Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Finlandia? To tak blisko! Lecimy do Turku > FINLANDIA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie FINLANDIA / Varsinais-Suomi / Turku / Zamek w Turku - dziedziniecPrzekonajcie się czy podróże rzeczywiście muszą wiązać się wysokimi kosztami ... Antoni tym razem przekonuje nas do Finlandii!

Często marzymy o podróżach, tych dalekich i tych bliskich. I zbyt często dochodzimy do wniosku, że jakkolwiek nasi znajomi, czy też sąsiedzi wędrują po świecie, to takie przedsięwzięcia wymagają zbyt wiele zachodu, nie mówiąc już o kosztach. To prawda, wszystko ma swoją cenę, lecz czy musi być ona tak wysoka, że aż niemożliwa dla naszych kieszeni?

Zdjęcia: Turku, Varsinais-Suomi, Zamek w Turku - dziedziniec, FINLANDIA
Turku, Varsinais-Suomi, Zamek w Turku - dziedziniec, FINLANDIAWażnym czynnikiem, który przeraża, bądź odwleka nasze plany początkujących globtroterów, jest czas, a właściwie jego brak. Biorąc pod uwagę, że w naszym zasięgu są wspaniale rozwijające się lokalne porty lotnicze, których siatka połączeń z miesiąca na miesiąc powiększa się o kolejne miejscowości i wiążą się z tym również pewne ulgi, wystarczy tylko umiejętnie poszukać, by okazało się, że lot w obie strony będzie kosztował od 100 do 500 zł. No tak, ktoś mi odpowie, ale przecież tam dokąd się udamy, też trzeba czymś z lotniska dojechać, gdzieś wyspać się po całodniowej podróży, czy też po zwiedzaniu, za to trzeba zapłacić i to w euro. To wszystko prawda, jeśli jednak będziemy planować naszą krótką lub też dłuższą podróż z pewnym wyprzedzeniem, okaże się, że ceny biletów na autobus lub pociąg zamawianych przez Internet, a nawet koszty noclegów staną się przystępne i wcale nie wyższe od tych krajowych.

Zdjęcia: Turku, Varsinais-Suomi, Zamek w Turku - kaplica, FINLANDIA
Turku, Varsinais-Suomi, Zamek w Turku - kaplica, FINLANDIAJakie są możliwości i ile ich naprawdę jest, sprawdzimy wchodząc na strony polskich portów lotniczych, np.: http://www.airport.gdansk.pl/.
Warto również poszukać najtańszych lotów w danym okresie. Zajrzyjmy na strony przewoźników, lub też wpisując „tanie loty” do wyszukiwarki, poczekajmy chwilę i… przekonamy się sami, że są oferty.

Zdjęcia: Turku, Varsinais-Suomi, Zamek w Turku - sala wystawowa, FINLANDIA
Turku, Varsinais-Suomi, Zamek w Turku - sala wystawowa, FINLANDIAJednym z takich przyjaznych i niedrogich kierunków jest linia Gdańsk – Turku, obsługiwana przez WizzAir http://wizzair.com/pl. Warto dodać, że Turku http://www.turku.fi jest miastem partnerskim Gdańska. Lot trwa 1 godz. 15 min. i jesteśmy w Finlandii. I co tam robić zimą ktoś zapyta? Możliwości jest wiele, pomimo niższych niż u nas temperatur, nie będziemy zawiedzeni, zwłaszcza gdy pojedziemy pociągiem lub autobusem na kilka dni do Laponii. Zanim jednak zdecydujemy się na dalszą podróż, jeśli czas nam pozwoli, spróbujmy zapoznać się z Turku, najstarszym miastem fińskim (szwedzka nazwa miasta Abo), u ujścia rzeki Aurajoki. Turku było stolicą kraju w latach

Zdjęcia: Turku - widok na katedrę znad rzeki Aura, Turku, Katedra w Turku, FINLANDIA
Turku - widok na katedrę znad rzeki Aura, Turku, Katedra w Turku, FINLANDIA1154 - 1812, do czasu, gdy car Aleksander I Romanow, aby zmniejszyć szwedzkie wpływy na ziemiach fińskich, przeniósł stolicę do Helsinek. Turku szczyci się też najstarszym w Finlandii uniwersytetem założonym w 1640 roku. Najbardziej atrakcyjnym elementem panoramy miasta, największym spośród fińskich zamków i najstarszym tego typu obiektem w całej Finlandii, jest założony ok. 1280r. zamek w Turku, niegdyś siedziba książąt i królów. Na zamek w roku 1562, przybyła wraz ze swoim dworem Katarzyna Jagiellonka, (najmłodsza córka króla Polski Zygmunta I Starego i Bony Sforzy) i zamieszkała wraz z mężem Janem, księciem Finlandii, późniejszym królem Szwecji Janem III. Ich syn Zygmunt to następny król Polski i Szwecji.

Zdjęcia: Turku - rynek, Turku, Ostatni tramwaj, FINLANDIA
Turku - rynek, Turku, Ostatni tramwaj, FINLANDIAFinowie są wdzięczni pochodzącej z Polski królowej, że wprowadziła na swoim dworze zwyczaj posługiwania się nożem i widelcem, później ta moda przyjęła się w całym kraju. Drugim ważnym zabytkiem Turku jest katedra zbudowana z drewna w końcu XIII wieku i poświęcona jako główna katedra Finlandii w 1300r, która do chwili obecnej jest siedzibą biskupa Turku, głowy Kościoła Luterańskiego Finlandii. Turku jest religijną stolicą kraju.

Zdjęcia: Turku - port, Turku, Stokrotka, FINLANDIA
Turku - port, Turku, Stokrotka, FINLANDIAKatedra od czasu powstania w kolejnych wiekach sukcesywnie była rozbudowywana, w wyniku czego stała się świątynią drewniano - ceglaną. Podczas wielkiego pożaru Turku w 1827 roku bardzo ucierpiała, ale została odbudowana. Luostarinmäki, to jedyna dzielnica Turku, która w całości przetrwała wspomniany pożar Turku. W 1940 roku zamieniono ją na skansen, pozwalając starym rzemieślnikom, niechętnym do przenosin, dalej tam mieszkać i pracować. Ostatni z nich zmarli w latach sześćdziesiątych XX wieku. W starych budynkach odtworzono dawne warsztaty i wyposażenie wnętrz sprzed 200 lat. Przekraczając bramę skansenu przenosimy się dwa wieki wstecz. Wzdłuż uliczek stoją rzędy drewnianych domów. Na podwórkach pozostawiono dawne sprzęty, a wewnątrz są: kuchnie, pokoje, spiżarnie wyposażone tak, jak przed dziesiątkami lat. W warsztatach szewskich, drukarskich, zegarmistrzowskich, złotniczych, tkackich, w piekarniach i w sklepie z wyrobami tytoniowymi pracują odpowiednio ubrani rzemieślnicy http://www.visitturku.fi.

Zdjęcia: Turku, Varsinais-Suomi, Przeprawa przez rzekę Aurajoki, FINLANDIA
Turku, Varsinais-Suomi, Przeprawa przez rzekę Aurajoki, FINLANDIALatem ważną atrakcją okolic Turku latem, jest park tematyczny Dolina Muminków w Naantali http://www.muumimaailma.fi/. Liczne muzea, piękny ciąg spacerowy po obydwu stronach rzeki, które łączą mosty, a w okolicy portu prom kursujący nawet zimą, zachęcają do aktywnego spędzenia czasu w Turku, minimum dwa dni.
Najbardziej atrakcyjnym elementem panoramy miasta, największym spośród fińskich zamków i najstarszym tego typu obiektem w całej Finlandii, jest założony ok. 1280r. zamek w Turku, niegdyś siedziba książąt i królów. Na zamek w roku 1562, przybyła wraz ze swoim dworem Katarzyna Jagiellonka, (najmłodsza córka króla Polski Zygmunta I Starego i Bony Sforzy) i zamieszkała wraz z mężem Janem, księciem Finlandii, późniejszym królem Szwecji Janem III. Ich syn Zygmunt to następny król Polski i Szwecji. Finowie są wdzięczni pochodzącej z Polski królowej, że wprowadziła na swoim dworze zwyczaj posługiwania się nożem i widelcem, później ta moda przyjęła się w całym kraju.

Zdjęcia

FINLANDIA / Varsinais-Suomi / Turku / Zamek w Turku - dziedziniecFINLANDIA / Varsinais-Suomi / Turku / Zamek w Turku - kaplicaFINLANDIA / Varsinais-Suomi / Turku / Zamek w Turku - sala wystawowaFINLANDIA / Turku / Turku - widok na katedrę znad rzeki Aura / Katedra w TurkuFINLANDIA / Turku / Turku - rynek / Ostatni tramwajFINLANDIA / Turku / Turku - port / StokrotkaFINLANDIA / Varsinais-Suomi / Turku / Przeprawa przez rzekę Aurajoki

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl