Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kuchnia Bułgarska > BUłGARIA


jbbiskup jbbiskup Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie BUłGARIA / Polłudniowe wybrzeże  / Carewo / Szopska sałatka Refleksje na temat bułgarskiej kuchni.

Jakkolwiek spojrzenie na bułgarską kuchnię wśród większości z nas może sprowadzać się do szopskiej sałatki i wina Sophia, jedynego prawdziwego i pijalnego wina dostępnego za czasów PRL, to jednak ma ona dużo więcej do zaoferowania o czym mogłem się przekonać odwiedzając ten kraj w czerwcu tego roku.

Na kształt bułgarskiej kuchni niewątpliwie nałożyła się skomplikowana historia tego kraju, będącego przez ostatnie 2 tysiące lat pod wpływem wielu różnych kultur. Na talerzach spotykają się tutaj wpływy tureckie, greckie i słowiańskie.

Nie ulega wątpliwości, iż sałatki z szopskim serem stanowią poważną pozycję w spisie narodowych potraw. Nie mniej mogą pojawić się w wielu wariacjach, gdzie obok obowiązkowych ogórków i pomidorów, pojawiają się oliwki, papryka czy podsmażane skrawki cukinii - palce lizać.

Zdjęcia: Carewo, Polłudniowe wybrzeże , Szopska sałatka , BUłGARIA
Carewo, Polłudniowe wybrzeże , Szopska sałatka , BUłGARIAGrillowane warzywa pojawiają się również często w innych zestawieniach. Południowe położenie Bułgarii zapewnia bogactwo ciepłolubnych warzyw, cukinii, oberżynów, papryki, które grillowane i podawane z niewielkim dodatkiem oliwy łechcą przyjemnie podniebienie.

Zdjęcia: Carewo, Polłudniowe wybrzeże , grilowane oberżyny, BUłGARIA
Carewo, Polłudniowe wybrzeże , grilowane oberżyny, BUłGARIABułgarzy nie ograniczają się oczywiście do grillowania i sałatkowania. Ku uciesze zapewne wielu dietetyków i smakoszy potrafią na bazie warzyw, ryżu , sera koziego oraz przypraw przyrządzać efektowne przystawki. W szczególności polecić można sarmi, czyli gołąbki z liści winorośli faszerowane ryżem z mięsem mielonym i przyprawami. Potrawę tą kuchnia bułgarska przejęła od wspomnianych wcześniej Greków, nie mniej nie mogę się oprzeć wrażeniu, że bułgarska szczodrość i gościnność odcisnęła na niej swoje piętno. Mięsa jest co najmniej tyle samo co ryżu, co działa zdecydowanie tej potrawie na korzyść.

Zdjęcia: Sozopol, Polłudniowe wybrzeże , Warzywne rozmaitości, BUłGARIA
Sozopol, Polłudniowe wybrzeże , Warzywne rozmaitości, BUłGARIACzarnomorskie położenie dostarcza lokalnej kuchni bogactwa ryb. Dosyć charakterystyczna lokalną zakąską są małe rybki, np szprotki, ugrilowane na chrupiąco niczym chipsy, które ciężko przestać jeść niemal jak przysłowiowe Pringles ( when you pop you can't stop)

Zdjęcia: Carewo, Polłudniowe wybrzeże , Grilowane szprotki, BUłGARIA
Carewo, Polłudniowe wybrzeże , Grilowane szprotki, BUłGARIAWiększe ryby również chętnie się tu grilluje ze znakomitym efektem dla podniebienia jak i dla zdrowia.

Zdjęcia: Carewo, Polłudniowe wybrzeże , Rozmaitości rybne z grila, BUłGARIA
Carewo, Polłudniowe wybrzeże , Rozmaitości rybne z grila, BUłGARIARozkochanych w mięsiwach uspokajam natychmiast. Bułgarska kuchnia nie jest wyłącznie jarsko-rybna. 500 lat wpływów tureckich wniosło do bułgarskiej tureckie sposoby przyrządzania mięsa z z bogatym dodatkiem kolendry oraz oczywiście szaszłyki.

Na koniec czyli na deser coś o deserach. Popularnym deserem jest schłodzony jogurt bałkański z dodatkiem fig w syropie. Zalewanie fig w gęstym syropie jest jednym z popularniejszych tutaj przetworów, niemal jak nasze powidła śliwkowe. Natomiast efekt potrafi być zaskakujący. Zwłaszcza zielone figi zalewane w syropie potrafią wydobyć z siebie zaskakujący bukiet smaku, trochę figowy, trochę migdałowy, trochę - no właśnie - nie wiadomo jaki, ale bardzo pozytywnie zaskakujący.

Zdjęcia

BUłGARIA / Polłudniowe wybrzeże  / Carewo / Szopska sałatka BUłGARIA / Polłudniowe wybrzeże  / Carewo / grilowane oberżynyBUłGARIA / Polłudniowe wybrzeże  / Sozopol / Warzywne rozmaitościBUłGARIA / Polłudniowe wybrzeże  / Carewo / Grilowane szprotkiBUłGARIA / Polłudniowe wybrzeże  / Carewo / Rozmaitości rybne z grila

Dodane komentarze

euro dołączył
23.07.2014

euro 2014-09-05 21:39:16

A jakiś przepis na sałatke z grilowanymi oberżynami mógłbyś polecić?
A może link do strony ze sprawdzonymi przepisami kuchni bułgarskiej?
Czy poza Bułgarią da sie kupić bułgarskie produkty, np. sery, napoje, jakieś słodycze? Wieczor kuchni bułgarskiej z potrawami bułgarskimi dałoby sie urządzić w Polsce, zrobiwszy uprzednio zakupy w naszych sklepach (może któreś sieci sklepowe sprowadzają jakies produkty bg)?

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl