie omówiliśmy. Zapłaciłem w sumie (jak na warunki północnej Ghany) sporo pieniędzy za możliwość oglądania wioski Tengzuk i następnie świątyni (świętej jaskini), uzgodniłem cenę, wymogłem na synu wodza możliwość oglądania jaskinie (pierwotnie nie chcieli się na to zgodzić), tego, że będą chcieli kolejne nie przewidziałem (w sumie po ponad tygodniu pobytu w Afryce, w zasadzie powinienem).

Zdjęcia: Tengzuk, Upper East, Ołtarzyki ofiarne, GHANA
Tengzuk, Upper East, Ołtarzyki ofiarne, GHANA- Słuchajcie (moich przewodników jest dwóch, wydaje mi się, że też są spokrewnieni z szefem wioski), tak jak uzgodniłem już z waszym bratem (pierwszy przewodnik, jeszcze na dole w wiosce, któremu jednak nie chciało się łazić po górach, i do opieki nade mną wydelegował swoich braci), płacę za wszystko na dole i nie ponoszę żadnych dodatkowych opłat. Żadnych przebłagań duchów, opłat na przodków, na cokolwiek. Wszystko było zapłacone, wcale niemałe pieniądze, albo jest umowa, albo nie ….

Pokiwali po sobie głowami i milcząco zaakceptowali. Chyba nie jest to popularna reakcja ze strony białego. Później było już, jak gdyby nigdy nic. Posiedzieliśmy chwilę na skale. Chłopaki wytłumaczyli, jakie obrzędy są odprawiane w jaskini (tylko poświęcanie krwi ze zwierząt (głównie kury, stąd sterty piór, ale również kozy i krowy – te ostatnie to ciekawe jak wejdą na górę, bo jest miejscami dość stromo). Miejsce jest dość znane (opisywane w przewodnikach), turyści często się pojawiają (od kilku do kilkunastu osób dziennie. Przy większych uroczystościach (poświęcanie zwierząt), turystów nie prowadzą, ale tak jak dziś, to owszem. Za chwilę zresztą na dole odbędą się (wokół mniejszej świątynki) inne uroczystości – tańce – jak będę chciał, mogę z daleka pooglądać. Chcę, więc schodzimy. Z wielką ulgą zakładam buty, przezornie zostawione w jakimś zagłębieniu (oczywiście szybkie sprawdzenie wnętrza, czy coś nie wlazło w międzyczasie) i idziemy oglądać tańce.

Zdjęcia: Tengzuk, Upper East, Tron, GHANA
Tengzuk, Upper East, Tron, GHANATongo – Tengzuk położone jest mniej więcej 15 km od Bolgatanga (dojazd busem z dworca autobusowego w Bolga), dojeżdża się do miejscowości Tongo i stamtąd jest 5 km (droga asfaltowa) do Tengzuk. Po drodze jest szansa na złapanie motorowerka, cena do uzgodnienia. Jakieś 500 m przed tzw. pałacem szefa w Tengzuk jest oficjalna budka (o ile jest ktoś w środku, warto kupić bilet, bo jest taniej). Cena biletu 15 Cedi (łącznie z przewodnikiem). Na miejscu będzie już drożej -ja płaciłem 20 Cedi, chyba właśnie o te 5 przepłaciłem - ale w pakiecie było i oglądanie pałacu i przejście po wiosce i oglądanie świątyń – tudzież jaskini i oglądanie obrzędów. Powrót do Bolga – trzeba wrócić do Tongo, busiki odjeżdżają z centrum miasteczka

Zdjęcia

GHANA / Upper East / Tengzuk / Pałac szefa wioskiGHANA / Upper East / Tengzuk / Najświętsze miejsce animistówGHANA / Upper East / Tengzuk / Ołtarzyki ofiarneGHANA / Upper East / Tengzuk / Tron

Dodane komentarze

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2014-04-22 08:34:04

Wyglądałem mniej więcej jak mój przewodnik na drugim zdjęciu .... Najbardziej żałuję samej jaskini ...

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 2014-04-21 23:08:26

ale aż tak to mi na tym zdjęciu nie zalezało, to że dwa razy komentarz sie ukazał to przypadek:))))

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 2014-04-21 23:07:06

ŻE TEŻ NIE POPROSIŁEŚ O ZDJĘCIE JAK W TYCH SLIPACH GNAŁEŚ DO JASKINI!!! NO BYŁBY HIT GLOBA!

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 2014-04-21 23:06:28

"ŻE TEŻ NIE POPROSIŁEŚ O ZDJĘCIE JAK W TYCH SLIPACH GNAŁEŚ DO JASKINI!!! NO BYŁBY HIT GLOBA!"

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2014-04-16 23:30:08

Jak listopad to spróbuj półwysep Valdes, może już będą wieloryby ...Wyślę Ci info na priva ....

bardo dołączył
20.09.2008

bardo 2014-04-15 22:31:37

Smoku, wyprawa widzę pełna poświęceń, gratuluję, też lubię się "dokładnie" zapoznać z obyczajami odwiedzanych tubylców w czasie podróży, ale nie wiem,czy na takie poświęcenie bym się zdobyła. Odsłaniasz przed nami mało znane miejsca - dzięki za to, a ja ,cóż podążam Twoimi śladami do Ameryki Południowej z Patagonią, będzie to listopad, więc może takiej dobrej pogody jak Ty nie będę miała, ale nic to. Pozdrawiam. Bardo.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl