Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Relacja z wyprawy Skandynawia 2013 > FINLANDIA, NORWEGIA, SZWECJA, LITWA, ŁOTWA, ESTONIA


naFiordy naFiordy Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie FINLANDIA / południe / - / fińskie domkiZ niecierpliwością czekałam na tak dużą wyprawę i przeszła ona moje najśmielsze oczekiwania:
-trasę zrobiłam szybciej niż myślałam
5836 km w 41 dni,
-rower okazał się bezawaryjny ( 2 dętki na sam koniec mogę mu wybaczyć ;)
- spotkani ludzie okazywali życzliwość
- brak jakichkolwiek przykrych doświadczeń
(za to wiele pozytywnych sytuacji)
- pogodę miałam rewelacyjną
(tylko 5 dni miałam porządnie deszczowych).

Moją trasę mogę podzielić na 4 części:

I. kraje nadbałtyckie

Pedałowałam przez nie 7 dni wśród swojskich widoków pól i lasów. Bardzo dobry początek wyprawy, bo płasko, więc mogłam przyzwyczaić się do roweru i jego (niemałej) wagi. Średnio jechałam 125 km dziennie. Pogodę miałam bardzo słoneczną - co oczywiście poskutkowało nie tylko opalenizną, ale nawet spalaniem się.
Ludzie mili, ale były pewne problemy z komunikacją, Całe szczęście zawsze znajdował się ktoś mówiący po angielsku. Z Tallina do Helsinek dotarłam promem.

II. Finlandia

W 11 dni przejechałam 1730 km po niekoniecznie płaskim terenie - jechałam przy granicy z Rosją, wschodnią stroną, która jest pagórzysta. Piękne krajobrazy leśno-jeziorne, dużo reniferów to tylko część z miłych wrażeń. Najbardziej zaskoczyli mnie ludzie - pomocni, otwarci. Pod namiotem spałam tylko 4 noce, bardziej na północy noclegi miałam u przypadkowych ludzi. Byłam przyjmowana bardzo życzliwie, dzięki czemu mogłam poznać prawdziwe życie Finów i porozmawiać trochę z ludźmi po całym dniu samotnej jazdy. Faktycznie większość mówi po angielsku, co prawda w różnym stopniu zaawansowania, ale komunikacja była, a to najważniejsze :).

III. Norwegia

Najdłuższa część mojej wyprawy: 21 dni i 2760 km (+ 90 km samochodem). Przez cały ten czas nie rozbiłam namiotu ani razu , przez co poznałam wielu interesujących ludzi. M.in. dzieliłam radość z braćmi, którzy widzieli się pierwszy raz od 4 lat. Innego ranka (a wstawałam bardzo wcześnie koło 4-5) na stole zastałam liścik, żebym sobie zrobiła śniadanie itp, a pod spodem były dziane skarpety na zimne noce, robione przez panią domu. Spotykały mnie tylko miłe niespodzianki. W mojej bujnej wyobraźni nie spodziewałam się nawet połowy takich przygód.


IV. Końcówka, czyli Szwecja+ Dania

Tu jechałam tylko 3 dni. Południe oferuje malownicze, znów raczej wiejskie widoki, trasa jest płaska, aż nudna, no i zmęczenie już dawało o sobie znać, więc Szwecję potraktowałam bardzo po macoszemu.
Pogodę miałam tu najgorszą, bo strasznie zmienną: co 15 minut intensywny deszcz ustępował palącemu słońcu i odwrotnie. Jednak sympatyczni ludzie wynagradzali niedogodności.
Ogólnie daje się zauważyć zupełnie inne podejście Skandynawów do życia - tam ludzie nie pędzą, mają czas, wszyscy podkreślają "nie ma problemu", "bez stresu" itd. No i faktycznie są bardzo aktywni fizycznie.
Miałam cały przegląd krajobrazów: pagórzyste pojezierza Finlandii, góry nad fiordami, czy płaskie, wiejskie widoki Szwecji. Wyprawa udała się na 150%, trasę zrobiłam szybciej niż planowałam. Straszono mnie deszczami i komarami - ja miałam bardzo słoneczną aurę, a przez to że nie musiałam rozbijać namiotu uniknęłam dotkliwego kontaktu z komarami. Zaskoczyłam nawet samą siebie brakiem zmęczenia. I tylko zastanawiam się kiedy będzie następna wycieczka.

Zdjęcia

FINLANDIA / południe / - / fińskie domkiLITWA / - / gdzieś / Wiejskie krajobrazyESTONIA / - / z promu / Talllin ŁOTWA / - / - / chatki królików

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl