Przewodniki

GHANA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaGHANA
GHANA
(Republika Ghany)
Stolica: Akra
Waluta: cedi (GHS), 1 GHS = 100 pesewa;
Język urzędowy: angielski

GHANA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy udający się do Ghany muszą mieć ważną wizę zarówno turystyczną, jak i tranzytową. Wizę można uzyskać za pośrednictwem konsula honorowego Ghany w Warszawie oraz w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych w innych krajach (najbliższe w Berlinie). Osoba starająca się o wizę winna mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności. Powinna również przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie podczas pobytu w Ghanie oraz bilet na powrót drogą lotniczą bądź morską. Osoby pragnące przedłużyć pobyt winny zwrócić się do urzędu imigracyjnego co najmniej tydzień przed upływem ważności wizy.

PRZEPISY CELNE
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

PRZEPISY PRAWNE
Złamanie prawa w Ghanie wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami. Obowiązujące uregulowania prawne wprowadzają bardzo surowe kary, przy czym już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Posiadanie narkotyków jest ścigane i surowo karane. Zakazane jest fotografowanie budynków rządowych, portów lotniczych, mostów i obiektów wojskowych. Konieczna jest na to specjalna zgoda władz ds. bezpieczeństwa.

UBEZPIECZENIE
Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym również polskich.SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia). Występują tu znaczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią różnego typu, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką A i B, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi (stopień ryzyka może być bardzo różny, w zależności od miejsca i warunków, w jakich się przebywa). Należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych obowiązujących w tropiku. Dostęp do opieki medycznej jest bardzo ograniczony, praktycznie możliwy jedynie w dużych miastach. Poziom usług lekarskich, które są kosztowne, znacznie odbiega od standardów światowych. Poważniejsze zabiegi trzeba wykonywać w Europie. Koszt wizyty lekarskiej to ok. 100 USD (łącznie np. z badaniem krwi na malarię); doba pobytu w szpitalu kosztuje 100-250 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Podróżując samochodem, należy mieć międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch prawostronny.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Komunikacja autobusowa jest dobrze rozwinięta, choć jakość usług pozostawia wiele do życzenia. Można podróżować statkiem w górę rzeki Wolta od tamy w Akosombo na północ kraju. Akra utrzymuje połączenia lotnicze z większymi portami lotniczymi na świecie. W komunikacji krajowej regularne połączenia lotnicze ze stolicą mają Kumasi, Tamale i Sunyani. W Akrze działa system transportu publicznego. Stan dróg jest bardzo różny. Do wszystkich średniej wielkości miejscowości doprowadzone są drogi asfaltowe. Zbudowano je niedawno, są w dobrym stanie.

BEZPIECZEŃSTWO
Ghana jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów. Swobodne przemieszczanie się po jej terytorium nie nastręcza problemów. Zagrożenie przestępczością pospolitą występuje w dużych miastach, głównie w niektórych dzielnicach Akry. Na prowincji jest zdecydowanie mniejsze. Odradza się jednak samotnych wędrówek po zmroku i nawiązywania przygodnych znajomości.PRZYDATNE INFORMACJE:
Ghana uznawana jest za jeden z najbardziej stabilnych krajów zachodniej Afryki, który konsekwentnie wprowadza reformy polityczne i przekształca gospodarkę. Otrzymuje znaczną pomoc zagraniczną, która przeznaczana jest przede wszystkim na modernizację infrastruktury. Zmiany te widać zwłaszcza w stolicy i większych miastach.
W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe.
W porównaniu z większością państw afrykańskich baza turystyczna jest w Ghanie stosunkowo dobrze rozwinięta.
Ceny są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych sprzedawców są na ogół niższe, ale asortyment jest dość skromny, a jakość produktów mierna. Pamiętać należy, że targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza propozycja ceny jest wielokrotnością tej, za którą sprzedawca spodziewa się sprzedać towar.
Ludność nie jest niechętna fotografowaniu, trzeba jednak zawsze się upewnić, czy można zrobić zdjęcie.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak polskiej placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

GHANA - galerie i zdjęcia z podróży

GHANA / Western Region / Butre / Panorama ButreGHANA / TAMALE / przy drodze do Parku Mole / SiostryGHANA / TAMALE / wieś niedaleko wjazdu do Parku Mole / Biały MeczetGHANA / wybrzeze / afryka / zamek w Cape CoastGHANA / Ghana poludniowa / afryka / mostyy Kakum NPGHANA / Volta region / afryka / Wli FallsGHANA / Afryka / Mole NP / slonie z mole national parkGHANA / Ashanti / Kumasi / ZadumaGHANA / Western Region / okolice Axim / Kawałek plażyGHANA / Western Region / okolice Axim / Z garnkiem ...GHANA / Bolgatanga / Kansingo / Festiwal w KansingoGHANA / - / Elmina / Elmina. Widok z fortu.GHANA / Bolgatanga / Gdzieś w Ghanie / Smutek czy zamyślenie?GHANA / Bolgatanga / Kansingo / Zadbana kobieta;)GHANA / wschodni / wioska / Dzieci AfrykiGHANA / Bolgatanga / Kansingo / Plac zabawGHANA / Bolgatanga / Gdzieś w Ghanie / SzkołaGHANA / Bolgatanga / Kansingo / Uczniowie na przerwieGHANA / Bolgatanga / Kansingo / Festiwalowe granieGHANA / Bolgatanga / Kansingo / Po wodę..

GHANA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Wolontariat w Ghanie w lipcu GHANA 2118 05-06-16
Ambasady w Berlinie GHANA 1960 13-10-13

GHANA - artykuły i relacje z podróży

GHANA / Upper East / Tengzuk / Pałac szefa wioski
2014-04-14
Smok-1

kraje: GHANA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1863
liczba komentarzy: 6

Tongo - Talensi (w wiosce animistów)

Jeśli interesuje Was koncepcja animizmu i chętnie odwiedzilibyście jedno z takich plemion, to polecamy relację z wizyty w wiosce Tengzuk w północnej Ghanie (marzec 2014).

Czytaj więcej

POLSKA / dolnośląskie / Oborniki Śląskie / Festiwal Kultur Świata im. Tony\'ego Halika
2013-08-30
Festiwal Halika

kraje: GHANA, IRAK, IRAN, KAZACHSTAN, MEKSYK, NEPAL, TURCJA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2339
liczba komentarzy: 0

Festiwal Kultur Świata im. Tony'ego Halika

W dniach 4-5 października odbędzie się już IV edycja Festiwalu Kultur Świata im. Tony'ego Halika w Obornikach Śląskich. To okazja do spotkania nie tylko z podróżnikami, ale przede wszystkim z niezwykłymi ludźmi, których spotkali po drodze i z kulturami odległych krajów. Prócz pokazów slajdów, wystąpień prelegentów i ciekawych warsztatów, na wszystkich będą czekały jeszcze liczne, dodatkowe atrakcje. Impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie Ośrodek Kultur Świata będący organizacją pozarządową działającą na terenie Obornik Śląskich i Wrocławia od 2008 roku. Od początku regularnie organizuje spotkania z ciekawymi i nietuzinkowymi ludźmi, a od czterech lat angażuje się w obornicki Festiwal.

Czytaj więcej

BENIN / Ouidah / Ouidah /
2012-02-21
EDI

kraje: GHANA, TOGO, BENIN, BURKINA FASO, MALI, SENEGAL, MAURETANIA, SAHARA ZACHODNIA, MAROKO
zawartość: inf.praktczne, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 8168
liczba komentarzy: 1

Wyprawa do AFRYKI ZACHODNIEJ 2011/2012 cz2

Opis wyprawy busem z Wrocławia do Zatoki Gwinejskiej i powrót

Czytaj więcej

GHANA / TAMALE / przy drodze do Parku Mole / Siostry
2012-02-20
EDI

kraje: MAROKO, SAHARA ZACHODNIA, MAURETANIA, MALI, BURKINA FASO, GHANA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 5524
liczba komentarzy: 1

Wyprawa do AFRYKI ZACHODNIEJ 2011/2012 cz1

Opis wyprawy busem z Wrocławia do Zatoki Gwinejskiej

Czytaj więcej

GHANA / Ghana poludniowa / afryka / mostyy Kakum NP
2012-01-16
nuna

kraje: GHANA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 4243
liczba komentarzy: 2

Ghana tam i z powrotem

zawsze i wszedzie warto

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl