Przewodniki

GHANA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaGHANA
GHANA
(Republika Ghany)
Stolica: Akra
Waluta: cedi (GHS), 1 GHS = 100 pesewa;
Język urzędowy: angielski

GHANA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy udający się do Ghany muszą mieć ważną wizę zarówno turystyczną, jak i tranzytową. Wizę można uzyskać za pośrednictwem konsula honorowego Ghany w Warszawie oraz w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych w innych krajach (najbliższe w Berlinie). Osoba starająca się o wizę winna mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności. Powinna również przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie podczas pobytu w Ghanie oraz bilet na powrót drogą lotniczą bądź morską. Osoby pragnące przedłużyć pobyt winny zwrócić się do urzędu imigracyjnego co najmniej tydzień przed upływem ważności wizy.

PRZEPISY CELNE
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

PRZEPISY PRAWNE
Złamanie prawa w Ghanie wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami. Obowiązujące uregulowania prawne wprowadzają bardzo surowe kary, przy czym już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Posiadanie narkotyków jest ścigane i surowo karane. Zakazane jest fotografowanie budynków rządowych, portów lotniczych, mostów i obiektów wojskowych. Konieczna jest na to specjalna zgoda władz ds. bezpieczeństwa.

UBEZPIECZENIE
Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym również polskich.SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia). Występują tu znaczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią różnego typu, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką A i B, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi (stopień ryzyka może być bardzo różny, w zależności od miejsca i warunków, w jakich się przebywa). Należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych obowiązujących w tropiku. Dostęp do opieki medycznej jest bardzo ograniczony, praktycznie możliwy jedynie w dużych miastach. Poziom usług lekarskich, które są kosztowne, znacznie odbiega od standardów światowych. Poważniejsze zabiegi trzeba wykonywać w Europie. Koszt wizyty lekarskiej to ok. 100 USD (łącznie np. z badaniem krwi na malarię); doba pobytu w szpitalu kosztuje 100-250 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Podróżując samochodem, należy mieć międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch prawostronny.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Komunikacja autobusowa jest dobrze rozwinięta, choć jakość usług pozostawia wiele do życzenia. Można podróżować statkiem w górę rzeki Wolta od tamy w Akosombo na północ kraju. Akra utrzymuje połączenia lotnicze z większymi portami lotniczymi na świecie. W komunikacji krajowej regularne połączenia lotnicze ze stolicą mają Kumasi, Tamale i Sunyani. W Akrze działa system transportu publicznego. Stan dróg jest bardzo różny. Do wszystkich średniej wielkości miejscowości doprowadzone są drogi asfaltowe. Zbudowano je niedawno, są w dobrym stanie.

BEZPIECZEŃSTWO
Ghana jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów. Swobodne przemieszczanie się po jej terytorium nie nastręcza problemów. Zagrożenie przestępczością pospolitą występuje w dużych miastach, głównie w niektórych dzielnicach Akry. Na prowincji jest zdecydowanie mniejsze. Odradza się jednak samotnych wędrówek po zmroku i nawiązywania przygodnych znajomości.PRZYDATNE INFORMACJE:
Ghana uznawana jest za jeden z najbardziej stabilnych krajów zachodniej Afryki, który konsekwentnie wprowadza reformy polityczne i przekształca gospodarkę. Otrzymuje znaczną pomoc zagraniczną, która przeznaczana jest przede wszystkim na modernizację infrastruktury. Zmiany te widać zwłaszcza w stolicy i większych miastach.
W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe.
W porównaniu z większością państw afrykańskich baza turystyczna jest w Ghanie stosunkowo dobrze rozwinięta.
Ceny są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych sprzedawców są na ogół niższe, ale asortyment jest dość skromny, a jakość produktów mierna. Pamiętać należy, że targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza propozycja ceny jest wielokrotnością tej, za którą sprzedawca spodziewa się sprzedać towar.
Ludność nie jest niechętna fotografowaniu, trzeba jednak zawsze się upewnić, czy można zrobić zdjęcie.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak polskiej placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

GHANA - galerie i zdjęcia z podróży

GHANA / Volta region / afryka / Wli FallsGHANA / Afryka / Mole NP / slonie z mole national parkGHANA / TAMALE / przy drodze do Parku Mole / SiostryGHANA / Western Region / okolice Axim / Z garnkiem ...GHANA / Ashanti / Kumasi / ZadumaGHANA / Western Region / Butre / Panorama ButreGHANA / wybrzeze / afryka / zamek w Cape CoastGHANA / TAMALE / wieś niedaleko wjazdu do Parku Mole / Biały MeczetGHANA / Ghana poludniowa / afryka / mostyy Kakum NPGHANA / Western Region / okolice Axim / Kawałek plażyGHANA / Bolgatanga / Kansingo / Festiwal w KansingoGHANA / - / Elmina / Elmina. Widok z fortu.GHANA / Bolgatanga / Gdzieś w Ghanie / Smutek czy zamyślenie?GHANA / Bolgatanga / Kansingo / Zadbana kobieta;)GHANA / wschodni / wioska / Dzieci AfrykiGHANA / Bolgatanga / Kansingo / Plac zabawGHANA / Bolgatanga / Kansingo / Uczniowie na przerwieGHANA / Bolgatanga / Gdzieś w Ghanie / SzkołaGHANA / Bolgatanga / Kansingo / Festiwalowe granieGHANA / Bolgatanga / Kansingo / Po wodę..

GHANA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Wolontariat w Ghanie w lipcu GHANA 1721 05-06-16
Ambasady w Berlinie GHANA 1630 13-10-13

GHANA - artykuły i relacje z podróży

GHANA / Upper East / Tengzuk / Pałac szefa wioski
2014-04-14
Smok-1

kraje: GHANA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1454
liczba komentarzy: 6

Tongo - Talensi (w wiosce animistów)

Jeśli interesuje Was koncepcja animizmu i chętnie odwiedzilibyście jedno z takich plemion, to polecamy relację z wizyty w wiosce Tengzuk w północnej Ghanie (marzec 2014).

Czytaj więcej

POLSKA / dolnośląskie / Oborniki Śląskie / Festiwal Kultur Świata im. Tony\'ego Halika
2013-08-30
Festiwal Halika

kraje: GHANA, IRAK, IRAN, KAZACHSTAN, MEKSYK, NEPAL, TURCJA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1915
liczba komentarzy: 0

Festiwal Kultur Świata im. Tony'ego Halika

W dniach 4-5 października odbędzie się już IV edycja Festiwalu Kultur Świata im. Tony'ego Halika w Obornikach Śląskich. To okazja do spotkania nie tylko z podróżnikami, ale przede wszystkim z niezwykłymi ludźmi, których spotkali po drodze i z kulturami odległych krajów. Prócz pokazów slajdów, wystąpień prelegentów i ciekawych warsztatów, na wszystkich będą czekały jeszcze liczne, dodatkowe atrakcje. Impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie Ośrodek Kultur Świata będący organizacją pozarządową działającą na terenie Obornik Śląskich i Wrocławia od 2008 roku. Od początku regularnie organizuje spotkania z ciekawymi i nietuzinkowymi ludźmi, a od czterech lat angażuje się w obornicki Festiwal.

Czytaj więcej

BENIN / Ouidah / Ouidah /
2012-02-21
EDI

kraje: GHANA, TOGO, BENIN, BURKINA FASO, MALI, SENEGAL, MAURETANIA, SAHARA ZACHODNIA, MAROKO
zawartość: inf.praktczne, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 7389
liczba komentarzy: 1

Wyprawa do AFRYKI ZACHODNIEJ 2011/2012 cz2

Opis wyprawy busem z Wrocławia do Zatoki Gwinejskiej i powrót

Czytaj więcej

GHANA / TAMALE / przy drodze do Parku Mole / Siostry
2012-02-20
EDI

kraje: MAROKO, SAHARA ZACHODNIA, MAURETANIA, MALI, BURKINA FASO, GHANA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 4799
liczba komentarzy: 1

Wyprawa do AFRYKI ZACHODNIEJ 2011/2012 cz1

Opis wyprawy busem z Wrocławia do Zatoki Gwinejskiej

Czytaj więcej

GHANA / Ghana poludniowa / afryka / mostyy Kakum NP
2012-01-16
nuna

kraje: GHANA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 3777
liczba komentarzy: 2

Ghana tam i z powrotem

zawsze i wszedzie warto

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl